در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان بی‌سی؛ روحانی: برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ ندارم

رئیس جمهوری در گفت وگویی با شبکه تلویزیونی ان بی‌سی آمریکا تاکید کرد که برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ ندارد و اساسا رئیس جمهوری آمریکا شرایطی را بوجود نیاورده که فضای چنین دیداری ایجاد شود.
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این گفت وگو و در پاسخ این پرسش که "آیا در نیویورک دیداری بین شما و ترامپ انجام می‌گیرد"، گفت: برنامه‌ای برای دیدار نداریم، اگر کسی علاقه به مذاکره، گفت‌و‌گو و پیشرفت در روابط دارد، از حربه تحریم و تهدید استفاده نمی‌کند. زمانی که دولتی همه توان خود را علیه دولت دیگر بکار می‌گیرد، معنایش این است که اراده لازم برای حل و فصل مسائل ندارد.
خبرنگار شبکه تلویزیونی ان بی‌سی از رئیس جمهوری سوال کرد: تمایل دارید چه چارچوب و شرایطی از طرف آمریکا مشاهده کنید تا زمینه چنین جلسه‌ای فراهم و گفتگوها آغاز شود؟
رئیس جمهوری گفت: آمریکا ابتدا باید همان پلی را که با تهدید، تحریم و خروج از برجام تخریب کرده بسازد تا به شرایط اول برگردیم و به این ترتیب فضای مناسبی ایجاد شود و دو کشور بتوانند برای آینده خودشان برنامه‌ریزی کنند.


روحانی در پاسخ این پرسش که چرا ایران به‌رغم خروج آمریکا از برجام همچنان در این توافق باقی ماند، اظهار داشت: امید آمریکا این بود که با خروج این کشور از برجام، بلافاصله ایران هم خارج شود تا موضوع به شورای امنیت ارجاع داده شود و در ادامه راه، از طریق سازمان ملل ایران تحریم شود، اما پیش‌بینی‌های ترامپ درست از آب در نیامد.
رئیس جمهوری افزود: آمریکا بر خلاف مقررات بین‌المللی از برجام خارج شد و قطعنامه لازم الاجرا 2231 شورای امنیت را زیر پا گذاشت، اما ما تا زمانی که منافع کشور در برجام ازسوی پنج کشور باقیمانده تامین شود، در برجام خواهیم ماند.
روحانی گفت: یک قرارداد یکطرفه که معنا ندارد، اگر قراردادی باشد که ما محدودیت‌ها را بپذیریم، معنایش این است که از امتیازات آن قرارداد هم بهره‌مند شویم. بنابراین ماندن در برجام منوط به این است که 5 کشور باقیمانده به تعهدات خودشان عمل کنند.
رئیس جمهوری در پاسخ پرسشی درباره میزان اثرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد کشور، اظهار داشت: تحریم از یکسو فشار به مردم کشور بوده ولی ازسوی دیگر زمینه صادرات بهتر شده است و تولید ملی ما هم در بسیاری از زمینه‌ها حرکت بسیار خوبی را در دوران تحریم شروع کرده است. همه تلاش آمریکا بر این است که مقررات تجارت بین‌المللی را زیر پا بگذارد و به کشورهای دیگر و شرکت‌ها فشار وارد کند که آنها برخلاف مقررات بین‌المللی با ایران رابطه نداشته باشند.
روحانی گفت: در واقع یک زورآزمایی بزرگ بین همه طرفداران صلح و ثبات در منطقه با ترامپ است. همه کشورهای دیگر در منطقه به جز یکی دو کشور، در سطح جهان کار ترامپ را نمی‌پسندند و معتقدند برجام به نفع منطقه و جهان است، پس تلاش ایران یک تلاش دسته جمعی است. تنها نیستیم بسیاری از کشورها با ما موافقند و امیدواریم با کمک کشورهای دوست‌مان به راحتی از این مسیر عبور کنیم و در نهایت آمریکا احساس کند و بفهمد در این راه تنهاست و از لحاظ سیاسی، اخلاقی و از لحاظ حقوقی ضرر کرده است.
