بلیط هواپیما

« ابتکار» پیامدهای سفر نانسی پلوسی به تایوان را بررسی می کند تایوان؛ اسم رمز رویارویی بزرگ

همزمان با سفر نانسی پلوسی به تایوان، ارتش آزادی‌بخش خلق چین (PLA) از آغاز برگزاری رزمایش‌هایی در اطراف جزیره تایوان خبر داده که طی آن از مهمات واقعی استفاده می‌شود.
تلویزیون مرکزی چین نشان داد که طی این رزمایش‌ها، جنگنده‌های رادارگریز جی-۲۰ (J-۲۰) شامگاه روز سه‌شنبه از روی باندی در فرودگاه بلند و همچنین پرتاب‌کننده‌های راکت و موشک نیز به حالت آماده‌باش درآمدند.
براساس گزارش شینهوا، ارتش آزادی‌بخش خلق چین همچنین پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، اعلام کرد که یک سری مانورهای نظامی با گلوله واقعی را هم از چهارم اوت شروع می‌کند که تا هفتم اوت ادامه خواهند داشت. همچنین این مانورها در شش منطقه مختلف که از همه جهات، جزیره تایوان را احاطه می‌کنند، برگزار خواهند شد.
پیش‌تر این خبرگزاری چینی اطلاعیه‌ای مبنی بر برگزاری مانورها و فعالیت‌های آموزشی ارتش آزادی‌بخش خلق چین منتشر کرد که در آن به مانور با گلوله واقعی و محاصره تایوان در شش منطقه دریایی و هوایی در شمال، شمال شرق، شرق، جنوب، جنوب‌غرب و شمال غرب اشاره داشت.

شی یی، سخنگوی جبهه شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای عنوان داشت: «رزمایش مشترک دریایی و هوایی در شمال، جنوب‌غربی و جنوب‌شرقی جزیره تایوان برگزار خواهد شد. همچنین، مانورهای گلوله و موشک واقعی در تنگه و در شرق جزیره تایوان که طی آن از گلوله‌های دوربرد استفاده خواهد شد، از دیگر مانورهای چین است که در اطراف این جزیره برگزار می‌شود.»
براساس همین گزارش، این بدان معناست که جزیره تایوان از شش جهت توسط مانورهای ارتش آزادی‌بخش خلق چین محاصره خواهد شد.
وی افزود: این عملیات، بازدارندگی سختی را علیه اقدامات منفی اخیر ایالات متحده و تنش‌های اصلی بر سر مسئله تایوان به دنبال دارد. همچنین، این مانورها برای نیروهای تجزیه‌طلب طرفدار استقلال تایوان که به دنبال استقلال این جزیره هستند، هشدار جدی را به همراه خواهد داشت.
چند ساعت پس از انتشار این بیانیه، تلویزیون مرکزی چین نشان داد که جنگنده‌های رادارگریز جی-۲۰ (J-۲۰) در این مانورها شرکت کردند. گو ژونگ، معاون رئیس جبهه شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین گفت: این مانورها علاوه بر مانورهای گلوله واقعی و دقیق، شامل محاصره‌های مشترک، حمله دریایی، حمله زمینی و تصاحب برتری هوایی است. این مانورها، تسلیحات و تجهیزات را به طور جامع آزمایش خواهند کرد و همچنین سربازان برای هرگونه درگیری و بحران آماده می‌شوند. سربازان جبهه شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین قادر هستند تا با هر نوع تحریکی مبارزه کنند.
این دیوانه چرا به تایوان رفت؟
واکنش چین به سفر رئیس مجلس نمایندگان امریکا به تایوان در حالی ادامه دارد که نانسی پلوسی در دیدار با رئیس جمهوری تایوان تاکید کرده بود که به نشانه دوستی به تایپه آمده ایم. با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در واکنش به سفر پلوسی به تایوان گفته است: چرا نانسی پلوسی دیوانه در تایوان است؟ او همیشه باعث دردسر می‌شود. هیچ کاری را خوب و درست انجام نمی‌دهد (دو استیضاح ناموفق، از دست دادن مجلس و غیره). تماشا کنید!
این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که هفته گذشته، ترامپ نسبت به رفتن پلوسی به تایوان هشدار داد و گفت: هر چیزی که او نزدیکش شود به هم می‌ریزد. چرا نانسی پلوسی با چین و تایوان درگیر می‌شود؟ جز اینکه دردسر سازی کند و برای شوهر کلاهبردارش پول بیشتری ایجاد کند که احتمالاً شامل تجارت و اطلاعات داخلی می‌شود.
او گفت: هر چیزی که او دست بزند به آشوب، اختلال و گند کشیده می‌شود (دومین «شکست» بزرگ او در کنگره در حال حاضر اتفاق می‌افتد!)، او فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد. نانسی دیوانه باعث اصطکاک و نفرت بزرگ می‌شود. او مصداق خرابکاری است!
پیامدهای کوتاه و بلندمدت سفر پلوسی
در این رابطه روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه دولت چین اعلام کرده که از روز چهارشنبه صادرات شن و ماسه به تایوان را در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره، متوقف می‌کند. سخنگوی وزارت بازرگانی چین تاکید کرد که صادرات شن و ماسه طبیعی به جزیره تایوان از روز چهارشنبه متوقف می‌شود. پکن همچنین تصمیم گرفته واردات مرکبات، برخی محصولات دریایی و ماهی منجمد از تایوان را متوقف کند.
از سوی دیگر در حالی که سفیر آمریکا در پکن احضار شده است، روزنامه واشنگتن پست در سرمقاله خود به شدت از سفر «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انتقاد و تاکید کرد که این سفر پیامدهایی در کوتاه مدت و بلند مدت خواهد داشت. در این مقاله تاکید شده است که سفر پلوسی با خطر تشدید اعلان جنگ خسارت کوتاه‌مدت به همراه داشته و در دراز مدت نیز باعث افزایش فشار چین بر تایوان می‌شود.
به گزارش ایلنا در ادامه این مطلب آمده است: «در دوره بی‌ثباتی ژئوپلیتیک، توجه نباید از اوکراین شود و خطر ظهور یک منطقه خطرناک دیگر تحریف شود».
واشنگتن پست، بحران مشابهی را یادآور می‌شود که بین سال‌های ۱۹۹۵تا ۱۹۹۶ رخ داد، زمانی که چین به دلیل سفر رئیس‌جمهوری تایوان به آمریکا به سمت این جزیره موشک شلیک کرد اما در ادامه تحت فشار ناوهای هواپیمابر آمریکایی عقب‌نشینی کرد.
با این حال، این روزنامه یادآور می‌شود که چین اکنون بسیار قوی‌تر از ربع قرن پیش است آن زمان توسط «جیانگ زمین» محتاط اداره می‌شد و اکنون رهبری آن با «شی جین‌پینگ» تهاجمی است. واشنگتن پست همچنین سفر پلوسی به تایوان را با تلاش وی برای پایان دادن به سمت خود به عنوان یک رئیس کنگره مرتبط دانست.