3 شکست ترامپ در 3 روز

دولت ترامپ در هفته‌ای که گذشت سه شکست سنگین را در سه روز تجربه کرد که هر یک از آنها برای تباهی آینده سیاسی او کافی است.
ترامپ از ماه ژوئن(مرداد) که نخستین دور مذاکرات خود را با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی انجام داد، همواره نسبت به این رویداد پیروزمندانه صحبت می‌کرد و در شرایطی که روشن بود کره شمالی خواستار برچیدن تحریم‌های هسته‌ای به خصوص تحریم‌های شورای امنیت است، ترامپ و همراهان بی‌تجربه او اصرار کردند که دور دوم این دیدار در سال جدید میلادی انجام شود.
رئیس جمهوری بساز و بفروش آمریکا که پیشتر از احتمال دعوت کیم به واشنگتن صحبت می‌کرد، دور دوم دیدار خود با رهبر جوان کره شمالی را در ویتنام که روزگاری محل شکست سربازان آمریکایی بود، هماهنگ کرده بود.
ترامپ از هفته‌ها پیش از این دیدار نسبت به آن فضا سازی و حتی در ساعات منتهی به میز مذاکره با کیم هم تلاش کرد آن را مهم و سازنده توصیف کند اما به ناگاه در روز پنجشنبه همه چیز تغییر کرد.کره شمالی نپذیرفت که یکجانبه همه سلاح‌های هسته‌ای خود را نابود کند و ترامپ هم نتوانست تنها سلاح خود یعنی تحریم را بر زمین بگذارد. مذاکرات با شکست مواجه شد.مذاکراتی که منتقدان تنها نتیجه آن را بی‌اعتباری آمریکا در جهان در مقابل اعتبار بخشی به کره شمالی می‌دانستند.


فضای شکست این مذاکرات به سرعت در میان آنانی که تلاش زیادی برای تدوین توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران کرده بودند، پیچید و آنان در یادداشت‌های مختلفی به سرزنش ترامپ در خروج از این توافق بین‌المللی پرداختند.
"جو بایدن" معاون اول باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا ضمن استقبال از اینکه ترامپ از توافق با کره شمالی دور شد، گفت مشکل این است که رئیس جمهوری همه مسائل اعم از دیپلماسی و تدارکات آن را همچون معامله املاک و مستغلات می‌بیند.او ابراز امیدواری کرد این نشست به ترامپ درس‌های زیادی بدهد.
"میچ مک کانل" رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنای آمریکا نیز در توجیه این شکست گفت: رئیس جمهوری هزاران مایل رفت تا عزم خود را برای حل این مساله نشان دهد.
"ریچارد نفیو" دیپلمات پیشین آمریکایی این مساله را خطاب به ترامپ تایید کرد که اگر خودت، وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و نماینده ویژه در مذاکرات همه از یک نت موسیقی آواز نخوانید، آماده نشستن برای مذاکره نیستید.
گذشته از اظهار نظرهای سیاسی که شمار آنها بیش از آن است که بتوان به آنها اشاره کرد، نظر "ریچاد هاس" رئیس اندیشکده روابط خارجی قابل تامل است که گفت: اگر ایالات متحده به خلع سلاح کامل هسته‌ای کره شمالی اصرار دارد باید بداند که آنها موافقت نخواهند کرد.
وی افزود: کره شمالی تجهیزات هسته‌ای را برای امنیت خود ضروری می‌داند. آمریکا به پذیرش حداقل‌ها متمایل شود تا به توافق برسند اما کره شمالی در هر صورت سلاح اتمی یا موشک‌های بالستیک خود را حفظ خواهد کرد.
ازسوی دیگر معمار توافق هسته‌ای ایران هم نسبت به این شکست واکنش نشان داد و در یادداشت توئیتری خود به سرزنش دونالد ترامپ پرداخت که بدون هیچ بهانه‌ای از برجام خارج و مردم ایران را تحت فشار ظالمانه اقتصادی قرار داد."محمد جواد ظریف" که پیش از این هم گفته بود که توافق تنها گرفتن چند تا عکس نیست، بار دیگر نوشت: ترامپ باید اکنون متوجه شده باشد که نمایش‌های پر سر و صدا، عکس گرفتن‌ها و تغییر مواضع ناگهانی با دیپلماسی جدی متفاوت است.
وی ادامه داد: ما 10 سال زورآزمایی و علاوه بر آن دو سال - به معنای واقعی کلمه هزاران ساعت - برای تک تک کلمات 150 صفحه توافق برجام مذاکره کردیم. شما هرگز توافقی بهتر از آن بدست نخواهید آورد.
