جشنواره فیلم اقوام ایرانی آغاز نمایش عظیم‌ترین تمدن بشری

جوان آنلاین: «ایران با افتخار، دارای قدیم‌ترین و عظیم‌ترین تمدن بشری است، از شرق با چین آغاز می‌شود و تا مدیترانه ادامه دارد؛ از شمال تا سیبری و از جنوب تا شبه‌قاره هند و یمن. امیدواریم این جشنواره برای سال‌های آینده در سطح بین‌المللی برگزار شود و آغازی برای به تصویر کشیدن این عظمت‌ها، نه‌تن‌ها در ایران بلکه سراسر جهان باشد».
اولین دوره جشنواره ملی فیلم «اقوام ایرانی» با حضور جمعی از هنرمندان، مدیران و اصحاب رسانه در بنیاد ایران‌شناسی شروع به کار کرد. محمدحسین رجبی دوانی، رئیس بنیاد ایران‌شناسی و رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره در ابتدای این مراسم گفت: «بنیاد ایران‌شناسی مفتخر است در دهه کرامت و در آستانه سالروز ولادت خجسته ولی‌نعمت ما ایرانیان، حضرت امام رضا (ع) این جشنواره را برپا می‌کند و اختتامیه آن در روز ۳۰اردیبهشت، روز ملی ایران‌شناسی است.»  جشنواره‌ای برای هویت بزرگ ایرانی و اسلامی
او گفت: «بنیاد ایران‌شناسی به‌عنوان مرکز و محوری برای معرفی و شناساندن هرچه بهتر ویژگی‌ها و عظمت و افتخارات و همه خوبی‌ها و زیبایی‌های ایران و ایران‌زمین در سطح ملی و بین‌المللی فعالیت می‌کند تا این جشنواره در راستای وحدت ملی و انسجام اقوام بزرگ و کهن ایرانی برپا شود.»
رجبی دوانی همچنین اظهار کرد: «امیدواریم جشنواره ملی اقوام ایرانی آغازی باشد برای هنرمندان، به‌خصوص جوانان که بتوانند با به نمایش گذاشتن عظمت‌های ایران‌زمین و زیبایی‌ها و افتخارات بزرگ ادوار تاریخ ایران، نقش بزرگ اقوام عظیم ایرانی در این عظمت‌ها را به نمایش بگذارند و به عرصه علم و دانش مملکت خدمت بزرگی کنند و مشوق و مؤیدی باشند برای وحدت ملی و هویت بزرگ ایرانی و اسلامی ما.»


رئیس بنیاد ایران‌شناسی با اشاره به اینکه ایران با افتخار، دارای قدیم‌ترین و عظیم‌ترین تمدن بشری است که در جغرافیای سیاسی فعلی کشور ما این عظمت، تنها نمی‌گنجد، گفت: «جغرافیای تمدنی ایران بس عظیم است، از شرق با چین آغاز می‌شود و تا مدیترانه ادامه دارد؛ از شمال تا سیبری و از جنوب تا شبه‌قاره هند و یمن این گستره وسیع ادامه پیدا می‌کند. امیدواریم این جشنواره برای سال‌های آینده در سطح بین‌المللی برگزار شود و هر جا که نشان از تمدن کهن ایرانی وجود دارد، دیده شود.»
او در پایان بیان کرد: «با افتخار مشاهده کردم در برخی مناطق، مردمان کشور‌های دیگر به سابقه ایرانی بودن خود با عظمت نگاه و به آن افتخار می‌کنند. چه زیبا خواهد بود که آثار و تمدن ایران را در کشور‌های دیگر به نمایش درآوریم. امیدوارم جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغازی برای به تصویر کشیدن این عظمت‌ها نه‌تن‌ها در ایران، بلکه سراسر جهان باشد.»  سینمای ما فقط تهران نیست 
در بخش دیگری از این برنامه مهدی حیدری، مدیر جشنواره و قائم‌مقام شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی نیز گفت: «خدا را شاکرم، چراکه اتفاقی که در حال رخ دادن است. این یک قدم بزرگ در سینمای کشور است؛ یک رویداد جدید در سینمای کشور که به شکل تخصصی برای سینمای اقوام عزیز کشور در حال شکل‌گیری است. ما به جایی رسیدیم که این جشنواره در حال رشد است و از فردا خودش را نشان می‌دهد.»
