بلیط هواپیما

حواشي اظهارنظر مهران مديري

درخواست مهران مديري از صداوسيما براي پخش نشدن تصويرش، واكنش‌هاي مختلفي را در فضاي مجازي به همراه داشته است. به گزارش «اعتماد آنلاين» مهران مديري كارگردان و بازيگر سينما و تلويزيون در واكنش به ناآرامي‌هاي اخير در كشور با انتشار ويديويي در صفحه خود در فضاي مجازي اعلام كرد كه به عنوان سازنده، كارگردان و مجري برنامه «دورهمي» حاضر نيست حتي يك فريم از تصوير او از هيچ شبكه‌اي پخش شود. اين اظهارنظر مهران مديري در حالي كه ضبط بيش از دو سوم از فصل جديد برنامه «دورهمي» به پايان رسيده و اين برنامه اكنون آماده پخش از شبكه نسيم است، با واكنش‌هاي مختلفي در فضاي مجازي همراه شده است. برخي كاربران فضاي مجازي با استقبال از اين تصميمِ مهران مديري، همراهي او با مردم را ستايش كرده‌اند؛ برخي ديگر نيز ويديوي منتشرشده از مهران مديري در فضاي مجازي را «جدي» نگرفته‌اند. عده‌اي از كاربران فضاي مجازي هم از اين تصميم مهران مديري استقبال كرده‌اند، اما نه به خاطر همراهي با معترضان! و اما عده زيادي از كاربران فضاي مجازي هم با اشاره به درآمد‌هاي نجومي مهران مديري از تلويزيون، از اينكه او بعد از دريافت دستمزد كامل خود چنين تصميمي را گرفته، انتقاد كرده و گفته‌اند اگر مجري دورهمي به آنچه مي‌گويد اعتقاد دارد، بايد درآمد هنگفتي را هم كه از ساخت اين برنامه كسب كرده به بيت‌المال بازگرداند. حتي خطاب به او گفته شده است كه «آقاي مديري پول ساخت «دورهمي» را هم پس بده!»
تهيه‌كننده دورهمي چه نظري دارد؟ 
اما ناصر قدير كاشاني تهيه‌كننده فصل پنجم «دورهمي» در توضيحي درباره تعداد قسمت‌هاي باقيمانده اين برنامه براي پخش و وضعيت آن به خبرنگار مهر گفت: سري پنجم از «دورهمي» در ۱۲۵ قسمت توليد شد كه همان‌طوركه مي‌دانيد از قسمت ۳۴ به بعد از حضور چهره‌ها در مسابقه استفاده شد تا برنامه جذاب‌تر باشد و حالت دورهمي‌هاي قبل را حفظ كند. خدا را شكر برنامه بسيار جذاب‌تر شد و مورد توجه و استقبال بيشتر بينندگان قرار گرفت. او درباره فرآيند پس از توليد اين برنامه هم توضيح داد: توليد سري پنجم دورهمي ۲ ماه پيش تمام شد و همه قسمت‌ها تحول سازمان شده است. تا قبل از ايام محرم ۸۰ قسمت پخش شده و آن‌طوركه اطلاع دارم سازمان صداوسيما تصميم دارد ۴۵ قسمت باقي‌مانده را از بعد از ماه صفر يعني همزمان با اعياد ربيع‌الاول پخش كند كه تا عيد نوروز ادامه دارد.
اين تهيه‌كننده درباره اظهارنظر اخير مهران مديري و تغيير در وضعيت پخش برنامه مطرح كرد: مالكيت اين‌گونه برنامه‌ها متعلق به سازمان صداوسيماست. روال قرارداد با سازمان هم به اين صورت است كه سازمان هزينه توليد برنامه را پرداخت مي‌كند، تهيه‌كننده برنامه را توليد مي‌كند و در‌ نهايت تحويل سازمان مي‌شود. تصميم‌گيرنده در رابطه با پخش يا عدم پخش برنامه سازمان صداوسيماست. او تصريح كرد: همان‌طوركه گفته‌ام ما ۱۲۰ برنامه توليد كرده‌ايم و دو ماه پيش به‌طور كامل به سازمان و شبكه نسيم تحويل داده‌ايم. در حال حاضر هم مالكيت و تصميم پخش برنامه در اختيار سازمان صداوسيماست، نظر اعلام شده توسط آقاي مديري نظر شخصي ايشان است و براساس قراردادي كه ما با سازمان صداوسيما داريم، نمي‌توانيم تصميمي براي پخش نكردن بگيريم يا اين تصميم را به سازمان تكليف كنيم. قدير كاشاني درباره رقم‌هاي چندين ميلياردي كه نسبت به دستمزد مهران مديري براي اجرا و كارگرداني هر فصل از اين برنامه مطرح شده است هم پاسخ داد: در حال حاضر پرداختي‌ها بابت فيلم و سريال و اجراي برنامه‌هاي شاخص توسط افراد شاخص مثل آقاي مديري همين حدود و با همين مبالغ است. او درباره اينكه اين دستمزد كامل دريافت شده يا خير بيان كرد: بله ايشان دستمزدش را بابت توليد سري پنجم برنامه دورهمي به‌طور كامل دريافت كرده است و مطالبه‌اي از تهيه‌كننده يا سازمان صداوسيما براي اين فصل ندارد.
مهران مديري كارگردان و مجري برنامه «دورهمي» روز گذشته با انتشار ويديويي در فضاي مجازي اعلام كرد كه در اعتراض به حوادث اخير حاضر به پخش اين برنامه از صداوسيما نيست.
بلیط هواپیما