برنامه حمایت معیشتی از 60 میلیون ایرانیگروه اقتصادی/ روز گذشته؛ شلوغ‌ترین روز سخنگوی دولت در حاشیه جلسه دولت بود چرا که سؤال و ابهام‌های متعددی وجود داشت که همه انتظار داشتند پاسخ آن را بشنوند. خبرنگاران از حمایت معیشتی از 7 دهک پرسیدند و اینکه پول آن قرار است از کجا تأمین شود؟ دیگر سؤال خبرنگاران محور سفر اخیر رئیس جمهوری به استان‌های کرمان و یزد بود.اما مهم‌ترین سؤالی که از علی ربیعی سخنگوی دولت پرسیده شد و خیلی از مردم پیگیر آن هستند، سرانجام قیمت و سهمیه‌بندی بنزین بود.حمایت از زلزله زدگان هم موضوعی بود که به‌عنوان دغدغه این روزهای دولت بود در حاشیه جلسه هیأت دولت مطرح شد. در ادامه پاسخ‌های دولت به ابهام‌ها و اتهام‌ها آمده است.
علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه دولت بر چگونگی حمایت اجتماعی معیشتی از 7 دهک جامعه بحث و تأکید شد که بیش از 18 میلیون خانوار را در بر خواهد گرفت که این ترکیبی از درآمد و شاخص‌های برخورداری و گروه‌های هدف مشخص است.
بسته حمایتی
به گزارش ایرنا، ربیعی درباره بسته حمایتی از 18 میلیون ‌خانوار و چگونگی آن افزود: این افراد با درگاهی که وزارت رفاه مشخص خواهد کرد که بر دو سازمان حمایتی ما مستقر می‌شوند و حدود 60 میلیون نفر را شامل می‌شود که مشمول دریافت حمایت‌های اجتماعی معیشتی هستند. در جلسه دولت در مورد شیوه انتخاب بیش از 18 میلیون خانوار بحث شد. ترکیبی از درآمد، شاخص‌های برخورداری و گروه‌های هدف مشخص تعیین‌کننده هستند.
کدام دهک‌ها حمایت می‌شوند؟
وی ادامه داد: مددجویان، زنان سرپرست خانوار، افراد دارای درآمد ثابت مانند کارگران و بازنشستگان شامل این حمایت هستند. این شمولیت نه‌ تنها دهک‌های پایین بلکه طبقات متوسط به پایین را هم در بر خواهد گرفت و طبق مطالعات ما، دهک‌هایی که درآمد بسیار بالا دارند، از این طرح خارج می‌شوند اما شیوه اعتراض برای مردم باز است.
اعتراض قبول می‌شود
ربیعی خاطرنشان کرد: در جلسه هیأت دولت تصمیم گرفته شد هر زمان مردم اعتراض کردند، پذیرفته شود، این پول برای افراد معترض ذخیره شود. هیچ جای نگرانی نیست و با دقت فرمانداران، بخشداران، ستاد اجرایی وزارت رفاه و سازمان برنامه و بودجه با هماهنگی با یکدیگر بسرعت این رسیدگی‌ها را انجام خواهند داد. بحث اصلی دولت افزایش قدرت خرید این طبقات است و قدرت خرید این طبقات برای خرید کالاهای مورد نیاز، اساسی و.. افزایش پیدا می‌کند.
صدور کارت‌های حمایتی
سخنگوی دولت اظهارداشت: شکل این حمایت هم در همان کارت‌ها خواهد بود یا همان کارت‌های موجود یا آنکه بانک مرکزی برای صدور کارت‌های جایگزین اقدام می‌کند و پول به این کارت‌ها ریخته می‌شود و امکان مصرف این پول فراهم می‌شود.
بررسی آثار تورمی
ربیعی گفت: ابعاد اقتصادی و تورم‌زا نبودن این تأمین مالی بحث جدی امروز دولت بود، بانک مرکزی آثار تورمی سناریوهای مختلف را بررسی کرده و آنچنان ملاحظاتی را خواهیم داشت که آثار تورمی با توجه به شیوه پرداخت و نحوه هزینه‌کرد، به حداقل برسد، این روش با کمترین آثار تورمی اجرا خواهد شد.
آخرین وضعیت سهمیه بندی بنزین
وی در پاسخ به سؤالی درخصوص آخرین وضعیت سهمیه‌بندی بنزین گفت:‌ سناریوهای مختلفی هست که تأمین منابع از کجا صورت بگیرد. اینگونه نیست که در این باره روی چیزی متمرکز شده باشیم. جاهایی مطالبی را گفتند، قضاوت زودرس شده اما سناریوها تکمیل نشده و در این باره هفته آینده توضیحات بیشتری خواهم داد.
حمایت از زلزله زدگان
وی درباره مصوبه دیگر جلسه هیأت وزیران گفت: در جلسه تخصیص 100میلیارد تومان برای آبگیری سد نرماب در منطقه گرگان‌رود بود که این کار برای جلوگیری از سیل و خرید اراضی پایین‌دستی جهت پیش‌گیری از سیل است. همچنین بحث زلزله اخیر در آذربایجان در جلسه دولت مطرح شد و تأکید رئیس جمهوری بر مسأله تأمین گرما بود، چون از این بعد سرمای بیشتری در آن منطقه حاکم می‌شود.
ساخت خانه های کوچک برای اسکان موقت
ربیعی ادامه داد: همه تلاش بر این خواهد بود که آواربرداری در آذربایجان طی یکی، دو روز تمام شود. همان‌طور که اعلام شد، یکی از بهترین روش‌ها این است که پول در اختیار خود افراد قرار گیرد. سخنگوی دولت توضیح داد: استانداری تمهیداتی فراهم کرده است که توسط بنیاد مسکن و سایر دستگاه‌ها خانه‌های 15 تا 20 متری ساخته شود. این خانه‌ها برای کسانی است که پول نقد نمی‌خواهند تا به‌صورت موقت از سرما در مصون باشند.
تعلل 2 میلیارد دلاری
ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره سخنان اخیر رئیس جمهوری در یزد درخصوص 2 میلیارد دلار، اظهار داشت: در دولت تأکید شد که تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های ذیربط اطلاعیه مشروحی در این‌باره ارائه می‌دهند و من هم پیگیر خواهم بود که اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد. اوراق 2 میلیارد دلار نبوده بلکه 1.8 میلیارد دلار اوراق خریداری شده در دولت بعد از دولت نهم بوده است. نزد مؤسسه «کلیراستریم» برای سرمایه‌گذاری اوراق را خریداری کرده و اخطار دادند پول را ببرید ولی با توجه به اخطار داده شده برداشت صورت نگرفته است. چگونگی اتخاذ این تصمیم و اینکه چرا پول در زمان مقرر برداشت نشده ابهام مورد نظر رئیس جمهوری است که باید روشن شود.
چه کسی دستور 800 میلیون دلار را داد؟
وی تصریح کرد: یکی از بحث‌های هیأت دولت مربوط به پولی است که بابک زنجانی به میزان 800 میلیون دلار از بانک گرفته و اینکه چه کسی دستور این را داده است، که باید مشخص شود. بحث نه بر سر بازداشت بابک زنجانی بلکه بر سر نحوه پیگیری و منابع آن است اینکه این پول به‌کجا رفته است، آیا فردی یا برای دستگاه خاصی بوده است و این موضوعات به روشنگری نیاز دارد. در یکی از موارد، تحت عنوانی از دولت نفت گرفته شده و پول آن برگشت داده نشده و معلوم نیست که این پول به کجا رفته است.
وی اظهارداشت: به‌دنبال ارائه اطلاعات کامل هستیم به‌همین منظور باید با کارشناسان صحبت کنیم، پولی که از محل فروش نفت گرفته‌اند مقدار قابل توجهی است که با آن چیزهای دیگر را خرید و وارد کرده‌اند. ما به کسی اتهام نمی‌زنیم ولی به‌دنبال روشن شدن این ارقام و اعداد هستیم.
مبارزه با فساد
سخنگوی دولت همچنین گفت: مبارزه با فساد باید شفاف و اطمینان‌آور برای مردم باشد و همه جناح‌ها را در بر بگیرد. درخصوص مواردی از فساد نیز که ادعا می‌شود از قبل اعلام نشده باید بگویم حداقل مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای پیگیری برخی از این موارد، اعلام و حتی ابلاغ شده و نامه‌ها و دستور آن از سوی دستگاه‌ها صادر شده است. باید مردم را راضی کنیم و به افکار عمومی اطمینان دهیم که اهتمام ما به مبارزه با فساد هیجانی، کوتاه‌مدت و یک‌سویه نیست؛ نظر دولت بر مبارزه با فساد و فساد ستیزی ساختارمند، درازمدت و جامعه محور با نظارت مردم است.
وی گفت: دولت از قوه قضائیه و قوه مقننه در مبارزه با فساد حمایت کرده و بحث ما درباره تصمیمات اداری است که بر مبنای آنها نه پولی خورده و برده شده است، ولی به‌منزله یک فساد بزرگ بارها برای مردم تکرار شد. به‌صورت جزئی معلوم شد که این 18 میلیارد دلار کجا است. اگر رئیس جمهوری گفت که یک دلار گم نمی‌شود، اطمینان دهیم به مردم که این موضوع صحت دارد.
اتهام دوقطبی سازی
ربیعی اظهار داشت: یکی از اتهامات به آقای روحانی دوقطبی‌سازی است، آیا شیوه تبلیغات در مبارزه با فساد، جامعه را دو قطبی نکرده است؟ آیا جامعه چنین احساس می‌کند که این روند مبارزه همه‌گیر بوده است؟ یک فرد را در ارتباط با پرونده دوران دانشگاه احضار می‌کنند و در اخبار به‌گونه‌ای اعلام می‌شود هیچ ربطی به پرونده دیگر او ندارد، حاشیه‌سازی‌های ایجاد شده به مبارزه با فساد آسیب می‌زند. رئیس جمهوری بر اساس رسالتی که قانون اساسی به ایشان داده و جامعه از رئیس جمهوری انتظار دارند، این بیانات در یزد را داشتند و حتماً به معنای پیشگیری از مبارزه با فساد نیست؛ دولت تأکید دارد که مبارزه با فساد باید روندی بنیادین، ساختارمند، همه‌جانبه و اطمینان‌بخش برای مردم باشد به نحوی که کسی جرأت انجام فساد را نداشته و سایه امنی برای هیچ‌کس در مبارزه با فساد وجود نداشته باشد.
شرکت‌های مخابراتی متخلف
وی همچنین درباره برنامه دولت برای برخورد با شرکت‌های مخابراتی متخلف تصریح کرد: شواهد نشان می‌دهد که خدمات ارزش‌افزوده تلفن‌های همراه باعث نارضایتی عمومی شده و مراجعات زیادی در این‌باره صورت گرفته و وزیر ارتباطات نیز در این زمینه اقداماتی انجام داده است. در گزارش منتشر شده آمده است که پول‌های جمع‌زیادی از مردم بدون اطلاع آنها اخذ شده که تأسف‌انگیز است و نباید بدون اطلاع مردم از آنها پول گرفته شود.
وی ادامه داد: تعداد معدودی از شرکت‌ها ناآگاهانه مردم را عضو این خدمات کردند و مردم به طور ناخودآگاه عضو بخشی از خدمات آنها هستند که شاید برای گرفتن این خدمات تمایلی نداشتند. بنده شاهد بودم که با شماره‌گیری یک کد دستوری مشخص شد که مبلغی از برخی افراد اخذ شده است که اطلاعی از آن نداشتند که اتفاق خوبی نیست و باید نحوه جذب کاربر و درآمدهای این شرکت‌ها مورد بررسی قرار بگیرد و پول‌هایی که بدون اطلاع از حساب مردم برداشته شده به آنها برگردانده شود. از وزیر ارتباطات خواهم خواست که در این زمینه بیشتر توضیح دهد و اساس آنچه مورد اعتراض وزیر ارتباطات بوده نکاتی بود که عرض کردم.
استانداران بدون گرایش
سخنگوی دولت درباره موضوع استانداران خطی و جناحی نیز اظهار داشت: این موضوع هیچ ارتباطی به انتخابات ندارد ولی متأسفانه دولت در بیانیه‌ای متهم شده که استاندارهای خطی به کار گرفته است. اتفاقاً نقدهایی از سمت دیگر به دولت صورت می‌گیرد که استاندارها در گروه و جناح همبسته با دولت نیستند و بنده بارها در معرض این نظر قرار گرفتم ولی این منصفانه نیست. شواهد بسیاری در این زمینه وجود دارد که استاندارها بدون گرایش خطی بوده و افراد به‌کار گرفته شده، مانند دولت از همه گروه‌ها هستند. چنین سخنانی جفای بزرگی به دولت است و برای پرسش در این زمینه به‌سمت مردم برویم و در یک نظرسنجی بپرسیم که از رفتار کدام نهاد در انتخابات نگران هستند؟ آیا از هیأت‌های اجرایی نگران هستند یا از نهادهای دیگر. فکر می‌کنم اگر به این نگرانی‌ها پاسخ داده شود بهتر از متهم کردن دولت است.
جلوی مداخله را می‌گیریم
ربیعی گفت: نظر دولت درباره انتخابات همه با هم بودن است. دولت هیچ مداخله‌ای در انتخابات به جز ایجاد امنیت و ایجاد ظرفیت برای حضور همه و افزایش مشارکت نخواهد داشت. تمام تلاش دولت بر این است که مردم احساس کنند، نماینده آنها می‌تواند ثبت‌نام کند و حق دارند به این افراد یا به شخص دیگری رأی دهند. تیم وزارت کشور به اعتدال شهره است و اساساً بنیان دولت از نظر شرعی، اخلاقی و از نظر تعهدی که به همه داده برای پاسداری از قانون اساسی، این نیست که بخواهد در انتخابات مداخله کند بلکه می‌خواهند جلوی مداخلات دیگر را در انتخابات بگیرد.
تبعیض در اطلاع رسانی
وی درباره سخنان اخیر رئیس جمهوری در یزد و اظهارات سخنگوی قوه قضائیه گفت: البته به این بیانات پاسخ مشروح و مکتوب خواهم داد. قطعاً 6 سال نبوده و از همان روز اول اعلام شده است. طرح، مصوبات و نامه‌های آن هست و این حرف اشتباه بود که چرا دولت 6 سال ساکت بوده است. نمی‌خواهم قوه قضائیه را متهم کنم و از هر حرکتی برای مبارزه با فساد برای اینکه جامعه سالم زندگی کند هزینه زندگی مردم پایین بیاید حمایت می‌کنیم ولی آیا آنچه تابحال بخصوص درباره بازتاباندن برخورد با فساد صورت گرفته آیا دو قطبی‌سازی بوده است یا خیر؟ و این بازتاباندن موضوع به این شکل بوده یا نبوده؟ تبعیض در اطلاع‌رسانی در مبارزه با فساد و انگاره‌سازی دولت فاسد گاهی صورت نمی‌گرفته است؟ آیا این به نفع جامعه بوده است؟ این اتفاقاتی بوده که رخ می‌داده و دوقطبی‌سازی پیش از این آغاز شده بود و قطعاً این جور اتفاقات در تصمیم مردم برای رأی دادن تأثیر نخواهد داشت.
وی ادامه داد: این‌طور نیست که به مردم به‌صورت هیجانی بگوییم، اگر این را گفتیم بخواهند رأی بدهند یا به شکل دیگری رأی دهند در این زمینه دولت و دستگاه‌های مختلف بیانیه خواهند داد و حرف خواهند زد و کمک خواهند کرد و همه قوا کنار هم بتوانیم با آرامش روانی که به مردم می‌دهیم مردم اطمینان پیدا کنند که آرزوی انقلاب اسلامی، آرزوی امام راحل و آرزوی رهبر معظم انقلاب جامعه و دستگاه‌هایی بوده که با سلامت کامل کار می‌کنند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: همه نظر دولت و آقای رئیس جمهوری این است که جامعه این را بپذیرد و رفتارها طوری نباشد که جامعه احساس کند عده‌ای در سایه نشسته‌اند و امنیت دارند حتی اگر فقط اسمش یک بار اعلام می‌شود و دیگر کسی چیزی نمی‌فهمد.
