قاصدک 24

مانور با غنایم جنگی در خيابان‌هاي كابل

مانور با غنایم جنگی در خيابان‌هاي كابل محمود فاضلی در جریان سقوط دولت افغانستان و تصرف کامل این کشور به‌ دست طالبان، صدها هزار تفنگ و میلیون‌ها فشنگ، جیپ‌های مدرن و حتی بالگردها و هواپیماهای آمریکایی به دست طالبان افتاده است. میزان دقیق این تسلیحات مشخص نیست اما گفته می‌شود تجهیزات جنگی برای ارتشی با جمعیت حدود 180 هزار نفر و سلاح‌ برای 120 هزار پلیس در اختیار طالبان و متحدان جهادی و القاعده آنهاست. حتی بعضی از جناح‌های تندروی آمریکا خطر دیگری را هم می‌بینند و آن اینکه ممکن است این سلاح‌ها در اختیار دیگر مخالفان آمریکا یعنی روسیه، چین یا ایران قرار بگیرد. آنها نگران‌اند سلاح‌های آمریکایی به دشمنان یا بازیگران غیر‌دولتی فروخته شود.
از زمان تصرف کابل توسط طالبان، فیلم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که اعضای طالبان را در کنار انواع مختلف سلاح‌های به‌دست‌آمده از نیروهای آمریکایی یا ارتش افغانستان، نشان می‌دهد. پرسش این است که طالبان، چه تعدادی از این سلاح‌ها را به دست آورده و این تصرفات چه پیامدهایی در آینده خواهند داشت؟
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا 17 آگوست 2021 در سخنانی این موضوع را پذیرفت که بخشی از تسلیحات آمریکایی به دست طالبان افتاده اما درباره اینکه این سلاح‌ها کجا و چگونه به‌ دست طالبان افتاده‌اند، توضیحی ارائه نکرد. از جمله این تجهیزات بالگرد «بلک‌هاووک» آمریکایی است که حداقل ارزش آن هشت‌میلیون یورو تخمین زده می‌شود و بالگردی بسیار مفید و کار‌آمد است. دیگری هواپیماهای بی‌-29 (B-29) آمریکایی است که هواپیمای تهاجمی زمینی بسیار سبکی است و از سوی آمریکایی‌ها برای ارتش افغانستان خریداری شد. وسیله نقلیه زرهی به اسم MRAP نیز از جمله این تجهیزات است که تولید شرکت «ماکس‌پرو» است که با وزارت دفاع آمریکا همکاری دارد.
بسیاری از افراد طالبان همگی سلاح‌های آمریکایی در دست دارند که به
 «کارابین ام-4» شناخته می‌شوند که یک سلاح تهاجمی است. اخیرا پوشش اعضای واحد 

