رقابت ویژه‌برنامه‌های یورو 2024


مائده کاشیان -
همزمان با آغاز جام ملت‌های اروپا 2024، ویژه‌برنامه‌های مختلفی ویژه پخش در تلویزیون یا فضای مجازی تولید شدند و همزمان با بازی‌ها در حال پخش هستند. از میان این پنج ویژه‌برنامه، دو برنامه «یورو 2024» نام دارند و یک برنامه نیز با نام مشابه «یورو 24» تولید شده است. بعضی از ویژه‌برنامه‌ها نیز برای جذب مخاطب و پیروزی در رقابت با دیگر برنامه‌های یورو 2024 از چهره‌های مشهور دعوت کرده‌اند. اکنون که آرام آرام به پایان جام ملت‌های اروپا نزدیک می‌شویم، پنج ویژه‌برنامه تلویزیون و فضای مجازی را بررسی کردیم.

یورو 2024


شبکه سه اجرای ویژه‌برنامه جام ملت‌های اروپا را به دو مجری ورزشی خوش‌سابقه و خوب یعنی حمید محمدی و پیمان اسدیان سپرد. محمدی و اسدیان به خوبی «یورو 2024» را پیش می‌برند و به عنوان مکملی برای یکدیگر، حضور مفید و به‌اندازه‌ای در برنامه دارند. «یورو 2024» مانند برنامه‌های مشابه با حضور کارشناسان فوتبال، به تحلیل بازی‌ها و اتفاقات مسابقات می‌پردازد. مرور اخبار و آنالیز اتفاقاتی که در میدان مسابقه رخ می‌دهد نیز از بخش‌های این برنامه است. آیتم بازیکنان دیروز و مربیان امروز در یورو 2024 نیز به سابقه مربیان حاضر در جام ملت‌های اروپا می‌پردازد. به صورت کلی «یورو 2024» چه در بخش مرور اخبار و اتفاقات و چه در صحبت‌هایی که مطرح می‌شود، اطلاعات خوب و مفیدی به مخاطبان می‌دهد، اما ساختار برنامه و آیتم‌ها فاقد اتفاق ویژه و جدید است.

یورو 24
ویژه برنامه «یورو 24» با اجرای رسول مجیدی و جواد خیابانی از شبکه ورزش روی آنتن می‌رود. اشکان دژاگه، خداداد عزیزی و ادموند بزیک هم به عنوان کارشناس در برنامه حضور دارند و بازی‌ها را تحلیل می‌کنند. بخش اصلی این برنامه نیز مانند «یورو 2024» در شبکه سه، بررسی بازی‌ها، اتفاقات و عملکرد داوری است و بخشی از آن نیز به مرور اخبار و اتفاقات یورو اختصاص دارد. ارتباط تصویری با بازیکنان خارجی و تحلیل‌های آنان نقطه قوتی برای ویژه برنامه شبکه ورزش است. رسول مجیدی اجرای خوبی دارد و عملکرد او امتیازی برای «یورو 24» محسوب می‌شود. در نقطه مقابل او، جواد خیابانی قرار دارد که مدام بحث‌های حاشیه‌ای و بعضا بی‌اهمیت را در برنامه مطرح می‌کند. او در بحث‌های کارشناسی هم مانند خداداد عزیزی به حاشیه می‌رود و هر دو باعث طولانی شدن بحث می‌شوند. «یورو 24» با یک حاشیه نیز همراه بود. برخورد عجیب خداداد عزیزی در واکنش به خواندن کامنت‌های انتقادی مردم درباره این که او و خیابانی زیاد صحبت می‌کنند، باعث واکنش‌های منفی مخاطبان شد.

فوتبال 360
عادل فردوسی‌پور نیز برنامه «فوتبال 360» را ویژه یورو 2024 و متناسب با حال و هوای مسابقات تولید می‌کند. این برنامه که به صورت زنده در بستر فضای مجازی و در شبکه‌های اجتماعی «فوتبال 360» پخش می‌شود، یک برگ برنده مهم دارد و آن مهمانان برنامه هستند. بسیاری از چهره‌ها و بازیگران سینما که کمتر در برنامه‌های گفت‌وگومحور ظاهر می‌شوند، به پشتوانه اعتبار فردوسی‌پور، مهمان او شده‌اند. دعوت از چهره‌های هنری در کنار بازیکنان فوتبال، باعث شده است که گفت‌وگوها متنوع باشد و مخاطب عام که چندان پیگیر فوتبال نیست هم پای ویژه‌برنامه «فوتبال 360» بنشیند. تا به حال چهره‌هایی مانند هوتن شکیبا، پژمان جمشیدی، رامبد جوان، زانیار و سیروان خسروی، رعنا آزادی‌ور و مهدی پاکدل به این برنامه آمده‌اند. فردوسی‌پور و محمد بحرانی گفت‌وگوی صمیمانه‌ای با مهمانان دارند و علاوه بر موضوعات فوتبالی، از هنر و بازیگری نیز حرف‌هایی به میان می‌آید. بحرانی تسلط خوبی به فوتبال دارد و به عنوان یک طرفدار پروپا قرص این ورزش، حضورش به جذابیت بیشتر برنامه کمک کرده است. تحلیل‌های آماری از مسابقات و عملکرد تیم‌ها، همچنین بحث‌های کارشناسی فوتبالی نیز در این برنامه جای دارند و پکیج «فوتبال 360» را کامل می‌کنند.

یورو اسپورتو
تلوبیون ورزشی هم ویژه برنامه‌ای به نام «یورو اسپورتو» را منتشر می‌کند. داوود مهربان مجری اصلی برنامه است و پوریا پورسرخ نیز در کنار او حضور دارد. «یورو اسپورتو» آیتم‌هایی برای معرفی کشورهایی که در جام ملت‌های اروپا حضور دارند، مرور سابقه تیم‌ها و تاریخ یورو در دوره‌های قبل دارد، اما در مجموع برنامه‌ای یکنواخت و متوسط است. بخشی از برنامه به صحبت‌های داوود مهربان و پوریا پورسرخ درباره بازی‌ها می‌گذرد و علیرضا شریعتی   که به عنوان کارشناس فوتبال در برنامه حاضر می‌شود نیز چهره شناخته‌شده‌ای نیست. «یورو اسپورتو» دیده نشده و از رقابت با دیگر ویژه برنامه‌ها جا مانده است. پوریا پورسرخ جزو هنرمندان علاقه‎مند به فوتبال است و به عنوان یک بازیگر نه مجری ورزشی، همراهی خوبی با داوود مهربان دارد.

یورو 2024
سومین برنامه‌ای که در فضای مجازی منتشر می‌شود «یورو 2024» است. این برنامه در انتخاب مجری سراغ ترکیب متفاوتی رفته و اجرا را به نوید استاد رحیمی و مریم ماهور سپرده است. ماهور در مقایسه با استاد رحیمی به حوزه فوتبال مسلط نیست، اما حضور یک خانم در جایگاه مجری برنامه اتفاق مثبتی است. «یورو 2024» نیز مانند «فوتبال 360» با حضور چهره‌های هنری و فوتبالی تولید شده، اما وزن مهمانان این برنامه با مهمانان برنامه عادل فردوسی‌پور قابل مقایسه نیست. پیشتر اعلام شده بود جهانگیر کوثری به عنوان کارشناس ثابت در این برنامه حضور خواهد داشت، اما خبری از او در برنامه نیست و چهره‌های ورزشی یا پیش‎کسوت مختلف به عنوان کارشناس به «یورو 2024» آمده‌اند. مرور اخبار، حواشی بازی‌ها، آمارهای مربوط به مسابقات و سابقه تیم‌ها و بازیکنان نیز دیگر بخش‌های این برنامه هستند که آن را کامل می‌کنند. «یورو 2024» برنامه استاندارد و قابل قبولی است.