درگیری بابک زنجانی با وکیل شرکت نفت و اخراج از چهاردهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی:

زنجانی : انتهای ماجرا اعدام من است
بابک زنجانی در جلسه دادگاه در بخشی که مربوط به شفاف‌سازی در خصوص اظهارات حمید فلاح هروی و مهدی شمس بود خطاب به قاضی گفت: اینجا همه بگویند تقصیر من است، من قبول دارم؛ آخرش برای من اعدام است.
جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی ساعت 9:45 با حضور بابک زنجانی و وکلای شرکت نفت، بانک مسکن، تامین اجتماعی در شعبه 28 دادگاه انقلاب آغاز شد. دراین جلسه قاضی مقیسه از بابک زنجانی خواست تا در جایگاه حضور پیدا کند و از او خواست در خصوص مشارکت حمید فلاح هروی در بانک اف آی آی بی و فروش بانک اف آی آی بی به بانک ملت و مبلغی که از بانک ملت به فلاح هروی تعلق گرفت، توضیح دهد. بابک زنجانی اظهار کرد: قطعا نیازی به اینکه در خصوص خودم صحبت کنم ندارم، ولی مدارکی به دست من رسیده و آن را به دادستان ارسال کردم و در جلسات اول هم به شما اعلام کردم. قاضی مقیسه یادآور شد: مدارک را به دادستان ارائه کردی و قرار است بررسی شود. الان به عنوان مطلع و مسئول تشکیلات در دادگاه حضور دارید و این جلسه، دادگاه شما نیست؛ بنابراین به سوالاتی که پرسیده می‌شود جواب دهید. بابک زنجانی گفت: ماه 4 سال 91 با وزارت نفت شروع به کار کردیم. قبل از این تاریخ ما فعالیت را با آقایان شمس و فلاح در موردهای مختلف داشتیم. در حقیقت از سال 88 هر دو با من کار می کردند. آقای شمس در خصوص هواپیما و خرید کشتی در سال 90 یعنی یک سال قبل از حضور وزارت نفت، با من همکاری می‌کرد و این موضوع هیچ ربطی به وزارت نفت ندارد. قاضی مقیسه با طرح این سوال که فلاح در چند درصد از هلدینگ شریک بوده است و چه مدت عضو بوده، از بابک زنجانی خواستار توضیح شد. متهم ردیف اول پرونده در پاسخ گفت: حدودا از سال 89 تا سال 91 زمانی که می‌خواستم کار را با وزارت نفت شروع کنم، این همکاری وجود داشت تا اینکه وزارت اطلاعات خواست که ایشان را کنار بگذارم.
بابک زنجانی با تایید این حرف ادامه داد: اینکه می گویند بانک را 4 میلیارد فروختند کذب محض است. بانک دو قسمت دارد. لایسنس را 4 میلیون دلار خریدیم، وقتی خواستیم با بانک ملت مشارکت کنیم آن را 7 میلیون دلار به مشارکت گذاشتیم. 90 میلیون دلار شامل ساختمان بانک و حساب‌ها می شود. اینکه سهم 60 درصدی را واگذار کردیم به این معنی است که 60 درصد اموال موجود مثل پول نقد، دو ساختمان، ماشین، پول‌هایی که در بانک روسیه، بانک تجارت و بانک تاجیکستان بوده را شامل می‌شود و کل سود ما 3 میلیون دلار بوده است. وی خاطرنشان کرد: فلاح هروی در هیچ کدام از کارهای نفتی دخالت نداشت.

