عراقچی: تحریم‌های اولیه، ثانویه و ۵۰۰ تحریم برجامی باقی مانده است

 
ابراهیم عزیزی درخصوص جزئیات جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه گفت: در این جلسه عراقچی گزارشی از دور پنجم مذاکرات وین به کمیسیون ارائه داد. قرار است از روز شنبه هفته آینده دور ششم مذاکرات ایران و ۱+۴ آغاز شود.
رئیس کمیته امنیت مجلس ادامه داد: معاون وزیر امور خارجه اعلام کرد تا پایان دور پنجم مذاکرات از ۱۵۰۰ تحریم حقیقی و حقوقی هسته‌ای و برجامی، ۱۰۰۰ تحریم برداشته شده و ۵۰۰ تحریم کیفی باقی مانده است. علاوه بر این تحریم‌های اولیه و ثانویه نیز پابرجاست.
وی تأکید کرد: با توجه به باقی‌ ماندن این حجم از تحریم‌ها، وعده‌های رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تحریم‌ها لغو شده و دیوار آن شکسته شده، محقق نشده است و در مدل فعلی مذاکرات محقق نخواهد شد.

نماینده مردم شیراز ادامه داد: به گفته عراقچی، تاکنون برای راستی‌آزمایی تعهدات غرب مدلی تعریف نشده، بنابراین نمی‌توان ادعای به نتیجه رسیدن مذاکرات را مطرح کرد. عزیزی در گفت‌و‌گو با مهر تصریح کرد: کمیسیون امنیت ملی تأکید دارد که باید مذاکرات به‌گونه‌ای ادامه پیدا کند که قدرت بازگشت‌پذیری هسته‌ای ایران تضمین شود، زیرا اهرم مهم ایران در مذاکرات همین موضوع است.
از ایران انتظار
اجرای تعهدات هسته‌ایش را تحت برجام نداشته باشید
از سوی دیگر «کاظم غریب‌‌آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌دیروز (چهارشنبه) در پاسخ به درخواست‌ها برای توقف اقدامات جبرانی هسته‌ای، گفت: از ایران انتظار نداشته باشید در حالی که تحت تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه است، همچنان تعهدات هسته‌ایش را تحت برجام اجرا کند.
وی همچنین تأکید کرد: ایران تصمیم گرفت تفاهم فنی را این‌بار تمدید نکند و تصمیم گرفت تا به ضبط و نگهداری داده‌ها برای مدت زمان حداکثر یک ماه ادامه دهد.