ربیعی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اقدامات حقوقی و قضایی گفت: بله ما آن را اعلام و منتشر خواهیم کرد ولی وقتی لوایح سه‌گانه را بردیم با علم این بود این لوایح سه‌گانه اول دولت را ملزم می‌کند، حتی لازم است این موضوع را اعلام کنم که در حال بررسی این موضوع هستیم که دولت داوطلبانه اجزای لوایح سه‌گانه مبارزه با فساد را اجرا می‌کند. همه باید بدانند در شوراها چه کسی تصمیم می‌گیرد؟ اجزای دولت آرایش‌شان در رابطه با تصمیم‌گیری‌ها مشخص شود، ما در حال بررسی در دولت هستیم. سامانه‌ای در دولت در حال راه‌اندازی است که بر اساس آن از مردم گزارش‌گیری می‌کنیم و بلافاصله به مردم پاسخ خواهیم داد و بخش‌هایی که قضایی می‌شود را به قوه قضائیه ارسال می‌کنیم.
حراج منابع ارزی اتهام است
ربیعی در پاسخ به سؤالی مبنی بر گزارش دیوان محاسبات درخصوص ارز 4200 تومانی و اینکه گفته شده این کار حراج منابع ارزی است، تصریح کرد: این اتهامی است که به دولت می‌زنند، وقتی این رقم ارز را اعلام کردیم و پول به بازار تزریق شد گفتند چه قدر واردات زیاد شده و نسبت به دوره مشابه سال قبل 30 میلیون دلار افزایش پیدا کرد؟ آیا ارز 4200 تومانی را می‌توانیم از دارو و اقلام وزارت کشاورزی برداریم؟ امسال هم اگر گذاشتیم برای این بود که به مرور به تعادل و توازن قیمت برسانیم. در مورد بسیاری از تصمیمات باید در دوره زمانی خود قضاوت کنیم، متأسفانه از دوره زمانی که می‌گذرد عوض می‌شود، باید در دوره تاریخی خودش به آن نگاه شود. ارزیابی هر تصمیم باید در همان زمان صورت گیرد، خوشحالم که کشور از التهاب ارزی خارج شده است.
اختیاراتمان محدود است
سخنگوی دولت درباره برخی موارد مطرح شده در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان رئیس جمهوری گفت:خوشبختانه مجلس به این موضوع وارد شد؛ هر چیزی که در مجلس پخش می‌شود باید به تأیید هیأت رئیسه مجلس برسد و این سنت شب‌نامه چیز جدیدی است، این موضوع به آرامش جامعه کمک نمی‌کند. متأسفانه ما هم حدود اختیاراتمان محدود است و بدمان نمی‌آید از ما نقد و انتقاد شود ولی اینکه به نحوی اقدام می‌شود که دل مردم را خالی می‌کنند یا احساس عدم اطمینان از سیستم پیدا می‌کنند این مسائل خطرناکی است که ما به مجلس واگذار کردیم که آن را رسیدگی کنند.

جستارها

  مددجویان، زنان سرپرست خانوار، افراد دارای درآمد ثابت مانند کارگران و بازنشستگان مشمول بسته حمایتی می شوند
  در جلسه تخصیص 100میلیارد تومان برای آبگیری سد نرماب در منطقه گرگان‌رود بود که این کار برای جلوگیری از سیل و خرید اراضی پایین‌دستی جهت پیشگیری از سیل است
  مبارزه با فساد باید شفاف و اطمینان‌آور برای مردم باشد و همه جناح‌ها را در بر بگیرد
  نظر دولت درباره انتخابات همه با هم بودن است. دولت هیچ مداخله‌ای در انتخابات به جز ایجاد امنیت و ایجاد ظرفیت برای حضور همه و افزایش مشارکت نخواهد داشت