قاضی مقیسه با طرح این سوال که از این مبلغ خرید و فروش چه میزانی را به فلاح هروی پرداخت‌ کرده‌اید، از زنجانی توضیح خواست و زنجانی خاطرنشان کرد: سه میلیون یورو به فلاح دادم. قاضی مقیسه پرسید: به چه منظور این مبلغ را دادید؟ بابک زنجانی پاسخ داد: به دلیل اینکه کار می کرد. قاضی مقیسه پرسید: چه کاری انجام
می داد؟ این مبلغ را آن زمان به چه دلیل به او دادید؟ بابک زنجانی ادامه داد: به این دلیل که با من همکاری و کار می‌کرد. قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده خطاب به زنجانی اظهار کرد: در خصوص هدایایی که به فلاح داده شده و خانه‌ای که به او داده‌ای بگو که در چه موقعیت مکانی قرار دارد و ارزش مالی آن چقدر است؟ خانه تهران چقدر ارزش دارد؟ ویلای کیش به چه منظور داده شده است؟ متهم ردیف اول گفت: اولا این هدایا بابت کارکرد و تجارت‌هایی بوده که با وزارت نفت داشتیم که سال 89 تا 90 من آنها را به او دادم. فلاح هروی از زمانی که کار کرد قرار بود 3 درصد از سود را به او بدهیم. قاضی مقیسه افزود: شما گفتید هدیه دادم. بابک زنجانی خاطرنشان کرد: خانه شهرک غرب را به او فروختم. قاضی با تعجب پرسید: فروختید؟ قرارداد دارید؟ کجا به نام کرده‌اید؟ آیا در ازای فروش پولی دریافت کردید؟ زنجانی پاسخ داد: پولی نگرفتم ولی آن را به نام زدم. قاضی مقیسه گفت: شما ویلای کیش را دادید و پول نگرفتید. بابک زنجانی پاسخ داد: جمعا 14 میلیارد و 800 میلیون به ایشان هدیه کردم.
قاضی مقیسه از متهم ردیف اول پرسید: شرکت فال را خودت انتخاب کردی؟ زنجانی پاسخ داد: در ترکیه بودم شخصی به من مراجعه کرد و گفت که من در کار نفت هستم. او را نمی شناختم. با شمس تماس گرفتم که با او جلسه بگذارد. قاضی مقیسه مجدد پرسید: فال را خودت شناسایی کردی یا نه؟ بابک زنجانی عنوان کرد: در دیداری که بین شمس و آن فرد بود، این شرکت معرفی شد. مقیسه ادامه داد: شمس مدعی است شرکت فال را با هم بازدید کردید. زنجانی خاطرنشان کرد: نه، من این را نگفتم. ‌آن فرد کارهای اولیه را انجام می دهد، بار را به شرکت فال ارسال می کند و شرکت فال می گوید دریافت کردند. شمس به من می گوید در آنجا حسابدار گذاشتم، گفتم به دبی می روم تا فال را از نزدیک ببینم. این اقدام انجام شد. فال به ظاهر مناسب می آمد. پس از آن شنیده شد که شرکت فال ورشکسته شده است. در این میان شمس نامه‌ای را به بابک زنجانی داد که بیانگر همراهی زنجانی با او در بازدید از شرکت فال بود. واکنش زنجانی نسبت به نامه ارائه شده از جانب شمس این بود که این نامه را آقای شمس برای من فرستاده است. شمس مدعی شد: شما برای من فرستادید.
قاضی مقیسه ادامه داد: نامه حکایت دارد شما او را به فال معرفی کردید و شما دستور دادید که با فال قرارداد ببندد. شما اظهارات او را قبول دارید؟ متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی پاسخ داد: در این نامه چیزی نوشته نشده است. چنین چیزی نیست، اصلا باشد. فال را من معرفی کردم. شما اجازه نمی دهید من اظهاراتم را بخوانم. قاضی رسیدگی کننده به پرونده افزود: محاکمه شما تمام شده است، آقایان ادعاهایی کردند که ما باید ببینیم واقعیت دارد یا نه. زنجانی خطاب به قاضی گفت: اصلا همه بگویند تقصیر من است، نهایت اش برای من اعدام است. قاضی مقیسه عنوان کرد: به چه علت باید شمس وکالت 49 درصد را داشته باشد؟ و به چه منظور همه آن را از فروش نفت پرداخت کرده است؟ شما می گویید شمس دروغ می‌گوید؟ بابک زنجانی پاسخ داد: من نگفتم شمس دروغ گفته است. شما می‌خواهید به حقیقت برسید؟ به شمس بگویید تو دروغ می‌گویی. به زنجانی بگویید تو دروغ می گویی. من معتقدم پرونده ما دو جبهه دارد. بانکی وجود دارد که 1 میلیارد و 967 میلیون یورو پول دارد. قاضی مقیسه گفت: 8 هزار میلیارد پول ملت دست شماست. زنجانی ادامه داد: به عنوان صاحب بانک نسبت به آقایان متعهد هستم و باید آن را پرداخت کنم. مقیسه گفت: خب، پرداخت کنید. زنجانی پاسخ داد: هنوز نمی‌شود. قاضی رسیدگی کننده به پرونده به حالت کنایه گفت: زودتر پرداخت می کردید. بابک زنجانی با حالت اعتراض عنوان کرد: شما ما را 4 ماه زودتر...
