چپ‌گرایان آمریکایی امیدی به پیروزی بایدن ندارند

استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووا، در گفت‌وگو با «شرق» : چپ‌گرایان آمریکایی امیدی به پیروزی بایدن ندارند مریم جعفری: رقابت‌های انتخاباتی ایالات متحده در 22‌روز مانده به انتخابات با فعال‌ترشدن «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، پس از یک هفته خانه‌نشینی به‌خاطر کرونا، جنب‌و‌جوش بیشتری به خود گرفته است؛ به‌گونه‌ای که پس از مصاحبه رادیویی و تلویزیونی روز شنبه و سخنرانی در جمع تعدادی رنگین‌پوست در محوطه کاخ‌ سفید، صبح یکشنبه هم با فاکس‌نیوز مصاحبه تلفنی داشت. این تکاپوها در حالی است که روند نظرسنجی‌های انتخاباتی همچنان مثل روزها، هفته‌ها و ماه‌های گذشته حاکی از اقبال بیشتر «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها نسبت‌به دونالد ترامپ جمهوری‌خواه است؛ نظرسنجی‌هایی که اگر مبنای پیش‌بینی نتیجه نهایی انتخابات قرار گیرد، شاید بتوان از هم‌اکنون ترامپ را رئیس‌جمهوری تک‌دوره‌ای و بایدن را پیروز انتخابات ۲۰۲۰ دانست. اما باوجود این پیشتازی با قاطعیت نمی‌توان از شکست دونالد ترامپ سخن گفت. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اتفاقی غیرقابل‌تصور می‌تواند ترامپ را در کاخ سفید نگه دارد. از همین‌رو با «برایان واربی»، استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکا درباره این انتخابات و نتایج آن گفت‌وگو کردیم.

‌ابتلای ترامپ به کرونا سرنوشت انتخابات ماه نوامبر را مبهم‌تر از گذشته کرده است. در چنین شرایطی چقدر احتمال پیروزی ترامپ وجود دارد؟
بهتر است به یاد بیاوریم كه دونالد ترامپ هیچ‌گاه نتوانست اكثریت آرا را به دست آورد و او در انتخابات گذشته نیز تنها آرای الكترال را كسب كرد. فكر می‌كنم آمریكایی‌های زیادی بودند كه می‌خواستند به او شانس بدهند. آنان تمایل داشتند تا جریان متفاوتی را امتحان كنند؛ رئیس‌جمهوری كه سیاست‌مدار نبود. من شخصا افراد زیادی را می‌شناختم كه ترامپ را دوست نداشتند‌ اما نفرت آنان از هیلاری كلینتون بیشتر بود. اكنون نیز آمریكایی‌های زیادی نیستند كه بایدن را دوست دارند؛ هرچند عده‌ای نیز او و سیاست‌هایش را پذیرفته‌اند. بسیاری از دموكرات‌ها ترجیح می‌دهند كه «برنی سندرز»، «الیزابت وارن» یا نامزد دیگری با ترامپ رقابت كند، اما بایدن از این نامزدها جلوتر بود. دموكرات‌ها در حقیقت فردی را انتخاب كردند كه بتواند ائتلافی در میان آنان به وجود بیاورد، حتی اگر تعداد كمی از آمریكایی‌ها او را واقعا دوست داشته باشند. این سیاست تاحدی كارساز است؛ زیرا بخش از رأی‌دهندگانی كه خلاف میل‌شان در سال 2016 میلادی به ترامپ رأی دادند، این‌بار دیگر نمی‌توانند همان كار را دوباره انجام دهند.
‌پس چرا آمریكایی‌های بیشتری به سمت بایدن و حزب دموكرات چرخیده‌اند؟
برای پاسخ به این پرسش به‌طور‌كلی باید بگویم كه تصور من بر این است كه شهروندان آمریكایی بر این باورند كه اعضای جمهوری‌خواه كنگره شریك حملات بچه‌گانه ترامپ، بی‌لیاقتی و رفتارهای فسادآمیز او هستند. آمریكایی‌های چپ‌گرا در سال 2016 میلادی خیلی هیجان‌زده نبودند اما اكنون ناامیدتر از آن هستند كه به خروج ترامپ از كاخ ‌سفید فكر كنند. هرچند فكر می‌كنم میزان مشاركت لیبرال‌ها در انتخابات 2020 به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از 2016 باشد و این مسئله معادلات را برهم می‌زند.
