سیدحسن نصرالله: با استقامت می‌توان بر کرونا و اسرائیل غلبه کرد


سید «حسن نصرالله» طی سخنانی به مناسبت ماه مبارک رمضان، حلول این ماه را تبریک و تهنیت گفت. به گزارش خبرگزاری فارس، نصرالله با‌اشاره به روایاتی از پیامبر(ص) و آیاتی از قرآن کریم گفت، رمضان ماهی است که در آن خیر و برکت وجود دارد و گناهان آمرزیده می‌شود... رمضان ماهی است که بندگان خداوند می‌توانند با به جا آوردن اعمال مستحب در کنار اعمال واجب، ثواب‌ و اجر اعمال خود را دو چندان کنند. او از مسلمانان و مؤمنان خواست در ماه مبارک رمضان توجه ویژه‌ای به قرآن داشته باشند و این کلام الهی را ختم کند.
سید حسن نصرالله گفت که خداوند در حدیث قدسی می‌فرماید که برای روزه‌گرفتن، پاداش می‌دهد، چرا که خداوند این فریضه را به خود نسبت داده و فرموده است: «روزه به من تعلق دارد و من برای آن، پاداش می‌دهم». وی گفت که بر اساس تحقیقات انجام شده، روزه‌داری برای سلامت جسم و روح انسان مفید است و به انسان بردباری و صبر و استقامت را می‌آموزد.
تمرین صبر
دبیرکل حزب‌الله گفت که روزه تمرین سالانه صبر است؛ با این عمل ما خود را برای رویارویی با مشکلات روحی و زندگی آماده می‌کنیم و هنگامی که خداوند در قرآن از مؤمنان سخن می‌گوید آنها را در چند جا، به صبر و بردباری وصف می‌کند. او به نقل از پیامبر (ص) حدیثی را نقل کرد که ایشان روزه‌ را سپری از آتش می‌دانند که انسان با این سپر می‌تواند خود را از آتش جهنم برهاند.


غلبه بر کرونا و اسرائیل
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه گفت: همه می‌دانیم که رعایت موارد و توصیه‌های بهداشتی نیازمند صبر است... شکی نیست که موضوع سختی است، همان طور که مسائل معیشتی و خورد و خوراک مردم سخت است و با صبر می‌توانیم بر ویروس کرونا غلبه کنیم. با صبر می‌توانیم بر دشمن اسرائیلی غلبه کنیم.
 سید حسن نصرالله گفت: معنای صبر، ایستادگی بدون فروپاشی است. عصبانی نشدن و کنترل خود است. روزه، تمرینی سالانه برای تمرین صبر است. صبر کلید پیروزی است.
اوضاع مقابله با کرونا در لبنان
سید حسن نصرالله گفت که اوضاع مقابله با شیوع کرونا در لبنان به لطف تلاش‌ها و اقدامات دولت و وزارت بهداشت و رعایت توصیه‌ها از سوی مردم، خوب است و باید با صبر و استقامت، به پیروی از مقررات و توصیه‌ها ادامه و کرونا را شکست داد. او گفت، کسانی که به دنبال آمرزیده شدن گناهان خود هستند، به تهی‌دستان و افراد نیازمند کمک کنند و به روزه‌داران افطاری دهند ولو مقدار این افطاری کم و حتی ناچیز باشد.
سید حسن نصرالله گفت که با شیوع کرونا در خیلی از کشورها از جمله لبنان این نگرانی وجود دارد که ادامه شرایط منجر به قحطی و گرسنگی شود و بنابر این، باید با تدبیر، امور معیشتی را مدیریت کرد و بحث امنیت غذایی را جدی گرفت.
حفظ کرامت انسانی
او با بیان اینکه کمک برای همنوع باید صرفاً برای رضایت الهی و تنها برای خداوند باشد، گفت: از موارد لازمی که باید به هنگام کمک کردن به افراد نیازمند رعایت شود، این است که کرامت افراد و خانواده‌هایی که به آنها کمک می‌شود، حفظ شود.
سید حسن نصرالله گفت: من به دوستان و برادرانم توصیه مؤکّد می‌کنم از این گونه کارها به هیچ وجه نه فیلمی تهیه کنند و نه عکسی بگیرند. هنگامی که کمک‌های مردمی یا غذا و یا هر چیزی که با هدف کمک به دیگران، به دست آنها می‌رسد، نباید به هیچ وجه عکس و فیلمی تهیه شود. او گفت که از واجب‌ترین امور در دین اسلام، حفظ کرامت انسانی است و کمک‌ها نیز باید برای خداوند باشد، نه کس دیگر.
سید حسن نصرالله گفت که امسال به دلیل شیوع کرونا، اعمال مربوط به ماه مبارک رمضان باید در خانه‌ها انجام شود.