بحران کوهن
در بحبوحه پروپاگاندای ترامپ برای افتخار آفرینی در عرصه سیاست خارجی که منتظر بود در هانوی به آن دست یابد، تیتر رسانه‌های جهان از واشنگتن نوشته شد."مایکل کوهن" به کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان برای ادای شهادت فراخوانده شد. او اظهاراتی را مطرح کرد که شاید کمتر کسی به خصوص ترامپ و کاخ سفید نشینان منتظر آن بودند.
به گزارش ایرنا وکیل شخصی و پیشین ترامپ با اعتراف به اینکه پیش از این درباره رئیس جمهوری آمریکا به کنگره دروغ گفته است، ترامپ را نژادپرست، شارلاتان و متقلب توصیف کرد و برای تک تک این موارد اسنادی همچون پرداخت حق سکوت به بازیگر زن فیلم‌های مستهجن، پنهان کردن درآمدها برای فرار مالیاتی، اهانت به جامعه سیاه پوستان، پروژه برج مسکو، اطلاع از ارتباطات "راجر استون" مشاور تبلیغاتی ستاد انتخاباتی وی با "جولیان آسانژ" و انتشار هزاران صفحه ایمیل "هیلاری کلینتون" در ویکی لیکس ارائه کرد.
پس از آن، دادستان واشنگتن دی سی، اعضای کمیته برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ را احضار کرد. دادستان تلاش می‌کند به اسنادی از این کمیته، درباره منابع تامین مالی برگزاری مراسم تحلیف ترامپ و شیوه هزینه شدن این منابع، دست پیدا کند.اگرچه این سومین باری است که نهادهای قضایی آمریکا، اعضای این کمیته را احضار می‌کنند اما دادستان واشنگتن تلاش می‌کند دریابد آیا در جمع‌آوری و هزینه کردن این پول‌ها، تخلفاتی رخ داده است یا نه.
ازسوی دیگر "کوین مک کارتی" رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان این اقدام را تلاشی روشن، برای استیضاح رئیس جمهوری دانست و آن را کاملا سیاسی نشان داد.ترامپ هم که درگیر شکست هانوی بود در یادداشت توئیتری دیرهنگامی نوشت: مایکل کوهن یکی از چندین وکیل من بوده است (متاسفانه). وی به علت دروغ گویی و کلاهبرداری توسط دادگاه عالی ایالتی از وکالت منع شده است.
ترامپ اقدام کوهن را دروغ گویی برای کاهش مجازات زندان دانست که از مشاوره‌های وکیل هیلاری کلینتون دروغ گو و فریبکار استفاده می‌کند.
خیلی از ناظران سیاسی آمریکا، این اقدام دمکرات‌ها را گامی برای حرکت در مسیر استیضاح ترامپ می‌دانند اما "نانسی پلوسی" رئیس مجلس نمایندگان با کم اهمیت جلوه دادن این شهادت، سعی کرد موضوع استیضاح را کم رنگ جلوه دهد.
نمایندگانی همچون "ایلهان عمر" و "رشیده طالب" که پیش از این هم طرح استیضاح رئیس جمهوری را مطرح کرده بودند، کمی با احتیاط نسبت به آن اظهار نظر کردند به گونه‌ای که ایلهان عمر ضمن تایید اینکه به دنبال استیضاح ترامپ هستند اما نسبت به جایگزین وی یعنی مایک پنس ابزار نگرانی کرد.او در گفت وگویی اظهار کرد: معتقدم که استیضاح، اجتناب ناپذیر است اما یک موضوع وحشتناک این است که پنس یک ایدئولوگ است و ایدئولوژی‌ای که او در اختیار دارد، برای من و موکلانم ترسناک است.
این نماینده مسلمان آفریقایی تبار ادامه داد: ما به استیضاح کامل و اخراج رئیس جمهوری از کاخ سفید اصرار نداشتیم. ملت‌ها همیشه با دیکتاتورها مبارزه و آنها را سرنگون می‌کنند؛ ترامپ هم علایم دیکتاتور را دارد.
این اظهار نظر و عدم توجه مقامات ارشد دمکرات نسبت به اظهارات کوهن می‌تواند نشانی از آن باشد که آنها هم منتظر نتایج تحقیقات "رابرت مولر" بازپرس ویژه انتخابات 2016 هستند و هم اینکه با برانگیختن افکار عمومی علیه ترامپ، می‌خواهند در انتخابات ریاست جمهوری 2020 او را با رای مردم اخراج کنند که در این صورت از جایگزین خطرناکتر او یعنی مایک پنس هم در امان خواهند ماند.
شکست در شورای امنیت
آمریکا که با گذشت دو ماه هنوز نتوانسته اقدام قابل توجهی را در ونزوئلا به منظور تغییر رژیم انجام دهد، تکاپوی خود را برای سوءاستفاده از فضای سازمان ملل متحد شدت بخشید.آنها که پیش از این هم در دوره‌ای که "نیکی هیلی" سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل متحد حضور داشت، مساله داخلی ونزوئلا را به شورای امنیت کشاندند، بار دیگر در روزهای سه شنبه و پنجشنبه خواستار تشکیل جلسه درباره این کشور شدند.
این درحالیست که وزیر خارجه ونزوئلا برای مدت سه هفته در نیویورک به سر می‌برد و کوشید تا با برقرار ارتباط با نمایندگان کشورها و همچنین گفت وگو با خبرنگاران ماهیت اصلی رفتار آمریکا را نشان دهد، گروهی را تشکیل دادند که هدف آنها حمایت از قوانین بین الملل و منشور ملل متحد به خصوص اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها بود.او دوبار در شورای امنیت حضور یافت و با ارائه اسناد، کودتای آمریکایی را افشا و به فضاسازی‌های آمریکا در قبال آنچه کمک‌های انسان دوستانه نامیده می‌شود، پاسخ داد.
آمریکا اما به دنبال گرفتن مشروعیت بین‌المللی برای این کودتا بود، از این رو با موضوع کلی کمک‌های انسان دوستانه قطعنامه‌ای علیه دولت "نیکلاس مادورو" و حمایت از "خوان گوایدو" ارائه داد.
برای این نشست هم "الیوت آبرامز" نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا حضور یافت اما همانگونه که پیش از این هم اعلام شده بود، روسیه و چین با این اقدام آمریکا به شدت مخالف بودند و هرگز اجازه نمی‌دادند قطعنامه‌ای تصویب شود که بخواهد کودتا را به رسمیت بشناسد.با طرح قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت، روسیه و چین آن را وتو کردند و آفریقای جنوبی هم به آن رای منفی داد.
سفیر ونزوئلا در سازمان ملل متحد هم پس از این نشست در جمع خبرنگاران حاضر شد و اروپایی‌هایی که همسو با آمریکا علیه کشورشان فعالیت می‌کنند را به تلاش برای احیای استعمارگری متهم کرد.
"ساموئل مونکادا" در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر گوایدو به کشور بازگردد چه در انتظارش خواهد بود، گفت: دستگاه‌های قضایی باید درباره او اظهار نظر یا تصمیم بگیرند.
این اظهار نظر از این جهت اهمیت داشت که یک روز پیش از آن، مایک پنس معاون اول ترامپ در کلمبیا با گوایدو دیدار داشت اما ظاهرا پاشنه در آنگونه که آمریکایی‌ها انتظارش را دارند نچرخیده و اکنون سفیر ونزوئلا مقتدرانه گوایدو را در مواجهه با مقامات عالی قضایی کشورش می‌بیند.
هر سه این رویدادها در مدت سه روز رخ داد که ناشی از نتایج تندروی در فضای بین‌المللی است که دیگر آمریکا بازیکن برتر آن محسوب نمی‌شود.
سایر اخبار این روزنامه
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی: 150 هزار واحد مسکن مهر تا آخر سال آماده تحویل است نوبخت خبر داد: واریز پیش از موعد حقوق‌ و یارانه اسفندماه یک گام تا اتصال هند و روسیه از مسیر ریلی ایران وزیر بهداشت:‏ ارز دارو و تجهیزات پزشکی 4200 تومانی می‌ماند درسی که ترامپ در هانوی گرفت مذاکرات مجمع‌ تشخیص درباره «پالرمو» بازهم ناتمام ماند آمریکا دو پایگاه نظامی جدید در غرب عراق احداث کرد عملیات مشترک حشد الشعبی و ارتش برای پاکسازی غرب عراق پرواز هواپیمای تجسسی آمریکا بر فراز روسیه عفو بین الملل نسبت به افزایش سرکوب فعالان مدنی عربستانی هشدار داد سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام انگلیس علیه حزب‌الله لبنان را به شدت محکوم کرد اختلاف مجلس و دولت بر سر میزان افزایش حقوق کارمندان 3 شکست ترامپ در 3 روز تا پایان سال جاری انجام می‌شود ایجاد 450 طرح اشتغال‌زایی درمناطق محروم مازندران ازسوی بنیاد برکت وزیر بهداشت:‏ ارز دارو و تجهیزات پزشکی 4200 تومانی می‌ماند به مناسبت روز جهانی شنوایی مدیرعامل بنیاد خیریه شنوایی شفاء مطرح کرد: کمک 4 میلیارد تومانی بنیاد بخشش به بیماران کم شنوا و ناشنوا تخفیف‌های جدید برای برخی متقاضیان «جریمه ریالی سربازی» رئیس جمهور «قانون تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف» را برای اجرا ابلاغ کرد بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند بانک‌ها و موسسات مالی نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند