مکرون: حماقت و خشونت جایی در دموکراسی ندارند سیلی به مکرون؛ نشانه اوج تنش در فرانسه

خبرگزاری افه اسپانیا در گزارشی پیرامون سیلی روز گذشته فردی ناشناس به امانوئل مکرون نوشت: ویدئوی بازپخش شده در شبکه‌های مجازی، واقعیتی است که تنها گوشه ای از فضای تنش فزاینده و خصومت‌های سیاسی در فرانسه را به تصویر کشید.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری افه نوشت: سیلی زدن به صورت یک رئیس‌جمهوری می‌توانست غیر واقعی به نظر برسد، اما به لطف شبکه‌های مجازی و انتشار ویدئویی، سیلی به صورت رئیس‌جمهوری فرانسه برایمان باورپذیر شد.
شروع نامتعارف برنامه‌های تبلیغاتی توسط مکرون در حالی که هنوز یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باقی است، موجی از انتقادها از سوی مخالفان را به همراه داشته است.
در ادامه این گزارش آمده است، تصاویر منتشر شده در توییتر و شبکه‌های اجتماعی با دو واکنش متفاوت همراه بود؛ از یک طرف خشم و ندامت یک طبقه سیاسی و از سوی دیگر رضایتمندی و احساس شعف گروه دیگر.

ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه، سیلی به مکرون را حمله به «همه دموکراسی» دانست و گفت: سیاست هرگز به معنای خشونت، تهاجم کلامی و یا حتی تهاجم فیزیکی نیست.
به نوشته افه، نکته متناقض اینکه حمله روز گذشته شهروند فرانسوی درست پس از دعوت مکرون به آرامش به دنبال دو روز آشفتگی سیاسی از بیانیه ملانشون روی داده است. ژان لوک ملانشون رهبر حزب چپ‌گرای فرانسه تسلیم‌ناپذیر به تازگی در بیانیه ای پیش‌بینی کرد که در هفته پایانی مبارزات ریاست جمهوری، «یک حادثه جدی و یا یک قتل» اتفاق خواهد افتاد. اظهاراتی که با انتقادهای بسیاری مواجه شد و جنجال‌ فراوانی به راه انداخت.
«آنتوان بریستیل» پژوهشگر علوم انسانی و مدیر بنیاد ژان دورس در گفت‌وگو با افه گفت: فضای به شدت تنش‌آلودی در جامعه حاکم بوده که گفت‌وگو بین طرف‌های مختلف را بسیار دشوار می‌کند.
وی افزود: نظرسنجی‌ها، محبوبیت بالایی را برای مکرون نشان می‌دهد اما بخش مهمی از جامعه که او را رد می‌کنند، دارای احساسات شدیدی مانند خشم و نفرت هستند. به گفته این دانشمند سیاسی، عناصر افراط گرا در جامعه مدنی دیده می‌شود، اما سیاستمداران و رسانه‌ها با مواضع به طور فزاینده خشن نیز منشا این دست وقایع هستند.
از طرفی «اِروان لکور» جامعه شناس فرانسوی در گفت‌وگو با شبکه بی‌اف‌ام تصریح کرد: این تهاجم نمونه ای از فرهنگ تقابل در شبکه‌های مجازی است.
به نوشته افه، فرد مهاجم که ۲۸ ساله و بدون هیچگونه سابقه کیفری بوده، بلافاصله بازداشت شد و ممکن است به سه سال زندان و ۴۵ هزار یورو جریمه نقدی محکوم شود
در سال ۲۰۱۱، فردی که به سارکوزی رئیس‌جمهوری وقت حمله کرد به شش ماه زندان محکوم شد. همچنین در سال ۲۰۱۷، جوان ۱۸ ساله که به مانوئل والس، نخست وزیر سابق سیلی زد برای سه ماه به زندان افتاد.
ماکرون پس از سیلی خوردن: حماقت و خشونت جایی در دموکراسی ندارند
رئیس جمهوری فرانسه در اولین اظهار نظر درباره سیلی که روز سه‌شنبه خورد، گفت: زمانی برای ترسیدن ندارم، بیان نظرات قابل قبول است اما حماقت و خشونت جایی در دموکراسی ندارند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سی ان ان، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در اولین اظهار نظر درباره سفرش به بخش لادروم واقع در جنوب شرق این کشور برای دیدار با رستوران‌داران این منطقه به مناسبت کاهش محدودیت‌های اعمال شده برای مبارزه با شیوع کرونا و سیلی که در آنجا از یک مرد ناشناس در میان جمعیت خورد، در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا ترسیده یا نه، پاسخ داد: وقتی برای ترسیدن ندارم، اما گوش کنید، ما باید از رستوران‌ها حمایت کنیم، به همین دلیل هم من پیش از بازگشایی رستوران‌ها همراه با کشاورزان‌مان به اینجا آمدم، ما نباید اجازه دهیم که آن مسئله مانع انتقال پیام شود، باید در بازگشایی‌ها از مردم فرانسه حمایت کنیم، با وجود همه مسائل، حسن نیت زیادی وجود دارد.
ماکرون در پاسخ به سوال دیگری درباره وجود خشم نسبت به سیاست‌های دولتش گفت: نه، حماقت وجود دارد و زمانی که حماقت با خشونت همراه شود، غیرقابل پذیرش است و این چیز دیگری است و این دو (حالت) نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.
رئیس جمهوری فرانسه افزود: من (صدای) خشم را می‌شنوم. در دموکراسی خشم ابراز می‌شود. همانطور که می‌دانید، همواره با مردم دیدار خواهم کرد. من همیشه با آنها در ارتباط بوده و به آنها اهمیت می‌دهم. مردم خشمشان و گاهی نارضایتی‌شان را به من ابراز می‌کنند و من همواره حضور دارم. گاهی (برای این خشم و نارضایتی) پاسخی دارم و گاهی هم ندارم و تلاش می‌کنم پاسخی بیابم. من گاهی پاسخ نادرست و گاهی پاسخ درست را می‌یابم. این خشم قانونی است و ما همواره برای پاسخ دادن آنجا خواهیم بود اما حماقت و خشونت در دموکراسی جایی ندارند.
سایر اخبار این روزنامه
«ابتکار» وضعیت بازار سرمایه در دولت بعد را بررسی می‌کند بورس چشم‌به‌راه روزهای بهتر محمد یوسفی آرامش انتخابات ایران و احتمال مرحله دوم‌! چرا در مناظره فرهنگی نامزدهای ریاست جمهوری، از فرهنگ و هنر غفلت شد؟ مناظره فرهنگی بدون فرهنگ مکرون: حماقت و خشونت جایی در دموکراسی ندارند سیلی به مکرون؛ نشانه اوج تنش در فرانسه یک متخصص بیماری‌های عفونی اعلام کرد واکسن تنها سلاح مقابله با اپیدمی با تاکید توسعه گردشگری فرهنگی بین دو کشور بزرگداشت یکصد و شصت سال رابطه دیپلماتیک ایران و ایتالیا برگزار شد غریب آبادی: آمریکا در خصوص برجام اراده نشان نداده است بنت به زودی نخست وزیر اسرائیل می‌شود، اما مرد پشت پرده، فرد دیگری است پایان «بی‌بی» پس از 12 سال؟ انتقاد شدید روحانی از نامزدهای انتخابات از مریخ آمده‌اید؟ محمدباقر قالیباف: دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست اندر احوالات مرد نقره‌ای احسان حدادی همیشه پرتابگر دیسک این بار گرفتار دیسک! پای مواد اولیه در میان است پشت پرده گرانی قطعات خودرو جمهوری علم و رجوع به خرد انسانی