هدف؛ سردار عبادا...

خبر يا شايعه، تشخيص اين دو از يكديگر بسيار سخت شده‌است. از يك طرف گسترش شبكه‌هاي اجتماعي و قدرت يافتن فضاي‌مجازي و از طرف ديگر ضعف و ناتواني مسئولان در رقابت با اين فضا، كهولت در پاسخگويي، بي‌كيفيت بودن ميادين رقابتي، بي‌اعتمادي مردم نسبت به تريبون‌هاي رسمي و هزاران دليل ديگر مسبب به وجود آمدن اين وضعيت است كه بي‌شك فيلتر‌كردن و اقدامات سلبي، كارآيي لازم را در برابر اين رويه ندارد. در همين حال، در چند روز گذشته برخي كه بي‌شك با نظام دشمني دارند، ادعايي را منتشر كردند كه سبب واكنش نشان دادن سپاه پاسداران شد.
سناريوي نمايش
در فضاي‌مجازي برخي مدعي شده بودند كه سردار عبادا... عبدالهي، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاي سپاه در دوبی بازداشت شده‌است. آن‌ها مدعي شده‌اند كه به گفته یک منبع موثق درقرارگاه سازندگی خاتم سپاه،روزشنبه ۱۰آذر پلیس دوبی سردار سرتیپ پاسدار عبادا... عبدالهي، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم سپاه را به همراه فرد دیگری بازداشت کرده‌است. در ميان اين ادعاها آمده‌بود كه روزشنبه ساعت هشت شب گشت پلیس دوبی به یک خودرو لندکروزسربی رنگ با سه سرنشین مشکوک می‌شود. گشت پلیس پس از یک تعقیب و گریز نیم ساعته، موفق به متوقف کردن این خودرو می‌شود وراننده خودرو با استفاده از تاریکی هوا متواری می‌شود. پلیس در بازرسی از خودرو متوقف شده، حدود ۱۰۰میلیون دلار به‌صورت اسکناس و مقادیر معتنابهی شمش طلا کشف می‌کند. دوسرنشین دستگیر شده به ایستگاه پلیس البرشا( AL – BARSHA )منتقل می‌شوند. در احراز هویت و بازجویی از نفرات دستگیر شده، اسامی باز داشت شدگان عبادا... عبدالهي و افشاری اعلام می‌شود. راننده خودرو که یک فرد بومی است، هنوز متواری است. آن‌ها مدعي شده بودند كه فرد بازداشتي كه همراه سردارعبدالهي است از نزديكان يكي از مقامات ارشد امنيتي است.
تبيين يك رابطه
خبرگزاري تسنيم درباره ادعاهايي كه اندكي بعد با واكنش سپاه پاسداران روبه‌رو شد، نوشت كه در پی انتشار برخی شایعات و فضاسازی‌های رسانه‌های معاند در خصوص فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه گفت كه پس از انجام تغییرات مدیریتی در مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) ،با تدبیر سرلشکر جعفری، سردار سرتیپ پاسدار عبادا... عبدالهي در سمت مشاور فرمانده کل در امور سازندگی در حال انتقال تجارب ارزنده در مسیر سازندگی است. سردار شریف با تاکید بر اینکه فضا سازی و عملیات روانی و رسانه‌ای دشمن با هدف تخریب چهره سپاه و خدمتگزاران انقلاب و نظام، تضعیف روحیه مردم و القای ناامیدی و یأس در آنان صورت می‌پذیرد،گفت كه ‌این‌گونه فضاسازی‌ها محکوم به شکست و تلاشی نخ نما شده بوده و تاثیری بر عزم و اراده راسخ فرماندهان و آحاد پاسداران انقلاب اسلامی در روند امنیت آفرینی و خدمت رسانی به هموطنان عزیز به ویژه در عرصه سازندگی و محرومیت زدایی ندارد. سخنگوی سپاه تصریح کرد: سردار عبدالهي از مدیران با تجربه ،کارکشته ،جهادی و انقلابی سپاه است که خدمات و اقدامات برجسته و مهمی را در عرصه سازندگی و خدمت رسانی به مردم داشته و همچنان نیز از این تجربیات ارزنده در ارتقای روحیه و خودباوری در نسل جدید به ویژه در مراکز علمی و دانشگاهی استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال روز گذشته، سردار عبدالهي در مراسمی به مناسبت روز دانشجو که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، در جمع دانشجویان به تشریح نقش اهمیت و جایگاه مدیریت جهادی در برون رفت از مشکلات پرداخت.
