بازی دو سر برد ‌ در انتخابات

موسوی‌خوئینی‌ها ‌‌بر ‌ شرکت اصلاح‌طلبان ‌در انتخابات تأکید کرد بازی دو سر برد ‌ در انتخابات هرچه زمان جلو می‌رود، آرایش سیاسی نیروهای سیاسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده منظم‌تر می‌شود؛ به‌ویژه اصلاح‌طلبان که به نظر می‌رسد برخلاف انتخابات مجلس در اسفند سال گذشته بنا دارند در 1400 با وحدتی کامل وارد انتخابات شوند که نمونه بارز آن یکدست‌شدن نظرات ایشان بر موضوع اصرار بر هویت اصلاح‌طلبی یا ائتلاف بود که آخرین مدافعان ائتلاف یعنی اعضای حزب کارگزاران سازندگی هم به‌صراحت اعلام کردند که از نامزد جبهه‌ای و نه غیراصلاح‌طلب حمایت می‌کنند. علاوه بر همه اینها روز گذشته آیت‌الله سید‌محمد موسوی‌خوئینی‌ها در یادداشتی تلگرامی به‌صراحت اعلام کرد که اصلاح‌طلبان باید در انتخابات شرکت کنند و شرکت آنها در انتخابات با هر نتیجه‌ای موجب توفیق اصلاح‌طلبان می‌شود. او در این یادداشت نوشت: «در آغاز، سالگرد دوران دفاع مقدس را گرامی می‌داریم، دورانی که سرو‌قامتان عرصه عشق و ایمان به خاک افتادند و در خون خود غلتیدند تا ایران و جمهوری اسلامی سربلند و پایدار بماند. رحمت خداوند و درود ملت ایران بر آنان و بر مادران و پدرانی باد که چنین دلاورانی را در دامان خود پروراندند و تقدیم راه خدا و وطن کردند و با گذشت و فداکاری، دشمن بعثی و حامیانش را ناکام گذاشتند. انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو ذهن فعالان و نخبگان سیاسی کشور را به خود معطوف ساخته و در بسیاری از محافل موضوع بحث و بررسی قرار گرفته است. آنچه سبب شد تا نکاتی را به عرض خوانندگان محترم برسانم، این است که شنیده می‌شود بعضی از فعالان سیاسی در اصلِ مشارکت فعال در این انتخابات تردید دارند و برخی نیز تصمیم بر عدم مشارکت گرفته‌اند. البته روی سخن من با کسانی نیست که با اساس جمهوری اسلامی مخالف‌اند و در انتظار سقوط آن و برپایی نظامی جدید نشسته‌اند؛ به آنان خیرخواهانه عرض می‌کنم آنچه در ورای جمهوری اسلامی می‌بینید، سرابی بیش نیست و به آن دل نبندید؛ شما نیز برای آبادانی و سربلندی ایران به همین نظام و به اصلاح آن بیندیشید؛ اما در روزگاری که هم ویروس کرونا و هم سختی معیشت عرصه را بر هم‌وطنان عزیز تنگ کرده است، آیا طرح مباحثی از قبیل انتخابات و لزوم مشارکت فعال یا معرفی نامزد انتخاباتی و نظایر آنها برای مردم پذیرفتنی است و حمل بر خیرخواهی می‌شود؟ امیدوارم خوانندگان بر ما ببخشند اگر برای نجات‌شان از این گرفتاری‌های نفس‌گیر کاری نمی‌کنیم یا کاری از ما ساخته نیست».
