تغییر مرزها؛ ممنوع

حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان روز گذشته با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه تلفنی گفت‌و‌گو کرد. رییس جمهور در گفت وگوی تلفنی رییس جمهور روسیه، با استقبال از گسترش روابط همه جانبه تهران – مسکو تاکید کرد که روابط دو کشور با پیشبرد طرحهای در دست اجرا بیش از پیش مستحکم خواهد شد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در تماس تلفنی «ولادیمیر پوتین» با ایشان، ضمن اشاره به نشست قریب الوقوع روسای جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در تهران گفت: ما برای روابط سه جانبه ایران، روسیه  و آذربایجان اهمیت قائل هستیم و در اجلاس پیش‌رو‌، مسایلی را که مورد توجه سه کشور است،  در دستور کار قرار خواهیم داد.
روحانی به مواضع مشترک دو کشور در موضوع سوریه و پیگیری اجلاس آستانه اشاره کرد و گفت: در مساله سوریه ما جدی هستیم  و معتقدیم اکنون نگاه همه دنیا به مذاکرات آستانه و همکاری‌های سازنده ما  در سوریه معطوف است.
رییس‌جمهور افزود:  تمامیت ارضی در منطقه و عدم تغییر مرزها برای جمهوری اسلامی‌ایران بسیار حائز  اهمیت است و ما کاملا آماده‌ایم روند همکاری‌ها و هماهنگی‌ها را برای اجلاس بعدی آستانه ادامه دهیم.


روحانی با اشاره به تحولات جاری عراق اظهارداشت: برای جمهوری اسلامی‌ایران امنیت منطقه و حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق بسیارمهم وحیاتی است و هماهنگی و همراهی کشورهای منطقه در این ارتباط بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود.
ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی بار دیگر بر عزم مصمم مسکو برای توسعه همه جانبه روابط با تهران تاکید کرد و اجرای سریع پروژه‌ها و طرح‌های در دست اجرا را در مسیر تقویت بیش از پیش این روابط تاثیر گذار دانست.
رییس‌جمهور روسیه همچنین به نشست قریب‌الوقوع سه جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان اشاره کرد وگفت: دامنه گسترده‌ای از موضوعات در ارتباط با تقویت همکاریهای همه جانبه سه کشور در اجلاس تهران به بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد.
پوتین همچنین در گزارشی از اجلاس‌های پیشین درباره سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان و تمجید از مواضع سازنده تهران در این نشست‌ها گفت:  همکاری‌های مشترک دو کشور به همراه ترکیه درباره سوریه، همچنان با قوت و تا برقراری آرامش در سوریه و از بین بردن تروریست‌ها تداوم خواهد یافت.
رییس جمهور روسیه همچنین با تبیین مواضع مسکو در قبال تحولات عراق گفت دولت روسیه از دولت بغداد و تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کند.
پیش از این نیز یکشنبه شب رییس جمهور کشورمان با اردوغان رییس جمهور ترکیه و حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفت و گو کرده بود.
روسای جمهوری اسلامی‌ایران و ترکیه در تماسی تلفنی، ضمن رایزنی درباره مهمترین مسایل دوجانبه و منطقه‌ای و از جمله موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، تاکید کردند که تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق به هیچ وجه نباید مورد خدشه قرار گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی و رجب طیب اردوغان در این تماس تلفنی اظهار داشتند: مواضع دو کشور در ارتباط با همه‌پرسی اقلیم کردستان کاملا با یکدیگر هماهنگ است.
دکتر روحانی با ابراز خرسندی از تعامل خوب ایران و ترکیه در این زمینه اظهار داشت: برای جمهوری اسلامی‌ایران حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق و امنیت منطقه بسیار مهم و حیاتی است و باید به برهم زنندگان ثبات و امنیت منطقه پیام روشنی داده شود.
دکتر روحانی تصریح کرد: هماهنگی و همراهی کشورهای منطقه در این ارتباط بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود و بی‌تردید کشورهای منطقه اجازه شکل‌گیری بی‌ثباتی جدیدی را در منطقه نخواهند داد.
رییس جمهور ترکیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به اقدامات گسترده کشورش در مقابله با بی‌ثباتی در عراق به دنبال تشکیل شورای امنیت ملی ترکیه و نشست فوق العاده مجلس کشورش برای اتخاذ تصمیمات لازم در ارتباط با این همه‌پرسی افزود: در این نشست‌ها درباره اقدامات سیاسی، اقتصادی و نظامی‌و هر حرکتی که انجام آن لازم باشد، بحث و گفت‌وگو شد و مجلس نیز اختیار انجام عملیات مرزی را در ارتباط با تحولات عراق و سوریه به دولت داد.
رییس جمهور ترکیه در ابتدای این گفت‌وگو تاکید کرد که ترکیه آماده است روابط خود را در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی‌ایران گسترش دهد.
اردوغان همچنین تصریح کرد که تمامی‌وزارتخانه‌های مرتبط، طرح‌ها و برنامه‌های خود را برای توسعه روابط دو کشور جهت ارائه و بررسی در چهارمین نشست شورای‌عالی راهبردی ایران و ترکیه آماده کرده‌اند.