توافقی برای کاهش آسیب‌ها در بحران

 [شهروند] جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری میان جمعیت هلال‌احمر و سازمان پدافند غیرعامل با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل و رئیس جمعیت، رئیس سازمان‌های امدادونجات و داوطلبان جمعیت هلال احمر، روز گذشته در ساختمان صلح جمعیت هلال‌احمر  برگزار شد. کریم همتی، رئیس جمعیت هلال‌احمر، در این جلسه با تأکید بر اهمیت آموزش پیشگیری از حوادث و بحران‌ها گفت: «از برگزاری دوره‌های آموزشی برای آمادگی در برابر بحران‌ها استقبال می‌کنیم. در حوزه پدافند غیرعامل ممکن است در ساعات اول حادثه میزان مرگ‌ومیر بالا باشد و اگر در این ساعات امدادگر هلال‌احمر بدون آموزش کافی امکانات و تجهیزات لازم حضور داشته باشد، جانش به خطر خواهد افتاد.»
همتی در ادامه افزود: «اعتقاد داریم که باید درک مشترکی از موضوع بحران میان تمام مسئولان، استانداران و... به وجود‌ بیاید و با تعیین یک چهارچوب مشخص در این زمینه بتوانیم بحران‌ها را مدیریت کنیم. اگر امکانات را دپو کنیم و در آموزش‌ها بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم به راحتی می‌توانیم بحران‌ها را مدیریت کنیم و شدت آسیب‌ها را در حوادث و بحران‌ها کاهش دهیم.»
او با ابراز امیدواری از اینکه بتوانیم براساس تفاهم‌نامه میان دو مجموعه و با همدلی و هم‌افزایی در حوزه حوادث و بحران‌ها به پیشرفت‌های بیشتری برسیم، برای اجرای سه تا چهار مانور بزرگ مشترک با سازمان پدافند غیرعامل در‌ سال جاری اعلام آمادگی کرد. نگاه اکوسیستمی به موضوعات حوزه پدافند غیرعامل
سردار جلالی، رئیس پدافند غیرعامل کشور، نیز در این جلسه بیان کرد: «ما به موضوعات مربوط به پدافند غیرعامل به شکل اکوسیستمی نگاه می‌کنیم. در موضوع هسته‌ای یکی از بحث‌ها موضوع درمان مصدومان است که با وزارت بهداشت یک قطب طراحی کردیم که اگر در کشور مصدومیت‌های هسته‌ای به وجود بیاید یک ساختار درمانی مشخص داشته باشیم. بنابراین با همکاری وزارت بهداشت در 5 استان پرخطر در زمینه مخاطرات اورژانس هسته‌ای ایجاد شده است. در بوشهر و استان‌های دیگر آموزش تخصصی پرسنل بخش پزشکی؛ پرستار، پزشک و... براساس ساختار از پیش تعیین‌شده انجام شده است. در حوزه شیمیایی هم دانشگاه بقیه‌الله به‌عنوان قطب درمان شیمیایی و آموزش در این زمینه تعیین شده است.»


او افزود: «علاوه بر موضوع آموزش، موضوعات تمرین و تجهیز را نیز دنبال می‌کنیم که اگر حادثه‌ای در این زمینه داشتیم بتوانیم پاسخگو باشیم. در حوزه آموزش 18 رشته تخصصی را برنامه‌ریزی و اجرا کردیم. در حوزه شیمیایی بحث درمان دنبال شده و در حوزه هسته‌ای موضوعات سایبری و مهندسی و... را داریم. در حوزه آموزش نیز هم حوزه مهارتی و هم آموزشی را دنبال می‌کنیم. بنابراین می‌توانیم در لایه‌ها و سطوح مختلفی با هلال‌احمر همکاری داشته باشیم.»
رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: «در بحث درمان از ظرفیت نیروهای مسلح به‌عنوان مکمل وزارت بهداشت استفاده می‌کنیم. پیشنهاد ما برای بخش درمان جمعیت هلال‌احمر هم این است که برای پیشگیری از بحث موازی‌کاری آنجا که وزارت بهداشت کمبود دارد، این ظرفیت را در بخش درمان جمعیت هلال‌احمر ببینیم و در سایر حوزه‌ها هم به همین شکل عمل کنیم.»
سردار جلالی تأکید کرد: «در حوزه جنگ و بحران‌های اقتصادی نیز یک سیستم و شبکه توزیع امکانات؛ به‌طور مثال سیستم کوپنی هوشمند باید داشته باشیم که بتوانیم از اقشار ضعیف حمایت کنیم. سازمان پدافند غیرعامل برای تحقق این هدف در حال پیگیری‌های لازم است.»
اشتراک تجربیات هلال با سازمان پدافند غیرعامل
سلیمی، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر، نیز در این جلسه گفت: «در طول یک‌ سال‌ونیم گذشته حرکت خوب و رو به توسعه‌ای در همکاری با سازمان پدافند غیرعامل داشته‌ایم؛ به‌خصوص سعی کردیم در 5 استان پرخطر با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل، علاوه بر مربی‌ها و تیم‌های تخصصی خود که براساس ساختار سازمانی 13 تیم عملیاتی هستند، تیم هسته‌ای را هم تشکیل و آموزش دهیم و سعی کردیم بتوانیم در یک همکاری دوجانبه هم در بخش آموزش و هم در بخش عملیات اطلاعات و تجربیات خود را با سازمان پدافند غیرعامل به اشتراک بگذاریم.»
او افزود: «مانور اراک را با تمام ظرفیت و با کامل‌ترین سناریوی مورد نظر سازمان پدافند غیرعامل تدوین و اجرا کردیم. در مانور بوشهر هم از همان قابلیت استفاده کردیم. آموزش‌های تخصصی نیز هر کجا همکاران پدافند غیرعامل درخواست کردند، اولویت اول ما بود.»
رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر تأکید کرد: «این تفاهم‌نامه با هماهنگی کامل و رعایت تمام نکاتی که دوستان پدافند غیرعامل اشاره کردند، آماده شده و در آن مانورهای مشترک لجستیک، کارگاه‌های آموزشی، توانمندی‌ها و حتی ظرفیت‌های بین‌المللی که در فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر وجود دارد، دیده شده است.»   حفظ امنیت در توزیع امکانات مشکل بزرگ روزهای نخست بحران‌ها
نصیری، رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر، نیز در این جلسه با بیان اینکه بحران کرونا نشان داد که هیچ حادثه و بحرانی محال نیست؛ نه بحران‌های شیمیایی، نه هسته‌ای و... افزود: «هلال‌احمر یک سازمان امدادی و آموزشی صرف نیست بلکه نهادی اجتماعی است که در موضوعات بسیاری می‌تواند حضور و همکاری موثر داشته باشد؛ به ‌طور مثال در بحران کرونا 70‌هزار نیروی داوطلب هلاال احمر وارد صحنه شدند و برای ارایه خدمات با هلال‌احمر همکاری کردند. بنابراین در تفاهم‌نامه با هلال‌احمر به جز موضوعات امداد و اسکان لازم است رویکردهای دیگری هم در نظر گرفته شود.»
او با تأکید بر اینکه باید شرایط پساکرونا هم در نظر گرفته شود و برای این دوران هم برنامه داشت، افزود: «در حال حاضر باید در حوزه معیشتی افراد، حاشیه‌نشین‌های شهرها، قشر کارگر و... کار بیشتری انجام شود. ما در موضوع مدیریت بحران کرونا و در حوزه درمانی، یک محور و مدیریت (وزارت بهداشت) داشتیم که همه ارگان‌ها هم از آن تبعیت کردند. آیا برای دوران پساکرونا هم مدیریت مشخصی داریم؟»
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر در ادامه به بحران توزیع امکانات در حوادث و بحران‌های بزرگ هم اشاره کرد و گفت: «ما در حوادث همیشه با دو بحران مواجه هستیم؛ یک بحران طبیعی و یک بحران توزیع خدمات. بحران توزیع خدمات در کشور ما بحرانی جدی است. ما بزرگ‌ترین مشکل‌مان در تمام بحران‌ها حفظ امنیت در توزیع امکانات در روزهای نخست پس از حادثه است.»
لازم به ذکر است در این جلسه پیش از امضای تفاهم‌نامه همکاری، موضوعات آمادگی سازمان پدافند غیرعامل برای آموزش عمومی و تخصصی امدادگران، تعیین سرفصل‌های آموزشی و تربیت مربیان، حضور هلال‌احمر در مانورهای تمرینی و آمادگی سازمان پدافند غیرعامل برای تجهیز امدادگران هلال‌احمر در مواقع بحرانی مورد بحث قرار گرفت.