ادامه پس لرزه‌های انتشار فایل صوتی ظریف پایان «آشنا»

رئیس جمهوری طی حکمی علی ربیعی را به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در پی اتفاقات اخیر درخصوص سرقت یک فایل صوتی و استعفای حسام الدین آشنا به دلیل این موضوع، رئیس جمهوری طی حکمی علی ربیعی را به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرد.
در پیام رئیس جمهوری آمده است: نظر به مراتب تعهد، تجربه و سوابق ارزنده جنابعالی، به موجب این حکم با حفظ سمت به عنوان «رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک» منصوب می‌شوید.
روحانی تصریح کرد: انتظار است با بهره گیری از آرا و نظریات اندیشمندان و صاحب نظران و نیز همکاری دستگاه‌های اجرایی نسبت به ارائه پیشنهادات، گزارشات و طرح‌های جامع و راهبردی در زمینه‌های مختلف سیاسی، ‌اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی اعم از حوزه‌های داخلی و بین‌المللی با رعایت سیاست‌های کلی نظام اقدام کنید. وی افزود: توفیق شما را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانونمداری، ‌اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در خدمت به اسلام و ملت شریف ایران از خداوند بزرگ مسالت دارم.
حسام الدین آشنا از ابتدای دولت حسن روحانی ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری را بر عهده داشت. او یکی از نزدیکترین مشاوران به روحانی است.

گفت‌و‌گوی جنجالی با محمد جواد ظریف در راستای یک پروژه مستند سازی دولت در مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری بوده که با عنوان تاریخ شفاهی دولت یازدهم و دوازدهم انجام شده است. روحانی روز گذشته اظهار کرد که فایل صوتی ظریف به سرقت رفته است.
پاسخ آشنا به جنجال‌های فایل صوتی ظریف
حسام الدین آشنا بعد از استعفا از دولت، توضیحاتی جدید درباره فایل صوتی ظریف ارائه کرد.
حسام الدین آشنا در یک رشته توئیت در حساب کاربری‌اش درتوئیتر نوشت:
«مرکز بررسی‌های استراتژیک علاوه بر آنکه ارائه خدمات مشاوره‌ای، تحلیلی، نظارتی و آگاهی رسانی تخصصی در حوزه‌های راهبردی را در دستور کار خود داشته، مسئولیت مستندسازی دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم را نیز بر عهده گرفته ‌است و تاکنون چهار جلد از این مجموعه را آماده انتشار نموده‌ است. و در ادامه همین مسیر، در آذرماه ۱۳۹۹ مسئولیت نظارت بر اجرای قرارداد نهاد ریاست جمهوری با شخصی حقیقی برای تولید و تدوین محصول فرهنگی- هنری «کارنامه/آن سوی دولت» نیز بر عهده این مرکز نهاده شده‌است. برنامه‌ «کارنامه/آن سوی دولت» مطابق ضمیمه قرارداد با هدف ثبت تلاش‌ها، دستاوردها و تجارب وزرا و معاونین رئیس جمهوری از طریق گفتگوی صریح، دقیق و نظام‌مند طراحی و اجرا شده‌است. مقرر شده‌ بود گزیده خروجی‌های تصویری و مکتوب برنامه در توافق با مصاحبه‌شوندگان و با اعمال ملاحظات ضروری، از طریق صدا و سیما، نمایش خانگی، مطبوعات و کتاب در دسترس عموم قرار گیرد و نسخه قابلِ انتشار محدود آن نیز طبق استانداردهای مرسوم، آرشیو شود.
تولید این برنامه شامل ۳۳ گفت‌وگو با ۲۸ نفر از وزیران و معاونان رئیس جمهوری در ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ با کیفیت استودیویی و استاندارد پخش تلویزیونی به پایان رسیده و اکنون در مرحله پساتولید، تکمیل و اعمال اصلاحات مورد نظر مصاحبه شوندگان قرار دارد. برخی راه‌زنان حرفه‌ای با شبیخونی سیاسی، تلاش دارند تا ضرورت این اقدام تاریخی زیر سوال برود و با سرقت و انتشار نابهنگام فایلی صوتی، موجب شده‌اند تا یک برنامه‌سازی آموزنده، روشمند و غیر محرمانه، مورد سوء استفاده سیاسی و رسانه ای قرار گیرد و در قامت یک معضل سیاسی و امنیتی جلوه‌کند.
بنده به عنوان یکی از علاقمندان مطالعات سیاستگذاری عمومی خود را موظف به حراست از دستاوردهای قابل توجه همکاران بسیار عزیزم در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری از جمله در شکل دادن به روایتی تفصیلی از تاریخ سیاستی و اجرایی کشور می‌دانم.
امیدوارم مسئولان ذی‌ربط به جای دراز کردن حکیم‌باشی، حداقل یک مسیر نفوذ را شناسایی کنند؛ تا مشخص شود رئیس جمهور برای کاوش دقیق، شفاف و بدون ملاحظه درباره چگونگی دست‌اندازی به این میراث ملی هیچ خط قرمزی ندارد؛ خوش بود گر محک تجربه آید به میان - تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.
از درگاه خداوند بلندمرتبه و خطاپوش مسالت دارم بر توفیقات مقام معظم رهبری، دولت محترم، قوای مسلح و همه خدمتگزاران کشور بیفزاید و همه قصورها و تقصیرها را در خدمت به ملت مظلوم ایران ببخشاید.»
معزی: استعفای مسئولانه آشنا را ارج می‌نهیم
معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری با تقدیر از اقدامات حسام‌الدین آشنا برای پروژه تاریخ شفاهی دولت، گفت: استعفای مسوولانه‌ وی را در این روزگار مسوولیت‌گریزی، ارج می‌نهم.
به گزارش ایسنا، علیرضا معزی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت:
«‏روایت تجربه‌ها، کامیابی‌ها، چالش‌ها، ایده‌ها و راه‌حل‌ها، میراثی برای آیندگان و کارنامه‌ای به ‎افکار عمومی است؛ پروژه‌ ارزشمندی که نباید در غوغای حواشی پررنگش نادیده گرفته شود.
به دکتر حسام‌الدین آشنا خداقوت می‌گویم و استعفای مسوولانه‌اش را در این روزگار مسوولیت‌گریزی، ارج می‌نهم.»
در پی اتفاقات اخیر در خصوص سرقت یک فایل صوتی، حسام الدین آشنا استعفا کرد و رئیس جمهور نیز طی حکمی علی ربیعی را به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرد.