تکامل خودکفایی ایران در زمینه هوافضا پس از پرتاب ماهواره نظامی


به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در پایان هرسال از چهار دهه گذشته تاکنون برخی از دستاوردهای خود در سطح زمینی، دریایی، هوایی و سایبری را  رونمایی می‌کند. سپاه پاسداران صبح 22 آوریل 2020 در روز «سالگرد تأسیس سپاه» اعلام کرد که توانسته یک ماهواره نظامی را به فضا پرتاب کند، که با وجود نگرانی جهانی در مقابله با ویروس کرونا شگفتی کشورهای مختلف را به‌دنبال داشت.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اکتبر سال 2009، نام نیروی هوایی خود را به «نیروی هوافضا» تغییر داد که آغازگر یک تاریخ جدید در بخش هوافضای جمهوری اسلامی ایران بود.
عدم فعالیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در زمینه هوافضا طی 10 سال گذشته به‌معنای غفلت آن از این امر نبوده است که هفته گذشته با یک دستاورد غیرمنتظره و شگفت‌انگیز در پرتاب اولین ماهواره نظامی ایران که با موفقیت در مدار 430کیلومتری زمین قرار گرفت نشان داد که همواره در این حوزه فعال بوده است.
نیروهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران همچنین در دهه دوم از عمر خود نخستین حضور نظامی‌شان را در فضا به ثبت رساندند و در همین زمینه «سرتیپ علی جعفرآبادی» فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت:


در آینده شاهد ارسال ماهواره‌های بزرگ‌تر در مدارهای دورتر از سطح زمین خواهیم بود.
«علی شمخانی»، دبیرکل شورای‌عالی امنیت ملی ایران نیز تأکید کرد: منتظر دستاوردهای جدید هستیم.
اولین حضور نظامی ایران در فضا، طراحی ماهواره و ساخت ماهواره‌بر و قرار دادن آن در مدار با دستان ناب در همه مراحل به‌دستان خود ایرانی‌ها انجام شد.
تهران هیچ‌گاه در زمینه هوافضا چندان متکی به کمک‌های خارجی نبود. جمهوری اسلامی ایران در سال 2008 با استفاده از موشک «سفیر امید» توانست ماهواره ایرانی امید را به‌صورت آزمایشی به فضا بفرستد. در سال 2011، موشک «سفیر1‌ــ‌بی» موفق به پرتاب ماهواره «رصد» برای مأموریت آزمایشی خود شد که در مدار 260کیلومتری زمین قرار گرفت و این ماهواره اولین ماهواره ایرانی به‌شمار می‌آید که قادر به تأمین انرژی الکتریکی از پرتوهای خورشید بود. در همان سال و از طریق همان موشک، ایران توانست ماهواره «نوید» را در مدار 250 تا 370 کیلومتری زمین قرار دهد، اما این‌بار، این ماهواره 50کیلوگرمی‌وظیفه گرفتن عکس‌های دقیق از سطح زمین را داشت، وضوح آن همانند عکس‌هایی بود که از فاصله 750متری گرفته شده بود، همچنین حاوی سلول‌های خورشیدی بود که مقداری از انرژی الکتریکی آن را تأمین می‌کرد. در مورد موفقیت بعدی فضایی ایران در سال 2014، «سفیر1‌ــ‌بی» ماهواره «فجر» را در مدار 250 تا 450 کیلومتر زمین قرار داد که با وزن 60 کیلوگرم با دقت بیشتری از زمین عکس می‌گرفت.
ایران در ماه مه 2018، پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، سعی کرد سه ماهواره غیرنظامی به‌نام‌های «پیام» در 15 ژانویه 2019، «دوستی» در 6 فوریه 2019 و «ظفر» در 9 فوریه 2020 به فضا پرتاب کند.
پس از پرتاب موفق نخستین ماهواره نظامی ایران تلاش‌ها و آزمایش‌های هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مورد محکومیت کشورهای غربی قرار گرفت که مدعی شدند ایران قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض کرده است.
در همین راستا عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهار داشت که استناد آمریکا به قطعنامه 2231 شورای امنیت کاملاًً بی‌جا است.
در ادامه گزارش الاخبار آمده است: محکومیت ورود نظامی ایران به فضا از سوی کشورهای غربی محکومیت ورود نظامی ایران به جهان فضا به‌دلیل‌ترس از قدرت اطلاعاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به‌ویژه پس از پیشرفت اخیر آن در منطقه‌‌ای که صهیونیست‌ها و پایگاه‌های آمریکایی در آن حاضر نیستند و علت این امر بیشتر به پیشرفت‌های ایران در زمینه موشک‌های بالستیک برمی‌گردد.
سیستم‌های بین‌المللی نظارت بر ایران هیچ‌گونه مقدمات قبلی برای این مرحله را رصد نکرده بودند که در این زمینه سردار «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت «می‌دانستیم که دشمنان به‌دنبال رصد این کار هستند و تلاش کردیم که به‌صورت چراغ‌خاموش کار را پیش
ببریم».