قاصدک 24

هدف‌گذاری ۳۰۰ هزار دُز تزریق روزانه واکسن کرونا انقلاب در واکسیناسیون

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: الان تمام نیرو‌های ما مشغول کار هستند و تمام مراکز بهداشتی شهری و روستایی در شیفت بعد از ظهر تا ساعت ۸ شب فعال هستند و فاصله زیادی با هدف‌گذاری اعلام شده در تهران نداریم.
قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه در فرایند تزریق واکسن کرونا به شهروندان تهرانی، گفت: در حوزه استان تهران بر اساس آمار تا روز سه شنبه صبح (۲۳ شهریور) مرز تزریق ۲۵۰ هزار دُز واکسن در روز را رد کردیم و این انقلابی در بحث واکسیناسیون در تهران است.
به گزارش ایسنا، شهریار جانبازی گفت: اوایل هفته گذشته تعداد مراکز تجمیعی واکسیناسیون تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۴۱ عدد بود. با توجه به تامین خوب واکسن هدف گذاری تزریق روزانه ۳۰۰ هزار دُز واکسن در روز در تهران برای اینکه به پوشش بالایی از واکسیناسیون برسیم، انجام شد. بر اساس این هدف باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا به عدد اعلام شده برسیم. وی افزود: تلقیح حدود ۱۲۰ هزار دُز واکسن در روز سهم مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است تا به عدد ۳۰۰ هزار دُز واکسن در روز در تهران دست پیدا کنیم و در بازه زمانی ۵۰ روزه واکسیناسیون را کامل کنیم. با همکاری‌های صورت گرفته در سطح نیرو‌های دانشگاه و داوطلبین در عرض یک هفته تمام مراکز صبح کار بر اساس دستور مقام عالی وزارت دو شیفته شدند و تا ساعت ۲۰ مراکز تجمیعی تلقیح واکسن را انجام می‌دهند، ولی بازهم این اقدام کفاف نیاز را نمی‌داد.
وی با اشاره به اقدام بزرگ دیگر در راستای افزایش ظرفیت تزریق واکسن کرونا، تصریح کرد: شیفت کاری مراکز ما با حوزه نظام شبکه بود یعنی در بحث واکسیناسیون مراکز جامع خدمات سلامت مغفول مانده بودند؛ در حالی که چنین ظرفیتی وجود داشت، ولی برای اینکه مراقبت‌های بهداشتی اولیه به حاشیه رانده نشود این مراکز به جهت احتیاط زیر بار واکسیناسیون نرفته بودند که پس از تامین فراوان واکسن مقرر شد تا ۶۰ مرکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در شهر تهران و شهرستان‌های تابع از ساعت ۱۲ ظهر تا ۸ شب تلقیح واکسن را انجام دهند.

