بازسازی واحدهای زلزله زده آذربایجان شرقی تا تیرماه99

معاون اول رئیس جمهوری گفت: به همت خود مردم و مسئولان استانی و کشوری، واحدهای زلزله زده حداکثر تا تیرماه سال آینده نوسازی و بازسازی می‌شوند.
اسحاق جهانگیری در بازدید از روستای زلزله زده «تیرشاب سراب»، افزود: برای ابلاغ سلام رهبر معظم انقلاب و هیأت دولت به‌ شما مردم عزیز اینجا حضور یافته‌ام. برخی نقاط کشور ما در معرض زلزله قرار دارد؛ به‌طوری که سال گذشته زلزله به کرمانشاه آسیب وارد کرد و بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی و ده‌ها واحد تولیدی اعم از دامداری و صنعتی در این استان آسیب دیدند؛ همچنین وقوع سیل در ابتدای سال‌جاری در برخی استان‌های کشور، چند مطلب را برای ما آشکار ساخت، یکی اینکه ملت ایران، ملتی متمدن و منسجم و یکپارچه است و روزی که در هر نقطه از این کشور کوچک‌ترین حادثه ناگوار رخ دهد، قطعاً همه ملت ایران از شرق تا غرب از شمال تا جنوب همبستگی خود را به نمایش می‌گذارند. امروز در آذربایجان شرقی نیز شاهد این زلزله بودیم و با اینکه نسبت به زلزله‌های اخیر شدت و خسارت کمتری داشته، ولی همدردی با مردم زلزله زده و انسجام در تمام نقاط کشور مشاهده شد. وی با بیان اینکه کشور ما علی‌رغم تمامی مشکلات و محدودیت‌ها از توانمندی قوی برخوردار است، گفت: حدود ۱۰ هزار مصدوم در زلزله کرمانشاه ظرف چند ساعت از روستاهای مختلف به مراکز درمانی منتقل شدند و آواربرداری سریع شروع شد. حالا نیز برای انجام اقدامات لازم در آذربایجان شرقی، تصمیماتی در هیأت دولت گرفته شد. به‌گزارش ایسنا، معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه حدود ۱۱۱ میلیارد تومان بودجه دولتی و ۲۱۷ میلیارد تومان تسهیلات بانکی جزو مصوبات دولت برای مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی است، گفت: مسکن مطمئن و مقاومی باید برای مردم روستاهای آذربایجان ساخته شود، تمامی نیروها از جمله ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی، ستاد بحران، هلال احمر و تمامی دستگاه‌ها یاد گرفته‌اند در چنین مواقعی چگونه از درد مردم بکاهند.
 جهانگیری بیان کرد: مردم مناطق زلزله زده می‌توانند در نزدیک‌ترین مکان، واحدی را به‌عنوان اسکان موقت اجاره کنند تا دولت تمامی هزینه‌های اجاره آن را پرداخت کند یا کسانی که می‌خواهند در این محل مستقر باشند، می‌توانند از واحدهای ضربتی که ظرف دو تا سه روز توسط بنیاد مسکن آماده‌سازی می‌شود، استفاده کنند. وی با اشاره به پیش‌بینی وام معیشتی برای مردم زلزله‌زده، گفت: مردم غصه‌ای نداشته باشند که اموالشان زیر آوار باقی مانده است، ما تسهیلاتی با نرخ بسیار پایین و کمک‌های بلاعوض را برای تأمین معیشت مردم در نظر گرفته‌ایم. همچنین دولت برای دوران سخت روستاییان مبلغی به‌عنوان کمک بلاعوض در نظر گرفته است.جهانگیری  گفت: دولت کمک‌های بلاعوض برای احشام تلف شده روستاییان در نظر گرفته است.