قاصدک 24

کرمان صدرنشین جذب سرمایه خارجی

شهروند| در پنج ماه اول امسال حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴درصد کاهش داشته و امارات، ترکیه و افغانستان بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را در کشور انجام داده‌اند.
‌جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در پنج ماهه اول امسال، ۶۸ مورد سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش بیش از ۴۸۵ میلیون دلار در کل کشور تصویب شده که از لحاظ تعداد ۱۲۶ درصد و از نظر ارزش ۴۴درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. البته ۴۹ مورد از کل طرح‌ها با حجم سرمایه‌گذاری ۳۸۸ میلیون دلار، یعنی حدود ۸۰درصد از کل، در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است.
 همچنین از این تعداد در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت، ۱۹ مورد در حال بهره‌برداری و مابقی درحال طی مراحل اجرایی است. بر اساس این آمار، سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ تعداد تغییری نکرده، اما از نظر ارزش ۵۴درصد کاهش داشته و به لحاظ تعداد پروژه‌ها، سهم بخش صنعت ۹۷.۹، معدن ۲.۱ و تجارت صفر درصد بوده است. در این میان از بین ۴۹ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش، ۱۹ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۲۱ شرکت به صورت مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۹ مورد به صورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می‌شود.
بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی وزارت صمت، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی نیز در گروه‌های ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی با ۲۲۳.۳ میلیون دلار، ساخت مواد و محصولات شیمیایی با ۹۱.۷ میلیون دلار، ساخت فلزات اساسی با ۳۷.۴ میلیون دلار، ساخت چوب و محصولات چوب و چوب پنبه به استثنای مبلمان با ۷.۲ میلیون دلار بوده است.


پنج کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب نیز کشورهای امارات با ۳۱۸.۹، ترکیه با ۲۷.۵، افغانستان با ۱۵.۵، هنگ‌گنگ با ۷.۵ و آلمان با  با ۶.۷ میلیون دلار هستند.  در این میان، استان‌های کرمان ۶۴، مرکزی ۱۲، تهران ۱۰، آذربایجان‌شرقی ۹ و البرز 5درصد از حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده‌اند.
سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری جهت ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.