«بدر 313» که «نیروهای ویژه طالبان» هستند، شبیه سربازان آمریکایی شده است. آنها از لباس‌ها و جلیقه‌های جنگی و بی‌سیم‌های ارتباطی به‌دست‌آمده از آمریکایی‌ها استفاده می‌کنند. در دستان آنها سلاح‌های سبک تهاجمی «ام 4 یا 
ام 16» که آمریکایی هستند، مشاهده شده است. از 20 سال پیش افغانستان شاهد دریافت گسترده تجهیزات نظامی ‌برای ارتش این کشور بود. از سال 2002 تا 2017 آمریکایی‌ها 24 میلیارد یورو به‌صورت تجهیزات نظامی‌ برای افغانستان هزینه کرده‌اند. با اینکه سخنگوی پنتاگون گفته بخشی از این تجهیزات از بین رفته‌اند ولی اینکه چه میزان از تسلیحات باقی‌مانده آمریکایی به‌ دست طالبان افتاده‌ است، کار ساده‌ای نیست.
طبق آمارهای منتشرشده 600 هزار عدد سلاح‌های سبک ارتش افغانستان، 76 هزار دستگاه اتومبیل جنگی، 208 فروند تجهیزات پرواز‌کننده، دو هزار دستگاه زرهی، 40 فروند وسایل پروازی (هواپیمای سبک و بالگرد)، دو فروند هواپیما، 50 دستگاه اتومبیل‌های زرهی، دو هزار دستگاه وسایل حمل‌ونقل، 12 فروند بالگرد و 7 فروند پهپاد از جمله تجهیزاتی آمریکایی است که هم‌اکنون در اختیار طالبان است. در بین این غنایم علاوه بر خودروهای زرهی، تفنگ‌های پیاده‌نظام و خمپاره، جنگنده‌ها و بالگردهای تهاجمی نیز وجود دارد. البته هم‌زمان مشاهده می‌شود برخی جنگنده‌ها و هلیکوپترهای آمریکا توسط سربازان آمریکایی در آشیانه‌های فرودگاه کابل منهدم شده‌اند. بعضی از منابع آمریکا مدعی‌اند 73 جنگنده و بالگرد تهاجمی متعلق به این کشور در افغانستان خلع سلاح شده‌اند. در‌حال‌حاضر 48 فروند هواپیمای تهاجمی تحت کنترل طالبان است. آمریکایی‌ها جدا از هواپیماهایی که منهدم کرده‌اند، 48 فروند جنگنده کاملا فعال را در افغانستان رها کرده‌اند. این تعداد بیش از تعداد جنگنده‌های موجود در دست 10 کشور ناتو است. برای مثال در‌حالی‌که نیروهای طالبان 48 فروند جنگنده در دست دارند، ایسلند و لوکزامبورگ دو عضو ناتو هیچ جنگنده‌ای در دست ندارند. همچنین طالبان از لحاظ قدرت هوایی، کشورهای عضو ناتو همچون اسلوونی، مقدونیه، آلبانی، بوسنی، لیتوانی، مونته‌نگرو، استونی و لتونی را پشت‌سر گذاشته است. به‌این‌ترتیب طالبان از لحاظ قدرت هوایی از بسیاری از کشورهای عضو ناتو عبور کرده است.
آمریکا اگرچه از لحاظ نظامی از افغانستان خارج شده است اما پیش‌بینی می‌شود از طریق حملات هوایی با داعش مبارزه خواهد کرد. در چنین حالتی حتی ممکن است آمریکا طالبان را تحت آموزش نظامی نیز قرار دهد. همچنین آمریکا از سرمایه‌گذاری‌ها برای حفظ ثبات در خارج از کشور تا زمانی که منافع ملی خودش تهدید نشده است، اجتناب خواهد کرد و این دیدگاه به سیاست رسمی آمریکا تبدیل شده و فقط حدود 90 میلیارد دلار برای آموزش کارکنان آن هزینه شده است.‌ از سوی دیگر درخصوص دستبرد به اطلاعات آمریکایی‌ها نیز سکوت می‌شود. واشنگتن حتی به خود زحمت نداده که مقدار زیاد سلاح و تجهیزات نظامی‌ باقی‌مانده را از این کشور خارج کند‌ بلکه فقط آنها را رها کرد.
اما طالبان مدعی است صدها تانک هاموی، تانک‌های زرهی و جنگ‌افزارهای پیشرفته آمریکا در مرکز ایگل مرکز عملیاتی سی‌آی‌ای (CIA) در کابل تخریب و به آتش کشیده شده است. با آنکه هزینه تخریب تجهیزات را دقیق نمی‌دانند‌ اما پیش‌بینی می‌شود که ارزش وسایل نظامی تخریب‌شده، صدها میلیون دلار باشد. در‌عین‌حال، برخی شواهد نشانگر این است که این مرکز پس از ترک نیروهای خارجی بمباران شده و آنها نمی‌خواستند که طالبان به سلاح و وسایل نظامی دسترسی داشته باشد و تنها راه منهدم‌كردن تجهیزاتی بود كه برای مقابله با تروریست‌ها به افغانستان رفته بود.