خصوصی‌سازی باید با حفظ حقوق مردم همراه باشد

رئیس قوه قضائیه: خصوصی‌سازی باید با حفظ حقوق مردم همراه باشد مرکز رسانه قوه قضائیه: رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به تحولات یک هفته اخیر آمریکا از‌جمله موضع‌گیری سخیف دونالد ترامپ علیه کشورمان و تکرار تحریم‌های بانکی و اقدام دادگاه فدرال این کشور، هفته گذشته را «هفته جنون حکمرانی در آمریکا» توصیف کرد و این اقدامات را نشانگر ابتذال و انحطاط این رژیم دانست و گفت: «حکمرانی غیرعادی در آمریکا، درستی نگاه و مسیر ما را ثابت و ما را در پیگیری مواضع و اقداماتمان در برابر نظام سلطه مصمم‌تر می‌کند». ابراهیم رئیسی همچنین به ابطال قرارداد خصوصی‌سازی دشت مغان اردبیل پرداخت که در حاشیه سفر دو هفته پیش او به این استان صورت گرفت و با تقدیر از نهادهای نظارتی برای صیانت از بیت‌المال تأکید کرد: «خصوصی‌سازی ضرورت امروز ماست که سیاست‌های آن از‌سوی مقام معظم رهبری ابلاغ و در برنامه‌های توسعه تکلیف شده است. اما خصوصی‌سازی باید با حفظ منافع ملی و حقوق مردم همراه باشد و برای آن پیوست‌های اقتصادی و امنیتی طراحی شود تا منجر به افزایش تولید کالاهای اساسی و استراتژیک برای کشور شود». او گفت: «پس از واگذاری یک شرکت و واحد تولیدی دولتی به بخش خصوصی باید هم به موضوع نظارت توجه داشت و هم از کسی که آن را تصاحب می‌کند، حمایت کرد و تسهیلات لازم برای اداره آن واحد تولیدی تخصیص یابد تا در مدیریت مجموعه مشکل و وقفه به وجود نیاید. دستگاه قضائی از خصوصی‌سازی با رعایت ضوابط و قواعد آن که موجب اشتغال‌زایی و رونق تولد می‌شود، حمایت می‌کند. اما اگر واگذاری‌ها دارای یک روند درست و منطقی نباشد، هم برای مردم و هم برای قوه قضائیه زحمت‌آفرین است».
رئیسی همچنین به سفر پنجشنبه گذشته خود به خراسان جنوبی و بازدید از گذرگاه‌های مرزی این استان اشاره و از تلاش‌ها و نقش بازدارنده مرزبانان ارتش و نیروی انتظامی در مقابله با اشرار و تروریست‌ها و تأمین امنیت منطقه تقدیر کرد. رئیس قوه قضائیه گفت: «در کشور ظرفیت‌های اقتصادی فراوانی داریم که فعال‌سازی آنها نیازی به سرمایه‌گذاری ندارد و بهره‌برداری از آنها، بسیاری از مشکلات را کاهش می‌دهد و موجب رونق اشتغال و تولید و شکست توطئه‌های دشمن می‌شود». رئیسی با انتقاد از مغفول‌ماندن برخی ظرفیت‌ها در همکاری اقتصادی ایران با همسایگان، از گذرگاه مرزی «یزدان» به عنوان یکی از این ظرفیت‌ها و مرکزی برای تبادلات تجاری قانون‌مند کالا بین ایران و افغانستان یاد کرد که سال‌ها معطل مانده بود، اما در جریان سفر اخیر او به این نقطه مرزی بار دیگر احیا شده است. او متذکر شد: «وقتی سیاست کلان کشور ارتباط با همسایگان است، سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی انجام شده و بخش‌های اداری لازم ازجمله گمرک هم حضور دارد، چرا ظرفیت تجاری مثل بازارچه مرزی یزدان در مرز افغانستان، باید سال‌ها معطل بماند؟». رئیسی بر همین اساس به همکاران دستگاه قضا در سراسر کشور دستور داد که منابع و ظرفیت‌های عظیم اقتصادی و تجاری استان‌های مختلف را با همکاری مسئولان اجرائی و فعالان اقتصادی شناسایی و به‌سرعت وارد چرخه تولید کنند.
در این جلسه، دادستان کل کشور در سخنانی با اشاره به ابطال قرارداد واگذاری دشت‌مغان به بخش خصوصی و برخی تحرکات پس از آن گفت: «کشت و صنعت مغان شرکتی بزرگ است که با توجه به زمان‌بر‌بودن فرایند انتقال مالکیت این مجموعه، انبارهایش پلمب و قرار شد کار تبادل کالاها و اموال زیر نظر نهادهای نظارتی انجام شود».
حجت‌الاسلام منتظری بر همین اساس از وزیر دادگستری خواست که به عناصر اجرائی تذکر دهد حتی اگر این موضوع را قبول ندارند، به قانون احترام بگذارند و برای اجرای حکم همکاری کنند تا هم از حقوق بیت‌المال و هم از حقوق سرمایه‌گذاران صیانت شود.