ضمانت گرفته‌ایم 1/6 میلیارد دلار قابل انتقال به ایران نباشد


یک رسانه وابسته به جریان نو محافظه‌کار در آمریکا به نقل از مقام‌های دولت این کشور مدعی شده دولت «دونالد ترامپ» تضمین‌هایی دریافت کرده مبنی بر اینکه حکومت ایران قادر به دسترسی 1/6 میلیارد دلاری که اخیراً رفع ‌مصادره شده نخواهد بود.
چند روز پیش رسانه‌ها گزارش دادند دادگاهی در لوکزامبورگ درخواست آمریکا مبنی بر انتقال 1/6 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به نفع گروه موسوم به «قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر» را رد کرده است.  این پول در موسسه تهاتر «کلیراستیم» که یک شرکت مالی متعلق به بورس دویچه در لوکزامبورگ است، نگهداری می‌شود.
یک دادگاه در نیویورک در سال ۲۰۱۲ دستور داد، تا ایران ۷ میلیارد دلار به عنوان خسارت برای حملات ۱۱ سپتامبر بپردازد و مدعی شد، تهران به القاعده از طریق اجازه دادن برای سفر از خاکش، کمک کرده است. جمهوری اسلامی ایران ادعاهای آمریکا را بی‌اساس خوانده و آنها را رد کرده است.
وبگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن» مدعی شده دولت ترامپ ضمانت‌هایی دریافت کرده مبنی بر اینکه ایران علی‌رغم این «پیروزی حقوقی» قادر به دسترسی به این پول نخواهد بود. مقام‌های ارشد دولت ترامپ می‌گویند ایالات متحده «تضمین‌هایی دریافت کرده مبنی بر اینکه این وجوه کماکان مصادره خواهند بود و در مقطع فعلی به ایران انتقال داده نخواهند شد.»


مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا هم گفته‌اند در تلاشند مانع هر گونه اقدام برای انتقال این پول به ایران شوند.
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا درباره حکم اخیر صادرشده برای رفع مصادره از پول ایران هم گفت: «دادگاه منطقه‌ای لوکزامبورگ اظهار می‌کند که این تصمیم نهایی نیست و مشمول تجدیدنظر می‌شود.»
مقام وزارت خارجه آمریکا که ‌اشاره‌ای به نامش نشده همچنین گفته که این وجوه به ایران ارسال نشده‌اند. او همچنین مدعی شده یکی از مقام‌های دادگاه منطقه‌ای لوکزامبورگ روز سوم آوریل (۱۵ فروردین) دستوری برای منع انتقال این وجوه به ایران صادر کرده است.
مقام مورد استناد واشنگتن ‌فری‌بیکن گفت: «برخلاف تبلیغات ایران، این وجوه به ایران منتقل نشده‌اند. روز ۳ آوریل، معاون دادگاه منطقه‌ای لوکزامبورگ یک قرار منع برای انتقال این وجوه صادر کرد. ایالات متحده از تمامی ابزارهای ممکن برای حصول اطمینان از عدم آزادسازی این وجوه استفاده خواهد کرد.»
فری‌بیکن نوشته دادگاه لوکزامبورگ که به نفع ایران حکم صادر کرد هم روز سه‌شنبه این تصمیم را تأیید و‌اشاره کرده که این وجوه به ایران منتقل نشده‌اند. این دادگاه حکم کرد که ایالات متحده حقی برای مصادره این پول به نفع «قربانیان ۱۱ سپتامبر» ندارد.
به گزارش فارس، واشنگتن‌فری‌بیکن ادعا کرده تصمیم دادگاه لوکزامبورگ اکنون می‌تواند برای تجدیدنظر به دادگاه عالی‌تر ارسال شود. لوکزامبورگ گفته هر گونه تلاش برای انتقال این پول قبل از صدور رأی نهایی مشمول جریمه میلیون دلاری خواهد شد.
فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸هم دادگاهی در لوکزامبورگ تلاش‌ دادگاه‌های آمریکا برای توقیف و مصادره 1/68 میلیارد دلار از دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران در لوکزامبورگ جهت پرداخت غرامت به کسانی که اصطلاحاً «قربانیان تروریسم ایران» خوانده می‌شوند را مغایر قوانین بین‌المللی خواند و آن را رد کرد.
مجلس سنای آمریکا چند ماه پیش (۲۶ ژوئن ۲۰۱۹/تیرماه ۱۳۹۸) طرحی را به تصویب رساند که خواستار استفاده از دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ جهت پرداخت غرامت به خانواده‌های کسانی است که اصطلاحاً «قربانیان تروریسم» خوانده
می‌شوند.