جانبازی ادامه داد: اما با این حال استفاده از ظرفیت نهاد‌های دیگر برای انجام واکسیناسیون نیز نکته مهمی است. الان نزدیک ۱۰ مرکز در حوزه دانشگاه ما واکسیناسیونِ در شبکه بانکی دارند واکسن برای عموم مردم تزریق می‌کنند. اخیرا نیز مقرر شده است از ظرفیت بیمارستان‌هایی با شرایط خاص مانند جداسازی از بخش عفونی و ... برای واکسیناسیون استفاده شود.
تقریبا اکثر بیمارستان‌های دولتی و خصوصی که فضای مناسب برای تلقیح واکسن داشتند از روز دوشنبه به آرامی در حال ورود به چرخه واکسیناسیون هستند. تمام این مسائل دست به دست هم دادند تا تزریق روزانه ۴۰ هزار دُزی واکسن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ظرف کمتر از یک هفته به مرز تزریق ۱۰۰ هزار دُز در روز برسد.
وی گفت: در حوزه استان تهران هم بر اساس آمار تا روز سه شنبه صبح (۲۳ شهریور) مرز تزریق ۲۵۰ هزار دُز واکسن در روز را رد کردیم و این انقلابی در بحث واکسیناسیون در تهران است. وی افزود: الان تمام نیرو‌های ما مشغول کار هستند و تمام مراکز بهداشتی شهری و روستایی در شیفت بعد از ظهر تا ساعت ۸ شب فعال هستند و فاصله زیادی با هدف گذاری اعلام شده در تهران نداریم. در کل تا روز سه شنبه ۱۳۵ مرکز تلقیح واکسن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعال بوده است که این عدد در حال افزایش است.
او در ادامه اظهار کرد: در کنار موارد ذکر شده مقرر شد زمینه‌ای برای مردم محیا شود تا کسانی که امکان یا زمان آن را ندارند که در طول روز برای واکسیناسیون مراجعه کنند، بتوانند تا ساعت ۱۲ شب به برخی مراکز منتخب برای تزریق واکسن مراجعه کنند. الان مرکز خاقانی و مرکز ۱۷ شهریور در خیابان دماوند و بیمارستان شهدای تجریش تا ساعت ۱۲ شب تزریق واکسن را انجام می‌دهند. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته ورزشگاه تختی، هم به این مراکز اضافه خواهد شد. وی درخصوص تزریق واکسن در منزل برای آن دسته از سالمندان و معلولینی که توانایی و امکان خروج از منزل و مراجعه به پایگاه تجمیعی واکسیناسیون را ندارند، بیان کرد: فرایند انجام واکسیناسیون پروتکل‌های خاص خود را دارد، زیرا پس از تزریق واکسن باید تحت نظر باشند و در محل‌هایی باشد که امکان دسترسی به اورژانس و پزشک وجود داشته باشد. به همین دلیل تا این مرحله فعلا تزریق واکسن عمدتا با مراجعه مردم صورت گرفته است. البته مواردی هم داشتیم که آمبولانس برای تزریق واکسن برای افرادی که امکان تردد نداشتند رفته است، ولی فکر می‌کنم برای ابعاد وسیع وزارت بهداشت برنامه‌هایی داشته باشد.
وی درخصوص تجمعاتی که در روز‌های اخیر در برخی مراکز تزریق واکسن صورت گرفته بود، تاکید کرد: متاسفانه به دلیل برخی اطلاع‌رسانی‌های غیرواقعی مبنی بر عدم وجود محدودیت سنی تزریق واکسن این تجمعات شکل گرفت که اطلاع رسانی هم صورت گرفت که شهروندان تنها با ثبت اطلاعات در سامانه salamat.gov.ir می‌توانند برای تزریق واکسن به مراکز مراجعه کنند.
سایر اخبار این روزنامه
چرا نوجوانان شیفته سوپراستارها می‌شوند؟ ما نباشیم اما گلزار باشد پیمان مولوی پیش‌زمینه رسیدن به زنجیره ارزش تولید جهانی طالبان با داعش خراسان وارد جنگ می‌شود؟ جنگ تندروها علیه یکدیگر از سوی رئیس‌ جمهوری اصول ۱۲ گانه مقابله با فساد اداری و اقتصادی در دولت ابلاغ شد غریب آبادی: در برجام بدهکار نیستیم؛ آمریکا دست از اعتیاد تحریم بردارد «ابتکار» عوامل موثر در افزایش نرخ تورم را بررسی کرد غول نقدینگی چالش بزرگ دولت سیزدهم هدف‌گذاری ۳۰۰ هزار دُز تزریق روزانه واکسن کرونا انقلاب در واکسیناسیون قالیباف در افتتاح مرکز نوآوری و خانه خلاق قوه مقننه: امروز تورم قانون بیشتر از تورم اقتصادی است رئیس سازمان انرژی اتمی کشور: دوربین‌های برجامی فعال نیستند در کمیسیون امنیت ملی مطرح شد در توافق با آژانس، قانون اقدام راهبردی رعایت شده است وزیر امور خارجه روسیه: با طالبان در تماسیم اسرائیل: با توافق هسته‌ای با ایران کنار می‌آییم تغییر موضع بی‌سابقه رژیم صهیونیستی در قبال برنامه هسته‌ای ایران ۳۰۰ هزار دز واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در اختیار سفارت ایران قرار گرفت