امامی طلبکار شد!

چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و ۳۳ متهم دیگر پرونده به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. به گزارش میزان، متهم امامی در جایگاه قرار گرفت و گفت: در ابتدا سخنم با اهالی رسانه است. بدیهی ترین خواسته من این است که به همان میزان که کیفرخواست را پوشش دادید دفاعیات من را نیز پوشش دهید. بزرگترین مشکل من طی این چند سال بایکوت رسانه‌ای بوده.
>ظلم بزرگی در حق بازیگران سریال شهرزاد شد
متهم امامی گفت: در ادامه از ظلم بزرگی که در حق بازیگران شریف سریال شهرزاد شد و از آنها به دلیل همه توهین‌هایی که به خاطر من صورت گرفته بود، با تمام وجود عذرخواهی می‌کنم و از نامه حمایتی که برای مرخصی من نوشتند کمال تشکر را دارم. از اینکه به خاطر این نامه مورد حمله رسانه‌های قرار گرفتند عذرخواهی می کنم. این متهم گفت: من از کودکی کار کردم و ساخته‌ام و می سازم. تشنه شهرت نبودم و نیستم و از دقایق زندگی برای تحقق رویاهایم استفاده کردم و کارنامه‌ام مستندترین متن دفاعیه من است. متهم امامی گفت: آقای قهرمانی در تلاش هستی که زمینه برچیده شدن سفره صدها نفوذ را فراهم کنی و آنچه که گفتی و کردی فساد ستیزی نبود.
>از سال 90 تا 98 وام تولیدی و ارز دولتی نگرفتم
وی در ادامه با اشاره به عناوین برخی از سریال ها و فیلم‌هایی که خود در تولید آن‌ها نقش داشته است، گفت: این‌ها همه محصول ذوق و خلاقیت من به سینما است. متهم امامی در ادامه خطاب به نماینده دادستان گفت: من نیز امکان دادخواهی از خدا را داشتم و تا جایی که توانستم از جهان تصویر زیبا وامید بخش ساختم . متهم امامی گفت: دادستان وقتی ورود می کند که حق کشی عمومی صورت گرفته باشد. آقای قهرمانی در همین حوالی مردی را می شناسم که کارآفرین است و جایزه دریافت نمود و قربانی هیاهویی شد که شما ساختید او کسی نیست جز سید محمد امامی مالک تصویرگستر پاسارگاد. وی بیان کرد: از سال 90 تا 98 وام تولیدی و ارز دولتی نگرفتم. متهم امامی گفت: بالاترین رتبه آی ام دی بی در سریال های بخش خصوصی را دارم، محصول من پلی کربنات است و من وام صادراتی نگرفتم .
>نمی دانم چه دفاعی کنم، چون نمی دانم چه پرونده‌ای دارم
این متهم گفت: اردیبهشت سال 96 پس از شش ماه سخت در زندان در دانشگاه تورنتو وقتی از علت بازداشت من پرسیده شد گفتم که قوه قضاییه با عدالت کارش را انجام می دهد و غیرتم اجازه نداد که بی اخلاقی عده‌ای را به نام کشور حساب کنم و حیثیت نظام و ایران لکه دار شود . وی گفت: نمی دانم چه دفاعی کنم، چون نمی دانم چه پرونده‌ای دارم چرا که اصلا پروند‌ه‌ای ندارم و این پرونده نیست، من با موجودیت واقعی سر و کار ندارم . در ادامه متهم امامی افزود:
پیچیده کردن پرونده حقیقت را گم نمی‌کند. متهم امامی گفت:‌ هرچیزی تاریخ مصرف دارد کمی این شانتاژ‌ها نخ نما شده است. وی خطاب به نماینده دادستان افزود: اگر من حقی بر گردن بیت‌المال دارم تو به باور و اعتقاد مردم بدهکاری. در ادامه متهم امامی به ادامه دفاعیات خود پرداخت و گفت:‌ دروغ‌ها را بی‌جا، جابه‌جا نکنید، نشر اکاذیب و اتهام بی‌دلیل حکم تولد یک شایعه را دارد.
>همه سعی من بر آن بود تا متهم نباشم اما چه کنم!
