چین و روسیه تقریباً در همه موارد با ما همراهند

رئیس‌هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در وین در پایان دور جدید گفت‌ وگوهای کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی درباره تحریم‌های موسوم به «کاتسا» تایید کرد که ایران بر لغو همه تحریم‌ها از جمله کاتسا تاکید دارد.
عراقچی درباره ترتیبات اقدامات آمریکا و ایران تصریح کرد: مواضع ما هیچ تغییری نکرده است. آمریکا ابتدا باید همه تحریم‌ها را لغو کند و ایران تنها پس از راستی آزمایی لغو تحریم‌های آمریکا، به تعهدات برجامی خود بازمی‌گردد و این موضع ایران تغییر نخواهد کرد.
وی در عین حال با‌اشاره به کارگروه سوم کمیسیون مشترک که از فردا در وین آغاز به کار می‌کند و پیشتر با عنوان کارگروه ترتیبات و توالی (sequence) شناخته می‌شد، گفت: این کمیسیون بر روی اقدامات عملی یا (practical arrangements) متمرکز خواهد شد. وظایف این کارگروه علاوه‌بر بررسی نحوه راستی آزمایی و مدت زمان آن، تعیین «جدول زمانی» اقدامات همه طرف‌ها برای انجام تعهداتشان خواهد بود.
رئیس‌هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در پاسخ به پرسشی درخصوص تحریم‌های موسوم به چرخه دلار یا U-turn که مانع اصلی تعاملات بانکی ایران و مانع بزرگ بهره‌مندی ایران از منابع برجام است و اینکه آیا ایران برداشته شدن این تحریم‌ها را نیز مطالبه کرده، افزود: بررسی این موضوع را باید به کارشناسان بسپاریم.

وی در عین حال اضافه کرد: در حال حاضر در حال کار کردن بر روی موضوع «تبدیل پول‌های مختلف» هستیم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تأکید مجدد بر اینکه ایران نمی‌پذیرد که گفت‌ وگوها بدون نتیجه ادامه یابد، گفت: اگر احساس کنیم سایر طرف‌ها جدیت لازم را ندارند، گفت‌ وگوها را متوقف می‌کنیم.
مذاکره‌کننده ارشد ایرانی در نشست وین افزود: هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم.
رئیس‌هیئت ایرانی حاضر در کمیسیون مشترک برجام ادامه داد: تصمیم گرفتیم کار دو کارگروه قبلی که یکی موضوع تحریم‌های آمریکا و دیگری اقدامات هسته‌ای ایران را بررسی می‌کند، فشرده‌تر شود.
عراقچی همچنین از همسانی مواضع چین و روسیه با ایران ابراز رضایت کرد و گفت: قبل از جلسه امروز کمیسیون مشترک در گفت‌وگوهای دو و سه جانبه با هیئت‌های چینی و روسی متوجه شدیم تقریبا در همه موارد با آنها‌اشتراک مواضع داریم.‌
مسکو : ایده گسترش برجام به برنامه موشکی ایران، غیرواقعی و مخرب است
از سوی دیگر «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، روز سه‌شنبه گفت ایده گسترش دادن توافق هسته‌ای ایران به برنامه موشکی این کشور، «غیرواقعی و مخرب» است.
اولیانوف در مصاحبه با نشریه آلمانی «اشپیگل» گفت: «مهار کردن برنامه هسته‌ای ایران، چیز متفاوتی از مسئله امنیت منطقه و تولید موشک است. در پایان دو دور از مذاکرات [در وین برای احیای برجام]، به این برداشت رسیدم که برای همه مشارکت‌کنندگان مشخص شده که فقط با احیای توافق اصلی می‌توانیم به اهداف خود برسیم. بدون هرگونه شرط یا بند جدید».
بر این اساس، وی بهترین امری که ممکن است رخ دهد را تکمیل مذاکرات وین تا تاریخ ۲۱ می ‌توصیف کرده و توضیح داد: «البته هیچ‌کسی نمی‌تواند با دقت پیش‌بینی کند. در تاریخ ۲۲ می، دوره توافق موفقیت بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی به پایان می‌رسد، که سطح دسترسی و راستی‌آزمایی قابل قبولی به آژانس اتمی می‌داد».
وی سپس خرابکاری‌های اخیر علیه ایران از جمله در تأسیسات غنی‌سازی نطنز را «بسیار مخرب» دانسته و ضمن اظهار تأسف از موضع رژیم صهیونیستی درخصوص توافق هسته‌ای، تاکید کرد: «در جریان اولین دیدار در وین بعد از حادثه نطنز، مباحثات تندی بین ایران و کشورهای اروپایی انجام شد».
