مبارزان کردستان علاوه بر مبارزه با دشمن خارجی در داخل خانه و محیط زندگی خود نیز با ضد انقلاب می جنگیدند


حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در این دیدار، شهدای عزیز کردستان را متمایز از مناطق دیگر کشور برشمردند و گفتند: مبارزان کردستان در عین مبارزه با دشمن خارجی، در داخل خانه و محیط زندگی خود نیز با ضد انقلاب در جنگ بودند، بنابراین شهادت در این منطقه با فداکاری بیشتر و با مجاهدت صادقانه توأم بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، معظم‌له مزیت دیگر مردم کردستان را خنثی کردن توطئه اختلاف‌افکنی قومی و مذهبی خواندند و خاطرنشان کردند: کشور ما از لحاظ تنوع قومی کم‌نظیر است و اقوام مختلف تحت نام بزرگ ایران و ملت ایران در کنار هم زندگی می‌کنند، البته دشمنان از ابتدا قصد داشتند از اختلافات مذهبی و قومی برای شکست جمهوری اسلامی استفاده کنند اما عناصر مؤمن و هوشمند در کردستان و همچنین در آذربایجان غربی، این توطئه را خنثی، و با خدمت به انقلاب، دشمن را مأیوس کردند.
ایشان تکریم شهیدان و خانواده‌های آنان را وظیفه آحاد مردم و مسئولان دانستند و با تأکید بر تولید آثاری که خروجی آنها شناساندن قدر و عظمت کار شهیدان برای کشور باشد، افزودند: مردم و به‌ویژه نسل جوان باید بدانند برای پایه‌گذاری و محکم کردن پایه‌های انقلاب و پیشرفت و سربلندی این شجره طیبه و پر افتخار چه تلاش‌هایی انجام شده است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای همچنین با‌ اشاره به سیاست غلط و معیوب رژیم پهلوی در عقب نگه داشتن مناطق کردنشین، خطاب به مسئولان استان بر کار عمرانی و تلاش و پیگیری برای جبران عقب‌ماندگی‌های استان تأکید کردند.


در برابر دشمن مقاومت می‌کنیم
اجلاسیه پایانی کنگره ملی ۵۴۰ شهید استان کردستان با حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، مسئولان استانی و کشوری، خانواده معظم شاهد، رزمندگان دوران دفاع مقدس و مردم ایثارگر استان در سالن شش هزار نفری 22 گولان سنندج برگزار شد.
سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید استان کردستان طی سخنانی با‌ اشاره به اینکه ملت ایران قهرمانانه، آگاهانه و مومنانه برای حفظ استقلال و عزت و کرامت خود ایستادند، گفت: آمریکا راه‌حل عبور مشکلات اقتصادی ایران را مذاکره می‌دانستند در حالی‌که تجربه‌هایی از تاریخ داریم که نمی‌توانیم به دولت آمریکا اعتماد کنیم.
سردار سلامی افزود: ما با مقاومت رشد کردیم، با منطق مقاومت قد برافراشته‌ایم و در اثر مقاومت دشمنان را فرسوده کرده‌ایم و به دلیل مقاومت به استقلال، آزادی و عزت و اقتدار رسیده‌ایم و اگر مقاومت نمی‌کردیم در همان سناریوهای اولیه در سال‌های اول انقلاب میدان را به دشمن واگذار می‌کردیم.
وی بیان کرد: پیشوایان انقلاب به ما آموختند با الهام از قرآن کریم اگر ایستادگی کنیم نصرت خداوند جاری می‌شود و ما در ایستادگی از مدار اراده و جاذبه قدرت دشمن عبور می‌کنیم و اراده ایران بر سرنوشت خویش تحکیم خواهد شد.
فرمانده کل سپاه عنوان کرد: ما در جنگ ایستادیم و پیروز شدیم و در مقابله فرهنگی ملت ایران ایستاده و فریب مظاهر شیک قدرت‌های بزرگ را نمی‌خورد و به حراست از دستاوردها پرداخته و پیروز می‌شود.
سلامی اعلام کرد: ایران در برابر رژیم صهیونیستی ایستاده و پیروز شد، در برابر تحریم اقتصادی ایستاده‌ایم و در برابر قدرت‌های بزرگ مقاومت می‌کنیم و رشد خواهیم کرد.
وی گفت: برای یک ملت بزرگ، رهبر بزرگ، ظرفیت‌های اقتصادی ملی، هوش سرشار و اراده عظیم کافیست تا یک ملت را در جنگ جهانی به پیروزی برساند بنابراین منطق ما مبارزه است چرا که مذاکره در میدان دشمن بازی با دشمن است و محتوای آن تسلیم شدن و با مذاکره فشار دشمن تشدید می‌شود چون احساس می‌کند ما به میدان آمده‌ایم، فشار را تشدید می‌کند و می‌خواهد ملت ایران را خلع سلاح کند.
فرمانده کل سپاه بیان کرد: ملتی که از قدرت بازدارنده خود حراست کند هرگز دشمن توانایی دستیابی به امنیت آن را ندارد، پس این ملت ایستاده است.
شهیدان با نثار جانشان امنیت را فراهم کردند
همچنین آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی، نماینده ولی فقیه در استان کردستان در این مراسم طی سخنانی گفت: کردستان سرافراز سرزمین مجاهدت‌های خاموش و سرزمین فداکاری‌های بزرگ که همه می‌دانید چقدر شهید و جانباز داده که حاضر نشدند یک وجب از خاک کشور را به دشمن بدهد و با دشمن بعثی مبارزه کرد و آنها را از سرزمین‌شان فراری دارد.
 وی گفت: کسانی که فکر می‌کردند کردستان جایگاه امنی برای توطئه آنهاست اکنون می‌بینند که چقدر امنیت در استان به دلیل صفا و ولایت‌مداری این ملت وجود دارد.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: شهیدان با نثار جانشان امنیت را برای مردم فراهم کردند.
5400 شهید؛
سند بیداری مردم کردستان
همچنین سردار محمدحسین رجبی، فرمانده سپاه کردستان در این مراسم گفت: مردم کردستان در راستای بیداری و ایجاد امنیت پایدار چیزی کم نگذاشته‌اند و سند بیداری آن 5400 شهید در استان کردستان است.
وی اذعان کرد: با اقتدار اعلام می‌کنیم ثمره وحدت و همگرایی و ایثار شهدا در مناطق کردستان از امنیت پایدار برخوردار بوده و کردستان از امن‌ترین مناطق کشور است و روحیه همگرایی باعث شده سپاه به‌عنوان حافظ میراث و ارزش‌های انقلاب هم‌راستای محرومیت‌زدایی در کردستان اعمال کند تا شاید بتواند بخشی از جوانمردی‌ کردستانی‌ها را جبران کند.
فرمانده سپاه کردستان گفت: همانگونه که استحضار دارید مردم کردستان در راستای بیداری و ایجاد امنیت پایدار چیزی کم نگذاشته‌اند و سند بیداری 5400 شهید استان کردستان و 10 هزار شهید کُرد اهل سنت استان‌های اذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه است.