بلیط هواپیما

در بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه تاکید شد تاکید بر پایبندی مستحکم و مستمر به حاکمیت ملی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه

روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه‌ای مشترک، بر پایبندی مستحکم و مستمر خود به حاکمیت ملی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید کردند.
این بیانیه مشترک که عصر پنجشنبه و در پایان اجلاس سوچی، در مراکز سه کشور منتشر شد، به امضای حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رسیده است.
متن بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به این شرح است:
رئیس جمهوری اسلامی ایران جناب آقای حسن روحانی، رئیس جمهور فدراسیون روسیه جناب آقای ولادیمیر پوتین و رئیس جمهوری ترکیه جناب آقای رجب طیب اردوغان در تاریخ 14 فوریه 2019 مطابق با 25 بهمن 1397 در سوچی برای شرکت در یک نشست سه جانبه سران گردهم آمدند.

روسای جمهور؛
1- وضعیت میدانی کنونی در سوریه را مورد بحث قرار دادند، تحولات پس از آخرین نشست خود در تهران مورخ 7 سپتامبر 2018 را مورد ارزیابی قرار دادند و بر عزم خود مبنی بر تقویت همکاری‌های سه جانبه در سایه توافقات خود تاکید کردند.
2- بر پایبندی مستحکم و مستمر خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و همچنین اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید کردند.
3- تصریح نمودند که این اصول باید ازسوی همگان مورد احترام قرار گیرد و هیچ اقدامی، فارغ از عامل/عاملان آن، نباید این اصول را تضعیف نماید.
4- تمامی تلاش‌ها به منظور ایجاد واقعیات جدید در صحنه میدانی به بهانه مبارزه با تروریسم را مردود شمرده و اراده خود برای ایستادگی در برابر مقاصد تجزیه طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین امنیت ملی کشورهای همسایه را ابراز نمودند.
5- در این زمینه، تصریح نمودند که تصمیم ایالات متحده مبنی بر خروج نیروهایش از سوریه، درصورت اجرا، گامی به منظور کمک به تقویت ثبات و امنیت در کشور در پایبندی نسبت به اصول فوق الذکر خواهد بود.
6-وضعیت ناحیه کاهش تنش ادلب را به طور مفصل بررسی کردند و محکومیت و نگرانی جدی خود در ارتباط با تلاش‌های سازمان تروریستی “هیات تحریر الشام” برای گسترش کنترل بر این منطقه را ابراز نموده و توافق کردند به طور موثر با این تلاش‌ها مبارزه و برای کاهش موارد نقض در ناحیه کاهش تنش ادلب از طریق اجرای کامل توافقات در خصوص ادلب از جمله تفاهم نامه تثبیت وضعیت منطقه کاهش تنش ادلب مورخ 17 سپتامبر 2018 گام‌های واقعی بردارند. آنها همچنین بر عزم خود مبنی بر ادامه همکاری برای نابودی نهایی داعش، جبههالنصره و تمامی دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش که ازسوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده‌اند، تصریح کردند.
7- وضعیت در شمال شرق سوریه را مورد بحث قرار دادند و توافق کردند فعالیت‌های خود را به منظور اطمینان از امنیت، ایمنی و ثبات در این مناطق از جمله بر پایه توافقات موجود با احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور هماهنگ نمایند.
8- بر این باور خود تصریح نمودند که منازعه سوریه هیچ راه‌حل نظامی نمی‌تواند داشته باشد و تنها از طریق یک فرایند سیاسی سوری سوری با تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل می‌توان به آن پایان داد.
9- بر عزم خود برای تسهیل راه‌اندازی کمیته قانون اساسی در اسرع وقت ممکن از جمله از طریق توافق بر سر ترکیب آن و نیز ارائه توصیه‌هایی برای تدوین آیین کار بر پایه فعالیت سه ضامن تاکید کردند. آنها در این راستا بر اهمیت ادامه تعامل و هماهنگی با طرفهای سوری و فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، گیر پدرسون، تاکید نمودند.