قاضی مقیسه با اشاره به اینکه در خصوص شمس ابهاماتی وجود دارد و اینکه FIIB فروشش با پول نفت بوده است گفت که به توضیحات شما نیاز داریم. متهم ردیف اول عنوان کرد: مهدی شمس به من ایمیل داد که مبلغ 502 میلیون دلار پول پرداخت شده است و فلان مبلغ برای فلان کار پرداخت شده است. در نتیجه صورت های مالی را لیست کرده است. در خصوص اونر ایر به شمس گفتم می خواهم در ترکیه آن را خریداری کنم. مسئولیت رفتنش با شماست. قاضی مقیسه گفت: پول را چه کسی پرداخت کند؟ زنجانی پاسخ داد: خودم. مقیسه افزود: بدون پرداخت پول 20 فروند هواپیما را چگونه خریداری کند؟ در این میان شمس گفت: سال 89 بحث ما خرید هواپیما بود. قاضی مقیسه عنوان کرد: به قدیم کار نداریم. زنجانی به حالت اعتراض گفت: حرف ما این است که این موضوعات برای قدیم است. شمس خاطر نشان کرد: برای اونر ایر قرارداد داریم که اشاره شده است در برابر باری که در اختیار گذاشتیم اعتبار بگیریم. بعد از این اقدامات فهمیدیم که بار را فروخته‌اند. قاضی مقیسه خطاب به زنجانی گفت: شمس به عنوان اعتبار از فال آن را پرداخت کرد. زنجانی پاسخ داد: این درست نیست که شما از هر جایی یک بخشی را می‌گویید. قاضی رسیدگی کننده به پرونده گفت: قبول ندارید شمس پول را از اونر ایر پرداخت کرده است؟ بابک زنجانی پاسخ داد: خیر.شمس برای من صورت مالی فرستاده است که اینها برای سال 89 بوده است. قرار شد شرکت اونرایر را خریداری کنیم. قاضی مقیسه گفت: 235 میلیون چک را بر چه اساسی گرفته در حالی که مدعی شده نگرفته است.
بابک زنجانی خطاب به شمس گفت: شما قبول نداری گرفته‌ای؟ چک های مدت دار گرفته است. بعد گفته که آنها را نقد کنید. آن را به گارانتی بانک می برد. آنها را بیمه می کند اما چک ها پاس نشده است. 235 میلیون دلار پرداخت کردیم و بیمه طلبکارمان شده است. فال به شمس پول نداده بلکه چک داده است و چکهایش پاس نشده است. قاضی مقیسه افزود: قبول دارید پول نفت برای خرید هواپیما مصرف شده است؟ بابک زنجانی پاسخ داد: یک پول را چند بار باید به حساب ریخت؟
در این میان نجفی نماینده دادستان با بیان اینکه بابک زنجانی می گوید به بانک خارجی پول را داده است، باید گفت بر اساس قرارداد تعهد داشته همین وجوه را برای نفت بریزد. زنجانی پاسخ داد: اینها ساختگی است. نماینده دادستان گفت: اینها به درد نمی خورد. بابک زنجانی گفت: همه چیز شما به درد می‌خورد برای ما به درد
نمی خورد؟ اگر پول شرکت نفت پاس نشده است، من باید پول را بدهم. قاضی مقیسه خطاب به بابک زنجانی گفت: شما بنشینید. شما نیامده بودید از خودتان دفاع کنید. بابک زنجانی معترضانه پاسخ داد: شما نگذاشتید من حرف بزنم. باید کمک کنید کارها را انجام دهیم. در ادامه مهدوی وکیل شرکت نفت خطاب به قاضی گفت: ده ها جلسه هم برگزار شود از آقای زنجانی یک کلمه حقیقت هم نمی‌شنوید. بابک زنجانی به این گفته مهدوی معترض شد و این اتفاق منجر به مشاجره لفظی شد و در نهایت قاضی مقیسه برای حفظ نظم جلسه دادگاه، زنجانی را از جلسه اخراج کرد. پس از اخراج بابک زنجانی از جلسه دادگاه،‌ قاضی مقیسه از مهدی شمس خواست تا در جایگاه حضور پیدا کند و به قرائت دفاعیات خود بپردازد.
