غرور نا«آشنا»

آرمان- حمید شجاعی: تحلیل اینکه دولت و اصلاح‌طلبان در قبال یکدیگر چه رویکردی داشتند و اینکه چه جریانی موجب حضور مردم و دادن رأی 24 میلیونی به حسن روحانی شد، اصلا سخت نیست چرا که مشخصا این «تَکرار» رئیس دولت اصلاحات بود که موجب حضور با شکوه مردم در 29 اردیبهشت 96 شد، اما گویا برخی اطرافیان رئیس‌جمهور از این اتفاق چندان دل خوشی ندارند و هر از چند گاهی با اظهارتشان به تخریب جریان حامی می‌پردازند که در نوع خود جای تامل و تعجب دارد. مثل توئیت اخیر حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور که رئیس دولت اصلاحات را سیاستمداری بازنشسته با اعتبار ریخته خوانده است. غافل از اینکه که اگر همین سیاستمدار نبود اکنون امثال آشنا هیچ وجهی در عالم سیاست نداشتند. در همین راستا جواد امام دبیرکل مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب و مدیرعامل بنیاد باران معتقد است: «عملکرد این افراد نشان می‌دهد که فقط فرصت سوزی کردند و اعتبار شخص رئیس‌جمهور را نیز از بین بردند و اقبال عمومی را نسبت به رئیس‌جمهور کاهش دادند.»
حق نمک
بنا به گواه تحلیلگران و سیاسیون رابطه اصلاح‌طلبان با دولت به مثابه اتوبان یک‌طرفه‌ای بوده که رئیس‌جمهور و اطرافیانش از این رابطه سود سرشار برده و اصلاح‌طلبان زیان و خسارت دیده‌اند که جامعه تمام مشکلات خود را از چشم آنها دیده و با نوعی ناامیدی و بی‌اعتمادی به آنها می‌نگرد. لذا اگر بگوییم که مسبب شرایط سخت امروز مردم و ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان، روحانی و حلقه اول اطرافیانش بودند سخنی به گزافه نگفته‌ایم. حال در این شرایط خطیر که جامعه در مشکلات معیشتی بسر می‌برد، اگر دولت بخواهد به جای عذرخواهی و تلاش بیشتر حق نداشته خود را از اصلاح‌طلبان و مردم مطالبه کند جای بسی تعجب است. با وجود این برخی اطرافیان رئیس‌جمهور بعضا اظهاراتی از خود بروز می‌دهند که هر که نداند گویی یکی از اعضای جبهه پایداری چنین سخنانی را بر زبان جاری کرده است. طی چند روز گذشته دو رشته توئیت از حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور در ارتباط با اصلاح‌طلبان حاشیه‌های زیادی به همراه داشت. وی در توئیت نخست خود با اشاره غیر مستقیم به رئیس دولت اصلاحات آورده: «‏تعداد زیادی از جوانان عزیز نواصلاح‌طلب سودای نمایندگی مجلس دارند، این حقشان است. مشکل از اعتبار ریخته سیاستمداران بازنشسته‌ای است که مردم باید به «ندای» تکرارمی‌کنم آنان پاسخ مثبت و به جوانان پرشور رأی بدهند.» این توئیت که با واکنش‌های بسیاری همراه گشت موجب شد تا آشنا در توضیح توئیت اول خود توئیت دومی بزند که چندان دست کمی از توئیت اولش نداشت. وی در این توئیت با اشاره به قالیباف و رئیس دولت اصلاحات نوشت «آن سردار اسبق و آن سیاستمدار بازنشسته هر دو مشکل اعتبار سیاسی دارند، ولی این کجا و آن کجا؟ اولی اعتبار فهرست مورد تاییدش را به خطر می‌اندازد ولی این فهرست مورد تایید دومی است که اعتبارش را به خطر می‌اندازد.» بد نیست آقای آشنا بداند که اگر حمایت اصلاح‌طلبان و «تَکرار» رئیس دولت اصلاحات نبود قطعا اکنون وی در جایگاهی نبود که بخواهد به اصلاح‌طلبان و جایگاه سیاسی رئیس دولت اصلاحات واکنش نشان دهد. اصلاح‌طلبان 24 میلیون نفر را برای رأی به روحانی بسیج کردند، مطالباتشان پیشکش، اما بد نیست دولتی‌ها حق نمک شناسی را به جا آورند. مشاور رئیس‌جمهور و اطرافیان بگویند که چگونه هنرمندانه در کمتر از دو سال رأی 24 میلیونی و سرمایه اجتماعی عظیم را تا جایی برده‌اند که امروز این محبوبیت به زیر 10 درصد رسیده است؟ لذا رئیس‌جمهور باید بیش از گذشته نسبت به اظهار نظر اطرافیانش حساسیت نشان دهد تا این ته مانده اعتبار نیز از بین نرود.