در ادامه متهم خطاب به قاضی مسعودی مقام گفت: گزارش ضابطین درباره یک موضوع مشترک در پرونده من با یکدیگر متفاوت است .امامی ادامه داد: در مقابل همین تریبون تقاضا می‌کنم پرونده من کارشناسی شود و تقاضای اجرای عدالت دارم. متهم امامی افزود: در پرونده‌های دیگر بانک سرمایه باتوجه به مشخص بودن موضوع تسهیلات و روند ردیابی وجوه متهمان تماماً پرونده به کارشناسی رفته است. وی افزود: در این بیش از 30 ماه که از بازداشت من گذشته است همه سعی من بر آن بود تا به عنوان متهم نباشم اما چه کنم! متهم امامی در ادامه بیان داشت: با تمام اجحافی که به من رفت جام شوکران را نوشیدم و امروز در محضر دادگاه هستم. متهم امامی در ادامه گفت: آقای قهرمانی باید پاسخگوی فعل‌ها و ترک فعل‌هایش باشد سه سال است بازداشت هستم. متهم امامی گفت: من 2 بار آمدم دفتر شما آقای مسعودی مقام؛ اما شما حتی یک دقیقه‌ هم به من اجازه صحبت ندادید.
قاضی مسعودی مقام گفت: صحبت و بیان دفاعیات باید در جلسه رسیدگی در دادگاه باشد. قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امامی گفت:‌ شما می‌توانید دفاعیات خود را مطرح کنید؛ به طور مثال بگویید که علیه من سندسازی شده است، اما نمی‌توانید کلی گویی کنید؛ پرونده قضات متعدد داشته و آقای قهرمانی به عنوان نماینده دادستان باید از کیفرخواست دفاع کند و ممکن است شما از ادله مطرح شده از جانب وی ایراد بگیرید بنابراین می‌توانید یک به یک این ایرادات را در قالب دفاعیات خود مطرح کنید. رییس دادگاه اظهار داشت: اگر وارد شوید و توضیح دهید که چقدر مستندات دارید و چه دلایلی را ارائه می‌دهید مفید است چرا که برخی از متهمان و وکلا دفاعیاتشان مرتبط با شماست. متهم امامی گفت: از بنده نخواهید که جز به جز وارد شوم آقای قهرمانی دروغ گفته و مسائل کلی‌تر از را نیز مقرون به واقع نمی‌گوید. رییس دادگاه اظهار کرد: ما بر اساس کیفرخواست اقدام می‌کنیم. رییس دادگاه در این بخش از جلسه اظهار کرد: در پرونده کارکنان بازرسی در باب ارتشا و غیره مخاطب شما هستید، ادعاهایی پیرامون همکاری برخی با شما مطرح است و شکایت ناظر به شما و دیگر افراد است. در تحقیقات مقدماتی آقای استیجانی و غیره مطالبی را گفتند و اگر لازم باشد مستنداتی که شاید برخی به شما منتسب است ارائه خواهد شد.
>من و حاجیان از آقای قهرمانی شکایت کردیم
متهم امامی گفت: از سال 95 تا امروز نامه‌های متعددی را برای مسئولان بانک نوشتم و املاکم در بهترین نقاط تهران و لواسان را به نام بانک زدم. بنده در سال 95 در جشنواره کن بودم که رییس شعبه اسکان بازداشت شد. در تیر ماه نیز زاهدی بازداشت شد و در
مرداد ماه نیز خانواده غندالی بازداشت شدند. مهر نیز خودم بازداشت شدم و سپس آزادم کردند و به کانادا رفتم و بازگشتم در نتیجه هیچ دلیلی نداشت تا با این لباس در اینجا حاضر باشم. متهم امامی عنوان کرد: من و حاجیان از آقای قهرمانی شکایت کردیم .
