صالحی‌امیری بدون رقیب جدی

شرق: مهلت تعیین‌شده برای اعلام آمادگی کاندیداهای شرکت‌کننده در انتخابات کمیته ملی المپیک، عصر روز گذشته به پایان رسید و ۳۰ نفر برای تصدی پست‌های ریاست، نایب‌رئیسی، دبیرکلی، هیئت اجرائی و خزانه‌داری نام‌نویسی کردند. برگزاری این دوره از انتخابات کمیته ملی المپیک نیز مثل سایر مجامع ورزشی از حاشیه به‌دور نیست و مدت‌هاست شائبه‌های مهندسی‌کردن بر سر زبان‌ها افتاده است. 
سیاست وزارت ورزش‌و‌جوانان به‌عنوان متولی اصلی ورزش کشور، در تمام ادوار گذشته همواره بر این بوده که تشکیلات کمیته ملی المپیک که مسئولیت اعزام کاروان‌های ورزشی ایران را به بازی‌های آسیایی و المپیک دارد، به‌گونه‌ای سازمان‌دهی شود که کاملا با مسئولان این وزارتخانه همسو باشد. وزارتی‌ها مدتی است به تکاپو افتاده‌اند و انتخابات فدراسیون‌ها را با سرعت هرچه ‌تمام‌تر برگزار می‌کنند؛ فدراسیون‌هایی که برخی از آنها باید زودتر از اینها مجامع آنها برگزار می‌شد؛ اما با تعلل سؤال‌برانگیز مسئولان وزارت ورزش در برگزاری آنها، در چند روز گذشته برگزار شدند. نقش‌آفرینی رؤسای فدراسیون‌های ورزشی در انتخابات کمیته ملی المپیک، باعث شده شائبه‌های زیادی درباره مهندسی‌کردن مجمع تیم جدید کمیته به وجود بیاید؛ چراکه برگزاری این حجم از مجامع انتخاباتی در ورزش کشور در کوتاه‌ترین زمان، بی‌سابقه بوده است. بوکس، تکواندو، چوگان، شنا، شیرجه و واترپلو، کبدی، کشتی، نجات‌غریق، والیبال، ورزش‌های سه‌گانه و هاکی، فدراسیون‌هایی بوده‌اند که از ابتدای دی تاکنون رؤسای جدید آنها انتخاب شده‌اند. این در حالی است که در فدراسیون بسکتبال هم که کمتر از دو ماه از استعفای رئیس آن می‌گذرد، قرار است انتخابات آن دو روز قبل از انتخابات کمیته ملی المپیک یعنی 23 دی برگزار شود. 
صالحی‌امیری بدون رقیب
اتفاق مهم این دوره از انتخابات کمیته ملی المپیک، ورود رضا صالحی‌امیری به عرصه رقابت است؛ کسی که شواهد و قرائن حکایت از ریاست قطعی او بر این کمیته دارد. صالحی‌امیری در ابتدای دولت یازدهم چندماهی سرپرستی وزارت ورزش‌و‌جوانان را بر عهده داشت. او البته برای تصدی وزارت ورزش در این دولت به مجلس معرفی شد که نتوانست رأی لازم را از نمایندگان بگیرد. وزیر سابق وزارت ارشاد، این‌بار سعی کرده با حضور در انتخابات کمیته ملی المپیک، بار دیگر برای ورود به عرصه ورزش تلاش کند. صالحی‌امیری طبق قانون نمی‌توانست برای ریاست کمیته ملی المپیک کاندیدا شود؛ اما معرفی او به‌عنوان کارشناس خبره از سوی هیئت اجرائی این کمیته، راه را برای رسیدن او به این هدف هموار کرد. سرپرست وزارت ورزش در دولت پیشین، اکنون آماده می‌شود تا سکان یکی از مهم‌ترین ارکان ورزشی کشور را در دست بگیرد. حضور او با استقبال رؤسای فدراسیون‌ها همراه شد؛ هرچند برخی چهره‌ها از این موضوع انتقاد کردند. تنها