او گفت: «این جشنواره متعلق به همه اقوام ایران است و دوست داریم هنرمندان و فیلمسازان حرفه‌ای و آماتور به آن اعتماد کنند، همان‌طور که اعتماد کردند و بیش از هزار اثر به دبیرخانه ارسال شد. جشنواره قرار بود در تبریز باشد که بنا به دلایلی این اتفاق رخ نداد، اما اکنون با حمایت بنیاد ایران‌شناسی برگزار و دیده می‌شود. ما چند ماه است که اینجا مهمان هستیم و از همه مدیران و عزیزان در بنیاد ایران‌شناسی تشکر می‌کنم، اگر حمایت این دوستان نبود جشنواره به سرانجام نمی‌رسید.»
دبیر جشنواره بیان کرد: «خیلی‌ها دوست داشتند جشنواره ملی اقوام ایرانی دیده و برگزار نشود، اما خدا را شاکرم که قرار است میزبان تمام هنرمندان کشورمان باشیم که آثارشان به بخش داوری رسیده است.»
حیدری همچنین با بیان اینکه این جشنواره قرار است به تقویم سینمایی کشور اضافه شود، افزود: «جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی قرار است آغازی باشد برای اینکه نشان دهد سینمای ما فقط سینمای تهران و پایتخت نیست، بلکه سینمایی برای ایران ما و برای تمام اقوام عزیز کشورمان است، جشنواره‌ای است که دوست دارد تمام هنرمندان عزیز کشور را نشان دهد و در عرصه حرفه‌ای سینما، آن‌ها را وارد بازار کار کند. نیازی به معرفی زیاد نیست و همه‌چیز در خودش نهفته است. استادانی که کنار جشنواره ایستادند، داوران، ستاد اجرایی و همه عوامل بسیار خوب که از یکایک آن‌ها تشکر می‌کنم.»
مدیرمسئول مؤسسه فرهنگی هنری فصل هنر در پایان اظهار کرد: «از مسعود نجفی و ابوالفضل جلیلی که با تمام دغدغه‌هایشان در کنار ما ایستادند، از مهرداد سلیمانی که کنار ما ایستاد و از همه بیشتر از برادرم، فرید حیدری که پابه‌پا هم‌قدم من بود، تشکر می‌کنم. مطمئنم جشنواره به شکلی برگزار خواهد شد که پس از اختتامیه به آن افتخار خواهیم کرد. زنده‌باد ایران، زنده‌باد اقوام.»  دیدار با «سینایی» کنار اروند
مراسم پاسداشت زنده‌یاد خسرو سینایی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس فقید سینمای ایران که با نگاهی ناب به فرهنگ و جامعه ایران، لذت اثر سینمایی را به‌عنوان فردی خلاق برای هنردوستان به تصویر می‌کشید یکی از بخش‌های جنبی این مراسم بود. حبیب احمدزاده، رمان‌نویس، مستندساز و محقق که سابقه همکاری با زنده‌یاد سینایی را دارد طی سخنانی گفت: «ما از دو نسل متفاوت بودیم. من نسلی هستم که از ۱۵ سالگی تا ۲۳ سالگی در جنگ بود و پس‌ازآن با خیلی از دوستانی که هنرمند و سینماگر بودند آشنا شدم و کار کردم. یکی از کار‌هایی که انجام دادم پژوهش درباره صادق هدایت بود. خسرو سینایی را کنار رود اروند دیدم و با او دراین‌باره هم‌کلام شدم.»
او ادامه داد: فروردین سال ۱۳۸۰ متن تحقیق خود را به او دادم و آقای سینایی از من پرسید چرا درباره هدایت تحقیق کردم. من گفتم هدایت برای ما سد است، درصورتی‌که باید پل باشد و بتوانیم او را تجزیه و تحلیل کنیم. این شروع آشنایی ما دو نفر شد. ما ملت جواب هستیم، چراکه از سؤال کردن می‌ترسیم. اولین دلیل این است که تنبل هستیم و جواب‌های از پیش آماده داریم. دلیل رفاقت من با سینایی با ۲۵ سال تفاوت سن این بود که هر دو کنجکاو بودیم.
احمدزاده گفت: در این تعامل دو طرف به هم یاد دادیم، من از او گذشت و تأمل آموختم و از همه مهم‌تر اینکه کودک درونم را حفظ کنم و نگذارم دیگران آن را پیر کنند. این رویداد سینمایی با شعار «اقوام، ریشه ایران‌زمین»، ۲۶ تا ۳۰ اردیبهشت در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار می‌شود.