پکن: آمریکا باید گام اول را در بازگشت به برجام بردارد
همچنین «وانگ چون» نماینده چین در سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی در وین روز گذشته (سه‌شنبه) تأکید کرد ترتیب بازگشت ایالات متحده و ایران به تعهدات برجام در درجه اول «حیای عدالت» قرار دارد.
بنا بر گزارش خبرگزاری «شینهوا»، نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی پس از برگزاری نشست روز گذشته کمیسیون مشترک برجام به ریاست «انریکه مورا» معاون دبیرکل و مدیر سیاسی سرویس اقدام خارجی اروپا و حضور نمایندگانی از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران این اظهارات را بیان کرد.
وانگ ادامه داد که مذاکرات کمیسیون مشترک برجام وارد هفته چهارم خود شده است و تصریح کرد: «هفته مهمی پیش رو قرار دارد».
طبق گفته نماینده چین، علیرغم آنکه مذاکرات برجامی پیشرفت‌های مهمی داشته است اما هنوز اختلافات مهم و قابل توجه برطرف نشده است.
وانگ سپس درخصوص لزوم بازگشت اول ایالات متحده به تعهدات برجامی گفت: «چین معتقد است که موضوع ترتیب بازگشت ایالات متحده و ایران به اجرای برجام، در درجه اول موضوع حس عدالتخواهی قرار دارد. نمی‌توان اسب را پشت گاری بست».
وی با‌اشاره به این موارد تصریح کرد: «بحران فعلی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران در نتیجه اقدامات دولت قبلی آمریکا به وجود آمده است که به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و به ایران اعمال فشار کرد بنابراین ایالات متحده باید اول تمامی تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه علیه ایران و طرف‌های ثالث (به دلیل تعامل با ایران) را لغو کند و این امری کلیدی برای موفقیت مذاکرات است».
این دیپلمات چینی همچنین از تمامی طرف‌های برجام خواست تا تمرکز خود را بر لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران کنند و گفت: «تمامی طرف‌ها همچنان باید تمرکز کرده و اول این مسئله کلیدی را رفع کنند. در عین حال، کمیسیون مشترک (برجام) باید چگونگی راستی‌آزمایی لغو تحریم‌های آمریکا را نیز مورد بررسی قرار دهد».
۲۲۰ نماینده کنگره خواستار تشدید مواضع بایدن
علیه ایران شدند
این در حالی است که در ادامه سیاست‌های خصمانه دولت قبلی آمریکا علیه تهران، بیش از ۲۲۰ نماینده کنگره با ژست حمایت از مردم ایران از دولت بایدن خواستند تا مواضع علیه جمهوری اسلامی را تشدید بخشد.
روزنامه سعودی «عرب نیوز» در این خصوص گزارش کرد که بیش از ۲۲۰ عضو کنگره قطعنامه «HR ۱۱۸» را مورد تأیید قرار دادند و مدعی شدند که قصد دارند از «خواست مردم ایران برای جمهوری دموکراتیک، سکولار و غیرهسته‌ای ایران» حمایت کنند.
طبق این گزارش، «تام مک کلینتوک» نماینده جمهوری‌خواه حامی قطعنامه فوق با ژست حمایت از مردم ایران گفت: «قطعنامه HR ۱۱۸، یک پیام حقیقتاً فوری را به دولت بایدن در اولین یکصد روز (ریاست‌جمهوری) ابلاغ می‌کند مبنی بر اینکه کنگره از این دولت می‌خواهد تا رژیم فاسد ایران را برای جنایت علیه مردمش و تداوم حمایت از تروریسم جهانی پاسخگو نگه دارد».
سایر اخبار این روزنامه
انتصاب فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) چرا برجام نتیجه‌ای جز خسارت نداشت؟ رسوایی فایل صوتی پاسخ می‌دهد کدام دیپلماسی کدام میدان؟(یادداشت روز) اخبار ویژه چرخش بن سلمان به سمت دیپلماسی! همزمان با پیشروی انقلابیون یمن در میدان انتظار بازگشت رونق به بورس با اجرای بسته سیاستی جدید شرارت‌های نتانیاهو چگونه اسرائیل را در تله امنیت انداخت؟ توافق آمریکا و اسرائیل برای تشکیل کارگروه ضد ایرانی سوءمدیریت در ماجرای جوجه یکروزه عاملی برای نوسان دوباره قیمت مرغ چین و روسیه تقریباً در همه موارد با ما همراهند عملیات بازی‌دراز حاجی‌دلیگانی: تحقیق و تفحص از مرکز / بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری کلید خورد نعل وارونه غربگرایان برای انحراف اذهان از عاملان درز فایل صوتی ظریف چرا برجام نتیجه‌ای جز خسارت نداشت؟ رسوایی فایل صوتی پاسخ می‌دهد چرا برجام نتیجه‌ای جز خسارت نداشت؟ رسوایی فایل صوتی پاسخ می‌دهد