اشاره رمضان شريف به سخنراني عبادا... عبدالهی، در نشست با دانشجویان دانشگاه علم‌وصنعت به مناسبت روز دانشجو بود. به گفته رسانه‌هاي نزديك به نهادهاي حاكميتي اين فرمانده ارشد سپاه در نشست فوق به تشریح اهمیت و جایگاه مدیریت جهادی و نقش آن در برون رفت از چالش‌ها ومشکلات پرداخت. وی با تبریک روز دانشجو، ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در شرایط تحریم را تجلی ما می‌توانیم و نمادی از تلاش و مجاهدت خستگی ناپذیر فرزندان ملت توصیف و تصریح کرد: ساخت این پالایشگاه با بالاترین استانداردهای ملی و جهانی و نیز بسیاری از پروژه‌های بزرگ راهبردی در کشور نشان داد که توکل به خدا، مدیریت و روحیه جهادی و باور ظرفیت‌ها و استعدادهای بومی، نه تنها اهداف پلید و راهبردهای خصمانه دشمنان در اعمال تحریم های ظالمانه علیه نظام و ملت ایران را خنثی می‌کند، بلکه متضمن توسعه، پیشرفت و بالندگی کشور در عرصه های گوناگون خواهد بود. فرمانده پيشين قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) با تاکید بر لزوم الگوپذیری از دوران دفاع مقدس به عنوان نماد بارز به‌کارگیری مدیریت جهادی و تفکر و روحیه بسیجی،اظهار کرد: همان‌گونه که ملت ایران با مقاومت و جانفشانی، عزت، اقتدار و عظمتی مثال‌زدنی را در دوران هشت سال دفاع‌مقدس فراروی همگان قرار داد، امروز نیز توجه و عمل به تدابیر مقام معظم رهبری وحدت و همدلی و ایستادگی برابر توطئه‌ها و تحریم‌های دشمنان که آخرین حربه آنان به شمار می رود ، ما را در برون‌رفت از مشکلات اقتصادی یاری خواهد کرد. سردار عبدالهي دستاوردهای قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص)در عرصه سازندگی، عمران و آبادانی کشور را حاصل مدیریت جهادی، نگاه به درون و باور جوانان کارآمد ایران اسلامی دانست و تاکید کرد: با وجود ظرفیت عظیم نسل جوان پرشور، انقلابی، مستعد و متخصص در کشور ، می‌توانیم در زمینه‌های مختلف به خودکفایی برسیم. وی دانشجویان را خط مقدم و پشتوانه ملت ایران براى ناکام سازى دشمن در عرصه جنگ اقتصادى و تحریم‌هاى ظالمانه دشمنان انقلاب و نظام اسلامى خواند و خطاب به آنان تصریح کرد:آینده کشور به برکت وجود شما جوانان درخشان‌تر و افتخارآمیزتر خواهد بود. همچنین در این نشست صمیمی دانشجویان به ارائه دیدگاه‌ها، نظرات و پرسش‌های خود در فضايی صمیمی پرداختند. سردار عبدالهي پس از این نشست با رییس دانشگاه علم و صنعت دیدار و گفت‌وگو کرد. اين بخشي از خبري بود كه رسانه‌اي به نام تسنيم منتشر كرد.
