آمریکا با همه امکانات وارد جنگ اقتصادی با ایران شده است

رئیس جمهوری در نشست هیأت دولت گفت: باید باور کنیم که در جنگ هستیم و باید قبول کنیم که بار این جنگ تنها بر دوش دولت نیست.حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی دیروز (چهارشنبه) در نشست هیأت دولت با اشاره به دوران دفاع مقدس و بدعهدی کشورهای اروپایی در قبال ایران، اظهار داشت: در زمان جنگ حتی نمی‌توانستیم توپ‌های ساده جنگی خود را تعمیر کنیم. حتی زمانی که توپ‌های پدافند هوایی خود را به خارج از کشور فرستادیم، آنها به بهانه‌های مختلف تجهیزات دفاعی ایران را پس ندادند.وی افزود: ملت ایران در جنگ روی پای خود ایستاد. البته پیروزهای‌های دوران جنگ تحت هدایت امام راحل (ره) و مقاومت مردم شکل گرفت. اولین پیروزی ایران در جنگ در همان روزهای نخست جنگ با حمله ۱۴۰ فروند جنگنده به سمت نیروهای بعثی شکل گرفت و آخرین پیروزی ملت ایران نیز عملیات مرصاد بود.رئیس جمهوری تصریح کرد: باید همه باور کنیم که کشور سی ماه است که در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارد و این موضوع را نمی‌توان به شوخی گرفت. باید توجه داشت که در جنگ هر احتمالی وجود دارد و شاید در این مسیر آسیب‌هایی نیز وارد شود.وی تصریح کرد: باید باور کنیم که در جنگ هستیم و باید قبول کنیم که بار این جنگ تنها بر دوش دولت نیست.اهم سخنان رئیس جمهوری را به نقل از خبرگزاری‌ها در ادامه می‌خوانید:
* در دوران هشت سال دفاع مقدس روزهای تلخ و شیرینی را داشتیم، بعضی از روزها برای مردم غرورآفرین بود و جایگاه ملت و ایستادگی ملت ما را به خوبی نشان می‌داد و تبیین می‌کرد.
* روزهایی هم بود که روزهای سختی برای ما بود؛ آن روزی که بعد از ۲۴ ساعت یا کمتر از ۲۴ ساعت از حمله ارتش بعث به مرزهای غربی و جنوبی، یعنی صبح اول مهرماه سال ۵۹ نیروی هوایی ما قدرت نمایی بزرگی در منطقه کرد و روز اول مهر ماه ۵۹ به عنوان روز نیروی هوایی ثبت شد.
*{با تاکید بر اینکه نکته اساسی هم برای دیروز هم برای امروز می‌خواهم عرض کنم که چرا دشمن در ۳۱ شهریور به ایران حمله کرد}: عراق به دلیل توهمات و محاسبات غلط محاسبه‌ای کرده بود که ایران نیروی هوایی ندارد، وقتی آمریکا قطع رابطه کرده و تحریم کرده، نیروی هوایی باید به طور مداوم قطعه برسد و قطعات متوقف شده، بنابراین نیروی هوایی ندارد، وضع ارتش آن زمان آمادگی ندارد، سپاه هم آن زمان به صورت یک نیروی انتظامی بود و یک نیروی کوچک برای دفاع از انقلاب بود.


*{با بیان اینکه صبح اول مهر بعد از غروب ۳۱ شهریور و حمله عراق به ایران، ۱۴۰ فروند هواپیما بسیاری از مواضع مهم استراتژی عراق را هدف قرار داد}: این حمله نیروی هوایی ضربه قاطعی بر ارتش بعث عراق آن زمان وارد کرد.صبح روز نخست مهر وقتی وارد مجلس شورای اسلامی شدیم، مقام معظم رهبری که در آن زمان در مجلس و نماینده امام در شورای عالی دفاع بودند، در آغاز جلسه پشت تریبون قرار گرفت و این خبر بسیار خوش حمله ۱۴۰ فروند هواپیما را اعلام کرد.