او ادامه داد: «بی‌تردید مسائلی هست که پیش از طرح قضیه انتخابات باید به آنها توجه شود و بنده در نامه مورخ 7/4/99به یکی از آنها اشاره کردم؛ یعنی ضرورت آزادی اظهارنظر تحلیلگران و صاحب‌نظران درباره مسائل مهم کشور و تصمیمات گرفته‌شده یا تصمیماتی که گرفته می‌شود. در‌این‌صورت معلوم خواهد شد که کدام‌یک از آنها درست بوده. باید کاری کرد که همه کارشناسان، که شمارشان امروز به برکت انقلاب و جمهوری اسلامی به هزاران نفر می‌رسد، به صحنه بیایند. رسانه‌ها و به‌ویژه صداوسیما و رسانه‌های مجازی باید محل طرح مسائل حیاتی کشور شود و هیچ‌کس نگران پیامدهای ناگوار بیان اندیشه و انتقاد خود نباشد، تا برایند تضارب آرای اندیشمندان تبدیل به اراده و خواست عمومی شود و کشور و ملت و جمهوری اسلامی از این وضعیت بیرون بیاید». موسوی‌خوئینی‌ها در این یادداشت با تأکید بر اهمیت انتخابات چنین آورد: «آری، موضوعاتی هست که باید ابتدا به آنها پرداخت؛ اما در روزها و ماه‌های آینده از اهمیت انتخابات نیز نباید غافل ماند. همین‌جا عرض می‌کنم که بی‌توجهی به امر خطیر انتخابات ریاست‌جمهوری قطعا اوضاع آشفته و نابسامان اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور را نه‌تنها به سامان نمی‌رساند بلکه بدتر می‌کند. نهاد ریاست‌جمهوری تنها نهادی است که در قواره سایر جمهوری‌های دنیا، نماد جمهوریت نظام است و برخلاف انتخابات خبرگان رهبری (که آن هم مشکلاتی دارد و باید در زمان دیگری به آن پرداخت) یک انتخابات صنفی نیست. ریاست‌جمهوری نهادی است که با همه آنچه دستگاه‌های مسئول و غیرمسئول به هنگام انتخابات بر سرش آوار کرده و می‌کنند، باز هم نماد جمهوری است و همین هم آرامش را از گروهی گرفته است و می‌خواهند با هر بهانه‌ای آن را از ساختار نظام حذف کنند و نمی‌دانیم چه خواب‌هایی برای پس از آن دیده‌اند. همین دلیل کافی است که همه فعالان سیاسی و گروه‌ها و احزاب و انجمن‌ها و دیگر تشکل‌هایی که دل در گرو جمهوری اسلامی دارند، فعالانه در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کنند تا این نهاد و نماد جمهوریت مستحکم‌تر از پیش بماند». او در تشریح اینکه شرکت در انتخابات چه تأثیری می‌تواند داشته باشد، ذکر کرد: «گفته می‌شود یکی از علل عدم مشارکت بعضی گروه‌ها و برخی فعالان سیاسی رفتار  و دخالت نهادهای مسئول وغیر مسئول است. بنده این نگاه را تخطئه نمی‌کنم؛ اما آیا نباید به همین علت در انتخابات مشارکت فعال داشت تا هرچه بیشتر این رفتارها و دخالت‌های ناروا آشکار شود و ملت را به تصمیمی مناسب برساند؟ اگر دیگران مرتکب رفتارهای ناصواب و دخالت‌های ناروا شده‌اند، چرا ما صحنه را ترک کنیم؟ آیا عرصه را ترک می‌کنید تا معلوم نشود که آنان چه بر سر انتخابات می‌آورند؟ هرگز چنین گمانی به شما گرامیان نمی‌رود. پس در انتخابات شرکت کنید تا به إِحْدَی الحُسْنَیَیْن دست یابید.
او در ادامه شرایطی را تشریح کرد که با مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات چه مردم پای صندوق بیایند یا نیایند، اصلاح‌طلبان شکست‌خورده انتخابات نخواهند بود: «عده‌ای می‌گویند که بخش عظیمی از هم‌وطنان به پای صندوق‌های رأی نخواهند آمد، هم به علت یأس و سرخوردگی از انتخابات، هم به عللی که به برخی از آنها اشاره کردم و هم به علت مشکلات ناشی از کاهش شدید درآمدها و افزایش بی‌سابقه هزینه‌ها. می‌گویند مردمی که این اوضاع تاب و توان‌شان را گرفته است، انتخابات و صندوق رأی را بازی بزرگان می‌پندارند و در این بازی مشارکت نمی‌کنند. اگر چنین است، شما نخبگان و فعالان و تحلیلگران سیاسی باید با تمام توان تلاش کنید تا آنان را قانع کنید که راه علاج این مشکلات رهاکردن انتخابات نیست و باید با حضور همه اقشار جامعه راه را بر رفتارها و دخالت‌های ناصواب بست. شما عزیزان برای آوردن مردم بر سر صندوق‌های رأی تلاش کنید و تلاش خود را مضاعف کنید. اگر انتخابات با مشارکت حداکثری و قابل قبول برگزار شد، شما پیروز شده‌اید و اگر مردم به‌ گونه دیگری رفتار کردند، این شما نیستید که شکست خورده‌اید؛‌ بلکه کسانی شکست خورده‌اند که بارها با تمام قوا تلاش کرده‌اند تا اصلاحات را ناکام بگذارند و مردم را از اصلاحات ناامید کنند و در نتیجه مردم از پای صندوق‌های رأی و انتخابات کنار روند.  موسوی‌خوئینی‌ها در پایان یادداشتش نوشت: «پس زمان آن است که تمام احزاب و گروه‌ها و فعالان سیاسی از هر قشر و جناحی در انتخابات حضوری فعال داشته باشند. اگر در کشور آزادی است و انتخابات آزاد برگزار می‌شود، پیروزی یک جناح و شکست جناح دیگر هیچ خطری برای کشور و ملت و جمهوری اسلامی ندارد. من آنچه را که درست می‌پنداشتم، صادقانه به عرض رساندم؛ امیدوارم خیر و صلاح ملت نیز در آن باشد.