رئیس جمهوری اظهار داشت: شرکای اروپایی ما و متحدین آمریکا در اروپا، با صراحت اعلام کردند که با کار ترامپ مخالفند و می‌خواهند در برجام بمانند و همواره ما را تشویق کردند که در برجام بمانیم. در همان روزهای اولیه‌ای که ترامپ از این توافق خارج شد، یکی از رهبران اروپا با من تلفنی صحبت کرد و از من خواست که مهلت لازم را به اروپا بدهیم برای اینکه آنها بتوانند اقدامات لازم را برای حفظ این توافق انجام دهند. آنچه می‌بینم اراده 5 کشور دیگر و اتحادیه اروپا بر این است که این توافق باقی بماند، این ما نیستیم که بین آمریکا و دیگران فاصله انداختیم این رفتار نادرست خود ترامپ است که این فاصله را به وجود آورده است و اگر به این رفتار نادرست خودش ادامه دهد، حتماً فاصله‌ها بیشتر خواهد شد.
از روحانی سوال شد: دومین دور تحریمات در اوایل ماه نوامبر (13 آبان) شروع می‌شود و ایالات متحده به طور روشن گفته که می‌خواهد صادرات نفتی شما را به صفر برساند، آیا معتقدید که چنین چیزی اتفاق خواهد افتاد و چگونه چنین چیزی را می‌بینید.
رئیس جمهوری گفت: اولاً آمریکا در عمل آنچه در نوامبر باید انجام بدهد، پیشاپیش انجام داده است. یعنی در همین سپتامبر فشارهای خودش را به همه کشورهای خریدار نفت ایران وارد کرده است. بنابراین ظاهرش این است که نوامبر نرسیده است ولی در واقع در ماه سپتامبر آنچه بنا بود در نوامبر عمل شود، عمل شده است. آمریکا قادر نیست صدور نفت ایران را به صفر برساند این کار امکان‌پذیر نیست و این ادعای توخالی و پوچی است که آمریکا انجام می‌دهد. در نهایت در این مسیر ممکن است فشارهایی وارد شود، اما آمریکا حتماً به اهدافش نمی‌رسد.
وی در پاسخ این پرسش که "بعضی از صحبت‌های مسئولین ایران نشان‌دهنده این بوده که شاید ایران اقداماتی کند که تنگه هرمز را ببندد که تمام صادرات از خلیج فارس متوقف شود، آیا این اقدامی است که واقعاً فکرش را بکنید؟"، گفت: اگر آمریکا بخواهد از زور استفاده کند برای تحریم نفت ایران، حتماً پاسخ مناسب خواهد دید، قدرت آن را داریم که آبراه‌های خودمان را امن و آزاد نگه داریم. در طول قرن‌ها این ایران بوده که نقش بسیار تاثیرگذار در حفظ امنیت آبراه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان داشته است و این نقش خودش را ادامه خواهد داد.
روحانی در جواب این سوال که " آیا این اظهارات هشداری است خطاب به دولت ترامپ. آیا این را به عنوان یک هشدار باید به حساب بیاورند؟"، تصریح کرد: این هشدار نیست بلکه یک واقعیت است که اگر آبراه خلیج فارس امن و آزاد باید باشد، باید برای همه باشد.
"لستر هولت" مجری شبکه تلویزیونی ان بی‌سی آمریکا پرسید: ارزیابی شما از گزارش سالیانه دولت آمریکا درباره تروریسم و اینکه ایران در این گزارش به خاطر حمایت از حزب‌الله و حماس، یکی از بزرگترین حامیان ترویسم در دنیا معرفی شده، چیست؟
رئیس جمهوری گفت: فکر می‌کنم حادثه شنبه در اهواز پاسخ آمریکا را می‌دهد که آمریکا به زبان می‌گوید من با تروریسم مخالفم اما در عمل اینچنین نیست. دولت‌هایی که در منطقه از تروریسم حمایت می‌کنند چه تروریست‌هایی که ضد ملت ایران هستند، چه تروریست‌هایی که ضد ملت عراق و سوریه و یمن و دیگر کشورها می‌باشند، رابطه بسیار تنگاتنگ و نزدیکی با آمریکا دارند. از شما می‌پرسم بمب‌هایی که الان علیه مردم یمن استفاده می‌شود، از کجا می‌آید؟ هواپیماهایی که مردم یمن را بمباران می‌کنند از چه کشوری است؟ سلاح‌های در دست داعش در عراق و سوریه، بسیاری ساخت آمریکا بود.