* ممکن است بگویند این عملیاتی بود که نیروی هوایی انجام داد اما باید آن مقطع و شرایط آن روز غروب ۳۱ شهریور را در ایران در نظر بگیرید و صبح فردای آن روز وقتی نیروی هوایی ما این قدرت را نشان داد برای مردم ما بسیار اهمیت داشت. البته در آن شب سخنان کوتاه امام خمینی (ره) برای مردم بسیار آرام بخش بود و ایشان اعلام کردند کسی آمده سنگی را پرتاب کرد و ملت ما جواب آن را خواهد داد. آن استحکام و بیان قاطع از فرماندهی کل قوا و قدرت نمایی نیروی هوایی به مردم ما و دنیا نشان داد تصورات دشمن تصورات واهی بود در سال‌های بعد هم روزهای مهمی در تاریخ دفاع مقدس ما ثبت شد.
* مهر ماه سال بعد هم حصر آبادان در عملیات بسیار مهم ثامن الائمه شکسته شد. دشمن فکر می‌کرد آبادان سقوط می‌کند و امام فرموده بود حصر آبادان باید شکسته شود. ارتش و سپاه آن پیروزی بزرگ را در منطقه جنوب آفریدند. سال ۶۱ عملیات بسیار مهم فتح المبین انجام شد و خرداد ۶۱ هم بهترین روز دفاع مقدس بود و خرمشهر آزاد شد.
* سوم خرداد سال ۶۱ وقتی صدا و سیما ساعت دو اعلام کرد خرمشهر آزاد شد سراسر ایران مردم یکپارچه به خیابان ریختند و شادمانی کردند و آن بهترین روز ما در دوران دفاع مقدس بود.
*{با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس روزهای تلخی هم داشتیم، به مردم بی‌دفاع دزفول در دوران دفاع مقدس اشاره کرد که هر روز از سوی موشک های عراقی بمباران می‌شدند}: از روزهای تلخ دفاع مقدس روزی بود که دشمن از سلاح شیمیایی علیه مردم ما در سردشت استفاده کرد؛ روزی بود که دشمن ما از انواع سلاح‌های مخرب علیه رزمندگان ما استفاده کردند؛ آن روزی که هواپیمای مسافربری‌مان توسط جنگنده سرنگون شد و خون همه عزیزان با هم مخلوط شد و از نمایندگان مجلس گرفته تا مسئولان اجرایی و مسئولان قوه قضائیه و مسئولان نظامی در کنار هم در آن هواپیما در سال ۶۴ به شهادت رسیدند. دلیل حمله عراق به ایران محاسبات اشتباه بود
*{با بیان اینکه ایمان و ایستادگی و حضور رزمندگان در صحنه بسیار مهم بود ،‌ نکته مهم و اساسی دیروز و هم امروز را طرح این سوال دانست که چرا دشمن به ما حمله کرده است}:  دلیل آن توهمات و محاسبات اشتباه آنان بود. عراق محاسبه کرده بود که در این شرایط ایران نیروی هوایی ندارد و با قطع رابطه با آمریکا و تحریم ایران نیروی هوایی که باید به طور مداوم قطعه دریافت کند و این امر متوقف شده است؛ وضع ارتش هم که مشخص است و  دیگر آمادگی برای جنگ ندارد. سپاه هم آن زمان به صورت نیروی انتظامی و یک جمع کوچک برای دفاع از انقلاب بود.
* بر اساس همین محاسبات و اینکه شرق در آن زمان طرفدار بعث بود و کشورهای منطقه هم قول حمایت به عراق را داده بودند که پول جنگ آنان را تأمین می‌کنند، ایران حامی خارجی ندارد و از سویی یک سری حوادث هم داخل کشور  متاسفانه با انشقاق‌ها و اختلافات روی داده بود، گفتند پس با یک حمله برق آسا انقلاب را سرنگون
می کنیم. صدام در اولین مصاحبه گفت که هدف او در قدم نخست سرنگونی انقلاب و سرنگونی نظام است که
 رسوا شد.
* زمانی که صدام به کویت حمله کرد تمام کشورهای منطقه که به صدام کمک کرده بودند آمدند و اظهار پشیمانی کردند و تک تک این کشورها گفتند که ما چقدر به صدام پول دادیم و  چه کمک‌هایی به ارتش صدام کردیم. این محاسبات غلط برای ما دردسر و مشکلات به‌وجود آورد و کشور خودش را هم نابود و با مشکلاتی مواجه کرد و امروز دقیقا این حادثه تکرار شده است.
