صف‌سازی کرونایی با تأیید و تکذیب وزارتی

سرویس جامعه جوان آنلاین: خبر مراجعه حضوری و ثبت نام افراد بالای ۶۰سال به پایگاه و مراکز جامع سلامت تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران برای واکسیناسیون کرونا روز گذشته علاوه بر شبکه‌های اجتماعی در برخی خبرگزاری‌های رسمی هم منتشر شد و صفی طولانی از سالمندان را به مراکز درمانی و پایگاه‌های سلامت کشاند، اما ساعتی بعد مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد که هیچ ثبت‌نامی برای نوبت‌گیری واکسن انجام نشده‌است. چند روز پیش هم برخی شهروندان پیامکی با همین مضمون برای ثبت‌نام واکسیناسیون سالمندان دریافت کردند. پیامکی از شبکه بهداشت و درمان دانشگاه ایران و حاوی لینک سامانه سیب که به گفته رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت این پیامک نیز ساختگی است و صحت ندارد. آنطور که معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرده اگرچه از امروز بناست با واکسیناسیون سالمندان و بیماران خاص وارد فاز دوم واکسیناسیون شویم، اما اسامی و مشخصات بیش از ۹۰ درصد افراد در پرونده الکترونیکی‌شان موجود است و برای ثبت‌نام مراجعه حضوری لازم نیست.
امروز بالاخره فاز اول واکسیناسیون افراد پرخطر شامل کادر درمان به اتمام می‌رسد و از فردا واکسیناسیون کرونا وارد فاز دوم خواهد شد. در این فاز به ترتیب از سنین ۸۰ سال به بالا، ۷۵ تا ۸۰، ۷۰ تا ۷۵، ۶۵ تا ۷۰ و بیماران زمینه‌ای و صعب‌العلاج، واکسن دریافت خواهند کرد. ثبت‌نام افراد دارای بیماری خاص چند روزی است آغاز شده و خبر ثبت‌نام سالمندان برای دریافت واکسن کرونا هم روز گذشته رسانه‌ای و ساعتی بعد تکذیب شد. این خبر، اما افراد زیادی را به مراکز بهداشتی و خانه سلامت محلات کشاند و در شرایط بحرانی این روز‌ها موجب ایجاد تجمع یکی از حساس‌ترین گروه‌ها یعنی سالمندان شد.
تکذیب فراخون ثبت‌نام حضوری سالمندان
مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با تکذیب ثبت‌نام حضوری در مراکز بهداشتی برای نوبت‌گیری تزریق واکسن تأکید کرد: «به اطلاع می‌رساند هیچ ثبت‌نامی برای نوبت‌گیری واکسن انجام‌نشده و از هموطنان عزیز تقاضا داریم از حضور و تجمع بی‌مورد در مراکز بهداشتی خودداری کنند.» کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نیز تصریح کرد: «فعلاً هیچ ثبت‌نامی برای واکسن کرونا در کشور نداریم. اگر قرار باشد فراخوانی برای واکسیناسیون انجام شود، وزارت بهداشت به طور رسمی اعلام می‌کند. تاکنون چنین فراخوانی نداشته‌ایم.»

زینب نصیری، مدیر کل سلامت شهرداری تهران هم در واکنش به مراجعه مردم به پایگاه‌های سلامت و سرای محلات شهرداری به منظور ثبت‌نام تزریق واکسن کرونا اینگونه توضیح داد: «حدود یک هفته پیش یک اطلاع‌رسانی نادرست در فضای مجازی شد که افراد برای ثبت‌نام تزریق واکسن به پایگاه‌های بهداشت و مراکز درمانی مراجعه کنند. بلافاصله استعلامی از وزارت بهداشت دریافت کردیم و هر سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی تأکید کردند که چنین چیزی صحت ندارد و اگر بخواهیم سالمندان و گروه‌های مختلف ثبت‌نام کنند به هیچ‌وجه اجازه مراجعه حضوری را نمی‌دهیم، چراکه بار انتشار بیماری را افزایش می‌دهد.»
آغاز واکسیناسیون سالمندان
سعید نمکی، وزیر بهداشت همچنین از آغاز فاز دوم واکسیناسیون از امروز خبر داد و افزود: «وزارت بهداشت غیر از کادر بهداشت و درمان از امروز بر واکسیناسیون سالمندان و بیماران خاص متمرکز می‌شود و از خرداد شاهد مصرف واکسن‌های داخل خواهیم بود.»
علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزیر هم درباره فاز دوم واکسیناسیون اینگونه توضیح می‌دهد: «در این فاز افراد سالمند گروه هدف ۲/ ۷ میلیون نفر هستند و به همین میزان هم بیماران زمینه‌ای داریم و این یعنی این فاز سنگین خواهد بود. در فاز دو پیش‌بینی ما این است که شاید واکسیناسیون فاز دوم تا تیرماه طول بکشد. در این فاز باید از واکسن‌های داخلی کمک بگیریم. در اردیبهشت ماه واکسن خارجی به دستمان خواهد رسید و در خردادماه شاید واکسن پاستور به دستمان برسد. دولت و وزارتخانه تلاش کرده و یک قرارداد ۶۰ میلیون دوزی با روسیه برای واکسن اسپوتنیک وی بستیم و از طریق کوواکس هم ۸/ ۱۶ میلیون دوز خریداری کردیم که باید به تدریج به دستمان برسد.»
رئیسی با بیان اینکه سامانه‌ای در دست احداث است که مشخص می‌کند افراد در کدام اولویت برای دریافت واکسن کرونا هستند، افزود: «مردم بدانند هر لینکی برایشان ارسال می‌شود درست و قابل اعتماد نیست و سایت رسمی ما سایت وزارت بهداشت است که جزئیات آن اعلام خواهد شد.»
واکسن زدن محرز و شهریاری در فاز سوم
با آغاز فاز سوم واکسن کوو ایران برکت و تزریق این واکسن به مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و علی‌اکبر امیرزرگر استاد ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی‌تهران، یک قدم تا تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا فاصله داریم.
شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس پس از تزریق واکسن در جمع خبرنگاران گفت: «از ابتدا اعلام کردم واکسن خارجی نخواهم زد و روزی که واکسن ایرانی بیاید تزریق می‌کنم، در فاز دوم تست انسانی این واکسن هم داوطلب بودم، اما پذیرفته نشدم.»
رئیس کمیسیون بهداشت تأکید کرد: «با اطمینان به مردم می‌گویم واکسن کوو‌ایران برکت از ایمن‌ترین واکسن‌های تولیدشده در دنیاست و امیدوارم هر چه زودتر با پایان مطالعات بالینی، به دست مردم برسد و در این زمینه هم از دنیا بی‌نیاز شویم.»
مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا هم پس از دریافت واکسن گفت: «با افتخار می‌گویم واکسن ایرانی زدم و به مردم هم قول میدهم ایمن‌تر از این واکسن پیدا نخواهند کرد و با خیال راحت می‌توانند از این واکسن استفاده کنند.»
همه امکانات سپاه و بسیج علیه کرونا
سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جلسه قرارگاه امام رضا (ع) سپاه با اشاره به داغدار شدن روزانه بیش از ۳۰۰ خانواده در کشور تأکید کرد: «برادران سپاه همه امکانات چه امکانات درمانی در سطح بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های سپاه و چه امکانات بسیج جامعه پزشکی را به کار گیرند و همچنین طرح موفق شهید سلیمانی را که در موج قبلی کرونا بسیار قوی ظاهر شد، همچنان اجرا کنند.» فرمانده کل سپاه پاسداران با تأکید بر اینکه باید آحاد پایگاه‌های مقاومت بسیج مجدد در خدمت این طرح قرار گیرد، افزود: «واکسیناسیون هم در موازات این حرکت‌ها ادامه دارد و اگر فعالیت‌های ما در عرصه پیشگیری و درمان و واکسیناسیون به شکل قوی و کاملاً هماهنگ صورت گیرد، در آینده نزدیک شاهد مهار این بیماری خواهیم بود.»
سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز در این جلسه با اشاره به عملکرد بسیج در طرح شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا افزود: «قرار است ما این طرح را با فعال کردن قرارگاه‌های استانی، شهرستانی و محله‌ای اجرا کنیم.» وی با اشاره به اهمیت تشکیل قرارگاه‌های محله‌محور با محوریت مساجد گفت: «تیم‌های مراقبتی و رصد و بیماریابی باید در چارچوب نظارت این قرارگاه‌ها و در هماهنگی کامل با دانشگاه‌های علوم پزشکی و ادارات بهداشت و درمان شهرستان‌ها انجام شود.» سردار سلیمانی با تأکید بر اینکه اراده سازمان بسیج و سپاه‌های استانی و وزارت بهداشت همچنان ادامه طرح شهید سلیمانی است، گفت: «تا زمانی که واکسیناسیون عمومی انجام نشده‌است ما باید همه فعالیت‌هایمان بر انجام دقیق این برنامه‌ها متمرکز باشد.»