‌اما به باور تحلیلگران اعتراضات ‌اخیر می‌تواند نتایج را به نفع ترامپ تغییر دهد.
برای دادن پاسخ مناسب به این پرسش، به یك گوی بلورین احتیاج دارم. در اوایل تابستان این‌طور به‌ نظر می‌رسید كه جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» باعث شده تا بسیاری از مردم در تفكراتشان درباره نژادپرستی نهادها و جامعه آمریكا تجدیدنظر كنند. اما افزایش خشونت‌ها برای طبقه متوسط سفیدپوست جذاب نیست. ترامپ و همكارانش با بزرگ‌نمایی خشونت‌ها و ایجاد تصوراتی مبنی‌بر اینكه «معترضان این جنبش اكثرا خشن هستند و امنیت را مختل می‌كنند»، توانستند در جذب آرا مؤثرتر عمل كنند. این در حالی است كه آنان خشونت برتری‌طلبان سفیدپوست را یا نادیده می‌گیرند یا توجیه می‌كنند. این اقدامات باعث شد تا حمایت از جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» و پشتیبانی از اعتراضات كاهش یابد. البته فكر نمی‌كنم كه این اعتراضات شانس پیروزی ترامپ را افزایش دهد، اما آن‌طور‌كه در ماه می‌ و آوریل هم به نظر می‌رسید، به بایدن هم كمك نخواهد كرد.
‌با شیوع كووید‌19 اقتصاد آمریكا با افت بی‌سابقه‌ای مواجه شد كه از سال 2008 میلادی تاكنون تجربه نشده بود. آیا در این روزهای پایانی تا انتخابات، ترامپ می‌تواند با وجود ابتلا به کرونا با احیای شرایط اقتصادی، كرسی خود را در كاخ ‌سفید حفظ كند؟
برای پاسخ به این پرسش هر رئیس‌جمهوری را در نظر بگیرم، باید قاطعانه بگویم بله، می‌تواند. اما زمانی‌كه اقتصاد در سال گذشته و سال پیش از آن در شرایط خوبی به ‌سر می‌برد، ترامپ حامیان چندان زیادی نداشت. فكر می‌كنم تصویری كه ترامپ از خودش خلق كرده، درواقع ارتباطی با اقتصاد ندارد؛ از او بیشتر به‌عنوان فردی پرخاشگر، تفرقه‌انگیز و هزینه‌ساز یاد می‌شود. حامیان ترامپ، بدون توجه به شرایط اقتصادی از او حمایت می‌كنند و مخالفانش چنان از رفتار او در تمامی حوزه‌ها ناامید شده‌اند كه حتی اقتصاد پررونق نیز نمی‌تواند شكست‌ها و ضعف‌های ترامپ را جبران كند.
‌بعد از انتشار خبر ابتلای ترامپ به کووید‌19، شاهد سقوط بورس‌های جهانی بودیم، اگر او در این انتخابات شکست بخورد، چه سرانجامی در انتظار بازارهای جهانی خواهد بود؟
كاش پاسخ این پرسش را می‌دانستم و می‌توانستم عاقلانه سرمایه‌گذاری كنم. در شرایط عادی، بازار به پیروزی جمهوری‌خواهان واكنش مثبت دارد و پیروزی دموكرات‌ها مانند یک مانع عمل می‌کند. اما ترامپ بشخصه با اما‌و‌اگرهای بی‌شماری همراه است؛ بنابراین معتقدم اگر بایدن پیروز شود، سرمایه‌گذاران نفس راحت‌تری خواهند كشید.
 ‌اما عده‌ای می‌گویند با ریاست‌جمهوری بایدن شرایط پیچیده‌تر خواهد شد؟
سرمایه‌گذاران از ابهام و عدم اطمینان بیش از هر چیز دیگری متنفر هستند. شاید برای بعضی از آنان ورود بایدن به كاخ ‌سفید بد باشد اما شوكی یك‌باره خواهد بود و پس از ثباتی كه با بایدن می‌آید، بازار رشد سریع‌تری را تجربه خواهد كرد.
