امیرعبداللهیان: از میز مذاکره فاصله نمی‌گیریم

شهروندآنلاین: وزیر امور خارجه دولت ایران در پاسخ به پرسشی درباره مذاکراتش با همتایان اروپایی و مسئولان بین‌المللی از جمله مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: «ما به صراحت به آنها اعلام کردیم که دولت جدیدی که در ایران روی کار آمده، عملگراست.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: «در ملاقات‌هایم با وزیران خارجه انگلیس، آلمان و نیز آقای جوسپ بورل ،مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئولان سازمان ملل و سایر کشورهای اروپایی که به نوعی درگیر این موضوع (برجام) هستند، به صراحت گفتم مناسبات با اروپا را محدود به اروپای متشکل از سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه نمی‌دانیم.»

امیرعبداللهیان تأکید کرد: «به صراحت به طرف‌های مقابل این مسأله را گفتیم که دولت جدید ایران قائل نیست مذاکره برای مذاکره داشته باشد. برای ما دستاورد ملموس مهم است.
او تصریح کرد: «آنها باید چند نکته را درک کنند. نکته اول اینکه باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند به برجام و تعهدات‌شان برگردند؟ در عمل جز بخش بسیار کوچکی از تعهداتی که در برجام پذیرفته بودند، آن‌هم در مقطعی خاص، اتفاق دیگری رخ نداده است. بازگشت آنها به تعهدات باید همراه با ابتکاراتی از طرف مقابل باشد.»

وزیر امور خارجه ایران گفت: «من به آقای جوسپ بورل مقام عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتم که بالاخره مردم ما می‌پرسند که این همه مذاکره و گفت‌وگو شد، طولانی‌ترین سند، طولانی‌ترین مذاکره در طول تاریخ معاصر در حوزه دیپلماسی، حالا آورده‌اش و در واقع دستاورد اقتصادی آن برای کشور چه چیزی بود؟»

بورل دیدگاه‌ها و انتقادات را منتقل می‌کند

امیرعبداللهیان افزود: «در عین حال انتقاد کردم، مگر می‌شود آقای بایدن از یک طرف از ایران بخواهد به میز مذاکره برگردد، گاهی اوقات پیام‌هایی را ارسال کنند که ما حاضریم دوجانبه با هم گفت‌وگو کنیم و همزمان در حالی که آمریکا مدعی است می‌خواهد به تعهداتش و برجام بازگردد، تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی و مردم کشورمان اعمال می کنند.»

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: «این مطالب را در نیویورک به طرف‌های مذاکره‌کننده می‌گویم و آقای جوسپ بورل هم قرار شد این مطالب را منتقل کند که بالاخره حرف ایران منطق دارد. ایشان پذیرفت که این استدلالی که شما در این موضوع دارید، استدلال درست و حرف منطقی‌ای است و آمریکایی‌ها باید تکلیف خودشان را با این موضوع روشن کنند.»

رفتار آمریکا پارادوکسیکال است

امیرعبداللهیان اظهار داشت: «رفتار آمریکا پارادوکسیکال و متعارض است. از یک طرف دعوت و درخواست برای بازگشت به برجام و از طرف دیگر اعمال تحریم‌های جدید و بعضا هم ادبیات منفی که در رسانه‌ها و مصاحبه‌هایشان به کار گرفته می‌شود.»

شکست سیاست انزوای سیاسی و دیپلماتیک آمریکا
رئیس جدید دستگاه دیپلماسی ایران تأکید کرد: «اما نکته مهم این است جمهوری اسلامی ایران در دنیا به عنوان یک برند (الگو) مطرح است. ما الان در نیویورک از کثرت ملاقات‌ها به دلیل محدودیت زمانی مجبور شدیم بعضی را به صورت کوتاه انجام دهیم و بعضی را عذرخواهی و به زمان دیگری موکول کنیم.»

او افزود: «این نشان‌دهنده آن است که حتی سیاست آمریکایی‌ها برای انزوای سیاسی و دیپلماتیک ایران هم به نتیجه‌ای نرسیده و اندازه و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و در نظام بین‌الملل را کشورها، دولت‌ها و حاکمیت‌ها به خوبی درک می‌کنند.»

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: «ایرانی‌ها با توجه به تاریخ و تمدن و ملت بزرگ ایران، ملتی نیستند که در دنیا دیده نشوند. آنها به‌رغم همه فشارهایی که دشمنان اعمال می‌کنند، در دنیا می‌درخشند.»

