رأی نیاوردن حذف عوارض 13 درصدی ارزش افزوده برای کلانشهرها

دکتر مصطفی کواکبیان در صحن علنی مجلس در مخالفت با حذف عوارض 13 درصدی ارزش افزوده برای کلانشهرها گفت: من برای آقای قاضی‌پور و به‌خصوص نکاتی که درباره حداقل دستمزد کارگران فرمودند احترام قائل هستم، اما در مورد این موضوع به شدت با فرمایشاتشان مخالفت دارم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: برای اینکه بحث ارزش افزوده و درآمدهای ناشی از این موضوع در چرخه‌های مختلف توزیع شود، باید یک مبنایی داشته باشیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: من معتقدم یک کلانشهرهایی داریم با جمعیت بسیار که اتفاقا 13 درصد هم کم است.
وی افزود: لذا اگر مبنا جمعیت است که ما تهران را با بالای 10 میلیون نفر جمعیت داریم در مقابل یک شهر معمولی که حتما باید تفاوت داشته باشند. ضمن اینکه ما برای روستاها با توجه به اینکه 25٪ جمعیت روستایی داریم، بیش از 35٪ در نظر گرفتیم.


رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس اظهار داشت: خدمت دوستان بگویم که ما در تهران، مناطق روستایی داریم که به مراتب از خیلی روستاهای استان‌های دیگر، محروم‌تر و ضعیف‌تر هستند. لذا خواهشم این است که دوستان توجه کنند که برخورد هیجانی و احساساتی با این موضوع نداشته 
باشیم.
وی افزود: باید مبانی و معیارها و ملاک‌هایی برای توزیع این ارزش افزوده باشد که یکی از مبنانی مهم، بحث جمعیت است. کواکبیان گفت: برهمین اساس، کار کارشناسی صورت گرفته شده است. حالا 13 درصدی که گفتند، من معتقدم کم است ولی اینکه بخواهد حذف شود، درست نیست و کلانشهرها نباید نادیده گرفته 
شود.
ضمن اینکه ما مدافع روستاها هم هستیم و برای جمعیتی که باید برخوردار شود، حتما باید این 13 درصد باشد.
لذا حتما با این پیشنهاد حذف مخالفت کنید.
لازم به ذکر است، پس از رأی‌گیری از نمایندگان، مجلس با حذف عوارض 13 درصدی ارزش افزوده برای کلانشهرها مخالفت
 کرد.