10- از انجام موفقیت آمیز دومین آزادی متقابل بازداشت شدگان در چارچوب تلاش‌های گروه کاری مربوطه استقبال کردند. آزادی بازداشت شدگان مورخ 24 نوامبر 2018 و 12 فوریه 2019 دستاوردی مهم از فرمت آستانه برای اعتمادسازی میان طرفهای سوری و مهیانمودن شرایط برای پیشبرد فرایند سیاسی محسوب می‌شود.
11- بر نیاز به ادامه تمامی تلاش‌ها برای کمک به تمامی سوری‌ها به منظور اعاده به زندگی عادی و صلح‌آمیز و نیز تسکین آلام آن‌ها تاکید کردند. در این ارتباط، آن‌ها از جامعه بین‌المللی، به‌ ویژه سازمان ملل و نهادهای بشردوستانه آن خواستند تا کمک‌های خود به سوریه را از طریق ارائه کمک‌های انساندوستانه بیشتر، احیای امکانات زیربنایی انساندوستانه از جمله تاسیسات آبرسانی و برق رسانی، مدارس و بیمارستانها افزایش دهند.
12- بر اهمیت ایجاد شرایط لازم به منظور بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی‌خانمان شده داخلی به اقامتگاه‌های اصلی خود در سوریه تاکید کردند. آنها همچنین تعامل میان تمامی طرف‌های ذیربط از جمله دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل را مثبت ارزیابی نموده و بر آمادگی خود برای ادامه این هماهنگی تاکید ورزیدند.
13- توافق نمودند به نمایندگانشان مسئولیت برگزاری نشست بعدی بین‌المللی سوریه در آستانه را در آوریل 2019 واگذار کنند.
14- علاوه بر موضوع سوریه، تحولات اخیر در جهان و نیز همکاری شان در زمینه‌های مختلف را مورد بحث قرار داده و تصمیم گرفتند همکاری مشترک اقتصادی و بازرگانی شان را گسترش دهند.
15- اقدام تروریستی اخیر در ایران (استان سیستان وبلوچستان) را محکوم کردند. رئیس جمهور فدراسیون روسیه جناب آقای ولادیمیر پوتین و رئیس جمهوری ترکیه جناب آقای رجب طیب اردوغان به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفته و با مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران ابراز همدردی کردند.
16- تصمیم گرفتند نشست سه جانبه سران بعدی را در جمهوری ترکیه به دعوت رئیس جمهور ترکیه جناب آقای رجب طیب اردوغان برگزار نمایند.
17- روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه تشکر صمیمانه خود را به جناب آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه به منظور میزبانی نشست سه جانبه سران در سوچی ابراز نمودند.
دکتر روحانی در اجلاس سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه:
تروریست‌ها نه تنها در سوریه بلکه در هیچ جای این کره خاکی، نباید احساس امنیت کنند
رئیس جمهوری اسلامی ایران با برشمردن 5 محور کاربردی برای بازگرداندن امنیت و ثبات به سوریه، تداوم مبارزه با تمامی گروه‌های تروریستی در سوریه تا ریشه کن شدن آنها را ضروری دانست و تاکید کرد:گفتگوهای سوری-سوری با هدف ایجاد صلح بادوام در سوریه باید بدون دخالت خارجی ادامه یابد و استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور و عدم دخالت در امور داخلی سوریه در هر شرایطی مورد احترام قرار گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی در اجلاس سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در سوچی، همچنین جامعه بین‌المللی را برای کمک به مردم سوریه در بازگشت آوارگان و پناهندگان به موطن خود و شروع بازسازی این کشور فرا خواند و این نکته را مورد تاکید قرار داد که حضور نیروهای خارجی از جمله آمریکایی‌ها که بدون اجازه دولت قانونی سوریه در آن کشور حضور دارند باید هر چه سریعتر خاتمه یابد.
دکتر روحانی اقدامات خودسرانه رژیم صهیونیستی در تجاوز به سرزمین سوریه را حرکتی در مسیر به مخاطره انداختن صلح و امنیت بین‌المللی دانست و بر ضرورت مقابله جامعه بین‌المللی با آن، تاکید کرد.