مهدی شمس با بیان اینکه کلیه پرداخت‌هایی که فال انجام داده به صورت مستقیم و مشخص صورت گرفته است، گفت: ادعای بابک زنجانی که چک داده، صحیح نیست. سند و مدرک آن را می آوریم. امکان ندارد بتوان چک محلی بانک اماراتی را به بانک ترکیه برد. متهم ردیف دوم افزود: دفاعیات خود را در قالب لایحه و به صورت مستند در پرونده قرار می دهم. 95 درصد کیفرخواست من بر اساس اظهارات متهمان شکل گرفته است. وی ادامه داد: نقش کوچک من در پرونده بزرگنمایی شده است. من هیچ مشارکتی در شرکت‌های زنجانی نداشتم. فعالیت‌های من در سال 89 فقط در مورد خرید هواپیما بوده و به عنوان تاجری مستقل عمل کرده‌ام.
شمس گفت: بدهی خود را قبول دارم و جهت پرداخت آن گام بر می دارم. در رابطه با اونر ایر شریک ترک را آوردم. 51 درصد سهام اونر ایر به نام شریک ترک بوده است و 49 درصد آن به نام من بوده که از این میزان 5 درصد به خاطر هواپیما بوده و 44 درصد آن به نام زنجانی بوده است که آن را پس دادم. وی خاطرنشان کرد: به محض تذکر و مشاهدات مقامات امنیتی از زنجیره خارج شدم. چطور می توانستم در کاری که در آن قصد اقدام متقلبانه وجود دارد، حضور داشته باشم. درخواست من این است که به دور از پیش داوری این مسئله آشکار شود. بابک زنجانی خودش گفته تمام کسانی که با من کار کرده‌اند بی گناه هستند. قاضی مقیسه در میان قرائت دفاعیات خطاب به شمس گفت: شما خودتان اقرار کردید؛ چقدر از اظهارات تکراری شما باقی مانده است؟ شمس پاسخ داد: اینها تکراری نیست و همه بر اساس دادنامه ارائه شده است.
در مورد شرکت فال زنجانی شخصی را معرفی کرد و من فقط مسئول بار بودم. 8 محموله در مالزی تحویل داده شده که همه آن به فال برنگشته است. پرونده فال یک پرونده باری است و مربوط به فروش مال غیر می شود. بابک زنجانی شخصا در اظهاراتش گفت که فکر می کردم تو نمی آیی گفتم اتهامات را به گردن تو می اندازم.
سایر اخبار این روزنامه
رئیس‌جمهوری در جمع ایرانیان مقیم آمریکا: برجام در تاریخ سیاسی منطقه و جهان همواره زنده خواهد بود «ابتکار» در گفت وگو با نمایندگان مجلس اعلام اسامی فراکسیون امید را بررسی کرد خط و نشان فراکسیون امید برای عهد شکنان اسحاق جهانگیری: وزارت خارجه در حال فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی است جلال خوشچهره اهداف دولت روحانی و منتقدانش «ابتکار» مصاف برجامی ایران و آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل را بررسی می‌کند ایران و اروپا در برابر ترامپ و نتانیاهو رعایت قانون حقوق مولف چه تاثیری روی کیفیت آثار سینمایی می‌گذارد؟ کپی رایت ، درد و دل مشترک تهیه کنندگان سینما افزایش قیمت بنزین عربستان چه درس‌هایی برای ایران دارد؟ تلنگر بنزینی همسایه «ابتکار» از ضرورت کنترل فعالیت کودکان در فضای مجازی توسط والدین گزارش می‌دهد نهنگ آبی در تور نظارت «ابتکار» از روند آغاز تفحص در شهرداری تهران گزارش می دهد بهشتی ها زیر ذره بین درگیری بابک زنجانی با وکیل شرکت نفت و اخراج از چهاردهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی: