این مداخله‌گر را سر جایش بنشانید

سرویس سیاسی جوان آنلاین: دومنیک راب این سخنان را روز جمعه در گفتگو با یک رادیوی انگلیسی مطرح کرده است. وزیر خارجه انگلیس که گویی همچنان در افکار قرن نوزدهمی پیشینیان خود مانده است، تصور کرده جمهوری اسلامی ایران، دولت قاجار و پهلوی است که با اخم و تشر آن‌ها تصمیمات خود را با آن‌ها هماهنگ کند. وی ابتدا بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران را ناموجه توصیف کرده و با بیان اینکه انگلیس و ایران در مسیر بهبود روابط پیش می‌روند، هشدار داده که بازگرداندن زاغری به زندان می‌تواند مبنای بحث‌های ما (مسیر بهبود روابط) را متفاوت کند.
دو سال پیش جرمی هانت، وزیر وقت امورخارجه انگلیس هم در سفر به ایران، در مصاحبه با روزنامه گاردین در سفارت این کشور در تهران کوشید که روند قانونی و قضایی این پرونده را تحت تأثیر قرار دهد که البته موفق نشد. ظریف خطاب به همتای انگلیسی خود گفته بود: دستگیری و محاکمه این افراد بر اساس روال‌های کاملاً قانونی صورت گرفته است و از دولت انگلیس انتظار می‌رود به اجرای قانون و استقلال قوه قضائیه در جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارد.
اظهارات مداخله‌جویانه مقامات انگلیس در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران و پیوند دادن مناسبات پرتلاطم دو کشور به یک جاسوس دو تابعیتی در حالی است که دولت انگلیس طی چهار دهه گذشته همواره رفتار‌های خصومت‌آمیزی با جمهوری اسلامی ایران داشته و پس از خروج امریکا از برجام جزو دولت‌هایی بوده که عملاً در مسیر سیاست‌های ظالمانه امریکا و غرب علیه ملت ایران گام برداشته است. بنابراین، تهدید‌های وزیر امورخارجه و ژست دروغین حقوق بشری او در ادامه فشار و تأثیرگذاری بر روند قانونی پرونده یک شهروند ایرانی متهم به جاسوسی قابل ارزیابی است و دولت انگلیس صلاحیت و اهلیت دخالت در امور داخلی ایران را به این بهانه که متهم دارای تابعیت انگلیسی هم است، ندارد و انتظار می‌رود دستگاه سیاست خارجه کشورمان با این قبیل دخالت‌ها، مسئولانه‌تر عمل کند.
احضار نازنین زاغری به دادگاه انقلاب


خبرگزاری صدا و سیما ۱۸ شهریور ماه امسال در خبری به نقل از یک منبع آگاه نوشت: شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی نازنین زاغری را به همراه وکیل تعیینی‌اش احضار و کیفرخواست پرونده جدیدی را به وی ابلاغ کرد.
بنابر این گزارش، نازنین زاغری که با حکم محکومیت جاسوسی تحت نظر دستگاه قضایی و سازمان زندان‌ها است، با اتهام جدیدی مواجه شده است. این منبع آگاه گفت: پس از حضور زاغری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی و ابلاغ کیفرخواست پرونده جدید به او، وکیل تعیینی وی ضمن حضور در دادگاه انقلاب در حال مطالعه پرونده جدید وی است. زاغری همزمان با شیوع ویروس کرونا، ۲۷ اسفند سال گذشته به قید وثیقه از زندان اوین به مرخصی رفته و اکنون در حبس خانگی به سر می‌برد.
سابقه اتهامی نازنین زاغری
نازنین زاغری ایرانی دوتابعیتی ۱۵ فروردین سال ۹۵ به اتهام مشارکت در پروژه‌های براندازی به دست سازمان اطلاعات سپاه ثارالله کرمان دستگیر و پس از طی مراحل قضایی به پنج سال زندان محکوم شد.
بنا بر اطلاعیه روابط عمومی سپاه ثارالله کرمان، زاغری با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده همچنین یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.