متن سخنان رئیس‌جمهور به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای پوتین، جناب آقای اردوغان، حضار محترم
مایلم از مهمان نوازی جناب آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه تشکر کنم. در ابتدای سخن بر ارواح پاک انسان‌هایی که در راه صلح و همزیستی ملت بزرگ سوریه جان خود را از دست داده اند، درود می‌فرستیم و بر عزم خود برای پیمودن باقیمانده راه تاکید می‌ورزیم.
ما در سوچی گرد هم آمده‌ایم تا با ارزیابی راه طی شده، نسبت به آینده تصمیمات مهمی اتخاذ کنیم که می‌تواند ملت سوریه را در ترسیم آینده خود به دور از هرگونه فشار و دخالت خارجی یاری کند. اصول مشترک مورد تاکید ما ادامه مبارزه با تروریسم تا ریشه کنی این بلای خانمان سوز، گفتگو، مصالحه، کاهش تنش، استمرار روند سیاسی و اصلاح قانون اساسی، بازگشت آوارگان، تبادل بازداشت شدگان و بازسازی سوریه است؛ سوریه‌ای آزاد و مستقل، سوریه‌ای که نه مورد تهدید دیگران باشد و نه پایگاهی علیه دیگران، سوریه‌ای به دور از اشغال و تهدید خارجی و مبرای از تروریسم، سوریه‌ای متحد، منسجم با حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و سوریه‌ای که تک تک فرزندان آن از حقوق ذاتی، طبیعی و شهروندی خود برخوردار باشند. و در این مسیر، فقط و فقط سوری‌ها نسبت به آینده خود تصمیم می‌گیرند و دیگران نباید اجازه یابند تا در امور داخلی آنها دخالت کنند.
تا این مرحله، همکاری ما توانسته است آتش جنگ و کشتار بی‌رحمانه چند ساله در سوریه را تا حد زیادی خاموش و گفتگوی بین طرفین اختلاف را جایگزین تفنگ و گلوله کند و اینک پس از هفت سال و اندی از آغاز بحران، جز در مناطق معدودی از کشور، در اکثر مناطق این سرزمین کهن، امنیت و ثبات برقرار شده است، امنیت و حاکمیتی که ضرورت دارد در چارچوب مقررات بین‌المللی و با اجتناب از وقوع بحرانی انسانی در مناطق ادلب و شرق و شمال فرات، نیز گسترش یابد.
همکاری کشورهای ضامن صلح در سوریه همچنین توانسته است تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و استقلال سوریه را حفظ کند و پنجره‌ای برای گفتگوی سوری‌ها با یکدیگر برای ترسیم آینده خود بگشاید و زمینه‌ای فراهم کند که سلاح و تنازع را کنار گذارند و صلح و مدارا را جایگزین نمایند.
تروریست‌ها نه در این کشور و نه در هیچ جای دیگری در این کره خاکی، نباید احساس امنیت کنند و حامیان آنها نباید تصور کنند که از برگه تروریسم می‌توانند در معادلات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی به سود خویش بهره برند. متاسفانه دولت آمریکا در ادامه اقدامات غیرقانونی خود، هنوز از تروریست‌های مستقر در عراق و سوریه حمایت و از آنها در جهت منافع خود بهره‌برداری می‌کند. گزارشات موثقی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکا به تروریست‌های داعش در نقل و انتقال در داخل سوریه و همچنین انتقال بعضی از آنها به افغانستان کمک می‌کند. رژیم صهیونیستی نیز در جهت کمک به برخی گروه‌های تروریستی در سوریه فعال است و اخیرا برخی از مقامات این رژیم به این اقدام زشت نیز اعتراف کرده‌اند. اقدامات خودسرانه رژیم صهیونیستی در تجاوز به سرزمین سوریه، صلح و امنیت بین‌المللی را به مخاطره انداخته است. جامعه بین‌المللی موظف است با این اقدامات به ویژه تداوم اشغالگری آن رژیم علیه سرزمین و موجودیت ملت و دولت سوریه که دامنه آن هر روز گسترش می‌یابد مقابله کند.
روسیه و ترکیه در سپتامبر سال گذشته توافق ادلب را امضا کردند و ما نیز از آن حمایت کردیم. بی‌تردید یک هدف اساسی کشورهای ضامن آستانه در این توافق و حمایت از اجرای آن، پرهیز از وقوع بحران فراگیر انسانی در منطقه ادلب بوده است. اما می‌بایست روند اجرای این توافق را بررسی و براساس آخرین تحولات در خصوص گام‌های آینده تصمیم‌گیری کنیم. تروریست‌های النصره در زمان انعقاد توافق ادلب حدود چهل درصد از این منطقه را در اختیار داشتند، اما آنها پس از توافق نه تنها از منطقه غیر نظامی اعلام شده خارج نشدند و بزرگراه‌های حیاتی لاذقیه ـ حلب و حماه ـ حلب که برای عادی شدن زندگی مردم سوریه اهمیت زیادی دارند، را تخلیه نکردند، بلکه اینک بر 90 درصد از منطقه ادلب تسلط دارند؛ امری که نشانگر آن است که تاخیر در اجرای مفاد توافق ادلب و مهار معضلی که می‌توانست در ماههای گذشته آسانتر صورت گیرد، اکنون به تلاشی مضاعف نیاز دارد. تروریست‌های النصره نمی‌توانند با تغییر نام به تحریر الشام و یا هر نامی دیگر و مخفی شدن در بین غیر نظامیان، خود را از هدف مبارزه مشروع و قانونی دولت سوریه و حامیان آن در نبرد علیه تروریسم مصون بدارند.
رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است قصد دارد نیروهای نظامی آمریکا را از سوریه خارج کند. این نیروها بدون اجازه دولت سوریه و برخلاف تمام مقررات بین‌المللی وارد آن کشور شده و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد را نقض کرده‌اند.
این تصمیم آمریکا چنانچه بازیچه سیاست‌های داخلی آمریکا و مورد تجدید نظر قرار نگیرد، خبر مبارکی برای مردم سوریه است و ضروری است هر چه سریعتر عملی شود و حاکمیت دولت سوریه در مناطق شرق و شمال فرات، همچون بقیه سرزمین سوریه گسترش یابد. این مهم باید با حفظ حقوق آحاد مردم و اهالی این منطقه و ازجمله مردمان کرد که سالیان دراز در این سرزمین زیسته‌اند و جزئی جدانشدنی و همیشگی از ملت سوریه هستند صورت گیرد.
البته، باید به نگرانی‌های دولت ترکیه نیز پرداخته شود. ما این نگرانی‌ها را درک می‌کنیم اما معتقدیم همکاری با دولت قانونی سوریه و استقرار و حضور نیروهای سوری در مرزهای بین‌المللی سوریه، پایدارترین راه جهت رفع این نگرانی‌ها است. توافقنامه سال 1998 آدانا میان سوریه و ترکیه که با مساعی جمیله جمهوری اسلامی ایران منعقد گردید، می‌تواند الگوی مناسبی برای برطرف شدن نگرانی‌های دو طرف و آغازی بر پایان یک دوره تلخ بین دو کشور باشد و جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته آماده است، در کنار دوستان روس، به ایفای نقش خود در زمینه تسهیل دوستی بین سوریه و ترکیه اقدام نماید. به اعتقاد ما، هر اقدامی که بدون هماهنگی و همکاری دو طرف پیشنهاد شود، جز به پیچیده‌تر شدن اوضاع منجر نخواهد شد.
اینک سوریه نیازمند کمک همه ما برای بازسازی خویش است. موکول کردن آغاز روند بازسازی و مشروط کردن آن به ملاحظات سیاسی مداخله جویانه‌ای که در دوران جنگ محقق نشده و به خواست خداوند و با اراده متحد ملت و دولت و معارضه سوریه در دوران صلح نیز تحقق نخواهد یافت، تنها به طولانی شدن بحران و وارد آمدن صدمات و لطمات بیشتر به ملت عزیز سوریه می‌انجامد. بر این اساس ضرورت دارد با تسهیل بازگشت هرچه سریعتر آوارگان سوری به خانه و کاشانه خود و کمک به ملت و دولت سوریه برای بازسازی کشور، زمینه را برای رفع دشمنی‌های گذشته و ساختن آینده بر مبنای خواست ملت سوریه فراهم کنیم.
اصلاح قانون اساسی بر مبنای خواست ملت، می‌تواند گامی مهم در این جهت بشمار رود. تلاش سه کشور و نماینده سابق دبیرکل در ماهها و هفته‌های پایانی سال 2018 در ژنو، تهران، مسکو و آنکارا، سرانجام با فشار آمریکا و برخی دیگر از کشورها با موفقیت همراه نشد و اینک دبیرکل محترم سازمان ملل متحد، نماینده جدیدی را در امور سوریه تعیین کرده است که ما همچنان بر حمایت خود از ماموریت وی ادامه می‌دهیم.
در پایان، لازم می‌دانم یک بار دیگر بر نکات ذیل تاکید کنم:
1- گفتگوهای سوری-سوری با هدف ایجاد صلح با دوام در سوریه باید بدون دخالت خارجی ادامه یابد و استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و عدم دخالت در امور داخلی آن کشور باید در هر شرایطی مورد احترام قرار گیرد.
2- جامعه بین‌المللی باید به مردم سوریه در بازگشت آوارگان و پناهندگان به موطن خود و شروع بازسازی سوریه کمک کند.
3- مبارزه با تمامی گروه‌های تروریستی در سوریه تا ریشه کن شدن آنها باید تداوم داشته باشد.
4- حضور نیروهای خارجی از جمله آمریکایی‌ها که بدون اجازه دولت قانونی سوریه در آن کشور حضور دارند باید هر چه سریعتر خاتمه یابد.
5- ضروری است جامعه بین‌المللی با اقدامات خودسرانه رژیم صهیونیستی در تجاوز به سرزمین سوریه که صلح و امنیت بین‌المللی را به مخاطره انداخته مقابله کند.
دکتر روحانی در جمع خبرنگاران:
هدف مشترک ما مبارزه قاطع با تروریسم، بازگشت ثبات و امنیت به سوریه است
رئیس جمهور در پایان اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در جمع خبرنگاران با قدردانی از میهمان‌نوازی‌ ملت و دولت روسیه گفت: این چهارمین نشست سران در چارچوب روند آستانه است و هدف مشترک ما مبارزه قاطع با تروریسم، بازگشت ثبات و امنیت به سوریه، تدوین قانون اساسی جدید و استحکام یک حکومت دمکراتیک در آن کشور، بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه است.
وی گفت: جلسه روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه جلسه‌ای بسیار مفید و صریح بود.
رئیس جمهور افزود: در این جلسه بر لزوم مبارزه با تروریسم در مناطق باقی‌مانده از جمله ادلب تاکید شد و کاملاً مورد توافق همه بود که کاهش تنش و حضور نیروهای ضامن در این منطقه به صورت موقت است و ادلب جزیی از کشور سوریه است و باید پاکسازی شود و تروریست‌ها تحت هر نام و هر عنوانی هستند، باید از این کشور خارج شوند.
وی افزود: نگرانی‌های بسیار زیادی در خصوص آینده این تروریست‌ها وجود دارد چرا که تعدادی از اینها در سوریه زندانی هستند و اگر به کشورهای خودشان برگردند بار دیگر آشوب و ترور را در بسیاری از مناطق می‌گسترانند. همچنین از اینکه آمریکایی‌ها بخشی از داعشی‌ها را به افغانستان منتقل می‌کنند بسیار نگران هستیم چرا که چنین حرکتی می‌تواند برای کل منطقه آسیای مرکزی و سایر قسمت‌ها خطرناک باشد.
دکتر روحانی تصریح کرد: ما نباید به ظاهر ادعا کنیم که با تروریسم مبارزه می‌کنیم و در باطن به آنها کمک کنیم. نگرانی دوم ما از آمریکا این است که اگر هم به ظاهر نیروهایش را از سوریه خارج کند، اطلاعات ما می‌گوید آمریکایی‌ها همچنان به روند مداخله در سوریه ادامه می‌دهند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه مهم این نیست چند آمریکایی در خاک سوریه حضور دارند بلکه مهم این است که بگذاریم مردم سوریه برای آینده کشور خودشان تصمیم بگیرند، افزود: آمریکایی‌ها باید باور کنند که کردها جزئی از سوریه هستند و سوریه دارای یک ملت و نه دو ملت است و تمامیت ارضی سوریه مورد احترام همگی ما است و در اجلاس امروز بر تمامیت ارضی تاکید کردیم.
دکتر روحانی با تاکید براینکه البته همه ما معتقدیم امنیت کشورهای همسایه سوریه از جمله امنیت ترکیه باید حفظ شود، گفت: ترکیه باید از سوریه احساس امنیت کند و ما خواستار یک روابط برادرانه و دوستانه بین همه همسایگان سوریه با کشور سوریه هستیم و این می‌تواند امنیت بلند مدت را برای سوریه بسازد. رئیس‌جمهور با تاکید براینکه باید بر تمامیت ارضی سوریه، به حقوق کردهای سوریه، نابودی تروریسم و امنیت ترکیه توجه کنیم، تصریح کرد: دخالت‌های غیرقانونی از طرف رژیم صهیونیستی در سوریه مایه نگرانی ملت این کشور و سایر ملت‌های منطقه است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: اسرائیلی‌ها هر موقع که می‌خواهند در منطقه، خاک لبنان و سوریه پرواز و هر نقطه‌ای را بمباران می‌کنند و متاسفانه سازمان ملل و مقامات مسئول در جهان نسبت به این تجاوزات مکرر در سوریه ساکت هستند و این سکوت به آن معنا است که طالب امنیت کامل در منطقه و در سوریه نیستند.
رئیس جمهور ادامه داد: بسیار خوشحالیم سه کشور ضامن، همه تلاش خودشان را برای کاهش تنش و آینده با ثبات سوریه ادامه خواهند داد و همانطور که از ابتدا معتقد بودیم، راه‌حل سوریه در نهایت یک راه‌حل سیاسی است و راه‌حل نظامی نخواهد داشت.
دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد: مردم سوریه بعد از تحمل سال‌ها رنج و مشقت، آینده‌ای در صلح و آرامش داشته باشند و به همین دلیل جامعه بین‌المللی باید برای بازگشت سریع آوارگان و همچنین بازسازی سوریه تلاش کند.
رئیس جمهور با بیان اینکه همکاری سه کشور مهم در این منطقه برای بازگشت ثبات به سوریه فوق‌العاده اهمیت دارد، افزود: شاید چند سال پیش کسی فکر نمی‌کرد امنیت به سوریه برگردد و دمشق بتواند بر حاکمیت خودش ادامه دهد و همه روزنه‌های امید به روی مردم سوریه گشوده شود.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: همکاری سه کشور برای امنیت منطقه و جهان بسیار ارزشمند است؛ البته نیازمند کمک همه کشورها و سازمان ملل برای رسیدن به گام نهایی در سوریه هستیم و این مدل می‌تواند مدل بسیار خوبی برای رفع مشکلات منطقه باشد.
رئیس جمهور تصریح کرد: علاقمند هستیم سه کشور راجع به امنیت کل منطقه نیز با هم تلاش کنند و بتوانیم همکاری‌های سه کشور را غیر از سوریه در سایر مسائل مورد علاقه‌مان گسترش دهیم.
دکتر روحانی در پاسخ به پرسشی درباره آینده ادلب بویژه شرق فرات در سوریه با توجه به مباحث مطرح شده در اجلاس سوچی، گفت: آنچه نظر سه کشور و به نظر من، نظر جامعه جهانی است، باید کل سرزمین سوریه چه بخش ادلب و چه بخش شرق فرات، تحت حاکمیت دولت قانونی سوریه قرار بگیرد. بنابراین کل سوریه تعلق به ملت سوریه دارد و تمامیت ارضی، حاکمیت ملی سوریه مورد تاکید همه ما است و هم در این اجلاس و هم در اجلاس‌های گذشته بر این مساله تاکید کرده ایم.
رئیس جمهور افزود: در اجلاس قبلی بحث بر سر این بود که چگونه ادلب پاکسازی شود که مردم عادی دچار صدمه نشوند و چگونه تروریست‌ها را از مردم جدا کنیم و سازو کاری پیش‌بینی شد که این ساز و کار تاکنون تاثیر چندانی نداشته است و در این جلسه مجدداً بحث کردیم که آنچه به معنی آتش‌بس و کاهش تنش در ادلب وجود دارد، موقت است و ادلب حتماً باید از تروریست‌ها پاکسازی شده و به دامن حاکمیت ملی سوریه بازگردد.
دکتر روحانی با بیان اینکه در شرق فرات مداخلات آمریکا تا کنون نگران‌کننده بوده، گفت: هنوز گروهی از تروریست‌ها در این منطقه فعالیت می‌کنند و ما نگران آن هستیم که َآمریکایی‌ها به فکر یک توطئه بلند مدت برای سوریه باشند. این نگرانی ما همچنان وجود دارد حتی اگر آمریکا از خاک سوریه هم خارج شود می‌تواند به تجاوزهای هوایی خود ادامه دهد.
رئیس جمهور اظهارداشت: بنابراین نظر ما این است که باید شرق فرات و ادلب پاکسازی و به دولت سوریه برگردانده شود و مردم کرد در سوریه به عنوان بخشی از ملت سوریه باید از حقوق عادلانه خودشان در آینده سوریه برخوردار و نقش خودشان را در حاکمیت آینده سوریه داشته باشند.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اعلام خروج آمریکا از سوریه، اظهار داشت: اصلاً به حرف‌های آمریکایی‌ها خوش‌بین نیستیم؛ گر چه چنانچه آمریکا از سوریه به طور کامل خارج شود، حتماً یک خبر خوشحال‌کننده‌ای برای مردم سوریه خواهد بود، کما اینکه یک روزی اگر آمریکا از عراق، افغانستان و سایر کشورهای منطقه هم تصمیم بگیرد و خارج شود، حتماً‌برای ملت‌های این کشورها خبرهای بسیار خوشحال‌کننده‌ای است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: مهم این است که آمریکا در طول 20 سال گذشته در منطقه چه در افغانستان چه در عراق، سوریه و چه امروز در یمن همیشه نقش مخرب داشته و همواره نقش آمریکا نقش مثبت نبوده است.
رئیس جمهور ادامه داد: معتقدیم آمریکا باید نظر خودش را تغییر دهد و بفهمد راه نفوذ در منطقه، مسیری نیست که تاکنون انتخاب کرده و این راه نادرست است و همواره می‌بینیم که اقدامات آمریکایی‌ها نه به نفع ملت آمریکا و نه به نفع مردم منطقه است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه نتیجه نشست ورشو هیچ و پوچ است، تصریح کرد: آمریکا به دنبال سرگردانی است و نمی‌داند باید چه بکند و آنچه انجام می‌دهد چه در این دولت و چه در دولت‌های قبلی تاکنون منافع منطقه و ملت‌های منطقه را تضمین نکرده است؛ امیدواریم آمریکا در سیاست‌های خودش نسبت به منطقه تجدید نظر کند.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره تنش‌های ترکیه در مناطق مرزی با سوریه، گفت: ترکیه نگرانی‌ دارد که به حق است.
دکتر روحانی ادامه داد: ملت ایران، ملت قربانی تروریسم بوده و در طول 40 سال گذشته ترورهای فراوانی را شاهد بودیم که بسیاری از این تروریست‌ها توسط خارجی‌ها و بویژه توسط صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها حمایت شدند و از جمله آن ترور و اقدام انتحاری بود که علیه مرزبانان و پاسداران مرزی ایران انجام شد.
رئیس جمهور با بیان اینکه تروریسم یک خطر برای منطقه است و باید به تروریست‌ها پاسخ دهیم، اظهار داشت: فکر نمی‌کنم ترکیه از دولت و آینده سوریه و یا از کردها نگرانی داشته باشد؛ نگرانی ترکیه از گروه‌های تروریستی است و باید با گروه‌های تروریستی تحت هر نامی که هستند مبارزه شود؛ در عین حال تمامیت ارضی سوریه هم باید مورد توجه قرار بگیرد.