حاشيه‌‌هاي زنجيره‌اي
اما اين تنها حاشيه‌اي نيست كه درباره عبادا...عبدالهي به وجود مي‌آيد، خاطرمان هست كه در یکی از دیدارهای تیم ملی ایران با حریفانش در جام جهانی 2018 تصویری از چند تماشاگر ایرانی به سرعت دست به دست شد و واکنش های فراوانی در شبکه های اجتماعی به همراه داشت. برخی کاربران شبکه اجتماعی نیز با انتشار این تصویر، صاحب عکس را پسر سردار عبدالهي، فرمانده وقت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاي سپاه پاسداران معرفی کردند که به همراه همسرش راهی روسیه شده‌اند و تصاویر مغایر با موازین اسلامی از آن‌ها منتشر شده است. در همان زمان، فارس يكي ديگر از رسانه‌هاي نزديك به نهادهاي حاكميتي در گزارشي نوشت كه پسرک جنجالی فرزند سردار عبدالهي نیست و تصاویر دیگری از (فن آیدی) این تماشاگران وجود دارد که به وضوح نشان می دهد نام صاحب عکس فردی به نام میلاد سوهان‌ فروشان‌ مقدم است و نمی‌تواند فرزند عبادا... عبدالهی، فرمانده قرارگاه خاتم باشد. فارس نوشته بود كه رسانه‌های ضدانقلاب هر از چندگاهی برای ایجاد حس بی اعتمادی نسبت به سپاه پاسداران شایعاتی را درباره فرماندهان ارشد سپاه مطرح می‌کنند و شایعه فوق هم در زمانی مطرح شده است که امروز فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان به همت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) افتتاح شد.
تشريح يك دشمني
در همان زمان سايت مشرق نيز يكي ديگر از رسانه‌هاي همسو با فارس و تسنيم در گزارشي نوشت كه برای ناظران آگاه تا حدی عجیب بود که چرا از بین این همه چهره‌های شناخته شده‌تر سپاه، سردار عبدالهي، مرد پرتلاش ولی کم جلوه‌ عرصه سازندگی کشور، هدف این جریان‌سازی رسانه‌ای قرار گرفته است. البته صفحه اینستاگرام سردار عبدالهي در پاسخ به این شایعات، اطلاعیه‌ای صادر کرد و انتساب چنین عکسی را به اعضای خانواده ایشان تکذیب کرد و البته چنین دروغ شاخداری نیاز به تکذیب رسمی هم نداشت. مشرق ادامه داد كه راز این خباثت ضدانقلاب تنها به فاصله دو سه روز مشخص شد. روز پنج‌شنبه (هفتم تیر) فاز دوم پالایشگاه عظیم میعانات گازی ستاره خلیج فارس توسط رییس جمهور افتتاح شد. حجم کاری اي که در افتتاح دو فاز این پالایشگاه انجام گرفته، اعجاب‌آور و حیرت‌انگیز است. در اهمیت این پالایشگاه همین بس که بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی و بزرگ‌ترین پالایشگاه تولید بنزین یورو ۵ در «جهان» است که تمامی این پالایشگاه (از مصالح، امکانات، تجهیزات، طراحی، ساخت و بهره‌برداری) به صورت داخلی و توسط متخصصان و جهادگران عرصه تولید کشور انجام گرفته است. پالایشگاهی که در پایان تکمیل فاز سوم، با تولید ۳۶ میلیون لیتر بنزین، یکی از قطب‌های تولید بنزین باکیفیت در دنیا خواهد بود (و البته همین حالا هم هست). همین حالا هم این پالایشگاه، در شرایط تحریم‌های ناجوانمردانه، کشور را در زمینه بنزین خودکفا کرده و یکی از ابزارهای استراتژیک تحریم را از دست دشمنان ایران بیرون آورده است. اما ربط افتتاح این پالایشگاه به داستان کذایی «پسر» سردار عبدالهي در روسیه چیست؟ اين سايت ادامه مي‌دهد كه مجری این طرح عظیم و غرورآفرین ملی(که لازم است ابعاد مختلف آن بیشتر برای مردم تشریح شود)، قرارگاه خاتم‌الانبیاي(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که فرماندهی آن بر عهده سردار عبادا...عبدالهي است. این سرباز پرافتخار وطن که در تمام هشت سال دفاع مقدس در خط مقدم جبهه‌ها حضور داشت، دست کم ۱۷ سال است که در خط مقدم سازندگی کشور قرار دارد. به ناگهان، در آستانه افتتاح یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای قرارگاه تحت فرماندهی او، داستان‌سازی‌های دشمنان ایران علیه وی و خانواده‌اش مطرح می‌شود. این البته نشان از آن دارد که اتاق فکر خوراک دهنده به اصطلاح کانال‌ها و صفحات لیدر در فضای مجازی، متصل به کجاست. همان‌هایی که سپاه را در خط اول دفاع از کشور و همزمان خدمت‌رسانی و سازندگی برنمی تابند و به خوبی از ظرفیت‌های سپاه در مقابله با تحریم‌های ناجوانمردانه و رشد علمی و فنی کشور آگاهند. البته سپاه پاسداران و نیروهای آن سابقه‌ای به قدمت عمر انقلاب اسلامی در مواجهه با تبلیغات مسموم و سیاه ضدانقلاب وابسته دارند.
از همان بدو تشکیل، هم سپاه و هم سایر نهادهای مولود انقلاب، هدف هجمه تبلیغاتی با محوریت گروهک‌های ضدانقلاب(به ویژه منافقان) با هدایت سرویس‌های جاسوسی غربی و منطقه‌ای بوده‌اند و به این هجمه‌ها خوي گرفته اند. بي‌شك در این نوع شایعه‌سازی‌های جدید هم دست جریان جنایتکار نفاق در میان است که این روزها با حمایت مزدبگیران خود در کاخ سفید (از سنخ بولتون و جولیانی) توهمات جدید پخت و پز می کنند، غافل از اینکه بویی که می‌آید، بوی کباب نیست. در چنین شرایطی، لزوم روشنگری‌ها و مقابله تبلیغاتی با سناریوی جدید دشمن که همانا ایجاد تشدید حس بدبینی و سوءظن نسبت به نهادها و چهره‌هایی است که نقطه اتکای کشور در شرایط تحریمی هستند، بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. معرفی هر چه بیشتر دستاوردهای راهبردی نهادهای انقلابی در حوزه تولید و اقتصاد، از جمله پروژه عظیم ستاره خلیج فارس، پادزهر لجن‌پراکنی‌های رسانه ای است تا برخی از اقشاری که تحت تاثیر این فضاسازی‌ها قرار می‌گیرند، به خوبی خائن را از خادم تشخیص دهند. بی شک کسانی که برای اقدامات ناجوانمردانه و خبیثانه ترامپ (که با هدف تنگ کردن معیشت بر ملت ایران اتخاذ می‌شود) هورا می‌کشند و برای دشمنان بی نقاب و عیان کشور، مدیحه می‌سرایند، خائنان بلاتردید به کشور هستند. وگرنه سردار عبدالهی و عبدالهی‌ها، که با تمام کمبودها، نامهربانی‌ها و تبلیغات مسموم، در گرمای سوزان جنوب و سرمای خردکننده‌ غرب کشور به خدمت‌رسانی اشتغال دارند، مصداق خادمان صبور کشور هستند.
