ضرورت روایتگری دقیق و روشنگرانه درباره تحولات فلسطین توسط اهالی رسانه

پیام علی اکبر ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی به نشست روایت حقیقت، رسانه و طوفان‌الاقصی که در حاشیه نمایشگاه رسانه‌های ایران برگزار شد، قرائت شد. به گزارش ایرنا، در این پیام آمده است: در دنیای کنونی جنگ رسانه‌ای، یکی از برجسته‌ترین جنبه‌های «جنگ‌های جدید» در عرصه جهانی است. جنگ رسانه‌ای، تنها جنگی است که حتی در شرایط صلح نیز بین کشورها و بازیگران نظام بین‌الملل به صورت غیررسمی می‌تواند محقق شود و هر کشور و بازیگری از حداکثر توان خود برای پیشبرد اهداف سیاسی خویش با استفاده از رسانه‌ها، بهره‌گیری می‌کند. توجه به تأثیری که رسانه‌ها در ایجاد عملیات روانی در بعد داخلی و خارجی اعمال می‌کنند، مهم و در حال پیشرفت است. این امر نشان می‎دهد که امروز رسانه یکی از ارکان مهم و بنیادین روایتگری در نظام بین‌الملل کنونی است. قطعاً رسانه به ویژه در سال‌های اخیر نقش عمده‎ای در روایتگری تحولات میدانی، سیاسی، نظامی، امنیتی و فرهنگی جبهه‌ مقاومت اسلامی به طور عام و فلسطین اشغالی به طور خاص داشته است. به طوری که نبرد رسانه‌ای و روایتگری یکی از بخش‌های مهم و تعیین‌کننده‌ نبردهای بزرگ میدانی بوده است.
دکتر ولایتی خاطرنشان کرد: بدون شک عملیات طوفان‌الاقصی که از هر نظر یک عملیات بی‌سابقه، راهبردی و همراه با پیامدهای بنیادین و استراتژیک در داخل فلسطین اشغالی، منطقه و بین‌الملل است، از این قاعده مستثنا نیست. اهمیت رسانه و گفتمان رسانه‌ای و همچنین نقش برجسته‌ آن در انعکاس آنچه که در غزه می‌گذرد از سوی طرف‌های درگیر، در نبرد اخیر غزه به قدری روشن است که نیاز چندانی به تشریح ندارد. در روزهای ابتدای عملیات طوفان‌الاقصی که به معنای واقعی کلمه رژیم صهیونیستی را در آستانه نابودی قرار داد و اگر حمایت‌ها و کمک‌های همه‌جانبه آمریکا نبود قطعاً موجودیت پلید رژیم غاصب صهیونیستی در همان هفته‌ اول نابود می‌شد، محافل رسانه‌ای و روایتگری وابسته به رژیم اشغالگر قدس در منطقه و جهان طی یک عملیات هماهنگ اقدام به وارونه‌سازی واقعیات میدانی، نظامی و سیاسی در اراضی اشغالی نموده و با تصاویر جعلی و دروغین برای اینکه رژیم را از مخمصه‌ای که در آن گرفتار شده بود نجات دهند، اقدام به مظلوم‌نمایی از رژیم جنایتکار کردند که خوشبختانه با تاکتیک‌ها، آفندها و پدافندهای دقیق و مؤثر رسانه‌ای و روانی جبهه‌ مقاومت و دوستداران فلسطین در سرتاسر جهان، این توطئه‌ صهیونیست‌ها که تلاش می‌کردند خود را بر کرسی حقانیت بنشانند و حماس و مجاهدان و رزمندگان فلسطینی را متجاوز و جنگ‌افروز معرفی کنند، شکست خورد. امروز نه تنها اسرائیل غاصب جنگ روایتگری را حتی در بین مردم خود باخته است، بلکه مردم و افکار عمومی جهان به یک تصویر و درک واقعی از فلسطین و تحولات پیرامون عملیات طوفان‌الاقصی و جنگ غزه دست یافته‌اند.
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی همچنین افزود: برادران و خواهران گرامی؛ بیش از چهار ماه از عملیات طوفان‌الاقصی و جنگ غزه می‌گذرد. در طول این مدت ما فقط با یک جنگ نظامی در فلسطین و اقداماتی که از ناحیه یمن، لبنان، عراق و سوریه انجام می‌شود مواجه نیستیم. بلکه در سطحی وسیع‌تر و بالاتر ما با یک جنگ پیچیده رسانه‌ای و روایتگری در این صحنه مواجهیم. مهم‌تر این که در میدان چه می‌گذرد و چه وقایع و اتفاقاتی در حال رخ دادن است، روایت‌هایی است که در جهان خارج از فلسطین ساخته می‎شود. این روایتگری که خوشبختانه با همت شبانه‌روزی محافل رسانه‌ای و روایتگری جبهه مقاومت و تمام دوستداران و حامیان فلسطین در اقصی نقاط جهان به خوبی انجام می‌شود و حتماً نیز باید تا رسیدن به نقطه مطلوب که در پیش رو است ادامه داشته باشد، قطعاً در روند عملیات طوفان‌الاقصی و جنگ غزه مؤثر بوده است که بخش مهمی از آثار و دستاوردهای راهبردی آن را می‌توان در خیزش بی‌سابقه افکار عمومی جهان علیه رژیم تروریستی صهیونیستی و فریادهای بلند حمایت‌گرانه از فلسطین به روشنی مشاهده کرد. وی در ادامه این پیام خاطرنشان کرد: اگرچه جهاد و مقاومت رزمندگان حماس و فلسطینی در مقابل جنایات و نسل‌کشی وحشیانه صهیونیست‌ها در غزه سخت و همراه با رنج و مشقت است، اما روایتگری دقیق و روشنگرانه و بصیرت‌افزانه تحولات میدانی، سیاسی، نظامی و امنیتی فلسطین و غزه توسط دست‌اندرکاران رسانه‌ای هم اگر سخت‌تر از رزمندگان حماس و جهاد اسلامی در فلسطین، لبنان، سوریه، عراق و یمن نباشد یقیناً آسان‌تر از آن‌ها نیست، ضمن اینکه اجر جهاد تبیین و روایتگری پیرامون جنگ غزه هم اگر بیشتر از جهاد نظامی نباشد، کمتر از آن نیست.
سایر اخبار این روزنامه