سامانه پدافند هوایی 15 خرداد رونمایی شد

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دیروز از جدیدترین سامانه پدافندهوایی کشور تحت عنوان 15 خرداد رونمایی کرد و آن را در اختیار یگان‌های عملیاتی نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار داد.
سامانه جدید پدافندهوایی ایران تحت عنوان سامانه "15 خرداد" می‌تواند به صورت همزمان با 6 هدف پرنده درگیر شود و آنها را منهدم کند.
«15 خرداد» که در نوع خود یکی از سریع‌ترین سامانه‌های پدافندی از نظر عملیاتی محسوب می‌شود می‌تواند در کمتر از پنج دقیقه برای عملیات آماده شده و به طور همزمان تعداد 6 هدف را شناسایی و ردگیری کند و علیه آنها عملیات شلیک و انهدام را انجام دهد.
این سامانه کاملاً بومی می‌تواند اهدافی نظیر جنگنده و پهپادهای مهاجم را در برد 150 کیلومتر شناسایی و تا برد 120 کیلومتر ردگیری کند و توانایی شناسایی اهداف پنهان‌کار در برد 85 کیلومتر و درگیری و انهدام آن‌ها را در برد 45 کیلومتری دارد.
15 خرداد که قدرت بالایی در سطوح کنترل، هدایت عملیات و تحرک‌پذیری دارد، در برد عملیاتی بالا و ناحیه کشندگی گسترده (با اهدافی که در محدوده ارتفاع 150 کیلومتر تا 27 کیلومتر و در برد 7کیلومتر تا 75 کیلومتر قرار دارند) می‌تواند درگیر شود.
امکان درگیری موثربا اهداف هوایی با قابلیت‌های آفندی بالا مانند هواپیماهای شناسایی، بمب افکن‌ها و جنگنده‌های تاکتیکی از دیگر قابلیت‌های سامانه پدافندهوایی 15 خرداد هستند.
استفاده از صیاد سه
این سیستم مجهز به رادار ارائه فازی با امکان درگیری همزمان با چند هدف و سکوهای پرتاب مستقل است که در آن از موشک صیاد 3 استفاده می‌شود.
تیر ماه سال 96 خط تولید انبوه موشک صیاد سه توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افتتاح، و نخستین موشک‌ها از این نوع تحویل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران شد.
براساس اعلام وزارت دفاع سامانه صیاد 3 با برد عملیاتی حدود 120 کیلومتر و ارتفاع پروازی 27 کیلومتر در مقابل تهدیدات هوایی در برد متوسط و بلند طراحی شده است.
صیاد 3 براساس آخرین فناوری‌های روز دنیا طراحی شده و قادر است با انواع مختلف تهدیدات مانند هواپیماهای جنگنده رادار گریز، هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌های کروز، بالگردها و انواع مختلف پرنده‌های مدرن دارای مانور، سرعت و ارتفاع بالا در محدوده عملیاتی خود درگیر شود.
این موشک دارای هدایت ترکیبی و مجهز به جستجوگرهای پیشرفته فعال، نیمه فعال و همچنین مادون قرمز است و از قابلیت‌های پیشرفته مقابله با انواع جنگ الکترونیک بهره می‌برد.
موشک صیاد 3
ارتش و وزارت دفاع همچنین سال گذشته از یک سامانه پدافندهوایی مشابه 15 خرداد، تحت عنوان "تلاش" رونمایی کردند که آن نیز برای هدف قرار دادن اهداف دشمن از موشک‌های صیاد 3 استفاده می‌کرد.
این سامانه بومی که سال گذشته توسط قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) در یک رزمایش مورد استفاده قرار گرفت، می‌تواند اهداف خود را در ارتفاع متوسط و بلند مورد اصابت قرار دهد.
براساس اعلام ارتش، سامانه موشکی زمین به هوای «تلاش» به منظور بکارگیری و تلفیق موشک صیاد –2 در سیستم سلاح اس 200 برای ارتقا قابلیت‌های عملیاتی و توانمند سازی سامانه سلاح اس 200 در مقابله با تهدیدات روز است.
معاون عملیات پس از آزمایش موفق این سامانه گفت: سامانه‌های موشکی تلاش، پرنده‌هایی که در قالب نیروی دشمن قصد نفوذ به منطقه رزمایش داشتند را مورد هدف قرار دادند و اجازه ندادند هیچ پرنده‌ای وارد منطقه شده و این محدوده را به سلامت ترک کند.
امیر دریادار دوم «سید محمود موسوی» افزود: تحویل چنین سامانه‌هایی با دارا بودن قابلیت‌های منحصر بفرد و درصد اصابت بالا، با وجود تحریم‌های ظالمانه به مدافعان آسمان ولایت باعث شد تا امروز شاهد آن باشیم که هیچ آزمایش ناموفقی در صحنه رزمایش اتفاق نیفتد.