شايبات يك پرونده
شايد اين هجمه‌هايي كه صورت مي‌گيرد برگرفته از اطلاعات ناقصي و پراكنده‌اي است كه اين جماعت از اعلام حكم عيسي‌شريفي، قائم‌مقام محمدباقرقاليباف داشته و به نوعي سعي دارند كه اين ماجرا را به روابط قرارگاه‌خاتم و شهرداري تهران مرتبط كنند زيرا چندي پيش در اواخر آبان در نشست خبري سخنگوي قوه قضاييه، خبرنگاري در خصوص آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی سوال مي‌كند كه وي نيز مي‌گويد: دقیق نمی‌دانم پرونده در چه مرحله‌ای است، پرونده به دادگاه نظامی رفته اما فکر می کنم هنوز حکم اجرا نشده است. از طرف ديگر نيز زير سوال بردن‌هاي متداول عبدالهي مي‌تواند برگرفته از رويدادهاي خاص ديگري باشد. براي مثال بعد از انتشار ناگهاني عكسي از پسري كه گفته مي‌شد فرزند سردار است، ريیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در مورد پرونده فساد در شهرداری تهران بحث‌های زیادی مطرح است که یکی از نمونه‌های آن بحث املاک نجومی بود، تصریح کرد: قوه قضايیه اعلام کرده که به همه ابعاد این پرونده رسیدگی کرده و با مسببان آن برخورد شده است و به نظر می‌رسد این پرونده مختومه شده است. وی با بیان اینکه با شروع به کار شورای شهر پنجم بحث مبارزه با فساد داغ شد و آقای نجفی شهردار سابق تهران با کمک حراست و بازرسی شهرداری بر مبنای اخبار و اطلاعات‌شان، فعالیت‌هایی را آغاز کردند، گفت: این فعالیت‌ها منجر به ارسال چند نامه به قوه قضايیه شد اما این نامه‌ها شکایت نبود بلکه گزارش بود اما دقت داشته باشید در برخی از فسادها دادستان به عنوان مدعی‌العموم وقتی خبری را ببیند وارد می‌شود و گاهی دیده‌اید که مدعی‌العموم حتی دستور رسیدگی به مصاحبه‌ها را نیز می‌دهدو به نظر می رسد آقای نجفی نامه‌ها را به قوه قضايیه به عنوان یک مستند ارسال کرده تا منجر به تغییر قضایی و پرونده شود. هاشمی با بیان اینکه شنیده‌ها حاکی از آن است که حدود ۱۰ الی ۱۲ نامه از سوی شهرداری تهران به قوه قضايیه ارسال شده است اما اطلاعات مکتوب به شورا در این خصوص داده نشد،چرا که بي‌شك معتقد بودند بايد به نتیجه برسد، گفت: همچنین بحثی در مورد فساد در شهرداری مطرح شد که منجر به دستگیری قائم‌‌مقام شهردار اسبق شد که بحث بین شهرداری و هلدینگ یاس که یکی از کارگزاری‌های وابسته به برخی نهادهاست، بود. وی با بیان اینکه این پرونده بنا به دستور مقام معظم رهبری از سوی سرلشکر باقری، ريیس ستاد کل در حال پیگیری است، گفت: تا آنجایی که خبر دارم گروهی در نیروهای مسلح و دادسرای نظامی قوه قضايیه مشغول به بررسی ابعاد این پرونده هستند که به نتایجی نیز رسیدند؛ به گونه‌ای که منجر به دستگیری حدود پنج نفر شد که برخی با وثیقه آزاد و برخی هنوز در زندان هستند. هاشمی با بیان اینکه موضوع فساد به یک قراردادی ميان شهرداری و یاس باز می‌گردد که مربوط به ۱۰‌هزار میلیارد تومان تبادلات مالی بود که باید به انواع مختلف در اقتصاد شهری فعال می‌شد، تصریح کرد: حالا این قرارداد منجر به ایجاد یک پرونده فساد شده که در حال رسیدگی است و از آنجا که رسیدگی از بالا در حال انجام است ما منتظر رسیدگی هستیم اما آنچه برای ما مهم است اینکه موضوع طلب شهرداری از یاس پیگیری شود. هرچند كه قرارداد هلدينگ ياس با بنيادتعاون سپاه بسته شده بود ولي انتقادهايي را به همراه داشت. در همين راستا روزنامه اعتماد بعد از اظهارات هاشمي در گزارشي نوشت كه سال ٩٣ خبرانعقاد تفاهمنامه اي ٢٠ هزار ميليارد توماني بين شهرداري تهران و بنياد تعاون سپاه پاسداران با عنوان هلدينگ ياس، موجي از انتقادها را به سمت شهردار وقت تهران سرازير كرد؛ چرا كه براساس اين قرار داد، فعاليت هاي عمراني شهر تهران تا سقف ٢٠ هزار ميليارد تومان به «ياس» واگذار شده بود. منتقدان براين باور بودند كه واگذاري انحصاري پروژه هاي عمراني شهر به نهادي خاص، با وجود امكانات و بودجه هاي كلاني كه دارد، باعث خواهد شد تا ساير پيمانكاران از گردونه رقابت خارج شوند. غلامرضا انصاري، عضو اصلاح‌طلب شوراي شهر چهارم همان روزها در پاسخ به اين سوال كه به پيشنهاد چه افراد و ارگاني اين قرارداد به امضا رسيده است، گفته بود: «زماني كه قرارداد افشا شد، هيچ كس در شورا از اين قرارداد خبر نداشت. همه اظهار بي اطلاعي مي‌كردند. شهرداري براي اين توافقنامه نه تنها از شورا مصوبه اي نداشت بلكه حتي شورا را مورد مشورت قرار نداد. به هر حال اين تفاهمنامه كه شكل قرارداد دارد، هم در بخش تهاتر و هم در بخش قيمت تمام شده پروژه مشكل قانوني دارد. اگر رقابت وجود داشته باشد هم در كيفيت و هم در كميت قابليت كنترل وجود دارد. زماني كه اين انحصار به وجود مي‌آيد، مورد مشابهي نيست كه بتوان مقايسه كرد كه آيا قيمت تمام شده قيمت واقعي است يا نه و قيمت تمام شده بيشتر يا كمتر از هزينه پرداخت شده است يا خير. اين خبر گرچه در روزهاي ابتدايي انتشار آن با سكوت شهرداري و بايكوت خبري آن روبه‌رو شد ولي در نهايت محمد باقر قاليباف، شهردار وقت تهران را وادار به واكنش كرد. وي پس از انتشار خبر عقد اين تفاهمنامه در واكنش به اين تفاهمنامه يا قرارداد در جمع خبرنگاران گفت: اين تفاهمنامه است، نه قرار داد. ما چه بخواهيم و چه نخواهيم پروژه‌هاي زيادي را در تهران داريم كه انجام آن‌ها از عهده پيمانكاران خصوصي برنمي آيد. تفاهمنامه ما در اين زمينه است. يك موضوع ديگري نيز كه برخي مي‌توانند از آن سوءاستفاده كنند ،موضوع جابه‌جايي عبدالهي است كه ناگهان در مهر سال جاري كنارگذاشته و فردي كمتر شناخته شده جايگزين وي شد.
شفافيت‌ ترس ندارد
شايعات همواره در ميان غبار قوت مي‌گيرند و پنهان‌كاري‌هايي كه گاهي در دستوركار قرار مي‌گيرد، مي‌تواند فضا را براي معاندان باز كند. بي‌شك موضوع گردش آزاد اطلاعات مي‌تواند مسئولان را ياري دهد تا در ميان جنگ‌هاي نامنظم مجازي كه صورت مي‌گيرد بازي را در برخي اوقات واگذار نكنند و بيشتر به جاي آن‌كه پدافند كنند در اين ميدان فرمان آفند را صادر كنند؛ اتفاقي كه بي‌شك مي‌تواند اقتدار جمهوري‌اسلامي را نيز افزايش دهد و اعتماد مردم به برخي مسائل را نيز ترميم كند و اين رويه ترس ندارد و هزينه‌اي كه براي اين موضوع مي‌شود به مراتب كمتر از پاتك‌هايي كه برخي براي مقابله با هوش‌هاي سياه پرداخت‌مي‌كنند.