بحران برف گیلان و مسئولانی که همیشه غافلگیر می‌شوند

زلزله را نمی‌شود پیش‌بینی کرد. می‌آید، می‌لرزاند، می‌رود و شهر و کشوری را داغ‌دار می‌کند. البته بماند که کشورهایی هستند که با ساختن خانه‌های ضد زلزله، جلوی غیرقابل پیش‌بینی بودن زمین لرزه را هم گرفته‌اند و خود را برای زلزله هم آماده کرده‌اند. وقتی زلزله می‌آید آنها فقط می‌لرزند و تمام.
برف و باران را اما می‌شود پیش‌بینی کرد. علم هواشناسی آنقدر پیشرفت کرده است که می‌توان فهمید طی روزهای آینده، آسمان برفی می‌‎شود و زمین سفیدپوش.
قابل پیش‌بینی بودن برف یعنی اینکه می‌شود آن را مدیریت کرد و جلوی فاجعه را گرفت دقیقا کاری که در استان گیلان انجام نشده است.
اینکه برق و آب و گاز قطع می‌شود و زندگی مردم فقط به خاطر بارش یک برف مختل می‌شود یعنی مدیریت استانی تعطیل است.
به گزارش عصر ایران، برف گیلان در تابستان یا بهار نبوده است که بگوییم حضرات مسئول غافلگیر شده‌اند. به خدا که از قدیم الایام در زمستان برف می‌آمده است.
چرا باید همانگونه که مردم در 50 یا 60 سال پیش در مسیرهای منتهی به گیلان به خاطر بارش برف غافلگیر می‌شدند در سال 98 خورشیدی بازهم در راه بمانند. تازه در آن زمان‌ها، پیرمردها به جوان‌ترها با توجه به تجربه‌شان می‌گفتند این وقت سال به دل جاده نزنید، آسمان بی‌رحم است.
صرف هشدار به مردم درباره اینکه چند روز آینده برف می‌آید و به شمال سفر نکنید همه مدیریت بحران نیست بلکه مسئولان هم مخاطب این هشدار هستند و آنها نیز باید خود را برای قطع آب و برق و گاز مردم آماده کنند نه اینکه ادای کسانی را درآورند که برای اولین بار برف سنگین می‌بینند.
مسئولان استانی گیلان الان پاسخ این سوال‌ها را بدهند. مردمی که برق‌شان در این سرما قطع شده است، چگونه زندگی کنند؟ آنهایی که سیستم گرمایش‌شان پکیج است و با نبود برق بلااستفاده می‌شود، چگونه خود را گرم می‌کنند؟ مردم گرفتار برف و محبوس شده در خانه، چگونه غذا تهیه می‌کنند؟
واقعا مدیریت اینقدر سخت است؟ وظیفه استاندار، فرماندار و مسئولان شهری چیست؟
آیا واقعا غافلگیر شدن در برف و باران نوبر است. متاسفانه ما دچار مسئولانی هستیم که خوب غافلگیر می‌شوند. عید یادتان هست؛ آنها در باران هم غافلگیر شدند و فاجعه شیراز رقم خورد. هنوز تصاویر آخرالزمانی دروازه قرآن شیراز در ذهن‌ها مانده است.
گویا شمال و جنوب، غرب و شرق هم ندارد کلا مسئولان استانی غافلگیر می‌شوند مگر اینکه خلافش ثابت شود.
نمی‌توانید، بروید. خدمت شما برای مردم زحمت است. لطفا اجازه بدهید کسانی که توانایی مدیریت دارند بر مسند کار بنشینند تا شاهد اینگونه فجایع نباشیم. استاندار گیلان، اهل استان بوشهر است. او بسیاری از دوران خدمت خود را در جنوب کشور گذرانده است. معمولا مردم در جنوب ایران با پدیده‌ای به نام برف و مشکلات آن آشنا نیستند. 
ادامه در صفحه 2