رقیب او در این انتخابات، محمود خسروی‌وفا است؛ چهره‌ای سیاسی- ورزشی که از حامیان اصلی صالحی‌امیری است. رئیس کمیته ملی پارالمپیک (کمیته ورزش معلولان و جانبازان) که برای پست ریاست ثبت‌نام کرده است، پیش از این گفته بود اگر صالحی‌امیری وارد انتخابات شود، به‌ نفع او از این انتخابات کنار خواهد کشید. در این شرایط، باید رضا صالحی‌امیری را از ‌اکنون رئیس جدید کمیته ملی المپیک قلمداد کرد. اتفاق درخور توجه دیگر انتخابات کمیته ملی المپیک، حضورنداشتن کیومرث هاشمی، رئیس فعلی، در این مجمع است. او که جناح سیاسی مخالفی با دولت فعلی دارد، پیش‌تر اعلام کرد: «فکر می‌کنم در این دوره مصلحت این است که در هیچ پستی نامزد نشوم. باید مصلحت ورزش را در نظر گرفت و به ‌نظر من، صالحی‌امیری مدیر شایسته‌ای است که می‌تواند منشأ خدمت به ورزش ایران باشد».


البته هاشمی رابطه بسیار نزدیکی با صالحی‌امیری دارد. او به‌ واسطه همین رابطه، در دوران سرپرستی صالحی‌امیری در وزارت ورزش حمایت شد و به انتخابات کمیته ملی المپیک ورود کرد و رئیس شد. 
زنان شانس اصلی نایب‌رئیسی و خزانه‌داری
بعد از ریاست، دبیرکلی مهم‌ترین پست کمیته ملی المپیک است؛ پستی که همه مسئولیت‌های اجرائی این نهاد ورزشی پراهمیت، در آن گنجانده شده است. برای تصدی این سمت، علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری، شاهرخ شهنازی، دبیرکل فعلی، محمد درخشان، رئیس فدراسیون جودو، مهدی علی‌نژاد، رئیس فدراسیون ووشو و صادق فرجی، رئیس فدراسیون کاراته، نام‌نویسی کرده‌اند. گفته می‌شود از بین این نفرات، علی‌نژاد شانس بیشتری برای دبیرکلی دارد. او با وجود جوان‌بودن، رزومه خوبی در عرصه مدیریتی ورزش کشور داشته و به زبان انگلیسی نیز تسلط کامل دارد. برای پست نایب‌رئیسی، 11 نفر اعلام آمادگی کرده‌اند که درواقع از بین این نفرات، دو نفر باید برای نایب‌رئیسی انتخاب شوند. طاهره طاهریان، معاونت سازمان منحل‌شده تربیت‌بدنی در امور بانوان، از گزینه‌هایی است که شانس بالایی برای نایب‌رئیسی اول کمیته دارد.  مهدی علی‌نژاد، هادی ساعی، پرافتخارترین تکواندوکار ایران، کیکاووس سعیدی، رئیس فدراسیون گلف و میترا نوری، نایب‌رئیس فدراسیون هندبال در امور بانوان، کاندیدای تصدی پست خزانه‌داری هستند. 
شنیده می‌شود نوری که به‌عنوان خبره ورزشی در این انتخابات ورود کرده، شانس اصلی خزانه‌داری کمیته است. وزارتی‌ها و کمیته‌ای‌ها با تعاملی که با هم داشته‌اند، درصددند به جمع مدیران زن در این مجموعه بیفزایند. ساعی، نماینده کمیسیون ورزشکاران در هیئت اجرائی کمیته ملی المپیک است و بدون شانس برای گرفتن این سمت نیست. 
برای پست هیئت اجرائی که متشکل از شش رئیس فدراسیون است نیز 16 رئیس فدراسیون نام‌نویسی کرده‌اند. انتخابات کمیته ملی المپیک 25 دی ساعت 14 در آکادمی ملی المپیک برگزار خواهد شد.