با 24 میلیون رأی چه کرده‌اید؟


قائم مقام حزب اتحاد ملت در واکنش به توئیت مشاور رئیس‌جمهور در خصوص رئیس دولت اصلاحات در توئیتر خود نوشت، دغدغه کسی که سرمایه اجتماعی او در قالب «تصویردستان» و عبارت «تَکرارمی‌کنم» سه پیروزی بزرگ در انتخابات را رقم زد، نجات کشور بود. آذر منصوری ادامه داد: او کار خود را بی‌منت انجام داد. حال آقای آشنا باید بگوید با سرمایه 24 میلیون رأی حاصل از اعتبار او چه کرده‌اند؟
رعایت نزاکت سیاسی
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به اظهارات اخیر حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور بیان کرد: متاسفانه در مجموعه اطرافیان آقای رئیس‌جمهور چهره‌هایی قرار گرفته‌اند که عمدتا هدف آنها این است که در عرصه قدرت باشند. انتخاب نوشت؛ علی تاجرنیا گفت، احساس می‌کنم اینها دچار یک تحلیل اشتباه شدند که ممکن است شرایط کشور یک نوع رویگردانی از اصلاح‌طلبان ایجاد کرده باشد. از همین رو دنبال فرستادن پالس‌هایی هستند که یا بتوانند در دولت آینده نقشی داشته باشند یا حداقل در یک حاشیه امنی قرار بگیرند. نمایند سابق مجلس اظهار کرد: این افراد عمدتا چهره‌های تاثیرگذاری در سپهر سیاسی ایران نیستند و اگر امروز به واسطه شرایط دولت در جایگاهی قرار گرفته‌اند، نشانه اثرگذاری آنها نیست. بنابراین فکر می‌کنم نه نظرات آنها چندان اهمیتی دارد و نه اصلاح‌طلبان باید خودشان را درگیر این مسائل کنند. بر رئیس‌جمهور واجب است که مراقبت کنند که این دوستان و حلقه‌های نزدیک ایشان اخلاق و نزاکت سیاسی را رعایت کنند.
از تَکرار تا مکَبر!
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره اظهارات اخیر مشاور رئیس‌جمهور خطاب به وی در توئیتی نوشت، بازهم افاضات مشاور نا آشنای دولت، اگر ندای تَکرار و تلاش اصلاح‌طلبان و اقبال مردم نبود جنابعالی می‌بایست در خدمت ابوالزوجه محترم و حداکثر در جایگاه مکبری نماز جمعه قرار می‌گرفتید نه مشاورت رئیس‌جمهور. جواد امام در تکمیل واکنش خود به توئیت مشاور رئیس‌جمهور به «آرمان» گفت: خود رئیس‌جمهور نیز معترف به نقش و جایگاه رئیس دولت اصلاحات و اقبال مردم هستند و چیزی نیست که قابل کتمان باشد و اگر سرمایه و اعتبارسوزی شده باشد توسط همین تیمی است که آقای روحانی روی کار آورد؛ از جمله آقای آشنا. مدیرعامل بنیاد باران تصریح کرد: آقای آشنا گزارشی از عملکرد خود بدهد که ببینیم چقدر توانسته در دولت نقش داشته باشد و مشخص کند که چه میزان توانسته برای دولت اعتبار اجتماعی کسب کند. دبیرکل مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب تاکید کرد: عملکرد این افراد نشان می‌دهد که فقط فرصت سوزی کردند و اعتبار شخص رئیس‌جمهور را نیز از بین بردند و اقبال عمومی را نسبت به رئیس‌جمهور کاهش دادند. امروز اعتراض مردم به اصلاح‌طلبان به آنهایی است که شعار دادند، اما پای عهد خود نایستادند و به شعارها پشت کردند.