روحانی تصریح کرد: دولت آمریکا به زبان می‌گوید با تروریسم مبارزه می‌کند، اما در عمل متاسفانه می‌بینیم از تروریست‌ها حمایت می‌کند و باید این نفاق و دورویی را دولت آمریکا کنار بگذارد. اگر تروریسم را یک خطر برای ثبات و برای صلح جهانی می‌دانیم که این چنین است، پس همه با هم باید به درستی با تروریست‌ها مبارزه کنیم، آمریکا آنهایی که با داعش می‌جنگند را تروریست می‌نامد چه در عراق و چه در سوریه، اگر داعش یک گروه تروریستی است، پس کسی که با داعش می‌جنگد قاعدتاً تروریست نیست، این حرف قابل قبول نیست که هم داعش تروریست باشد و هم گروهی که با داعش در عراق می‌جنگد و هم گروهی که در سوریه با داعش می‌جنگد. بنابراین آمریکا دچار تناقض در گفتار و رفتار است.
از رئیس جمهوری سوال شد: شما معتقدید ایالات متحده از گروهی که به اهواز حمله کردند و ده‌ها نفر را کشتند، پشتیبانی و حمایت کرده است؟
رئیس جمهوری گفت: یکی از مقامات آمریکا به صراحت ضمن حمایت از تروریست‌ها گفت که در اهواز اگر حادثه‌ای رخ داده، ایران نباید به دنبال کشورهای دیگر باشد، بلکه این مربوط به رفتار خود ایران است. این معنایش این است که آمریکا هم فعالیت تروریستی را مجاز می‌داند و هم دارد تشویق می‌کند و هم عامل این حوادث را دولت ایران می‌داند. اگر این چنین است و اگر ما راجع به 11 سپتامبر اینگونه بخواهیم قضاوت کنیم و اگر بخواهیم راجع به اعمال تروریستی که در پاریس و بروکسل رخ داده با همین تعبیر قضاوت کنیم معنی‌اش چیست؟ پس دولت‌ها مسئول هستند و تروریست‌ها بی‌گناه هستند و تروریست‌ها دارند می‌جنگند برای اهداف خودشان و این دولت‌ها مقصرند که تسلیم تروریست‌ها نمی‌شوند؟! دیروز نماینده آمریکا در سازمان ملل به صراحت اعلام کرد که دولت ایران باید تسلیم تروریست‌ها شود و این بسیار شرم‌آور بود.
خبرنگار پرسید: آمریکا می‌گوید به خاطر برنامه موشکی ایران و نقش منطقه‌ای آن از برجام خارج شده، آیا ایران حاضر است درباره این موضوعات گفت‌و‌گو کند؟
رئیس جمهوری پاسخ داد: دولت آمریکا راست نمی‌گوید که با سلاح هسته‌ای مخالف است. اولین و آخرین دولتی که تاکنون از سلاح هسته‌ای علیه مردم بی‌گناه استفاده کرده است، آمریکا بوده است. دولت آمریکا از اسرائیلی حمایت می‌کند که دارای سلاح‌های هسته‌ای و خطرناک است. پس آمریکا مخالف سلاح هسته‌ای نیست، آمریکا مخالف این است که یک توافق خوب به نام برجام ادامه پیدا بکند. سلاح ایران از جمله موشک‌ها برای دفاع از ایران است. همانطور که شما می‌دانید از این موشک‌ها فقط دو جا استفاده کردیم و آن هر دو جا هم علیه تروریست‌ها بوده است. وقتی داعش به مجلس و پارلمان ایران حمله کرد ما مرکز این گروه تروریستی را با موشک زدیم و وقتی عده‌ای از تروریست‌ها به شهرهای کردنشین ما در هفته‌های اخیر حمله کردند، مرکز آنها را با موشک زدیم. پس موشک ایران علیه تروریسم است. موشک برای دفاع است. از موشک‌ها علیه تروریست‌ها استفاده کردیم و باز هم برای دفاع استفاده می‌کنیم.
رئیس جمهوری در پاسخ این پرسش که آیا این موشک‌ها علیه ریاض استفاده نشدند؟، گفت: ریاض به ما ربطی ندارد. آنجا جنگی است بین مردم یمن و دولت عربستان و امارات. این مردم یمن هستند که از خودشان دفاع می‌کنند و ارتباطی به ایران ندارد. در یمن معتقدیم که باید جنگ متوقف شود و بمباران‌ها پایان پیدا کند و مذاکره و سیاست در آنجا بتواند مشکلات یمن را حل و فصل بکند.