نیروی پدافندهوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر سیستم‌های 15 خرداد و تلاش از چندین سامانه پدافندهوایی کاملاً بومی دیگر نیز تاکنون تحت عنوان سراج و مرصاد نیز رونمایی کرده است.
سامانه موشکی مرصاد برای تامین پوشش پدافندی در ارتفاع متوسط و علیه اهداف پرنده متنوع شامل انواع هواپیماها و موشک‌های کروز است و برای همه ساعات شبانه روز و انواع شرایط آب و هوایی، قابل اعتماد و با قابلیت تحرک پذیری بالا و به دست متخصصین داخلی با طراحی نوین و صد درصد بومی، طراحی و ساخته شده است.
سامانه توپخانه‌ای سراج که نیز سال گذشته رونمایی شد، یک توپ 35 میلیمتری است که توپ و گلوله آن بهینه شده است. این سامانه علاوه بر استفاده از رادار، از یک سامانه جدید اپتیکی هم بهره می‌برد.
استفاده از تعداد زیادی از این سامانه‌های توپخانه‌ای در کنار دیگر سامانه‌ها و تجهیزات موشکی ازجمله سناریوهای مقابله با اهداف هوایی در فواصل مختلف است. «سراج» می‌تواند انواع اهداف از جمله ریزپرنده‌ها را کشف و مورد اصابت قرار دهد.
اس 300 ایرانی در راه است
براساس اعلام فرماندهان نظامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اکنون درحال ساخت سامانه پدافندهوایی پیشرفته بومی تحت عنوان باور 373 است. سامانه موشکی باور 373 که به اس 300 ایرانی معروف است، با برد بیش از 200 کیلومتر و ارتفاع 27 کیلومتر از قابلیت‌های بیشتری نسبت به سامانه اس 300 روسی بهره می‌برد.
مدیران وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پیش از این اعلام کرده بودند که باور 373 آزمایش‌های خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است.
سردار قاسم تقی زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در رابطه با باور 373 گفته است: موشک طراحی شده این سامانه چابک و چالاک است و از تکنولوژی نوینی که به طور کامل ساخت ایران است بهره می‌برد؛ باور قدرت دفاعی ایران را به رخ جهانیان می‌کشد.
توجه ویژه به سیستم‌های پدافندی بومی
در سال‌های گذشته با وجود تحریم صنایع دفاعی ایرانی بومی‌سازی سامانه‌های پدافندهوایی از طریق طراحی و توسعه در داخل کشور به صورت ویژه در دستور کار نیروهای مسلح قرار گرفته است تا پوشش دفاعی مناسبی در مقابل سلاح‌های استراتژیک دشمن از جمله هواپیماهای جنگنده، بمب افکن‌های رادار گریز، موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و انواع پهپادها ایجاد کرد.
در این میان نقش سامانه‌های برد بلند و متوسط کشور در بازدارندگی از تهاجم دشمنان و تهدید اهداف هوایی برای محافظت از تاسیسات حیاتی و شهرهای بزرگ بسیار حائز اهمیت است.
وزیر دفاع پس از رونمایی از سامانه 15 خرداد با تاکید بر تقویت سیستم‌های پدافندهوایی گفت: «با بررسی تحولات اخیری که پیرامون کشور عزیزمان رخ داده است و البته اتفاقاتی که بواسطه ایجاد داعش در سوریه و عراق شکل گرفته است می‌بینیم که سمت و سوی نبردهای امروزی متفاوت از گذشته و به سمت تهدیدات موشکی و هوایی رفته است. به همین دلیل تنها راهکار مقابله با تهدیدات هوایی و موشکی بطور قطع در اختیار داشتن یک پدافند هوایی پیشرفته، به روز، مجهز و کارآمد است و در این راستا با وجود تحریم‌های شکننده در حوزه‌های دفاعی و نظامی ملت ما شاهدند هیچ سدی جلودار عزم و اراده فرزندان برومند ایران اسلامی در حوزه پشتیبانی از نیروهای مسلح نبوده و نخواهد بود».
امیر سرتیپ امیر حاتمی اعلام کرد: امروزه در حوزه ساخت فناوری‌ها، تجهیزات و سامانه‌های پدافند هوایی به سطحی از رشد، بالندگی و توسعه رسیده‌ایم که نیروهای مسلح ما در مقابل هرگونه تهدیدات هوایی و موشکی بدون نیاز به کمک سایر کشورها می‌توانند از حدود و ثغور ایران اسلامی حفاظت و حراست کنند.