>ارزش املاک من چندین برابر بدهی‌هایم است
رییس دادگاه اظهار کرد: زمانی که شما دفاعتان روند منطقی داشته باشد پاسخ نیز دارد، شما بگویید این تسهیلات که در
بند بند کیفرخواست آمده، پاسختان چیست و نماینده دادستان نیز باید
توضیحات خود را ارائه دهد. متهم امامی بیان کرد: بهترین املاک من را بانک در بهترین نقاط در اختیار داشت، اما پای گران‌نمایی را وسط کشیدند و کارتن‌خواب‌ها را به من چسباندند. متهم امامی در ادامه گفت: ارزش املاک من چندین برابر بدهی‌هایم است. در هیچ یک از کارهایم بیشتر از نیم ساعت وقت نمی‌گذارم. در ادامه متهم محمد امامی گفت: فایل صوتی‌ای در اختیار دارم که از جلسه مدیران بانک سرمایه و با حضور بنده بوده است. در این فایل صوتی بنده گفته‌ام اگر حق الناسی گردنم است بدون پیش شرطی آن را پرداخت می‌کنم اما به من گفتند ملک‌هایت را به تو پس نمی‌دهیم؛ آقای قاضی از شما می‌خواهم این فایل را بشنوید و جمع بندی کنید. همین را به عنوان دفاع آخرم بپذیرید. در ادامه محمد امامی خطاب به نماینده دادستان گفت: وصول اسناد بانک را به من نشان دهید، من کجا باید هزینه می‌کردم؟ این متهم از قاضی خواست تا پرونده به کارشناسی ارجاع شود. قاضی مسعودی مقام در پاسخ به وی گفت: وقتی تسهیلاتی به شما مربوط نبوده و آن را به شما منتسب کردند شما می توانید مدرک آن را ارائه دهید و هرکدام ابهام داشت می‌توان به کارشناسی داد که کارشناسی هم آن را حسابرسی می‌کند. متهم امامی به ادامه دفاعیات خود پرداخت و گفت: از آقای قهرمانی می‌خواهم که مشخص کنند آیا بانک از این وام و معاملات سود برده است یا خیر و آن را نشان دهند.
متهم امامی ادامه داد: این رقم تسهیلات در مقابل گردش مالی شرکت‌های من اعم از بازرگانی و فرهنگی، آیا ۲۰ درصداز کل سرمایه‌گذاری من بوده است؟ شما چه تصوری از پروژه‌های ساخته شده از سوی من یا درحال ساخت دارید که گمان می‌کنید من اموال بانک سرمایه را تاراج کرده‌ام و حتی دکمه سردستم را نیز از بانک سرمایه گرفته‌ام. این متهم افزود: باعث تاسف است که هر طرح، نامه نوشته شده، هر محصول نفتی و هر محصول تولیدی که در طول عمر کاری خودم انجام دادم جرم تلقی شده و با سیاه نمایی خدمات کارآفرینی من، خوراکی برای رسانه‌ها ایجاد می‌کنید.
>من حق دارم به حساب دیگری پول واریز کنم
متهم امامی گفت: جلسه قبل نماینده دادستان گفت بنده وام گرفته‌ام و به حساب هنرپیشه‌ای ریختم در حالی که با من قرارداد نداشته است حال می‌خواهم بدانم آیا شما قراردادی از من خواستید که من به شما ندادم؟ همچنین بگویید آن دختر ۱۴ ساله که پول به حساب وی ریخته شده است، کیست؟ این دختر دختر مدیر مالی بنده هستند و من حق دارم به حساب دیگری پول واریز کنم و این برای من منع قانونی ندارد. در ادامه متهم خطاب به قاضی گفت: نماینده دادستان به شما دسترسی دارند، اما من و وکیلم این دسترسی را نداریم. قاضی به وی گفت: دسترسی شما در جلسه دادگاه است اگر حرف محرمانه دارید لایحه بدهید. ضمن آنکه آقای قهرمانی نیز هیچ زمانی درباره پرونده شما به بنده مراجعه نکرده است. قاضی مسعودی مقام در ادامه جلسه دادگاه بیان داشت: آقای امامی شما باید از کیفرخواست دفاع کنید؛ اما از قبل از ساعت ۹ تا الان که حدود ساعت ۱۱ است هنوز در خصوص کیفرخواست صحبت نکرده‌اید. متهم امامی گفت: من در قالب بازرگانی عام، تسهیلات اخذ کردم و هر کاری می‌توانستم با این پول انجام دهم.
قاضی گفت: چه میزان تسهیلات اخذ کردید؟
این متهم گفت: نمی‌دانم.
قاضی مسعودی مقام گفت: تحت چه عنوانی این تسهیلات را اخذ کردید؟
متهم امامی گفت: تحت عنوان شرکت سون که عضو هیئت مدیره آن بودم این تسهیلات ر ا اخذ کردم؛ شرکت سون ۲۰ میلیارد تومان سرمایه داشت و می‌توانست تا ۲۰۰ میلیارد تسهیلات بگیرد و وثایق کافی هم داشته است. قاضی مسعودی مقام از متهم امامی پرسید: در روز تسهیلات، سپرده را تامین کردید؟
متهم امامی پاسخ داد: بله
قاضی در ادامه پرسید: حساب بانکی را چه زمانی باز کردید؟
این متهم گفت: حساب ما در قشم بود، اما شعبه قشم کد اعتباری نداشت لذا به شعبه اسکان فرستادند.
قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امامی گفت: شما گفتید که ۲۰ میلیارد سپرده قبل از تسهیلات داشتم و ۵۰ میلیارد هم میزان تسهیلات بود؛ وثایق آن چه بود؟ امامی گفت: سپرده نقدی
۲۰ میلیاردی و ۵ میلیارد نیز سپرده از محل تسهیلات که آقای قهرمانی گفت این میزان را هادی رضوی تامین کرده است.
>بوی تعفن پرونده‌سازی است که بلند شده
متهم امامی در ادامه گفت: من وامم را بخاطر پدرم تسویه کردم وگرنه نمی‌کردم چرا که همه زندگی من پدرم هست و من با اکراه این کار را کردم. این بوی تعفن پرونده‌سازی است که بلند شده. وی خطاب به قاضی مسعودی مقام گفت: شجاعت شما در این است که بگویید در این صد آدم که محکوم کردم راجع به یک نفر اشتباه کردم، من یک ریال به فرهنگیان بدهکار نیستم. رییس دادگاه خطاب به متهم امامی گفت: شما دوست دارید حرف‌هایی بزنید که مستندی برای آن نیست. ۵۰ میلیارد گرفته‌اید که می‌گویید سپرده و وثیقه داشته‌اید، می‌گویم نحوه پرداخت چیست که می‌گویید غندالی کار را خراب کرد.
>بیت‌المال یک ریال بدهکار نیستم
متهم امامی بیان کرد: من به بیت‌المال یک ریال بدهکار نیستم که هیچ طلبکار نیز هستم و حاضرم این ادعا را اثبات کنم، بهترین ملک را دادم و سون را تسویه کردم، من به بانک علاوه بر ملک پول نیز دادم. در ادامه نماینده دادستان ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: بدوا به دادگاه به جهت اینکه امامی از اول تا آخر حرف‌های پراکنده‌ای را زدند عرض می‌کنم. قاضی خطاب به نماینده دادستان گفت: موضوعات شخصی نیست. قهرمانی گفت: باید در خصوص پرونده موضوع به موضوع صحبت می‌کردند در خصوص سون ادعا کردیم که ۵۰ میلیارد به صورت نامشروع تحصیل شده و ادله را نیز آورده ایم از طرفی تسویه در توسعه ساختمان است که جرایم متعددی رخ داده.
نماینده دادستان گفت: صرفنظر از تسویه‌ها، ۵۰ میلیارد اخذ مجرمانه تسهیلات توسط امامی را بررسی می‌کنیم.قهرمانی عنوان کرد: امامی صلاحیت دریافت این ۵۰ میلیارد را نداشته و مالیات نداده است.
۵ میلیارد فروش خالص ارائه دادند. در حالی که صورت مالی که به بانک ارائه دادند ۱۰۹ میلیارد بوده است و شرکت در روز تسهیلات افتتاح حساب کرده است. وی ادامه داد: آقای امامی اظهارنامه مالیاتی به منطقه آزاد ارایه نکرد به همین سبب مشمول معافیت مالیات در منطقه آزاد نبود. نماینده دادستان تصریح کرد: آنچه که مبنای ارایه و اعطای تسهیلات به امامی بود، نخست صورت‌های مالی و دوم گواهی تبصره ١٨۶ قانون مالیات‌های مستقیم است که وقتی این‌ها را منطبق کردیم متوجه شدیم هر دو خلاف واقع است. وی ادامه داد: در شرکت سون، اساسا گزارش اعتبار سنجی ندارد و صرفا بر اساس تبانی تسهیلات داده شده است. نماینده دادستان گفت: آقای امامی ۵٠ میلیارد تومان تسهیلات گرفت و باید در زمان سررسید ۶۵ میلیارد تسویه می‌کرد؛ اما به جهت خودرو‌های نذری که پخش می‌کردند این مبلغ تسویه نشد. قهرمانی تاکید کرد: بعد از عدم تسویه این تسهیلات از سوی امامی، با تبانی مدیر بانک، ۶۵ میلیارد تومان از محل وجوه بانک به حساب امامی می‌رود و بعد از آنکه این مبلغ نیز تسویه نمی‌شود بار دیگر بانک ٨٠ میلیارد تومان از محل بانک پرداخت می‌کند که با این ترتیب، بانک هم خود را سود ده نشان می‌داده و هم مبلغی که امامی تسویه نکرده را با ارایه یک تسهیلات دیگر، پرداخت تسویه جلوه داده است.