مجری پرسید: آقای رئیس جمهوری، جنابعالی و همه ما شاهد بودیم ترامپ به سنگاپور رفت و با رهبر کره شمالی دیدار کرد، کشوری که کلاهک هسته‌ای دارد. آن جلسه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا داخل آن چارچوب مدلی می‌بینید که بتواند مورد استفاده قرار گیرد، برای بوجود آوردن فرصت گفت‌و‌گو بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده؟
رئیس جمهوری گفت: مدل کره شمالی نمی‌تواند مدل درستی باشد که ایران را با کره شمالی مقایسه کنیم، اما حتماً مدل‌هایی وجود دارد برای اینکه تنش بین ایران و ایالات متحده کاهش پیدا کند. این به دست خود دولت ترامپ است که دست از تهدید و مداخله در امور داخلی ایران بردارد و به برجام برگردد.
رئیس جمهوری افزود: به نظر من آمریکایی‌ها از بسیاری از تعهدات بین‌المللی و توافقات چندجانبه در یکسال اخیر خارج شدند از معاهده پاریس گرفته تا نفتا، تا قراردادهایی که در پاسیفیک داشتند و تا برجام. به نظر من زیر پا گذاشتن پیمان‌ها بدون دلیل و با دلایل واهی به نفع آمریکا نخواهد بود. آمریکایی‌ها در بلندمدت ضرر می‌کنند. آنجایی که با مقررات بین‌المللی مبارزه می‌کنند. به نظر من آمریکا باید برگردد به تعهدات بین‌المللی‌اش و به مقرراتی که در شورای امنیت است. هم قطعنامه‌های شورای امنیت و هم توافقاتی که قبلاً داشته است، این به نفع جهان است و به نفع خود آمریکا خواهد بود.
رئیس جمهوری اظهارداشت: همه این اقدامات آمریکا را برخلاف مقررات بین‌المللی می‌دانیم. یعنی تحریم آمریکا را برخلاف مقررات بین‌المللی می‌دانیم. بنابراین آنچه که آمریکا انجام می‌دهد، خلاف مقررات بین‌المللی است و تحریم‌هایش نیز برخلاف مقررات بین‌المللی است. دلمان می‌خواهد این تحریم به شکست منجر شود. می‌خواهیم آمریکا در این راه غیرقانونی، ناموفق باشد به هر طریقی باشد که آمریکا نتواند این کار غیرقانونی خودش را ادامه دهد، این را به نفع جهان و منطقه می‌دانیم.
روحانی گفت: بنای بر این بود که با 6 کشور دیگر گفتگو کنیم و به یک تفاهم برسیم راجع به یک مساله پیچیده و این کار 30 ماه به طول انجامید. مردم از این توافق خوشحال بودند و امید مردم بر این بود که بر مبنای همین برجام همه به پیمان خودشان وفادار بمانند. متاسفانه آمریکایی‌ها از همان ابتدا به طور کامل به این پیمان وفادار نبودند و بعد هم در دوران ترامپ ایشان از این توافق خارج شد، بنابراین انتظار مردم این نبود که کشورهای بزرگی پیمانی را امضاء‌کنند و به راحتی از آن پیمان خارج شوند، این به ضرر اعتماد جهانی و جایگاه آمریکا در میان افکار عمومی ملت‌های جهان است.
وی افزود: اما در عین حال تکیه گاه اصلی ایران خود ملت و امکانات داخلی ایران است و به‌رغم اینکه ممکن است خروج آمریکا مشکلاتی را ایجاد کند، اما معتقدم ما به راحتی می‌توانیم از این مشکل عبور کنیم. امروز در ایران در برخی از زمینه‌ها در سایه تحریم حرکت‌های مثبت هم بوده در کنار حرکت‌های منفی. مثلاً صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کرده است. در بسیاری از زمینه‌ها تولیدات داخلی روند بهتری را شروع کرده است.
