سلامت مردم و تأمین نیازهای آنان اولویت ماست؛ کماکان به «در خانه بمانیم» توجه شود

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه دیروز (چهارشنبه) هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: این‌که امروز می‌بینیم محصولات کشاورزی و اقلام مورد نیاز مردم و محصولات مربوط به مسائل بهداشتی به‌وفور است، در سایه تلاش کارگران عزیز ماست. کنار تلاش کادر درمانی ما که مجاهدت بزرگی انجام دادند، کارگران ما نیز برای رفع نیازمندی جامعه تلاش کردند.
وی افزود: تلاش بر این بوده که سلامت مردم را هدف و موضوع اول مورد حراست قرار دهیم و بعد بتوانیم نیازهای مردم را در بازار تأمین کنیم و بنگاه‌ها و کارگاه‌‌ها بتوانند به کارخود ادامه دهند.
رئیس‌جمهور گفت: به‌دلیل نامشخص بودن این ویروس ما باید خود را بر این فرض آماده کنیم که این ویروس متأسفانه برای مدتی کنار مردم خواهد بود؛ چون هیچ‌کس در دنیا نمی‌تواند پیش‌بینی کند که پایان این اپیدمی چه‌زمانی است. باید فعالیت را کنار حضور این ویروس ببینیم؛ باید دستورالعمل‌های پزشکی را مراعات کرد و در عین حال کار و تولید و فعالیت هم ضروری است.
 در مناطق سفید هم


 باید دستور العمل‌های بهداشتی رعایت شود
روحانی تصریح کرد: وقتی به مردم می‌گفتیم باید در خانه بمانید و الان هم می‌گوییم در خانه بمانید ولی برای فعالیت و کار ضروری با احتیاط از خانه خارج شوید و بعد به منزل بازگردید و ما از طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند رسیدیم. امروز هم تقسیم مناطق سفید و زرد و قرمز به این معنا نیست که در مناطق سفید دستورالعمل‌های بهداشتی نباید مراعات شود، اتفاقاً این مناطق باید بیشتر این دستاورد را با مراعات حفظ کنند. اصل کار درباره کرونا در دست مردم است و چون تا الان دارو و واکسنی نیست پس اساس بر مراقبت است.
وی درباره روز ملی خلیج‌فارس نیز گفت: امروز روز مهم خلیج‌فارس است و خلیج‌فارس برای ما آبراه تاریخی و مهمی است؛ البته همه آبراه‌ها و دریاها و دریای خزر برای ما مهم است ولی خلیج‌فارس چون به آب‌های جهان متصل بوده و از مراکز انرژی دنیاست، اهمیت ویژه‌ای دارد و به ملتی که این خلیج به نام آنهاست و خلیج‌فارس است و برای همیشه خلیج‌فارس خواهد ماند، تبریک می‌گویم، خلیجی که همه استان‌های مرز این خلیج‌فارس از خوزستان تا سیستان و بلوچستان مرزدار خوبی بودند و همیشه در برابر بیگانه خوب ایستادگی کردند.
این خلیج نامش خلیج‌فارس است نه خلیج نیویورک
رئیس‌جمهور تصریح کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند نام این خلیج، خلیج‌فارس است و نامش خلیج نیویورک و خلیج واشنگتن نیست و باید از روی نام این خلیج و از روی ملتی که کنار این آبراه برای هزاران سال حافظ این بودند شرایط را درک کنند و هر روز علیه ملت ما توطئه نکنند و موفقیت هرروزه ملت ما را می‌بینند. سربازان، پاسداران، ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی ما همیشه پاسدار این آبراه بودند و خواهند بود.
روحانی در جلسه هیئت دولت اظهار داشت: امروز شرایطی شده که چند برابر دیروز ذخیره‌سازی در دنیا صورت می‌گیرد؛ ذخیره‌سازی شدیدتر از مواد غذایی، ذخیره‌سازی مواد دارویی و بهداشتی است. امروز ما ونتیلاتور و یا دستگاه تنفس مصنوعی را خودمان تولید می‌کنیم.