‌پس شما بر این باورید با پیروزی ترامپ تغییری چندانی در سیاست‌های اقتصادی و سیاسی جهانی روی نمی‌دهد؟
گمان می‌كنم كه یك پیروزی دیگر در سال 2020 حتی ترامپ را ترغیب می‌كند تا فراتر از گذشته نیز گام بردارد؛ در‌عین‌حال معتقدم كه بایدن هم دوست دارد و هم می‌تواند روابط مثبتی با دیگر كشورها برقرار کند؛ روابطی كه در دوران ترامپ به حاشیه رفته بود.
‌می‌توان گفت با پیروزی بایدن نقش سنتی آمریكا در جهان بار دیگر احیا خواهد شد.
مطمئن نیستم كه بایدن بتواند این نقش را بازیابی كند، اما بدون شك او مانع تخریب بیشتر خواهد شد.
‌بنابراین او ادامه‌دهنده مسیر ترامپ به‌ویژه در خاورمیانه نیست.
نه، بایدن دیپلماسی متفاوتی را در پیش خواهد گرفت.
‌توافق عادی‌سازی روابط اخیر امارات و بحرین با اسرائیل به باور بسیاری تنها برای پیروزی ترامپ صورت گرفته است. آیا این توافق جغرافیای سیاسی در خاورمیانه را تغییر می‌دهد؟
این توافق فراتر از یك تاكتیك انتخاباتی است. اسرائیل و امارات متحده هردو ثروتمند و قدرتمند هستند و ممكن است نرم‌های عرفی را در خاورمیانه شكل دهند كه زمینه آغاز هر نوع مذاكره‌ای را فراهم كند و این به‌معنای تغییر ژئوپلیتیكی خاورمیانه است.
‌این تغییر می‌تواند منجر به انزوای ایران در منطقه شود؟
بله، فكر می‌كنم كه توافق‌های اخیر ایران را منزوی و اعراب سنی را به اسرائیل نزدیك‌تر از گذشته كند.
‌آیا توافق با اسرائیل را می‌توان از پیامدهای توافق تجاری ایران با چین دانست؟
نمی‌توان گفت كه توافق با اسرائیل برای مقابله با چین یا ایران در منطقه صورت گرفته است. اگر هم این‌چنین باشد، این تنها دلیل نیست. عادی‌سازی روابط با اسرائیل بیشتر برای بهره‌برداری اقتصادی و تجاری صورت گرفته است.
‌اتخاذ سیاست‌های افراطی واشنگتن در برابر ایران و دیگر كشورها، باعث شده تا ترامپ متحدان سابق خود را از دست بدهد. این موضوع تا چه اندازه می‌تواند در انتخابات ماه نوامبر تأثیرگذار باشد؟
ارزیابی خوش‌بینانه‌ای درباره آنكه چه تعداد از آمریكایی‌ها سیاست ‌خارجی را درك می‌كنند یا به آن توجه می‌كنند، وجود دارد. به باور من، سیاست ‌خارجی تأثیر چندانی ندارد؛ برای مثال طرفداران ترامپ درست مانند خودش هستند و در برابر كشورهایی مانند ایران مواضع تندی دارند اما برای باقی آمریكایی‌ها چنین سیاست‌های اهمیتی ندارد.
‌اما بسیاری از رأی‌دهندگان به‌شدت با سیاست‌های خارجی ترامپ مخالف‌اند و به همین دلیل خواهان این هستند كه با پیروزی بایدن تنش‌ها كمتر شود.
بله اگر بایدن پیروز شود، تنش‌ها كاهش می‌یابد اما نمی‌توان گفت با ورود نماینده دموكرات‌ها به كاخ ‌سفید تنش‌های كنونی با تهران كاهش می‌یابد یا روند صعودی خواهد داشت. هرچند با شكست ترامپ فضای متشنج كنونی از بین خواهد رفت؛ چرا‌كه بایدن اغلب از خود تصویر اوبامای شماره 2 را ایجاد می‌كند. او یكی از حامیان بزرگ توافق هسته‌ای با تهران بود و فكر نمی‌كنم در این چهار سال نگاه او به ایران و دیگر كشورها تغییری كرده باشد.