از وی سوال شد، "ولی روشن است که وضعیت فعلی به نفع هیچ کدام از این دو کشور نیست چگونه از چارچوب فعلی می‌توانیم خارج شویم. از چه مکانیزمی می‌توانیم استفاده کنیم که یک نوع گفت وگویی شروع شود که بتوانیم این مرحله فعلی را پشت سر بگذاریم؟
رئیس جمهوری گفت: من هم معتقدم وضعیت فعلی نه به نفع آمریکاست، نه به نفع ایران است و نه به نفع کشورهای دیگر. امروز که برخی از شرکت‌ها بخاطر فشار آمریکا مجبورند از ایران خارج شوند، آنها هم عصبانی و ناراحت‌اند و این کار را نادرست می‌بینند، بنابراین تنها منافع آمریکا و ایران اینجا مطرح نیست منافع بسیاری از کشورها مطرح است. مساله صلح و ثبات و مساله اعتماد به همدیگر مطرح است. بنابراین کلید این کار دست خود دولت آمریکاست. باید به پیمان برگردد تا بتوانیم راه گذشته را ادامه دهیم و در مسیر منافع دسته‌جمعی و مشترکمان حرکت کنیم.
روحانی در پاسخ به پرسشی درباره هدف نهایی ایران در سوریه، گفت: به نظر من روند در سوریه در ماه‌ها و سال‌های اخیر روند خوبی بوده و گروه‌های تروریستی شکست‌های پیاپی را متحمل شده‌اند، بسیاری از شهرهای سوریه از دست تروریست‌ها آزاد شده است و پایتخت سوریه امروز امن‌تر از هر زمان دیگری است. تروریست‌ها سرزمین بسیار کوچکی را در سوریه در اختیار دارند. بیش از 90درصد سرزمین سوریه در اختیار دولت سوریه است. همکاری بین سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در این زمینه همکاری بسیار خوبی است. تلاش ما بر این است که بتوانیم با همکاری گروه‌های معارض و دولت سوریه قانون اساسی جدید در سوریه نوشته شود و بعد از آن در یک انتخابات آزاد دولت آینده سوریه مشخص شود. بنابراین آینده مورد انتظارمان آزادی بیشتر مردم سوریه، دمکراسی، بازسازی و بازگشت آوارگان است.
رئیس جمهوری افزود: حضور ایران در سوریه مربوط به خواست دولت سوریه است. از ابتدا که به سوریه رفتیم به دعوت دمشق مستشاران نظامی ایران به سوریه رفتند و مبارزه در سوریه علیه تروریسم بوده است. بنابراین هر وقت که تروریسم در سوریه پایان بپذیرد و دولت اسد اعلام کند که نیازی ندارد، ماندن ما در سوریه لزومی ندارد.
سایر اخبار این روزنامه
دکتر روحانی در دیدار نخبگان سیاست خارجی آمریکا: نمی شود لوله تفنگ بر کسی گرفت و از او خواست که مذاکره کند وزیر خارجه آلمان: راهبرد فشار آمریکا علیه ایران موثر نیست تمجید ترامپ از دولت خود مضحکه حضار در سازمان ملل شد در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان بی‌سی؛ روحانی: برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ ندارم رئیس مجلس: لوایح مبارزه با پولشویی و مبارزه با جرائم سازمان یافته در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود ایران در برجام آمریکا در انزوا وزیر ارتباطات: قیمت گوشی تلفن همراه کاهش می‌یابد در بیانیه مشترک نشست وزیران خارجه ایران و 1+4 در نیویورک تاکید شد: ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران سازمان ملل در نقش «تماشاچی» فاجعه یمن سردار حسین علایی در گفتگوی اختصاصی با روزنامه جمهوری اسلامی به مناسبت هفته دفاع‌مقدس مطرح کرد: شرایط رزمندگان ایرانی در مقابل ارتش متجاوز بعث برابر نبود عربده‌های تروریسم و سکوت‌های معنادار نماینده تجاری چین: با چاقویی که آمریکا روی گردن ما گذاشته مذاکره ممکن نیست با محکومیت حمله تروریستی اهواز شورای امنیت سازمان ملل: هرگونه عمل تروریستی مجرمانه و غیرقابل توجیه است وزیر ارشاد در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس: دفاع مقدس، عامل انسجام بخش دیگر جامعه ایران رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد: بسته جبرانی برای 7میلیون نفر از حقوق‌بگیران تمجید ترامپ از دولت خود مضحکه حضار در سازمان ملل شد تمجید ترامپ از دولت خود مضحکه حضار در سازمان ملل شد تمجید ترامپ از دولت خود مضحکه حضار در سازمان ملل شد تمجید ترامپ از دولت خود مضحکه حضار در سازمان ملل شد تمجید ترامپ از دولت خود مضحکه حضار در سازمان ملل شد