وی ادامه داد: اگر این مسئله را خودمان تامین نمی‌کردیم و می‌خواستیم خودمان بخریم، معلوم نبوده و نیست چند کشور در دنیا حاضرند این دستگاه تنفس مصنوعی را به ما بفروشند. اگر امروز ماسک و گان را برای کادر درمانی تولید می‌کنیم، معلوم نبود می‌شد که ماسک پرستاران و پزشکان را وارد کرد یا نه؛ دیدید که ماسک را روی هوا می‌قاپیدند.
پیروزی در مقابله با کرونا
 پیروزی ملت است
روحانی گفت: پیروزی ما در این مقطع پیروزی یک ملت است و پیروزی دولت، کادر پزشکی و درمانی نیست بلکه پیروزی ملت ایران است. باید مطمئن باشیم که آب و برق و سوخت، ارز و ریال لازم را برای مردم تامین می‌کنیم.
 رئیس‌جمهور با بین اینکه علی‌رغم همه پیچیدگی‌ها و فشارهایی که بوده‌اما تورم را مهار کردیم، اظهار داشت: طبق آمار بانک مرکزی تورم ماهانه ماه فروردین نصف تورم ماهانه تورم ماه اسفند 98 است و این به معنی یک حرکت خوب اقتصادی است. اینکه امروز هم مردم به بازار پول و هم بازار سرمایه اعتماد دارند و رقم پس‌انداز ما در بانک‌ها رشد 32 درصدی دارد و حضور مردم در بازار بورس امروز نمایان است این به معنای اعتماد مردم است. اینکه بیرونی‌ها تبلیغ می‌کنند که مردم ایران به نظام و دولت ایران اعتماد ندارند، کاملا دروغ می‌گویند؛ بورس ما شاهد بر دروغگویی آنهاست، پس‌انداز بانکی، حضور کارگران در کارگاه‌ها، محصولات کشاورزی، شاهد بر دروغگویی آنهاست.
شورای عالی بورس
آیین‌نامه واگذاری سهام عدالت را تهیه کند
وی با ‌اشاره به توزیع سهام عدالت به مردم، با بیان اینکه از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم، اظهار داشت: در این شرایط سخت هرچه بتوانیم دارایی‌های مردم را بروز و شفاف کنیم و اختیار کار را به صاحبان آن برگردانیم، کار ارزشمندی است.
رئیس‌جمهور گفت: دولت به فکر ساماندهی به سهام عدالت و به دنبال شفاف‌سازی سهام عدالت بود.در سال 94 مردم در سامانه‌ای ثبت‌نام کردند و مشخص شد هرکسی چه مقدار سهم دارد. ما دنبال آزادسازی سهام عدالت بودیم و مطرح شد که مقام معظم رهبری باید اجاره آزادسازی سهام عدالت را بدهند.
روحانی گفت: من چندبار به ایشان در این زمینه توضیح دادم و در سال 96 لایحه آن را به مجلس فرستادیم. سه مکاتبه خدمت رهبری در چند ماه اخیر داشتم تا سهام عدالت آزاد شود و اهداف ایشان هم کاملا رعایت شود. در اسفند، فروردین و اردیبهشت نیز با مقام معظم رهبری مکاتبه داشتم و ایشان نکاتی را به من گفتند و تاکید داشتند تا چارچوبی برای آزادی سهام عدالت تهیه شود. این چارچوب تهیه شد و در نهایت ایشان موافقت کردند که شورای عالی بورس آزادسازی را انجام دهد موافقت ایشان یک قدم بسیار خوبی برای مردم است.
وی ادامه داد: حدود چهل و نه الی پنجاه میلیون نفر صاحب سهام عدالت هستند و حساب و کتاب این سهام روشن است. از شورای عالی بورس می‌خواهم در کوتاه‌ترین زمان لازم آیین‌نامه‌ها و مقررات لازم را تهیه کند در سه نوبت سود این سهام به ازای یک میلیون تومان، به مردم پرداخت شده است. مردم اگر تمایل داشته باشند می‌توانند سهم خود را نگه داشته و از سود آن بهره ببرند، ارزش این سهام هر روز بیشتر می‌شود البته اگر مردم بخواهند، می‌توانند سهام را بفروشند و نحوه فروش سهام را شورای عالی بورس مشخص خواهد کرد، به نظر من این سهام به کمک مردم آمده است.