مناسبات اقتصادی قوت خواهد گرفت

امیرعبداللهیان گفت: «من خیلی خوشبینم که آینده، آینده روشنی است. مناسبات اقتصادی با سرعت خوبی ان‌شاءالله قوت خواهد گرفت و پیش خواهد رفت و تأثیرات آن را در داخل کشور خواهیم دید.»

او افزود: «ما به دنبال این نیستیم که از میز مذاکره فاصله بگیریم. حتما مذاکره‌ای را که تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت‌مان باشد، دنبال می‌کنیم.»

خط قرمز دولت آقای رئیسی

وزیر امور خارجه جدید ایران در عین حال اظهار داشت: «اما از خطوط قرمز دولت آقای رئیسی هم این است که ما نمی‌خواهیم کشور را به برجام گره بزنیم. کشور را به مذاکرات وین گره بزنیم و هر بخشی در مسیر خودش برای توسعه، تعالی و پیشرفت کشور کار می‌کند.»
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اضافه کرد: «اگر در این مسیر، مذاکرات وین و برجام هم به نتیجه‌ای رسید، فبها المراد. تبدیل به کاتالیزوی می‌شود و روابط و پیشرفت‌های اقتصادی ما سرعت و شتاب بیشتری خواهد گرفت.»

در میز مذاکره دیدگاه‌ها مبادله خواهد شد


وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که آیا آقای جوسپ بورل جواب طرف مقابل را قرار است به ما منتقل کند؟ گفت: «طبعا اتحادیه اروپا یکی از وظایفش این است که دیدگاه‌ها را در مذاکرات به هم نزدیک کند.»

امیرعبداللهیان افزود: «اما ما فعلا مذاکره با اعضای ۱+۴ نخواهیم داشت. به صورت فردی و دو طرفه با طرف‌های مختلف گفت‌وگو کرده‌ایم. زمانی که بررسی‌ها در جمهوری اسلامی ایران و مطالعه پرونده برجام به نتیجه برسد، در میز مذاکره مطالب و دیدگاه‌ها تبادل خواهد شد.»
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در عین حال گفت: «طرف‌های مقابل ما خیلی اصرار دارند که زمان بازگشت به میز مذاکره نباید طولانی باشد. من به آنها توضیح دادم علی‌رغمی که ما دولت جدید هستیم، با بحران افغانستان مواجهیم که بخشی از مسائل مرزی کشور ما را تحت تأثیر خودش قرار داده است.»

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران افزود: «در موضوع بازگشت به مذاکرات در حال بررسی رویکردها هستیم و ان‌شاءالله در اولین فرصت به میز مذاکره بازخواهیم گشت، اما میز مذاکره‌ای که نتیجه‌بخش و ثمربخش باشد.»

فرصت‌های جدیدی فرا روی ما و منطقه قرار داد

وزیر امور خارجه جدید ایران همچنین درباره گفت‌‌وگوهایش با همتایان منطقه‌ای و همسایگان گفت: «در گفت‌وگوهایی که با کشورهای منطقه داشتیم و همچنان ادامه دارد، حس کردم فضای جدیدی ایجاد شده است. کشورهای منطقه تمایل دارند با دولت جدید و رویکرد جدیدی که اولویتش را همسایگان اعلام کرده است، با انگیزه بیشتری نسبت به گذشته کار کنند.»

امیرعبداللهیان اظهار داشت: «لذا فکر می‌کنم فرصت‌های جدیدی فرا روی ما و کشورهای منطقه قرار دارد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی به دیدارش با وزیر خارجه قرقیزستان اشاره کرد و گفت: «چند روزی از سفر آقای دکتر رئیسی به تاجیکستان می‌گذرد. ایران وارد پروسه عضویت دائم در سازمان شانگهای شده است، اولین سفر رئیس‌جمهوری به یکی از کشورهای همسایه شمالی ما بوده که اعضای شانگهای را در سطح سران کشورها دیدار کردند.» وزیر امور خارجه افزود: «طبعا این سفر آثار مثبت خودش را بر دیدارهای ما در نیویورک گذاشته است.»

امیرعبداللهیان اظهار داشت: «امیرعبداللهیان اظهار داشت: «در کشورهای همسایه احساس می‌کنند شعار و رویکرد دولت به همسایگان واقعی است و بخشی از آن توسط رئیس‌جمهوری عملیاتی شده و آنها علاقه‌مند هستند که تأکید کنند در این حوزه هم مایلند روابط‌شان را با ایران توسعه دهند.»