بازگشت آرامش به بغداد و استان‌های جنوبی در آستانه اربعین

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که تماس‌ها بین نمایندگان تظاهرکنندگان عراقی و دولت و گروه‌های سیاسی منجر به "نتایج مثبت" و بازگشت آرامش به بغداد و استان‌های جنوبی شده تا مراسم اربعین حسینی که در شرف برگزاری است، باشکوه و در آرامش و امنیت برگزار شود.
عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق نیز اعلام کرد که وضعیت این کشور به شرایط عادی خود بازگشته است.
به گزارش روسیا الیوم، درحالی که در روزهای گذشته برخی از استان‌های عراق شاهد ناآرامی‌ها و اعتراضات مردمی بود، عبدالمهدی در سخنانی روز گذشته اعلام کرد که شرایط این کشور به وضعیت عادی بازگشته است.
مسئولان عراقی بار دیگر منطقه امنیتی سبز بغداد را که به دلیل اعتراض‌ها بسته بودند، باز کردند.
خبرنگار راشاتودی نیز گزارش داد که وضعیت در منطقه سبز بغداد که نهادهای دولتی و دفتر ریاست و محلس عراق و ساختمان‌های دیپلماتیک از جمله سفارت آمریکا و انگلیس و دفاتر سازمان ملل و اتحادیه اروپا در آن قرار دارند به حالت عادی به آنها بازگشته است.
برای دومین روز آرامشی شکننده بغداد و استان‌های جنوبی عراق را دربرگرفته درحالیکه نیروهای امنیتی همچنان در شهرها مستقر هستند. دولت نیز درحال اجرای وعده‌های اصلاحاتی خود همزمان با تکمیل گزارشی دقیق از وقایع اخیر کشور است.
ازسوی دیگر روزنامه لبنانی الاخبار به نقل از منابع نزدیک به عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق نوشت: براساس داده‌های امنیتی دقیق که طی روزهای گذشته جمع‌آوری شده سازمان جاسوسی اسرائیل در کنار گماشته‌گان سفارت آمریکا در بغداد در بهره‌برداری از تظاهرات مردمی و انحراف مسیر تظاهرات مسالمت‌آمیز به سمت آشوب و خرابکاری دست داشته‌ است.
این منابع اشاره کردند، درخواست‌های به حق مردم و اعتراضات‌ محقانه آنها به بیراهه کشیده شد و شعارها رنگ و لعاب سیاسی و ضد دولتی به خود گرفتند، رسانه‌های بیگانه و شبکه‌های ماهواره‌ای و نیز شبکه‌های اجتماعی به طور بی‌سابقه‌ای اخبار اعتراضات عراق را پوشش داده و سعی کردند با آن بازی کنند.
این منابع افزودند، رویکرد افسران تحت کنترل بود و سعی می‌شد به صورت نرم اقدامات آنها مهار شود البته برخی نیروهای امنیتی بدون اجازه دولت در اعمال زور افراط کردند.
در سایه بازگشت آرامش به بغداد و برخی استان‌های جنوبی روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی نوشت: فعالان معترض عراقی پس از یک هفته تظاهرات تصمیم گرفتند که فعالیت‌های اعتراضی خود را به مناسبت مراسم بزرگ اربعین متوقف کنند.
در همین راستا، خلدون الاحمد، یکی از تظاهرکنندگان شهر المثنی نیز در این باره اظهار کرد: معترضان عراقی تظاهرات را تا پایان اربعین متوقف کرده‌اند و هدف از این وقفه فراهم شدن شرایط زیارت برای مردم است.
استان ذی‌قار نیز که طی روزهای گذشته شاهد تظاهرات مردمی بود روز گذشته آرام بود و تظاهرات قابل توجهی در این استان مشاهده نشد.
هانی الخلدون، فعال مدنی در ذی قار در این باره گفت: "اکثر ساکنان این استان شیعه هستند، بنابراین معترضان این فرصت را برای مردم فراهم کردند تا مراسم مذهبی را به جا آورند.
همچنین منابع آگاه از بازگشت آرامش به شهرک صدر در بغداد خبر دادند. طبق گفته این منابع، آرامش بار دیگر به شهرک صدر که طی دو روز گذشته شاهد تظاهرات مردمی بود، بازگشته است.
ازسوی دیگر، منابع خبری می‌گویند که اینترنت اکنون در شهرها و استان‌های جنوبی عراق که به دلیل ناآرامی‌ها اخیر قطع شده بود، وصل شده است.
تظاهرات در برخی از شهرهای عراق از روز سه‌شنبه گذشته در اعتراض به اوضاع اشتغال، ضعف خدمات‌رسانی و گسترش فساد و عدم مبارزه جدی با آن آغاز شد و تا دوشنبه به شکل پراکنده ادامه داشت.