مشکل ورزش ایران «گدازاده‌ها» هستند نه «آقازاده‌ها»

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با بیان اینکه در زمان ریاست او هم فساد و پشت پرده وجود داشته است، گفت: مشکل فعلی ورزش ما گدازاده‌ها هستند نه آقازاده‌ها.
به گزارش مهر، محمد دادکان با اشاره به مشکلات ورزش و فوتبال کشورمان گفت: باید ببینیم چه کسانی آدم‌ها را جابجا می‌کنند. درد ورزش ما این است. شما فردی را مسئول می‌کنی و وقتی آن فرد ورزش را نمی‌شناسد در عرض یک سال پنج مدیرعامل برای یک تیم می‌گذارد که نمی‌توانند امکانات مالی فراهم کنند. آن همه مشکل هم ایجاد می‌کنند. حرف‌های ما سرانجامی ندارد. آنکه خودش را به خواب زده است را نمی‌شود بیدار کرد.
وی ادامه داد: امروز که لیگ و ورزش تعطیل است، بهترین زمان برای بررسی عملکرد فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها است. شما فدراسیونی داری که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار است، همینطور استقلال و پرسپولیس حداقل هرکدام ۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار هستند و تا الان برای پرداخت پولشان از چند جا پول گرفته‌اند. الان زمان بررسی مالی است.
دادکان بدون نام بردن از باشگاه پرسپولیس تاکید کرد: مدیری می‌گذارند که ۵ ماه می‌ماند و ۶ میلیارد پول جابجا می‌کند. هیچ مدرکی هم باقی نمی‌ماند. وقتی سئوال می‌کنید می‌گوید پول را به بازیکنان داده‌ایم. از بازیکن سئوال می‌کنید می‌گویند پولی به ما نرسیده است. شفاف‌تر از این می‌شود بررسی کرد؟ اما این کار را نمی‌کنند. رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره وجود پشت پرده در ورزش تاکید کرد: پشت پرده خیلی زیاد وجود دارد. نه اینکه زمان من نبوده. زمان من هم پشت پرده و فساد بوده است. ولی ببینید فساد به کجا رسیده است. جامعه ما خسته شده است. دیگر کسی خبر ورزشی گوش نمی‌دهد. به این دلیل که فساد زیاد شده است.


دادکان افزود: خیلی‌ها می‌گویند آقازاده‌ها می‌آیند کارهایی در ورزش انجام می‌دهند. خودم اولین نفر این را گفتم ولی به این نتیجه رسیدم آقازاده‌ها قابل احترامند. اینها گدازاده هستند نه آقازاده. آقازاده که این کارها را نمی‌کند. این گدازاده‌ها هستند که در ورزش به آنها دور می‌دهیم و اعتبارشان را بالا می‌بریم و این افتضاحات را بار می‌آورند. وقتی هم می‌خواهید پیگیری کنید اجازه نمی‌دهند. اینقدر آب دنبال گودال گشته و آدم‌های خودشان را پیدا کرده‌اند که پیگیری شما به هیچ کجا نمی‌رسد. وی در پاسخ به این سئوال که آیا این مشکل را می‌شود حل کرد؟ یادآور شد: بله می‌شود. الان که لیگ تعطیل است. بروند سراغ فسادهای مالی باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها.
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره اینکه چرا پیگیری‌ها تا الان نتیجه‌ای نداشته است و مجلس هم نتوانسته کاری انجام بدهد، گفت: می‌دانید چرا؟ چون بالادستی‌ها هم گرفتار هستند. ۹۶ نفر از نمایندگان مجلس رد صلاحیت می‌شوند به خاطر فساد. ۴۰ نفر نمی‌آیند چون می‌گویند آبروریزی می‌شود. آن مجلس چه چیزی را می‌تواند بررسی مالی کند؟
دادکان در خصوص اینکه نمایندگان جدید مجلس با تایید شورای نگهبان از این مشکلات ندارند، تاکید کرد: مگر قبلی‌ها را شورای نگهبان تایید نکرده بود؟
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: فوتبال ایران بیشتر در حاشیه است. اگر در متن باشد فساد به این حد نمی‌رسد. مدیرانی که انتخاب می‌شوند چه کسانی هستند؟ بعد می‌گویند مدیر خراب کرد و خورد. پس چرا این مدیر را آوردید؟ دادکان درباره نقش بی اثر هیات مدیره باشگاه‌ها در انتخاب مدیرعامل اظهار کرد: در همه دنیا مجمع می‌گذارند و هیات مدیره مدیرعامل را انتخاب می‌کند. در کشور ما مدیرعامل انتخاب و به مجمع معرفی می‌شود؛ چه اتفاقی می‌افتد؟ این فساد ایجاد می‌کند. فساد در جامعه ما فراگیر است. فوتبال هم جزوی از این جامعه است.