تولید سامانه تشخیص لحظه‌ای کرونا به همت متخصصان بسیجی


آیین رونمایی از سامانه هوشمند تشخیص لحظه‌ای ویروس کرونا با نام «مستعان» صبح روز گذشته با حضور سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی رئیس‌سازمان بسیج مستضعفین، سردار سرتیپ دوم پاسدار دکتر احمد عبداللهی معاون سلامت، آموزش پزشکی و پدافند زیستی سپاه و سردار دکتر جلالی فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد.
به گزارش فارس، این سامانه برای اولین بار در دنیا با هدایت و حمایت و پشتیبانی قرارگاه جهاد علمی سلامت بقیه‌الله(عج) و قرارگاه جهاد علمی و فناوری بسیج، توسط ظرفیت‌های دانش‌بنیان بسیج علمی کشور ساخته و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
سامانه هوشمند تشخیصی «مستعان» با تغییرات جزئی، قابلیت ارتقا در فازهای بعدی را دارد که پس از اخذ مجوزهای لازم در تعامل با وزارت بهداشت، این مهم نیز در آینده نزدیک محقق خواهد شد.
سرلشکر سلامی، فرمانده کل سپاه در تشریح ویژگی‌های این دستگاه، گفت: این دستگاه می‌تواند ویروس کرونا را تا حدود ۱۰۰ متر تشخیص دهد.


وی افزود: دستگاه نیاز به گرفتن خون ندارد و قابلیت تشخیص سطوح و انسان‌های آلوده را دارد و آزمایش آن در بیمارستان‌های مختلف صورت گرفته و تا ۸۰ درصد عملکرد آن مثبت بوده است.
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دستگاهی که ملاحظه می‌کنید، یک پدیده علمی و فناوری نوظهور و منحصر به فردی است که پس از شیوع ویروس کرونا در کشور توسط بخشی از بسیجیان دانشمند و با اخلاص توسعه پیدا کرده است، گفت: این سامانه با استفاده از ایجاد میدان مغناطیسی و استفاده از ویروس دوقطبی درون دستگاه، هر نقطه‌ای از محیط که تا شعاع ۱۰۰ متر آلوده باشد، آنتن این دستگاه در مقابل آن نقطه قرار می‌گیرد و در عرض ۵ ثانیه می‌تواند نقطه آلوده را کشف کند.
سرلشکر سلامی ادامه داد: این دستگاه هوشمندانه عمل می‌کند، هم برای هم غربالگری‌های انبوه جواب می‌دهد و هم نقاط آلوده سطوح را تشخیص می‌دهد و در عین حال برای ضدعفونی‌های هوشمند هم پاسخگو است تا بی‌جهت سطوحی که آلوده نیستند، ضدعفونی نشوند.
وی تاکید کرد: این دستگاه می‌تواند مبنای بسیار خوبی برای تشخیص هر نوع ویروسی چه کرونا و چه غیر از آن باشد.
بازدید سردار نجات و حجت‌الاسلام رستمی از کارگاه تولید اقلام بهداشتی
سردار حسین نجات، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران و حجت‌الاسلام رستمی، رئیس ‌نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با حضور در در لانه جاسوسی سابق آمریکا از کارگاه تولید ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده دانشجویان بسیجی بازدید کردند.
در این بازدید همچنین از سامانه‌ای که جهت مرتبط کردن تولیدکنندگان اقلام بهداشتی با بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به صورت ثبت درخواست اقلام مورد نیاز بیمارستان‌ها و تامین درخواست ثبت شده توسط تولیدی مورد نظر راه‌اندازی شده، رونمایی شد.
به گزارش فارس، گفتنی است، روزانه دانشجویان بسیجی جهادگر در کشور 200 هزار ماسک تولید می‌کنند که بیش از 5 هزار ماسک در کارگاه دانشجویان در لانه جاسوسی تولید و در میان نیازمندان در مناطق محروم و مراکز درمانی توزیع می‌شود.