اطاعت از آیت‌الله خامنه‌ای؛ شاخص خط امام(ره) در مقابل خط آمریکا

مسعود اکبری
26 اسفندماه، سالروز رحلت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی، فرزند گرانقدر بنیانگذار جمهوری اسلامی است. حاج سید احمد خمینی سراسر عمر شریفش را در کنار پدر بزرگوارشان امام خمینی(ره) وقف اسلام و انقلاب کرد. وی در اسفندماه سال 1373 بر اثر عارضه قلبی‌ دار فانی را وداع گفت.
مرحوم حاج سیداحمد خمینی در 24 اسفند سال 1324 در شهر مقدس قم دیده به جهان گشود. وی دوران دبستان را در مدرسه اوحدی و دبیرستان را در مدرسه حکیم نظامی قم گذراند. حاج سید احمد آقا با تشویق پدر بزرگوارش، وارد حوزه شد و تحصیلات عالی خود را در حوزه علمیه گذراند.
حاج سید احمد خمینی در دوران رژیم طاغوت و در سال‌های تبعید امام خمینی توانست کانون قیام پانزده خرداد را برپا نگه دارد. او پس از شهادت برادر بزرگوارش، آیت‌الله سید مصطفی خمینی، مسئولیت اصلی ارتباط امام امت با یاران انقلاب را به‌عهده داشت. او همچنین به ‌امر امام خمینی رحمه الله، حمایت از مبارزان و رسیدگی به وضع خانواده‌های زندانیان و تبعیدشدگان سیاسی را عهده‌دار بود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حاج سید احمد آقا به‌عنوان همراه، مشاور امین، یار و فدایی امام در خدمت پدر بود. حاج احمد آقا گاه با لباس بسیجی یا به‌عنوان پاسدار همراه دوستانش به مناطق محروم می‌رفت و پس از بازگشت، مسائل را خدمت امام گزارش می‌کرد. نامه‌هایی از او موجود است که گزارش مسائل مردم و مشکلات و درددل‌های آنها را همان‌گونه که بی‌واسطه مشاهده کرده و شنیده، خدمت حضرت امام ارائه کرده است.
ایمان و اعتقاد حاج احمد آقا به ولایت فقیه، شاخص و جالب توجه بود. در زمان حیات امام خمینی رحمهًْ‌الله، او خود را در برابر ایشان، خدمتگزاری کوچک می‌دانست و با عشق و ارادت، انجام وظیفه می‌کرد.
حاج سید احمد آقا پس از رحلت امام خمینی(ره) نیز تمام همت خود را صرف کرد و در کنار رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و همگام با مسئولان نظام در پیشبرد اهداف انقلاب و پاسداری از دستاوردهای نظام جمهوری ‌اسلامی کوشید. او چه در زمان حیات امام خمینی و چه پس از ارتحال ایشان، حاضر نشد منصبی را به خود اختصاص دهد، هرچه بود، اطاعت از ولایت بود و همین اطاعت محض از مقام ولایت، به او آرامش حقیقی می‌داد.
در بخشی از وصیت نامه حاج سید احمد خمینی خطاب به فرزندانش آمده است: «به حسن و برادرانش اين توصيه را مي‌نمايم كه هميشه سعي كنند در خط رهبري حركت كنند و از آن منحرف نشوند كه خير دنيا و آخرت در آن است و بدانند كه ايشان موفقيت اسلام و نظام و كشور را مي‌خواهند».
در بخش دیگری از وصیت نامه ایشان خطاب به فرزندان آمده است: «هرگز گرفتار تحليل‌هاي گوناگون نشوند كه دشمن در كمين است! امروز بايد در كنار نظاممان پشت‌سر رهبري قرار بگيريم. رهبر ما شاگرد امام است. رهبر ما از چهره‌هاي شناخته‌شده انقلاب كه ساليان سال در زندان‌هاي رژيم سفاك پهلوي به سر برده. هيچ‌كس حق شكستن حريم رهبري را ندارد. حرمت رهبري نظام اسلامي، از اصول خدشه ناپذير انقلاب اسلامي ماست. همه بايد به دستورات رهبري عمل كنند».
حاج سید احمد آقا در وصیت نامه خویش خطاب به فرزندانشان تأکید کردند: «قاطع‌تر پشت‌سر رهبري باشيم و نگذاريم رهبرمان احساس تنهايي كنند. همان‌طور كه نگذاشتيد امام احساس تنهايي كند... اطاعت از خامنه‌اي، اطاعت از امام است. هر كس منكر اين معنا شود، مطمئن باشيد در خط امام نيست و هركس بگويد كه اطاعت از امام غير از اطاعت از حضرت آيت‌الله خامنه‌اي است در خط آمريكاست».
لازم به ذکر است که در هفته‌های گذشته طیف تندرو مدعی اصلاحات - که در میان آنها اعضای نهضت آزادی هم حضور داشتند- میتینگی سیاسی در جماران برگزار کردند.
امام خمینی(ره) در 19 بهمن سال 66 در توصیف نهضت آزادی تأکید کردند: «به حسب این پرونده‌های قطور و نیز ملاقات‌های مکرر اعضای نهضت چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمریکا و به حسب آنچه من مشاهده کردم از انحرافات آنها که اگر خدای متعال عنایت نفرموده بود و مدتی در حکومت موقت باقی‌مانده بودند، ملت‌های مظلوم به‌ویژه ملت عزیز ما اکنون در زیر چنگال آمریکا و مستشاران او دست و پا می‌زدند و اسلام عزیز چنان سیلی از این ستمکاران می‌خورد که قرن‌ها سر بلند نمی‌کرد و به حسب امور بسیار دیگر،  نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانون‌گذاری یا قضایی را ندارند و ضرر آنها به اعتبار آنکه متظاهر به اسلام هستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند کرد و نیز با دخالت بی‌مورد در تفسیر قرآن کریم و احادیث شریفه و تأویل‌های جاهلانه موجب فساد عظیم ممکن است بشوند، از ضرر گروهک‌های دیگر حتی منافقین - این فرزندان عزیز مهندس بازرگان - بیشتر و بالاتر است».
رهبر معظم انقلاب- 26 اسفند 73- در بخشی از پیامی‌ که در پی رحلت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی صادر کردند، تأکید کردند: «در طول‌ سال‌های‌ انقلاب‌ چه‌ بسیار گره‌ها، که‌ به‌ دست‌ او گشوده‌ شد و چه‌ بسیار کارهای‌ بزرگ‌ که‌ به‌ تدبیر او انجام‌ گشت. از اینها برتر نقش‌ این‌ عنصر پرتلاش‌ و پرتوان‌ در حراست‌ عاشقانه‌ از سلامتی‌ جسمی‌ و آرامش‌ خاطر امام‌ بزرگوار بود. بی‌‌شک سلامت‌ و توان‌ جسمی‌ وقدرت‌ کاری‌ آن‌ قائد عظیم‌الشأن‌ در دوران‌ پرمخاطره‌ ده ساله، با وجود کهولت‌ سنی‌ و بیماری‌ قلبی، در میان‌ عوامل‌ و اسباب‌ عادی‌ از همه‌ بیشتر به‌ ابتکار و مراقبت‌ و پیگیری‌ دلسوزانه‌ این‌ فرزند مهربان، وابسته‌ بود. ملت‌ ایران‌ از این‌ بابت‌ بسی‌ مدیون‌ این‌ عزیز فقید است».