قاصدک 24

به ارزش یک فینال

دیدار نیمه‌نهایی جام حذفی ساعت ۲۱ امشب در ورزشگاه نقش جهان اصفهان در حالی برگزار می‌شود که بیش از یک هفته است 2 تیم در فضای رسانه‌ای کشور در حال زور‌‌‌‌‌‌‌آزمایی برای تصاحب سکوهای بیشتر در ورزشگاه هستند. پرسپولیسی‌ها خواهان تقسیم مساوی سکوها هستند اما سپاهان می‌گوید میزبان هستیم و باید تماشاگر بیشتری در ورزشگاه خانگی داشته باشیم. تا لحظه نوشتن این مطلب ۷۰ درصد از ظرفیت ورزشگاه نقش جهان به سپاهان اختصاص داده شده و ۳۰ درصد به پرسپولیسی‌ها. این اتفاقات در حالی رقم خورده که به جذابیت‌های فنی و زیبایی این مسابقه در رسانه‌ها کمتر پرداخته شده است؛ مسابقه‌ای که بین تیم‌های قهرمان و نایب‌قهرمان لیگ برتر برگزار می‌شود و می‌تواند بهترین بازی فصل از نظر فنی محسوب شود؛ مسابقه‌ای که جمعی از بهترین‌‌های فوتبال کشورمان در آن حضور دارند؛ از بازیکنان گرفته تا سرمربیان دو تیم. شاید به همین دلیل است که به این مسابقه لقب ال‌کلاسیکوی ایرانی داده شده است. با این حال از آخرین مسابقه 2 تیم در لیگ برتر صحنه‌های دلخراشی در اذهان ورزش‌دوستان و اهالی فوتبال ثبت شده است. درگیری و سنگ‌پرانی و کتک کاری
 روی سکوهای ورزشگاه آزادی آنقدر تلخ و سیاه بود که حتی نمایندگان مجلس به ماجراهای این مسابقه ورود کردند. هواداران پرسپولیس علیه سرمربی سپاهان شعار دادند و هواداران سپاهان علیه پرسپولیسی‌ها، حتی بازیکن سپاهان رسما هواداران پرسپولیس را تهدید کرد! اینها تمام تصاویری بود که از ال‌کلاسیکوی ایرانی ثبت شد. با این شرایط شاید حق با رسانه‌هاست که فقط به حواشی این بازی می‌پردازند و نمی‌گویند قهرمان 3 دوره لیگ برتر مقابل سپاهانی قرار می‌گیرد که تهاجمی‌ترین تیم این فصل مسابقات بوده است. هر چند مدیران 2 باشگاه تلاش کردند خاطرات سیاه آن بازی را پاک کنند و سپاهان به مناسبت قهرمانی پرسپولیس تبریک گفت و پرسپولیس هم به این نامه پاسخ محبت‌آمیزی داد ولی هنوز کلنجار رفتن 2 باشگاه بر سر اختصاص ظرفیت ورزشگاه ادامه دارد. برانکو که با پرسپولیس در قهرمانی لیگ برتر هت‌تریک کرده در جام حذفی یک ناکام بزرگ بوده است. پرسپولیس با او مقابل قشقایی شیراز باخت، از ذوب‌آهن و صنعت نفت آبادان هم در 2 دوره مختلف جام حذفی شکست خورد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت اما پرفسور قطعا در این بازی به دنبال کسب دومین جام قهرمانی است. او می‌گوید برای بازی با سپاهان هیجان‌زده است. در آن سوی میدان هم سپاهان با امیر قلعه‌نویی انگیزه‌های زیادی برای پیروزی در این مسابقه و فینالیست شدن در جام حذفی دارد. بسیاری از کارشناسان این مسابقه را فینال واقعی جام حذفی می‌دانند و می‌گویند برنده این بازی قهرمان خواهد شد، البته داماش گیلان را که تیم دسته دومی است نمی‌توان از پیش بازنده دانست ولی حداقل روی کاغذ شانس این تیم برای قهرمانی زیاد نیست. در هر صورت امیدواریم شاهد یک بازی جذاب فوتبالی باشیم با کمترین حاشیه و درگیری‌ و خشونت‌های بی‌مورد روی سکوها! امیدواریم فوتبال‌دوستان ایرانی این نکته مهم را به خودشان یادآوری کنند که بازنده شدن در یک مسابقه به معنای پایان دنیا نیست. بارسلونا در چند روز اخیر 2 جام مهم قهرمانی را از دست داد؛ ابتدا حذف از لیگ قهرمانان اروپا و بعد هم جام حذفی در اسپانیا اما هواداران مغموم بارسلونا نه سنگی پرتاب کردند نه روی سکوهای ورزشگاه
کتک کاری کردند، فقط زانوی غم بغل کردند و روی سکوهای ورزشگاه شاهد جشن تیم برنده بودند و آرام اشک ریختند. کاش بدانیم فوتبال برای دوستی بیشتر است و میدان جنگ و نبرد نیست، آن هم بین هموطنان در 2 شهر مختلف. به هر حال همه ورزش ایران چهارشنبه‌شب تماشاگر جذاب‌ترین مسابقه باشگاهی ایران خواهد بود و امیدواریم 2 تیم پرسپولیس و سپاهان و هواداران‌شان در این رقابت بزرگ سربلند شوند؛ فارغ از اینکه کدام تیم برنده می‌شود و کدام تیم بازنده.
تابش:‌ در طبقه دوم هم هواداران پرسپولیس را اسکان می‌دهیم

مدیرعامل باشگاه سپاهان گفت: این بازی آبروی کشور است که در کشورهای دیگر نمایش داده می‌شود و باید فرهنگ خوب ایرانی را نشان بدهیم. مسعود تابش درباره آخرین وضعیت تقسیم‌بندی تماشاگران در مسابقه بین سپاهان و پرسپولیس گفت: بر اساس تصمیم گرفته شده، اینطور مصوب شد که تقسیم تماشاگران به صورت 70 به 30 باشد. در این یک هفته صحبت‌های زیادی انجام و جلسات بسیاری برگزار شد و بالاخره مراجع ذی‌صلاح تصمیم گرفتند نسبت جمعیت 2 تیم اینگونه باشد. ما هم موظفیم آن را اجرا کنیم. سعی می‌کنیم ان‌شاءالله میزبان خوبی باشیم و پذیرایی خوبی از تیم میهمان به عمل آوریم. وی درباره اینکه آیا صحبتی درباره این نحوه تقسیم‌بندی دارد، گفت: صحبت خاصی ندارم. فقط از هواداران‌مان می‌خواهم به ورزشگاه بیایند و فرهنگ بالای هوادار اصفهانی را نشان دهند. از آنها می‌خواهم تیم خودشان را تشویق کنند و فرهنگ هواداری و میزبانی را به نمایش بگذارند. ان‌شاءالله یک بازی جوانمردانه برگزار شود که مردم از دیدن آن لذت ببرند و هواداران ما هم ضمن احترام به تیم مقابل، فرهنگ مردم خوب اصفهان را نشان دهند.
مدیرعامل باشگاه سپاهان درباره اینکه چه جایگاهی را برای هواداران پرسپولیس در نظر گرفته‌اند و آیا ممکن است جایگاه پشت دروازه را برای آنها در نظر بگیرند، گفت: خیر! جایگاه پشت دروازه را برای هواداران پرسپولیس در نظر نگرفته‌ایم.  همیشه در ورزشگاه نقش جهان محل هواداران تیم میهمان مشخص است و برای بازی فردا (امروز) هم ما در همان محدوده یعنی تقریباً از پشت نیمکت خودشان آنها را اسکان می‌دهیم، اگر جمعیت بیشتری هم داشتند با توجه به تعداد آنها، در طبقه دوم همان قسمت هواداران خودشان را اسکان می‌دهیم.