لجباز نیستیم،۱+۵ به برجام برگردد ما هم بازخواهیم گشت

رئیس‌جمهور: لجباز نیستیم،۱+۵ به برجام برگردد ما هم بازخواهیم گشت ایسنا: رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه دموکرات‌ها که اکنون در آمریکا سر کار هستند، بارها گفته‌اند فشار حداکثری بر ایران غلط بوده و جواب نداده، گفت: «هیچ راهی برای آمریکا جز بازگشت به برجام وجود ندارد. اینکه دنیا بیاید راجع به کاهش تعهدات ایران با قانون اخیر هسته‌ای مجلس حرف بزند فرار به جلوست و واقعیت این نیست. تنها یک مشکل وجود دارد و آن هم تحریم ظالمانه است و اگر تحریم‌ها را بردارند، همه‌چیز تمام می‌شود. من در تماس سه‌شنبه‌شب خودم با یکی از سران اروپایی همین را گفتم که مشکل یکی بیشتر نیست و آن تحریم است». حسن روحانی افزود: «اگر امروز تحریم را بردارند ما فردا صبح یا بعدازظهر به همه تعهدات خود عمل می‌کنیم. ما تنها چند ساعت نیاز داریم تا ببینیم تحریم‌ها واقعا برداشته شده و راستی‌آزمایی کنیم و بعد به تعهدات خود برگردیم. بالاترین مقام کشور یعنی مقام معظم رهبری هم این موضوع را اعلام کرده و مسیر واضح است». او گفت: «اگر آمریکایی‌ها به‌صراحت اعلام کنند ما هم به‌صراحت اعلام می‌کنیم. اگر یک قدم بردارند ما هم یک قدم برمی‌داریم و اگر همه قدم‌ها را بردارند، ما هم همه قدم‌ها را برمی‌داریم. اگر به‌تدریج می‌خواهند اهلا و سهلا، اگر مجموعه می‌خواهند اهلا و سهلا و اگر نمی‌خواهند باز‌هم اهلا و سهلا. ما در این زمینه هیچ دعوایی نداریم». رئیس‌جمهور ادامه داد: «مردم تردید نداشته باشند که ما راه درست را انتخاب کردیم و شک نداشته باشند که آمریکا را شکست دادیم و آمریکا ناچار است به برجام بازگردد و راه دیگری ندارد. ما این صبر را از خود نشان دادیم و نزدیک قله هستیم. البته نگاه‌کردن به گذشته و مسیر پشت سر گذاشته‌شده سخت است اما به‌هر‌حال رسیدن به قله نزدیک است. ما اهل لج‌بازی نیستیم و برای بازگشت به توافق آماده‌ایم و به‌محض اینکه ببینیم ۱+۵ به برجام بازگشته ما هم بازخواهیم گشت». روحانی در قسمتی دیگر از سخنان خود، گفت: «برای یادآوری اروپایی‌ها و مردم می‌گویم. وقتی ترامپ در اردیبهشت ۹۷ با فشار اسرائیل، عربستان و تندروهای داخلی آمریکا از برجام خارج شد، در شهریور ۹۷ من برای اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفتم. در صبح اولین روز مجمع ترامپ صحبت کرد و بعدازظهر آن روز من صحبت کردم. 
در آن زمان هشت بار به من پیغام دادند که ترامپ می‌خواهد با فلانی ملاقات کند اما ما رد کردیم».
او افزود: «همان شب آقای مکرون رئیس‌جمهور فرانسه به من زنگ زد و گفت الان پیش ترامپ بودم و می‌خواهم قبول کنید یک ملاقات چه به صورت دو نفره یا سه نفره صورت گیرد و این خیلی مهم است اما من رد کردم. پس از آن چندین رئیس‌جمهور به هتل محل اقامت من آمدند و پیشنهاد کردند که ترامپ می‌گوید تنها دو کلمه را در برجام بگذاریم آن وقت من اعلام می‌کنم که آمریکا به برجام باز خواهد گشت».
روحانی گفت: «آن دو کلمه این بود که به برجام اضافه شود، راجع به موضوع موشکی ایران و منطقه بعدا مذاکره کنیم. این پیام را هم مکرون بعد از طرف ترامپ آورد؛ اما من گفتم به هیچ عنوان یک کلمه به برجام اضافه یا از آن کم نمی‌شود. رئیس‌جمهور فرانسه گفت قبول کنید که راجع به این دو موضوع فقط مذاکره شروع شود و حالا شاید چند سال طول بکشد که من باز هم قبول نکردم».