* دو سال و نیم پیش هم آمریکا جنگ اقتصادی علیه ما را بر مبنای توهم و محاسبات غلط آغاز کرد، این چیزی است که آنها اظهار کردند نه این که ما بخواهیم تحلیل کنیم. آنها هدفشان بستن همه راه‌های اقتصادی به روی ایران بود و مجدد اعلام می‌کنم که ما از سال ۵۹ دچار تحریم اقتصادی بودیم، اما جنگ اقتصادی از سال ۹۷ علیه ما شروع شد.
* امروز بحث تحریم نیست، ما در جنگ اقتصادی هستیم و آمریکا با همه امکانات، دلارها، روابطش و با شرکت‌های چند ملیتی اش به لحاظ اقتصادی وارد جنگ با ایران شده است.
*{با اشاره به تخیلات آمریکا در خصوص شکست جمهوری اسلامی}: آمریکا به اروپایی‌ها گفته بود که فقط سه ماه به ما مهلت بدهید؛ دو نفر از سران اروپا به من گفتندکه آمریکا به آنها گفته است با این فشار اقتصادی که ما به ایران آورده ایم شما هم به آنها کمک نکنید تا سه ماه دیگر کار تمام شود.
*{با اشاره به اینکه توهم و محاسبات آمریکایی‌ها غلط بود}: هدف صدام هم سرنگونی نظام، ضربه زدن به کشور یا حداقل پاره کردن یک عهدنامه بود؛ آمریکایی‌ها هم همین را می‌خواستند که یا نظام را سرنگون یا در داخل بلوا ایجاد کنند یا یک توافق را از بین ببرند، ولی به هیچ کدام از اهداف شان هم نرسیدند و در تمام محاسبات اشتباه کردند. آمریکا مفتضح شد
* همان توافقی که آمریکایی‌ها دو سال قبل گفتند آن را از بین برده اند و همان قطعنامه ۲۲۳۱ در برابر اینها ایستاد و اینها را در شورای امنیت مفتضح کرد و شما دیدید که در یک اتفاق بی سابقه در تاریخ، ۱۳ کشور در سازمان ملل با آمریکا مخالفت کردند.
*{با اشاره به مراجعه چندین باره آمریکا به شورای امنیت و سازمان ملل که آن را حیاط خلوت خودشان می‌دانند}: آمریکایی‌ها طرحی را مطرح کردند که ماه‌ها برای آن مقدمه چینی صورت گرفته بود تا تحریم تسلیحاتی ایران در پاییز امسال برداشته نشود، اما هیچ کس به آنها پاسخ نداد و صرفا جمهوری دومنیکن با آنها موافقت کرد.
*{با بیان اینکه حتی کشورهای اروپایی که به صورت سنتی با آمریکا متحد هستند هم در برابر آمریکا
ایستاده اند}: روسیه، چین و دیگر کشورهای عضو شورای امنیت هم در مقابل آمریکا ایستادند و اندونزی و نیجر نیز با شهامت در مقابل آمریکا ایستادند. روایت رئیس جمهوری از انزوای آمریکا
* آمریکا یک زمانی وقتی نگاهی غضب آلود می‌کرد ۲۰ کشور عقب نشینی می‌کردند، اما حالا اندونزی، نیجر و تونس در مقابل آمریکا می‌ایستند.
* این پیروزی و موفقیتی که ملت بزرگ ایران با ایستادگی در چهل سال گذشته و هشت سال دفاع مقدس به دست آورد امروز بعد از چهل سال با موفقیت حقوقی در عرصه دیپلماسی، سیاسی و حقوقی در سازمان ملل ادامه پیدا کرده است.
{با اشارره به جنگ اقتصادی موجود}: همه باید بیایند کمر همت ببندند، کنار هم باشیم، چنانچه امروز این شرایط را می‌بینیم قوای سه گانه، نیروهای مسلح و همه ارکان کشور یک صدا هستند.
*با همین روحیه در برابر کرونا ایستادیم، رهبری ایستادگی کرد و همه به هم کمک کردیم و ان شاء الله در نهایت پیروز می‌شویم، موفقیت ما در مقابله با کرونا قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته است.