مجامع علمی، مخالف حذف غربالگری هستند

روز پنجشنبه، کبری خزعلی «رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای انقلاب فرهنگی» در توئیتی از لغو اجبار غربالگری توسط مادر و پزشکان با تلاش برخی نمایندگان انقلابی مجلس خبر داد. هرچند اعلام شده که این موضوع فعلا در کمیسیون مطرح شده است.
در همین رابطه، یک نماینده سابق مجلس با انتقاد از این موضوع گفت: با همین آزمایش غربالگری از به دنیا آمدن کسانی که ناخواسته به دنیا می‌آیند و سختی‌های زیادی متحمل می‌شوند و خانواده‌های خود را نیز دچار مشکل می‌کنند تا حدود زیادی جلوگیری به عمل می‌آید.
طیبه سیاوشی در گفت و گو با خبرنگار جماران، درباره موضوع غربالگری نوزادان پیش از تولد گفت: به نظر می‌رسد که بودجه مربوط به غربالگری از لایحه بودجه 1400 در کمیسیون تلفیق حذف شده است. ظاهرا با لابی گری کبری خزعلی به عنوان رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای انقلاب فرهنگی، این بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس حذف شده است. وی افزود: مطمئنا مجامع علمی مخالف این اقدام هستند و این موضوع به هیچ وجه سیاسی نیست. بلکه بحثی علمی است. در کشور ما طبقات ضعیف تر می‌توانند با بیمه از مزایای غربالگری استفاده کنند و به گفته کارشناسان این مرحله زمان زیادی هم می‌برد. این مرحله دلایل مختلفی دارد و برای کسانی که دارای مشکلات ژنتیکی و فامیلی هستند تا ازدواج‌های فامیلی و مباحث مربوط به شناسایی جنین معلول را در برمی‌گیرد.
نماینده سابق مجلس گفت: واکنش‌ها به توئیت اخیر خانم خزعلی بسیار گسترده بوده است. به این دلیل که مردم ما به این مساله باور پیدا کرده اند که پیشگیری بهتر از درمان و هزینه‌های جانبی است. مردم به این نتیجه رسیده اند و امیدوارم که سایرین نیز چنین عقیده ای پیدا کنند. با همین آزمایش غربالگری از به دنیا آمدن کسانی که ناخواسته به دنیا می‌آیند و سختی‌های زیادی متحمل می‌شوند و خانواده‌های خود را نیز دچار مشکل می‌کنند تا حدود زیادی جلوگیری به عمل می‌آید.  وی بیان کرد: دستگاهی به نام «سازمان بهزیستی» وجود دارد که از معلولین ذهنی و جسمی مراقبت می‌کند که البته همیشه هم مشکل بودجه دارد. در چهارسالی که نماینده بودم می‌دیدم که تلاش نماینده‌ها و دستگاه‌های دولتی همواره بر این بوده که بتوانند هزینه‌های این سازمان را تامین کنند. موضوعی که خانم خزعلی درباره آن توئیت کرده، با جان و زندگی مردم و سلامت آنها مرتبط است و مستقیما به این ارگان‌ها برمی‌گردد. به همین دلیل است که جامعه را بسیار متاثر و واکنش‌های زیادی ایجاد کرده است.