رئیس‌جمهور افزود: «اروپایی‌ها بدانند اگر ما می‌خواستیم این دو مورد موشک و منطقه را نه اینکه اضافه کنیم، بلکه به‌عنوان بحث برای آینده قبول کنیم، ترامپ همان اول به برجام بازگشته بود و این پیغام رسمی خود او بود. خود اروپایی‌ها هم می‌دانند چون پیام‌آورنده خودشان بودند، بنابراین در برجام نه راجع به منطقه و نه راجع به سلاح و دفاع ایران چیزی اضافه نخواهد شد. برجام همین است که یا می‌پذیرید یا قبول نمی‌کنید». او عنوان کرد: «سال بعد یعنی در سال ۹۸ که به نیویورک رفتم، هتل محل اقامت من به مرکز اصلی ملاقات‌های سازمان ملل تبدیل شده بود و به قول یکی از مقامات سازمان ملل که می‌گفت شما محل سازمان ملل را تغییر داده‌اید؛ چراکه همه رفت و آمدها و رسانه‌ها در هتل محل اقامت ما بود و تمام مقامات اروپایی که در نیویورک بودند بلااستثنا آمدند و با من مذاکره کردند و اصرار آنها این بود که جلسه ۱+۵ در نیویورک برگزار شود و ترامپ و من در آن جلسه حاضر شویم». روحانی گفت: «حرف آنها این بود که بعد از این جلسه ترامپ اعلام خواهد کرد که به برجام برمی‌گردد ولی من گفتم حاضرم در جلسه شرکت کنم و حضور ۱+۵ هم اشکالی ندارد، به شرط اینکه ترامپ قبل از جلسه اعلام کند که به برجام برگشتم و بعد از آن ما در جلسه شرکت می‌کنیم. همه این اختلاف، اختلاف قبل و بعد بود و همه‌اش بحث اول و دوم بود. خب اگر ما اول و دوم نداشتیم که همان جلسه را می‌گذاشتم. اصلا در سال ۹۸ عده‌ای از سران دنیا به‌خاطر همان جلسه به آنجا آمده بودند تا ۱+۵ در سطح سران تشکیل شود».
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در برنامه دفاعی کشور ما جایی برای سلاح کشتارجمعی و از جمله سلاح هسته‌ای وجود ندارد و نخواهد داشت، عنوان کرد: «این تصمیم قاطع نظام است و جمهوری اسلامی نمی‌خواهد دارنده و نگهدارنده سلاح هسته‌ای باشد و به طریق اولی هیچ‌وقت نمی‌خواهد از سلاح هسته‌ای استفاده کند. این نظر امروز و چهار سال پیش نیست و از سال 1370 که من بارها و بارها خدمت مقام معظم رهبری صحبت کرده‌ام و از آن زمان که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس‌جمهور بود و در شورای عالی امنیت ملی صحبت می‌کردیم همیشه نظر غالب این بود که دنبال سلاح هسته‌ای نخواهیم بود».
او گفت: «اما به دنبال فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خواهیم بود، چون این حق ماست و عضو NPT هستیم و با آژانس به‌صورت پادمان قرارداد داریم و آن را اجرا کردیم و می‌کنیم. ما نه دیروز، نه امروز و نه فردا نمی‌خواهیم فعالیت مخفی داشته باشیم. آمریکا، اروپا و سازمان ملل بخواهند یا نخواهند یا همه دنیا بگویند که خوب است ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد نظر ما تغییر نمی‌کند و این نظر مقام معظم رهبری است که به‌عنوان فتوا اعلام کردند و ما از این عهد که در NPT بستیم خارج نخواهیم شد. جمهوری اسلامی نشان داده پای عهدی که امضا کند می‌ایستد و در موضوع هسته‌ای هم این‌چنین است». روحانی با اشاره به اینکه حرف ما کاملا روشن است و از سال ۹۲ تا امروز منطق و مسیرمان را تغییر نداده‌ایم، تأکید کرد: «ما در برجام خیلی بحث کردیم، ولی آنچه در نهایت پذیرفته شده قابل مذاکره نیست و ما درباره برجام مذاکره نخواهیم کرد، اما درباره نحوه اجرای آن می‌توان رایزنی کرد». او به قانونی که مجلس شورای اسلامی به‌تازگی درباره تعهدات برجامی ایران تصویب کرده اشاره کرد و گفت: «فارغ از نظر دولت چون امروز این موضوع به‌صورت قانون تصویب شده، دولت قانون را در چارچوب آیین‌نامه مصوب اجرا خواهد کرد.