با تقدیر از تعهدات سیاسی سطح بالا و اقدامات ایران در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم

تعلیق ایران از فهرست سیاه FATF بار دیگر تمدید شد
گروه ویژه اقدام مالی (FATF) بار دیگر تعلیق ایران از فهرست سیاه را تمدید کرد.
گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در بیانیه عصر جمعه خود اعلام کرد که تعلیق اقدامات تقابلی خود درباره ایران را تا اکتبر سال ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) تعلیق کرده است.
این گروه در بیانیه خود با تقدیر از تعهدات سیاسی سطح بالا و اقدامات ایران برای اصلاحات قانونی در راستای مبارزه با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم، به عدم تکمیل فرآیندهای قانونی در تصویب کنوانسیون‌های پالرمو و تامین مالی تروریسم اشاره کرد و افزود: اف.‏ای.‏تی.‏اف تنها قوانینی را می‌تواند در نظر بگیرد که به طور کامل تصویب شده است.


براساس این بیانیه، زمانی که مصوبه‌های باقی مانده به صورت کامل اجرایی شود، اف.‏ای.‏تی.‏اف این موارد را در کنار دیگر قوانین تصویب شده برای بررسی این موضوع که آیا اقدامات پوشش داده شده در برنامه اقدام ایران با معیارهای این گروه مطابقت دارد، بازبینی می‌کند.
این بیانیه با تاکید براینکه اف.‏ای.‏تی.‏اف در نشست این هفته خود تصمیم گرفت که تعلیق اقدامات تقابلی درباره ایران را تعلیق کند، افزود: به جز اینکه این گروه همچنان از اعضا می‌خواهد که بررسی‌های نظارتی بیشتری را درباره شعبه‌ها و زیرمجموعه‌های موسسات مالی ایران اعمال کنند.
این گروه در بیانیه خود همچنین با تقدیر از پیشرفت‌های حاصل‏شده در تصویب قانون مبارزه با پولشویی در ایران، نسبت به روند «برنامه اقدام» ابراز تاسف کرد و افزود: اف.‏ای.‏تی.‏اف از ایران انتظار دارد که در مسیر اصلاح سریعاً اقدام کند تا پرداختن به همه موارد باقی‏مانده را با تکمیل و اجرای اصلاحات ضروری مربوط به قانون مبارزه با پولشویی (AML) و مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) تضمین کند.
گروه ویژه اقدام مالی هشدار داد که اگر ایران لوایح پالرمو و مبارزه با تامین مالی ترویسم را تا اکتبر سال ۲۰۱۹ (آبان‏ماه سال جاری) تصویب نکند، این گروه سازوکار پیشرفته گزارش‏دهی یا گزارش‏دهی سامان‏یافته تراکنش‌های مالی در این ارتباط را الزامی خواهد کرد. همچنین الزامات حسابرسی‌های خارجی شدیدتر را برای گروه‌های مالی در ارتباط با شعبه‌ها و زیرمجموعه‌هایی که در ایران مستقر هستند، ضروری خواهد کرد.
این گروه در بیانیه خود مواردی را که ایران به آن نپرداخته، به این شرح برشمرد:
۱) اقدام کافی برای جرم‏انگاری تامین مالی تروریسم، از جمله از طریق رفع معافیت برای گروه‌هایی که «برای پایان دادن به اشغال خارجی، استعمار و نژادپرستی مبارزه می‌کنند»؛
۲) شناسایی و توقیف اموال تروریست‌ها در انطباق با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در این ارتباط؛
۳) تضمین سازوکاری مناسب و قابل اعمال برای شناسایی کامل مشتری؛
۴) اطمینان از اینکه ارائه گزارش تراکنش‌های مشکوک برای تراکنش‌های مرتبط با تامین مالی تروریسم در چارچوب قانونی ایران پوشش داده شده باشد؛
۵) توضیح اینکه مسئولان چگونه تامین‏کنندگان خدمات انتقال پول غیرمجاز را شناسایی و تحریم می‌کنند؛
۶) تصویب و اجرای لوایح پالرمو و CFT و توضیح ظرفیت تامین کمک قانون دوسویه؛
۷) تضمین اینکه موسسه‌های مالی دربرگیری اطلاعات کامل مربوط به ایجادکننده و ذی‏نفع را در انتقالات برخط راستی‏آزمایی می‌کنند.
سایر اخبار این روزنامه
با تقدیر از تعهدات سیاسی سطح بالا و اقدامات ایران در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم محمدعلی وکیلی جناب آقای خود می‏کشی حافظ را....! «ابتکار» از اعلام آمادگی NGO‌ها برای همکاری با مجلس و تهیه پیش‌نویس ‌قانون مبارزه با خشونت خانگی گزارش می‌دهد جامعه چقدر نسبت به بیماری‌های روان و راه‌های درمان آن آگاه است؟ چالش‌های درمانِ روان چکناواریان، صارمی و صدیقی از روز جهانی موسیقی روایت می‌کنند جای خالی موسیقی در تقویم ایران دلایل هجمه‌های اخیر علیه بیژن زنگنه، وزیر نفت چیست؟ حمله به دولت با اسم رمز «نفت» نیروی هوا و فضای سپاه یک فروند پهپاد آمریکا را بر فراز حریم هوایی ایران سرنگون کرد گام دوم هسته‌ای ایران 16 تیر آغاز می‌شود وزارت اقتصاد خواستار اقدام قاطع دولت برای حذف یارانه غیرنیازمندان شد خار یارانه در گلوی دولت هژمونی نظامی آمریکا در پایان راه با تقدیر از تعهدات سیاسی سطح بالا و اقدامات ایران در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم پیروزی دشوار والیبال ایران برابر پرتغال