شفاف‌سازی درباره مناقشه مردم با دفاتر خدمات مسافرتی - امیرپویان رفیعی شاد *

متأسفانه سخنان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین وزیر راه و شهرسازی درباره برگشت خسارت ناشی از لغو پروازها به مردم، پس از لغو سفرها به دلیل شیوع بیماری کرونا، پیامدهایی برای آژانس‌های مسافرتی داشت. در واقع دفاتر مسافرتی واسط بین ارائه‌کنندگان خدمات و مصرف کنندگان خدمات سفر هستند. دفاتر مسافرتی تولیدکننده خدمات نیستند و نهایت می‌توانند خدمات سفر در قالب بسته ارائه کنند. ولی مردم از ما توقع برگشت پول خود را دارند. ما در حوزه ایرلاین‌های داخلی و خارجی دچار مشکلات متعددی هستیم. طبیعتاً وقتی وزیر می‌گوید که وجوه دریافتی مردم باید برگشت داده شود باید تعیین تکلیف کنند که چگونه این کار انجام شود. بخشنامه معاونت گردشگری درباره استرداد خسارت لغو پروازها توسط دفاتر مسافرتی، بدون انجام کار کارشناسی صادر شده و در این بخشنامه عنوان نشده مگر دفاتر وجوه نقد دارند که مردم پول خود را از دفاتر بگیرند؟ این ‌موضوع اکنون موجب جنگ روانی بین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و مردم شده است. این‌ اتفاق، هم فشاری را به همکاران ما وارد کرده و هم اعتماد مردم را به ما از بین می‌برد.
در سال‌های گذشته، همیشه توپ در زمین آژانس‌ها بوده است؛ درحالی‌که ما واسطه هستیم و دفاتر، پول بلیت‌ها را به ایرلاین داده و شرکت‌های هواپیمایی از بازپرداخت آن امتناع می‌کنند؛ مثل هواپیمایی ترکیه‌ای که اعلام کرده وجوه ۶۰ روز پس از اولین پرواز پرداخت می‌شود. درحالی‌که نمی‌دانیم اصلا اولین پرواز چه زمانی خواهد بود و کرونا کی از بین می‌رود تا بتوانیم آن را پس بگیریم. این‌روزها نوک پیکان به‌سمت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری گرفته می‌شود و مردم هم فکر می‌کنند این ‌تخطی از سوی دفاتر مسافرتی است. شاید در این‌میان دفتری تخطی کند که ما منکر آن نمی‌شویم ولی تعدادشان کم است.
مدیران برخی از ایرلان‌ها می‌گویند وجوه دریافتی در قالب ارز از کشور خارج و به شرکت مرکزی واریز شده است. درحالی‌که برگشت آن غیرممکن نیست. این‌ وجوه به هر طریقی از کشور خارج شده از همان‌طریق هم می‌تواند دوباره وارد کشور شده و به دفاتر پرداخت شود تا دفاتر هم به وظایف خود عمل کنند و به مردم پول لغو پروازها را برگردانند. البته برخی از آنها اصلا پولی هم خارج نکرده‌اند. اما اکنون احساس می‌کنیم ایرلاین‌هایی که در ایران باقی مانده‌بودند و کار می‌کردند، تنها برای انتفاع شخصی خودشان فعالیت می‌کنند و باعث شده که پول دفاتر بلاتکلیف بماند و دفاتر مسافرتی را حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار کند؛ رقمی که می‌تواند اقتصاد را متزلزل کند؛ آن هم اقتصادی که روزگار چندان‌ خوبی نداشت و کرونا هم تیر خلاصی بود به آن و البته صنعت گردشگری.
وقتی دفاتر خدمات مسافرتی هنوز پول را از خطوط هوایی نگرفته‌اند، چه‌طور آن را به مردم برگردانند؟ به همین دلیل تصمیم گرفتیم اگر ایرلاین‌ها در چند روز آینده همکاری لازم را در پرداخت جریمه لغو پروازها نکنند، از آنها به مراجع قضائی شکایت ‌کنیم. این‌جا متولیان مربوطه باید وارد موضوع شوند و به مدیران این خطوط هوایی فشار بیاورند تا به تعهداتشان عمل کنند. شاید الان پروازی وجود نداشته باشد اما در روزهای آتی این‌ خطوط هوایی برای مجوزها و کارهای دیگر دست‌شان زیر ساطور سازمان هواپیمایی کشوری است.


*رئیس انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران