سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام انگلیس علیه حزب‌الله لبنان را به شدت محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام دولت انگلیس در قراردادن حزب‌الله در لیست گروههای تروریستی را به شدت محکوم کرد و گفت: اقدام غیر مسئولانه انگلیس نه تنها کمکی به ثبات و امنیت لبنان نمی‌کند، بلکه بخش وسیعی از مردم یک کشور مستقل و نماینده حقوقی آنها را نادیده می‌گیرد.
بهرام قاسمی با محکومیت شدید اقدام دولت انگلیس در قراردادن حزب‌الله لبنان در لیست تروریستی گفت:این اقدام دولت انگلیس درحالی صورت می‌گیرد که حزب‌الله در لبنان دارای پایگاه اجتماعی و مردمی بسیار گسترده‌ای است و همانند سایر احزاب، با شرکت در انتخابات و فعالیتهای رسمی و قانونی کشور لبنان، از جمله انتخابات شهرداری‌ها و اتحادیه‌های شغلی و حرفه‌ای حضور فعال و سازنده‌ای در این کشور دارد.
وی اضافه کرد: حزب‌الله نه تنها دارای چندین کرسی در پارلمان این کشور است بلکه در کابینه دولت لبنان نیز حضور دارد و به دلیل سابقه درخشان در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی لبنان در برابر اشغالگری و تجاوزهای رژیم صهیونیستی، مورد حمایت طیف گسترده‌ای از مردم لبنان و منطقه قرار دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این اقدام انگلیس به معنای نادیده گرفتن عامدانه بخش وسیعی از مردم لبنان و مشروعیت و جایگاه قانونی حزب‌الله در ساختار اداری و سیاسی لبنان است.


قاسمی تصریح کرد: به دولت انگلیس توصیه می‌کنیم برای درک واقعیت‌ها، میزان آرای حزب‌الله در انتخابات اخیر پارلمان و سایر فعالیت‌های انتخاباتی را بررسی کند.
وی با بیان اینکه حزب‌الله که خود قربانی تروریسم تکفیری و صهیونیستی بوده و هست، اظهار داشت:حزب‌الله علاوه بر نقش مثبت و موثری که در دهه‌های اخیر در حفظ تمامیت ارضی لبنان ایفا کرده، در این مدت یکی از ستون‌ها و ارکان اصلی مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی مانند داعش و شکست آنها در منطقه بوده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: قطعا اقدام اشتباه دولت انگلیس نمی‌تواند نقش و جایگاه حزب‌الله را کمرنگ کند و تاثیری بر عزم و اراده و ایمان حزب‌الله و حامیان آن در ادامه راه مبارزه با تروریسم و صهیونیسم در منطقه نخواهد داشت.
قاسمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حزب‌الله را نیرویی مشروع و قانونی می‌داند که در کمک به ثبات سیاسی و تامین امنیت کشور خود نقش موثر و غیرقابل تردیدی ایفا می‌کند.
وی در پایان قراردادن حزب‌الله در لیست تروریستی ازسوی انگلیس را اقدامی نادرست و غیرمسئولانه عنوان کرد که نه تنها کمکی به ثبات و امنیت لبنان نمی‌کند، بلکه این اقدام بر خلاف حقوق بین الملل بوده و بخش وسیعی از مردم یک کشور مستقل و نماینده حقیقی آنها را نادیده می‌گیرد.
دولت انگلیس روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ممنوعیت فعالیت جنبش حزب‌الله که دوشنبه گذشته ازسوی وزیر کشور اعلام‌شده بود به اجرا درآمده و طرفداری از این گروه جرم محسوب می‌شود.
این قانون پس‌ازآن به اجرا درآمد که نمایندگان پارلمان از دوشنبه گذشته درباره تروریستی خواندن به گروه حزب‌الله، انصار الاسلام و جماعت نصرت الاسلام والمسلمین بحث و بررسی کردند.
براساس این بیانیه، هر سه گروه یادشده در فهرست گروه‌های تروریستی قرارگرفته و طبق قانون تروریسم سال 2000 میلادی عضویت و یا دعوت به طرفداری از این گروه‌ها جرم و 10 سال زندان دارد.
سایر اخبار این روزنامه
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی: 150 هزار واحد مسکن مهر تا آخر سال آماده تحویل است نوبخت خبر داد: واریز پیش از موعد حقوق‌ و یارانه اسفندماه یک گام تا اتصال هند و روسیه از مسیر ریلی ایران وزیر بهداشت:‏ ارز دارو و تجهیزات پزشکی 4200 تومانی می‌ماند درسی که ترامپ در هانوی گرفت مذاکرات مجمع‌ تشخیص درباره «پالرمو» بازهم ناتمام ماند آمریکا دو پایگاه نظامی جدید در غرب عراق احداث کرد عملیات مشترک حشد الشعبی و ارتش برای پاکسازی غرب عراق پرواز هواپیمای تجسسی آمریکا بر فراز روسیه عفو بین الملل نسبت به افزایش سرکوب فعالان مدنی عربستانی هشدار داد سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام انگلیس علیه حزب‌الله لبنان را به شدت محکوم کرد اختلاف مجلس و دولت بر سر میزان افزایش حقوق کارمندان 3 شکست ترامپ در 3 روز تا پایان سال جاری انجام می‌شود ایجاد 450 طرح اشتغال‌زایی درمناطق محروم مازندران ازسوی بنیاد برکت وزیر بهداشت:‏ ارز دارو و تجهیزات پزشکی 4200 تومانی می‌ماند به مناسبت روز جهانی شنوایی مدیرعامل بنیاد خیریه شنوایی شفاء مطرح کرد: کمک 4 میلیارد تومانی بنیاد بخشش به بیماران کم شنوا و ناشنوا تخفیف‌های جدید برای برخی متقاضیان «جریمه ریالی سربازی» رئیس جمهور «قانون تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف» را برای اجرا ابلاغ کرد بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند