واكنش سريع

امين شول سيرجاني
زنان شاغل در شهرداري تهران كه براي بزرگداشت روز زن در جشن برج ميلاد شركت كرده بودند خيلي زود خنده روي لب‌هاي‌شان خشك شد. رفته بودند براي شادي و تكريم تولد حضرت زهرا(س) اما هم آنها گرفتار شدند و هم شهردار تهران. هنوز ساعتي از برگزاري جشن نگذشته بود كه سايت‌هاي خبري منتسب به جريان اصولگرا پرونده جديدي را براي حمله به شهردار تهران گشودند. اجراي برنامه هنري چند دختر بچه اين‌بار موضوعي بود كه بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌اي به شهردار تهران تكميل شود. آنها برگزار‌كنندگان اين برنامه را به ابتذال و زمينه‌سازي براي «رقص دختران» متهم كرده‌اند. حالا محمد علي نجفي بايد با احضار دادستان تهران بابت اتهامي به دستگاه قضايي پاسخ بدهد كه شايد در بدبينانه‌ترين حالت زندگي‌اش چنين روزي را متصور نبود.
واكنش تند به جشن روز زن
به گفته «فاطمه راكعي»، سرپرست اداره كل بانوان شهرداري تهران، در اين مراسم يك گروه موسيقي برنامه اجرا كرده بود و چند دختر بچه كمتر از 9 سال هم «گل‌افشاني» كرده‌اند. اما رسانه‌ها و چهره‌هاي اصولگرا به جاي استفاده از عنوان «برنامه هنري» يا «گل‌افشاني دختربچه‌ها» با استفاده از عنوان «رقص دختران» از همان ابتدا پرونده جديدي را عليه شهردار تهران گشودند. فعالان اصولگرا در شبكه‌هاي اجتماعي مانند توييتر و اينستاگرام از رويكرد همفكران شان استقبال كردند و به سرعت برق و باد عليه شهردار تهران نوشتند و او را مسوول مستقيم اين اتفاق معرفي كردند. «حميد رسايي» از جمله اين چهره‌ها بود كه به گزارش تسنيم درباره جشن روز زن نوشت: «در اين مراسم دختركاني مي‌رقصند و نوازندگاني مي‌نوازند و بانواني هم مي‌خوانند! اما از اين‌كه بگذريم بايد به تهراني‌هاي عزيز يادآور شد كه از دل چنين تفكر عياش‌صفت و شكم‌سيري، هرگز راهكاري براي حل مشكلات و معضلات تهران مثل آلودگي هوا، ترافيك، بافت‌هاي فرسوده، رسميت داشتن رشوه در شهرداري و... در نمي‌آيد.» چنان كه روشن است رسايي تعارف را كنار گذاشت و اين برنامه را دستاويزي قرار داد براي آنكه به مردم تهران تلقين كند در انتخابات شوراها اشتباه كرده‌اند و مديريت شهري را ناكارآمد جلوه دهد: «شك نكنيد، مديراني كه اين‌چنين با الگوهاي ديني و ملي ما بازي مي‌كنند، با بيت‌المال و فرصت خدمتي كه در اختيارشان است، بدتر رفتار خواهند كرد. اين را نوشتم تا در آينده، وقتي معضلات تهران چندبرابر شد، به‌جاي اينكه يقه «انقلاب اسلامي» و «نظام جمهوري اسلامي» را بگيريد و از آنها، دلايل بيشتر شدن مشكلات شهرتان را مطالبه كنيد، از ياد نبريد كه اين شهرداري و اين شوراي شهر، محصول انتخاب اكثريت شما بودند نه مطابق ملاك‌هاي انقلاب اسلامي براي انتخاب مديرانش!» به جز رسايي چهره‌هاي ديگري كه به نظر از مديريت نجفي و رويكرد او در اداره شهر دلخوشي ندارند هم در حمله به او سنگ‌تمام گذاشتند. از جمله محسن پيرهادي، عضو سابق شوراي شهر كه حالا عليه شهردار توييت مي‌كند.
بعد از اين حمله‌ها، شهردار تهران كوشش كرد با توضيحي روشن به منتقدان پاسخي معتدلانه بدهد. محمد علي نجفي در حاشيه مراسم روز درختكاري به خبرنگاران گفت كه سن دختراني كه در اين مراسم برنامه اجرا كرده‌اند زير هشت سال بوده و از نظر شرعي مشكلي نداشته است اما با اين حال خود او هم تا حدي به اين شكل برنامه‌ريزي نقد داشته است: «بهتر بود كه اين قسمت از برنامه اجرا نمي‌شد. من خودم اين موضوع را قبول دارم.» نجفي به همين توضيحات اكتفا نكرد و در ابلاغيه‌اي خطاب به مديران زيرمجموعه‌اش بر لزوم رعايت شؤون اسلامي در برنامه‌هاي شهرداري تاكيد كرد و علاوه بر اين از دستورش براي تهيه گزارش مكتوب درباره جشن مورد اشاره براي ارايه گزارش به مردم خبر داد. فاطمه راكعي، سرپرست اداره كل امور بانوان شهرداري اما به شكل صريح‌تري از برنامه شهرداري دفاع كرد. به گفته او «بداخلاقان بهانه‌جو» هر روز با ترفندي به دنبال ايجاد حاشيه براي شهرداري تهران هستند كه تازه‌ترين آن، انتشار فيلم گل‌افشاني چند دختر زير ۹ سال است. او با تاكيد بر اينكه «اين حركات نه رقص است و نه توسط دختران بالغ انجام شده» گفت: حركات هنري چند دختربچه نه جرم است و نه گناه است. راكعي در عين حال به دليل به وجود آمدن اين «حاشيه‌هاي غيرقابل پيش‌بيني» از طرف برگزاركنندگان برنامه، از شهردار تهران عذرخواهي كرد.
دادستان، شهردار را احضار كرد
اين عذرخواهي‌ها و توضيحات اما به نظر چندان كافي نبوده است. دادستان كل كشور از دادستان تهران خواست كه به اين موضوع رسيدگي كند. عباس جعفري‌دولت‌آبادي، دادستان تهران هم ديروز در سي‌امين جلسه شوراي معاونان دادسراي تهران هم با انتقاد از آنچه او «ساختارشكني از طريق اجراي برنامه مبتذل در جشن شهرداري تهران به مناسبت روز زن» توصيف كرد، گفت: عده‌اي درصدد توجيه برآمده‌اند و از جمله گفته‌اند كه رقص توسط چند كودك به عمل آمده است يا اينكه شادي در اسلام حرام نشده است و لذا فاقد اشكال است؛ اين توجيهات بي‌اساس است، چرا كه اسلام با شادي مخالف نيست اما حتما با ابتذال مخالفت دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، جعفري دولت‌آبادي از تشكيل پرونده در دادسراي تهران براي شهردار و ديگر عوامل حادثه خبر داد و گفت: پس از نامه دادستان كل كشور و گزارش سرپرست دادسراي ارشاد، در اين زمينه شهردار و ديگر عوامل اين مراسم احضار شدند و حسب گزارش واصله از شهردار تهران تحقيق به عمل آمده است.
به گفته دادستان تهران، حسب تحقيقات به عمل آمده، شهردار تهران از مراسم مذكور اطلاع قبلي داشته است؛ ثانيا بر فرض عدم اطلاع نيز مكلف بوده مانع از ادامه مراسم به نحو فوق شود يا به نشانه اعتراض از جلسه خارج شود و ثالثا چنين ساختارشكني‌هايي به نحوي كه گزارش شده، ابتذال محسوب مي‌شود، به ويژه آنكه در مراسم رسمي يك ارگان عمومي و با بودجه شهرداري باشد. دادستان تهران به شوراي شهر تهران موكدا توصيه كرد كه بر وضعيت شهرداري و عملكرد شهردار نظارت بيشتري كند.
خليل آبادي: جريان‌هاي سياسي
اخلاق‌مدار باشند
حسن خليل‌آبادي، عضو شوراي شهر تهران در واكنش به احضار شهردار تهران به دادستاني، به «اعتماد» گفت: از توجه دادستان تهران به لزوم حفظ شعاير ديني تشكر مي‌كنم. اما شهردار محترم در جزييات اين برنامه نقشي نداشته ضمن اينكه بنا بر توضيحات ارايه شده از سوي مديران شهرداري به نظر مي‌رسد برخي در بزرگنمايي جزييات اين مراسم سنگ‌تمام گذاشته‌اند.
عضو شوراي شهر تهران با تشريح وضعيت نامناسب اداره شهر تهران به دليل مشكلات ناشي از «برنامه‌هاي غيرعلمي دوره گذشته مديريت شهري» گفت: بسياري از كساني كه اين روزها توان‌شان را براي مقابله با شهردار و شوراي شهر گذاشته‌اند مي‌دانند كه چه بر سر تهران آمده است و تازه آقاي شهردار بخش كوچكي از آن را در شورا توضيح دادند كه مي‌بينيم همان هم تحمل نشده است. خليل‌آبادي جريان‌هاي سياسي غيرهمسو با مديريت شهري تهران را به اخلاق‌مداري سياسي دعوت كرد. او گفت: «بهتر است همه به نظر و انتخاب مردم احترام بگذارند و هر روز بحران جديدي ايجاد نكنند.» به نظر مي‌رسد شهردار تهران هم تحليلش با خليل‌آبادي تفاوتي ندارد.
«توييت شهردار »
محمدعلي نجفي بخش مهمي از اين حمله‌ها و شايعاتي كه در هفته‌هاي اخير مبني بر كنار رفتن او از شهرداري مطرح شده را ناشي از اراده‌اش براي مبارزه با فساد در شهرداري تهران مي‌داند. او جمعه شب بار ديگر در صفحه شخصي‌اش در توييتر نوشت كه در برابر اين هجمه‌ها ايستادگي مي‌كند: «من با آگاهي از تبعات مبارزه با فساد به اين عرصه آمده‌ام، براي پرداخت هزينه‌هاي بيشتر هم آمده‌ام و انتشار مطالب مملو از دروغ و تهمت و بهتان مرا وادار به عقب‌نشيني نخواهد كرد. مبارزه واقعي با فساد با افشاگري‌هاي توخالي متفاوت است و مردم بهترين قضاوت‌كنندگان هستند.»
  حسن خليل‌آبادي، عضو شوراي شهر تهران در واكنش به احضار شهردار تهران به دادستاني گفت: از توجه دادستان تهران به لزوم حفظ شعاير ديني تشكر مي‌كنم. اما انتظار مي‌رود همان‌طور كه ايشان به رعايت شؤون ديني حساسيت دارند به ساير مشكلات و پرونده‌هاي مديريت شهري تهران در سال‌هاي گذشته هم به همين سرعت واكنش نشان دهند.